Fascynujący Daleki Wschód

Gospodarka USA jest prawie osiem razy większa od chińskiej. Amerykański sektor produkcyjny jest większy od całej chińskiej gospodarki. Amerykanie zarabiają (na głowę) 36 razy więcej niż Chińczycy.

Od roku 1978 chiński PKB zwiększył się czterokrotnie; gospodarka chińska w przeliczeniu na dolary zajmuje szóste miejsce w skali światowej, a PKB wynosi ok. 6 bln USD*. Chiny są na trzecim miejscu pod względem aktywności handlowej, za Stanami Zjednoczonymi i Niemcami, ale już przed Japonią.

Ponieważ 12% chińskiego eksportu do USA trafia na półki sieci największego detalisty w USA – Wal-Mart, a wymiana handlowa Wal-Martu z Chinami stanowi jeden procent PKB tego kraju, firma wywiera niesamowite naciski na ceny. Chiny realizują aktualnie 15 000 autostrad, co w rezultacie doda 162 000 km dróg; jest to ilość wystarczająca do czterokrotnego opasania naszej planety na wysokości równika.

Chiny wyprzedziły Japonię, zajmując drugie miejsce pod względem zużycia ropy naftowej, a rosnące zapotrzebowania tego kraju podbiły ostatnio ceny ropy na całym świecie.

Chiny posiadają 100 miast, mieszka w nich powyżej miliona ludzi. Do roku 2010 ponad połowa mieszkańców Chin będzie mieszkać na terenach miejskich.

W Chinach co miesiąc pięć milionów nowych użytkowników podpisuje umowy na telefony komórkowe. 300 milionów użytkowników telefonów komórkowych czyni z Chin największy rynek telefonii komórkowej na świecie.

Motorola, która już obecnie jest największym inwestorem zagranicznym chińskiego przemysłu elektronicznego, planuje do roku 2006 potroić swój udział w rynku do ponad 10 mld USD.

W roku bieżącym Chiny „wyprodukują” 325 000 inżynierów. Jest to pięć razy więcej niż w USA, gdzie liczba absolwentów kończących uczelnie z dyplomami inżynierskimi spada od wczesnych lat 80.

W roku 2003 Chiny wydały 60 mld USD na prace badawczorozwojowe. Więcej na ten cel wydały tylko Stany Zjednoczone (282 mld USD) i Japonia (104 mld USD). Stany Zjednoczone wydały na prace badawczo-rozwojowe prawie pięć razy więcej niż Chiny, choć zatrudniały tylko około dwa razy więcej osób prowadzących badania (1,3 mln w USA w porównaniu z 743 000 w Chinach).

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z artykułu „Chińskie stulecie”

Teda C. Fishmana, opublikowanego w The New York Times Magazine 4 lipca 2004 r.

* PKB Chin według parytetu realnej siły nabywczej szacuje się obecnie na 4,2 tys. USD na mieszkańca, czyli ok. 5500 mld. USD, co stawiałoby Chiny na 3 pozycji w świecie po USA i Japonii – przyp. red.