Dyski sieciowe NAS dla biznesu

Zaawansowane dyski sieciowe wkrótce wyprą w wielu biznesowych zastosowaniach tradycyjne serwery. Na co zwracać uwagę przy wyborze profesjonalnego sprzętu do obsługi dużych firm i korporacji?

Lawinowo przybywająca ilość danych i konieczność ich archiwizacji sprawia, że dyski sieciowe stają się nieodłącznym elementem informatycznej infrastruktury. – Należy rozróżnić urządzenia do zastosowań domowych oraz profesjonalnych – przestrzega Paweł Premicz z EPA Systemy, firmy specjalizującej się w sprzęcie służącym do magazynowania danych – O ile bardziej zaawansowane dyski sieciowe z pierwszego segmentu sprawdzą się w małych przedsiębiorstwach, a tyle w korporacjach zastosowany musi być bardziej niezawodny i wszechstronny sprzęt.

Wśród podstawowych wyznaczników serwerów sieciowych typu NAS (Network Attached Storage) dla dużych korporacji znajdują się takie elementy, jak wydajność, wystarczająca ilość miejsce na dane, obsługa równoległych połączeń od większej liczby użytkowników, bezpieczeństwo danych, kwestie zasilania oraz dostępu sieciowego. – Przykładowo, odpowiednim rozwiązaniem dla biznesu są serwery sieciowe Thecus. Na ich przykładzie można wskazać wymagania, standardy i funkcje, które sprostają wymogom pracy w dużym przedsiębiorstwie – zauważa Paweł Premicz.

Procesor

Jednostka sterująca odpowiada za szybkość przetwarzania danych. Przekłada się to m.in. na komfort korzystania z dysku sieciowego i dostępu do danych. Zaprezentowany niedawno model Thecus N8800 posiada wydajny procesor Intel Core 2 Duo, który sprawdza się w wymagających środowiskach biznesowych, nawet przy jednoczesnym dostępie do zgromadzonych danych przez wielu użytkowników.

Pamięć RAM

Wyznaczający standardy w zastosowaniach biznesowych Thecus N8800 posiada 2GB pamięci RAM DDR2. To wystarczająca wielkość zapewniająca sprawną obsługę urządzenia NAS. Wszelkie analogie do wielkość pamięci w komputerach osobistych nie znajdują tu zastosowania. 2GB RAM doskonale radzą sobie z potrzebami systemu sterującego pracą zaawansowanego dysku sieciowego. Sprawiają, że system szybko reaguje na zapytania oraz może obsłużyć jednorazowo większą liczbę połączeń. Należy pamiętać, że systemy operacyjne stosowane w pamięciach masowych nie zużywają pamięci na procesy związane z obsługą graficzną interfejsu użytkownika czy dodatkowe aplikacje. Pamięć służy głównie do sprawnej obsługi procesów systemowych i buforowanie zapytań od użytkowników.

Miejsce na dane

Im więcej, tym lepiej. Thecus N8800 wyposażony jest w 8 zatok pod dyski twarde SATA II 3.5″, co zapewnia do 16TB przestrzeni na dane. Jeśli ta przestrzeń okaże się zbyt mała, to możliwa jest rozbudowa poprzez przyłączenie do urządzenia pięciu kolejnych serwerów Thecus N8800 i wspólnego nimi zarządzania. – Warto zwrócić uwagę na obsługę iSCSI, który pozwala tworzyć na dysku sieciowym zasoby bezpośrednie dla serwerów wyposażonych w obsługę tego protokołu. Serwer iSCSI, działający jako inicjator oraz target), może też przejąć funkcję bezpośredniego dysku systemowego. W chwili obecnej wszystkie systemy operacyjne firmy Microsoft or system Linux wspierają protokół iSCSI.

Obudowa serwera

Dla zastosowań profesjonalnych dostępne są zarówno urządzenia wolnostojące, jak i typu “rack”, przystosowane do montażu w szafach serwerowych. – Doświadczenie podpowiada, że w dużych korporacjach większym powodzeniem cieszą się te drugie. Zaawansowana infrastruktura sprawia, że tego typu odbiorcy posiadają swoje serwerownie z odpowiednim oprzyrządowaniem i obsługą modułów “rackowych”. Wymagania te spełniają takie urządzenia, jak Thecus N8800 oraz mniejszy Thecus 1U4500 – mówi Paweł Premicz. Zaznacza jednak, że równie dobrą alternatywą są urządzenia wolnostojące typu “tower”, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie moduły typu “rack” nie mogą być zastosowane. Przykładem jest Thecus N7700 z obsługą siedmiu dysków twardych.

Bezpieczeństwo danych

W zakresie bezpieczeństwa główne znaczenie ma organizacja danych na dyskach twardych oraz kwestie dostępu do plików przez autoryzowanych użytkowników. – Thecus N8800 obsługuje tryb RAID 0,1,5,6,10 oraz JBOD i pozwala na tworzenie kilku woluminów z dyskami zapasowymi (hot-spare). Przy odpowiedniej konfiguracji możliwa jest wymiana dysku  podczas pracy (hot-swap) urządzenia. Oczywiście zmiana trybu RAID czy rozbudowa o kolejne dyski również jest możliwa bez utraty danych w macierzy i bez konieczności restartu serwera – zauważa Paweł Premicz. Dobry serwer sieciowy powinien pełnić funkcję tworzenia bakupu danych (zarówno gromadzonych lokalnie przez użytkowników, jak i zapisanych na dysku serwera) oraz mieć możliwość zdalnej replikacji na inne urządzenie. Z unikalnych funkcji wymienić trzeba możliwość tworzenia tzw. migawek (snapshot) danych wraz pełną kontrolą wersji, co zapewnia duże bezpieczeństwo dla przechowywanych na serwerze informacji.

W zakresie dostępu do danych zwrócić należy uwagę m.in. na blokady połączeń z określonych numerów IP, możliwość udostępniania zasobów tylko określonym użytkownikom oraz zabezpieczenia typu login i hasło. – Należy o tym pamiętać, gdyż serwer może być tak skonfigurowany, że dostęp do danych realizować można zarówno z sieci lokalnej, jak i przez Internet – przestrzega Paweł Premicz.

Niezawodność pracy

W zakresie niezawodności i dużej dostępności do zasobów eksperci zwracają też uwagę na zduplikowane funkcje zasilania i dostępu sieciowego. W zastosowaniach korporacyjnych dostęp do danych z dużą prędkością zapewniać powinny dwa łącza gigabitowe z możliwością pracy w trybie “load balancing” czyli równoważenia obciążenia, lub “failover” czyli automatycznego przełączania uszkodzonego łącza na drugie sprawne. Niezawodność zapewniają także dwa zasilacze – redundancja zasilania powoduje, iż nawet awaria jednego z zasilaczy nie powoduje wyłączenia serwera. Taką funkcjonalność zapewnia m.in. Thecus N8800.

– Nie należy zapominać o kompatybilności serwerów NAS z systemami operacyjnymi komputerów pracujących w danej sieci. Urządzenia Thecus pracują sprawnie z komputerami z systemem operacyjnym Windows, Apple Mac OS X oraz Linux / Unix i wyznaczają swego rodzaju standard w tym zakresie. Firmy posiadające wdrożony system Microsoft Active Directory będą mogły w pełni zintegrować serwery Thecus z istniejącą infrastrukturą bez utraty korzyści płynących z Active Directory.

– Całość powiązana jest z system plików wykorzystywanym do zapisu danych na dyskach w serwerze sieciowym. Thecus N8800 wykorzystuje tu stabilny format EXT3 oraz ZFS -mówi Paweł Premicz.

Obsługa i funkcje dodatkowe

Mimo iż korporacyjne macierze dyskowe służą głównie do przechowywania i backupu danych, stosowane mogą być do celów hostingu internetowego. – Kierowane do zastosowań biznesowych dyski sieciowe Thecus sprawdzą się do obsługi firmowej witryny internetowej oraz FTP – sugeruje Paweł Premicz. – Co więcej, do serwerów Thecus podłączyć można kamery IP, przez co urządzenie dodatkowo pełni funkcję systemu nadzoru.

Ważna jest łatwa obsługa i konfiguracja. – O ile w wielu firmach pracują doświadczeni informatycy, to łatwe zarządzane serwerem sieciowym i bezawaryjna praca przekłada się na oszczędności czasu i pieniędzy. W serwerach Thecus z pomocą przychodzi interfejs oparty na technologii AJAX, który sprawia, że zarządzanie urządzeniami jest niezwykle łatwe i wygodne – sugeruje Paweł Premicz.

– Przewiduję, że zaawansowane dyski sieciowe, m.in. takie jakie oferuje Thecus, wkrótce wyprą w wielu zastosowaniach tradycyjne serwery. Kwestią nie będą tylko możliwości techniczne oraz funkcjonalność zapewniona przez dedykowane oprogramowanie, ale i cena. Firmy i administratorzy z pewnością docenią także komfort obsługi i bezawaryjną pracę tego typu urządzeń. W skali korporacji ma to duże znaczenie – prognozuje Paweł Premicz.

Więcej o produktach NAS firmy Thecus: na stronie www.thecus.pl oraz stronie Dystrybutora: www.profipc.pl. Produkty te są do nabycia w sklepie internetowym: www.epasystemy.pl.