Żaden administrator nie jest zadowolony, gdy w zarządzanej przez niego sieci działa wiele urządzeń odpowiadających za poszczególne usługi. Efektywne zarządzanie routerem, firewallem, serwerem: wydruku, WWW oraz plików, sprawia wiele problemów. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie wszystkiego w jednym serwero-routerze, który daje nieskończoną elastyczność konfiguracji i jest zawsze dostępny.
Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzi ethernus 2: urządzenie sieciowe stworzone przez polską firmę Embedos. Działający zgodnie z zasadą „podłącz i używaj”, ethernus zapewnia łatwe skonfigurowanie i połączenie z Internetem sieci lokalnej w małej lub średniej firmie bądź w grupie roboczej w większym przedsiębiorstwie. Ethernus 2 jest serwerem plików i wydruku z możliwością wykonywania kopii bezpieczeństwa, a także routerem i serwerem DHCP. Może działać także jako serwer poczty, WWW, FTP i DNS oraz pełnić rolę serwera baz danych. Wszystko to, przy wyjątkowo atrakcyjnej cenie, rozwiązuje wiele problemów specjalistów IT i obniża koszty administrowania siecią.
Proste rozwiązanie
Ethernus 2 to wielofunkcyjny serwer zintegrowany z routerem w jednym urządzeniu, gotowy do pracy praktycznie zaraz po wyjęciu z pudełka i niewymagający instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Razem z serwerem dostarczany jest bowiem opracowany przez Embedos (na bazie m.in. rozwiązań open source) system operacyjny EmbedOS zintegrowany z platformą sprzętową Intela.
Funkcjonalna spójność platformy sprzętowej Intela z vPro pozwoliła firmie Embedos zaprojektować ściśle dostosowane do niej oprogramowanie. Dzięki temu ethernus 2 jako rozwiązanie sprzętowo-programowe, oferowane w kilku wersjach dla różnych segmentów rynku, nie ustępuje wydajnością i stabilnością standardowym serwerom o podobnej architekturze sprzętowej. Konfiguracja nawet najbardziej zaawansowanych funkcji sieciowych odbywa się w języku polskim przez przeglądarkę WWW i polega na świadomym korzystaniu z dostępnych opcji (w tym również z przyjaznych kreatorów konfiguracji) – bez żmudnego konfigurowania i przygotowywania za każdym razem na nowo narzędzi, które zostały dostarczane w postaci gotowego urządzenia.
Profesjonalne komponenty serwerowe i związana z nimi technologia Intela przyczyniają się do znaczącego zwiększenia bezpieczeństwa sieci nie tylko w warstwie programowej, ale i sprzętowej. Oprogramowanie ethernusa 2 realizuje m.in. RAID 1, dzięki czemu kluczowe dane mogą łatwo być chronione przed zniszczeniem. W bardzo wymagających środowiskach sieciowych użytkownicy docenią redundantny zasilacz najbardziej zaawansowanego modelu ethernusa 2, który gwarantuje stałą dostępność serwera nawet w przypadku awarii. Dodatkowe funkcje, takie jak możliwość uruchomienia wirtualnych systemów operacyjnych (będzie dostępna po wprowadzeniu do oferty nowych procesorów w IV kwartale br.) oraz dostęp do najnowszych technologii sieciowych Intela zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Korzystny stosunek możliwości do ceny
Zaletą rozwiązania jest spójność systemu i oprogramowania użytkowego, co pozwala administratorowi opanować obsługę wszystkich niezbędnych procedur i usług w ciągu kilku dni. Interfejs w języku polskim jest opracowany przejrzyście, a wiele czynności konfi guracyjnych można wykonywać za pomocą zautomatyzowanych kreatorów. Zarządzanie oprogramowaniem ethernusa 2 jest na tyle proste, a sam komputer wystarczająco niezawodny, żeby zapewnić zredukowanie czasu przeznaczonego na konserwację do niezbędnego minimum.
W dodatku prostota obsługi i zintegrowanie funkcji ułatwiają zarządzanie siecią jednemu człowiekowi. Ta spójność rozwiązania ma również znaczenie w kwestiach tak istotnych, jak zużycie energii – zastosowanie najnowszych rozwiązań Intela jeszcze je obniża. Wszystko to pozwala na osiągnięcie oszczędności, zważywszy, że ethernus 2 kosztuje mniej niż sumarycznie urządzenia, które może zastąpić. W dodatku zapewnia relatywną bezawaryjność rozwiązania także dzięki zastosowaniu niezbędnych sprzętowych środków bezpieczeństwa, np. redundantnego zasilania. Także sprawny i szybki serwis Embedosa zapewnia zminimalizowanie przestojów.
Istotnym parametrem opisującym ethernus 2 jest konfi guracja, którą można ustalać w pewnych granicach z producentem, np. zwiększając ilość pamięci operacyjnej czy dobierając szybszy procesor. Ethernus 2 jest urządzeniem uniwersalnym, zastępującym kilka innych, w związku z czym warto kupić go w konfiguracji nieco bogatszej, niż można by sądzić np. tylko po ruchu na serwerze plikowym. Można z góry założyć, że po wdrożeniu tego prostego w obsłudze rozwiązania sieć będzie działać bardziej niezawodnie, a w związku z tym i ruch na pewno się zwiększy, ponieważ pracownicy przestaną być nękani częstymi awariami i „wypadaniem” z obiegu pewnych usług spowodowanym przez odłączanie urządzeń.
Dane techniczne ethernusa 2 w podstawowej konfiguracji
Obudowa: |
desktop micro tower |
Wymiary: |
140x420x350 mm |
Waga: |
ok. 10 kg |
Zasilanie: |
230 V, 50 Hz |
Pojemność zainstalowanego dysku: |
160 GB |
Ilość pamięci RAM: |
512 MB |
Procesor: |
3 GHz, 64-bitowy |
Interfejs sieciowy: |
IEEE802.3/IEEE802.U Standard (100Base-T/10Base-T) |
Szybkość transmisji: |
10/100 Mbps |
Opinia użytkownika
W naszej firmie wybrano ethernusa ze względu na jego uniwersalność. Wiele funkcji zintegrowanych w dobrze przemyślanym oprogramowaniu pozwala łatwo skonfigurować sieć. Obsługę ethernusa można opanować bardzo szybko, już po kilku dniach swobodnie poruszałem się po wszystkich opcjach rozbudowanego programu konfiguracyjnego. Największą wadą oprogramowania jest utrudnione korzystanie ze statystyk ruchu i logów.
Godna podkreślenia jest współpraca z firmą Embedos, która nie tylko udzieliła pomocy w uruchamianiu wszystkich usług obsługiwanych przez ethernusa, ale również zapewnia szybki i skuteczny serwis gwarantujący zminimalizowanie przestojów.
Wojciech Gruszecki, specjalista IT, Forum Polska Agencja Fotografów sp. z o.o. |
Autor: Jacek Grabowski, MSI Polska