Dane w podróży służbowej

Rozwiązanie ułatwiające ochronę danych w każdych warunkach

Wraz z upowszechnieniem się komputerów mobilnych i nowych trendów w biznesie (outsourcing, praca na odległość, open space) wraca problem bezpieczeństwa danych, w tym danych wyświetlanych na monitorach służbowych komputerów, szczególnie gdy praca odbywa się poza siedzibą firmy. Według badań przeprowadzonych przez firmę Kelton Research 89% podróżujących służbowo pracowników przyznaje, że od momentu włączenia laptopa osoby siedzące obok zerkają na ekran, śledząc pojawiające się na nim informacje.

Mobilność pracowników i elastyczność zatrudnienia będzie rosła, a z nią wykorzystanie urządzeń przenośnych. Rynek czeka na rozwiązania ułatwiające ochronę danych w każdych warunkach.

Mobilność = ryzyko

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić na zaniedbania w dziedzinie zabezpieczania informacji i muszą inwestować w techniki ograniczające ryzyko utraty danych. Polityka bezpieczeństwa i uzyskanie odpowiednich certyfikatów (np. zgodność z PN ISO IEC 17799:2007) to istotny element wiarygodności w biznesie. Obowiązek ochrony danych, np. osobowych, nakłada też prawo. Choć rozwój technik mobilnych i obecne trendy w biznesie zwiększają ryzyko utraty danych, dzięki nowym technikom można je ograniczyć. W większości przypadków utrata danych następuje przez urządzenia mobilne – ponad cztery razy więcej niż przez Internet. To właśnie urządzenia mobilne najbardziej narażone są na „podglądanie” danych.

Chroni nie tylko dane

Właściwości filtra 3M 

  • ogranicza pole widzenia obrazu na ekranie komputera do 60º
  • poprawia komfort pracy i wydajność pracowników w podróży
  • umożliwia założenie filtra stroną matową lub rozświetlającą
  • poprawia kontrast obrazu i zawiera powłoki antyodblaskowe
  • zapobiega syndromowi CVS – bólom oczu spowodowanym odblaskami od powierzchni ekranu
  • zabezpiecza ekran przed odciskaniem się na nim klawiatury
  • może zostać na ekranie na stałe
  • chroni ekran przed zabrudzeniem i zarysowaniem
  • po założeniu jest praktycznie niewidoczny
  • łatwy w montażu
  • ma dożywotnią gwarancję

Bezpieczeństwo

Zarówno specjaliści z działów bezpieczeństwa, jak i kadra zarządzająca w przedsiębiorstwach dostrzegają wagę fizycznego zabezpieczania środowisk informatycznych. Wnioski z najnowszych badań nie pozostawiają wątpliwości. W raporcie „Taking Action to Protect Sensitive Data 2007”, opublikowanym przez IT Policy Compliance Group, 62% firm wskazało laptopy i urządzenia mobilne jako najczęstsze źródła utraty danych. W ramach wewnętrznej polityki bezpieczeństwa wiele firm wdraża nowe rozwiązania wspomagające ochronę danych przed kradzieżą z urządzenia mobilnego, np. filtry zakładane na ekrany PC.

Filtry ograniczające możliwości podglądania danych zabezpieczają zarówno dane biznesowe wykorzystywane w terenie (mobilni sprzedawcy, praca na odległość, outsourcing), dane osobowe w punktach obsługi klienta, jak też poufne dane przetwarzane wewnątrz firmy, np. w działach personalnych, finansowych, księgowych, a także w gabinetach lekarskich, kancelariach prawniczych czy w jednostkach administracji samorządowej.

Mikrożaluzje

Najbardziej skutecznym sposobem ochrony przed zjawiskiem podglądania danych jest ograniczenie kąta dobrej widoczności ekranu monitora tak, aby tylko użytkownik, siedząc na wprost ekranu, oglądał wyświetlany obraz. Firma 3M zaproponowała specjalny filtr, którego istotą jest system mikrożaluzji ograniczających kąt dobrego widzenia ekranu do 60º. Osoby zerkające z boku widzą jedynie czarny ekran. Jest to stosunkowo prosty i skuteczny sposób ochrony danych przed utratą bezpośrednio ze służbowych laptopów.

Filtr może być stosowany zarówno w monitorach CRT, jak i LCD, ograniczają dostęp do danych osobom wizytującym firmę, klientom w punktach obsługi, współpasażerom w podróży, partnerom w trakcie negocjacji, osobom przypadkowym i konkurencji. Ryzyko jest zbyt duże, a najprostsze rozwiązania z reguły przynoszą najlepsze efekty…

Autor: Cezary Pochrybniak, MSI Polska