Gadżety dla kobiety

Nowinki technologiczne dla aktywnych kobiet

Tytuł jest oczywiście przewrotny, bo czyż gadżety i nowinki technologiczne dla kobiet są inne niż dla mężczyzn? Co mamy na myśli, mówiąc kobieta aktywna? Czy nie powinniśmy raczej mówić: kobieta dobrze odnajdująca się w dzisiejszym społeczeństwie informacyjno-technologicznym?

W artykule przedstawiamy rozwiązania, bez których aktywny uczestnik życia w globalnym świecie – kobieta czy mężczyzna – spychany jest na margines tzw. wykluczenia informacyjnego (by nie powiedzieć – społecznego).

Nowoczesna technika dziś nas praktycznie osaczyła – komórka, laptop, szerokopasmowy Internet, VoIP, Bluetooth, pendrive, MP3, nawigacja GPS – to dziś narzędzia codziennej pracy, a nie tylko hasła zrozumiałe jedynie dla miłośników elektronicznych nowinek. Niemal co dzień pojawiają się kolejne urządzenia, bez których – jak przekonują producenci, a właściwie ich działy marketingu – nie da się żyć.

W miarę postępu cyfryzacji naszego życia codziennego (gdy niemal wszystko wokół nas jest w postaci cyfrowej: dokumenty, zdjęcia, film, telewizja, telefonia) stajemy się coraz bardziej niewolnikami czy zakładnikami nowoczesnych technologii – nie bardzo możemy bez nich funkcjonować. Przesadzam? To zastanówmy się, ile numerów telefonów do rodziny i znajomych pamiętamy czy mamy zapisane gdziekolwiek indziej niż w komórce? Czy nie mamy problemów ze spamiętaniem wszystkich pin kodów do używanych na co dzień kart kredytowych, domofonów na klatkach schodowych?

Ktoś kiedyś powiedział, że jedyną stała, pewną rzeczą w dzisiejszej globalnej gospodarce są… szybkie zmiany. By przetrwać na rynku, trzeba się do tego przystosować, nie dać się zwariować i rozsądnie z bombardujących nas nowinek wybierać te rzeczywiście niezbędne. One mają ułatwiać nam życie, a nie utrudniać – technika jest dla nas, nie odwrotnie.

Kobiety mają zwykle więcej zdrowego rozsądku. Zwracają uwagę na funkcjonalność, prostotę obsługi i elegancki wygląd, nie pasjonują się samymi parametrami technicznymi. Bo co z tego, że w książce adresowej komórki mieści się kilka tysięcy numerów telefonów, skoro przeszukiwać je można, wstukując jedynie pierwszą literę imienia czy nazwiska, nie wspominając, że 500 numerów telefonów, to i tak dla większości z nas niewyobrażalna liczba…

Wyprodukowanie dowolnego, lepszego, szybszego urządzenia nie jest dziś problemem. Problemem jest za to przekonanie nabywców, że powinni je kupić, wyrzucając poprzednie, jeszcze sprawne technicznie urządzenie kupione rok temu.

Coraz trudniej też podjąć decyzję, który produkt kupić. Skąd uzyskać informacje, by rozsądnie porównać kilka produktów? Tak szybkie zmiany oznaczają potrzebę szybkiego dostępu do informacji – to ona jest dziś najcenniejszym towarem.

Czego nie ma w sieci…

Coraz częściej szukanie zaczynamy od sprawdzania w sieci. Ilu z nas wpadnie na pomysł, by telefonu firmy czy sklepu szukać w papierowej książce telefonicznej? Zwykle wpisujemy fragment nazwy do wyszukiwarki, znajdujemy stronę firmy, a tam kontakty. Można jeszcze prościej. W polskiej wyszukiwarce www.netsprint.pl telefony pokazują się od razu przy wynikach wyszukiwania – dzięki połączeniu z bazą firm prowadzoną przez Eniro (Panorama Firm).

Szukając urządzenia, zaglądamy nie do producenta, ale jednej lub kilku porównywarek cenowych (np. www.skapiec.pl, www.ceneo.pl). Nie tylko znajdziemy tam konkretne oferty cenowe, ale i możemy porównać parametry.

Lokalizacja i nawigacja

Jesteśmy dziś coraz bardziej mobilni, poruszamy się więcej zarówno w interesach, jak i prywatnie. Dlatego coraz częściej zadajemy sobie pytanie, gdzie jest znaleziony przez nas najtańszy sklep, gdzie znajduje się nowy dom znajomych, którzy przeprowadzili się poza miasto, jak tam dojechać? Odpowiedź możemy znaleźć w sieci – portal www.zumi.pl czy www.mapGO.pl doprowadzą nas do 1,9 miliona punktów adresowych, zawierają 1487 szczegółowych planów miast z nazwami ulic i numerami budynków, 78 557 obiektów użyteczności publicznej (POI), takich jak hotele, restauracje, stacje benzynowe, bankomaty, szpitale, apteki, warsztaty samochodowe oraz wiele innych przydatnych w podróży, w tym fotoradary oraz „czarne punkty”. Mają 392 138 kilometrów dróg – dokładną Mapę Drogową Polski (297 400 km dróg asfaltowych i 94 738 km dróg gruntowych). Wpisując np. „Hel, Kuracyjna 4”, znajdziemy dokładną lokalizację budynku niemal na samym końcu Półwyspu Helskiego, możemy też wyznaczyć najlepszą trasę dojazdu do niego z dowolnego punktu w Polsce.

Wyruszając w drogę samochodem, możemy zabrać ze sobą system nawigacji MapaMap i mieć wspomniane informacje pod ręką, a głos Macieja Wisławskiego, znanego pilota rajdowego, poprowadzi nas do wybranego celu.

Nie komputery a laptopy

Ze względu na zwiększoną mobilność i potrzebę stałego dostępu do informacji z każdego niemal miejsca na świecie w tym roku sprzedanych zostanie w Polsce więcej komputerów przenośnych niż stacjonarnych. Myślę, że niedługo PC pozostaną jedynie na stałych stanowiskach pracy (np. w bankach), pozostałe – zostaną zastąpione przez notebooki.

BenQ Joybook S31V – Intel Centrino Core 2 Duo, kamera o rozdzielczości 1,3 megapiksela, ekran panoramiczny 13,3” (1280×800) 

Ich moc obliczeniowa rośnie, ceny spadają, wydłuża się czas pracy na akumulatorach, zmniejsza waga. W dodatku z narzędzia pracy stają się również centrum rozrywki – do oglądania filmów (panoramiczne ekrany), słuchania muzyki (dobry dźwięk), rozmów telefonicznych (Skype) czy gier komputerowych (szybkie ekrany, silne karty grafiki). Dziś standardem w notebookach jest bezprzewodowa komunikacja Wireless LAN (Wi-fi802.11 a/b/g), Bluetooth, kamera internetowa, coraz częściej pojawia się tuner telewizyjny przekształcający notebook w telewizor.

Telefony, palmfony, palmtopy, GPS

Jeszcze nie tak dawno notebook, w dużym uproszczeniu, służył do pisania, a telefon do rozmawiania. Dziś telefon jest maleńkim komputerem z ekranem dotykowym, nierzadko z alfanumeryczną klawiaturą. Notebook dzięki Skype stał się natomiast telefonem. Moduły GPS, czyli odbiorniki sygnałów satelitów nawigacyjnych, montowane są w telefonach, palmtopach i notebookach – system nawigacyjny i precyzyjne cyfrowe mapy możemy mieć zawsze przy sobie, a dzięki dostępowi do Internetu nawet w telefonie możemy oglądać satelitarne zdjęcia (GoogleMap czy lokalizator www.zumi.pl).

Bezprzewodowy Internet

Dzięki rozwojowi różnych technologii bezprzewodowych – GPRS, Wi-Fi, WiMAX – dostęp do Internetu mamy dziś praktycznie z każdego urządzenia i w każdym miejscu, choć czasami nie tak szybki i wydajny, jak byśmy chcieli (czy jak głoszą reklamy), na dodatek może być kosztowny. Coraz popularniejsze są bezpłatne hot spoty, czyli punkty dostępowe do sieci bezprzewodowej – oferowane np. w kawiarniach, hotelach, centrach konferencyjnych, na rynkach miast.

Listę światowych bezpłatnych hot spotów można znaleźć na stronie www.free-hotspot.com. Największą liczbą bezprzewodowych punktów dostępowych mogą się pochwalić Paryż, Londyn oraz Dublin. Dzięki wyszukiwarce bez trudu znajdziemy miejsce, w którym posurfujemy w sieci bez żadnych kosztów (w Warszawie np. na placu Zamkowym). Dla szukających takich miejsc przydatnym gadżetem jest wykrywacz obecności sieci Wi-fiw kształcie breloczka do kluczy.

Bezprzewodowy dom i biuro

To moim zdaniem najważniejsze osiągnięcie ostatnich lat. Zniknął problem kabelka – zawsze za krótkiego, z nieodpowiednią wtyczką itp. Elementy do budowy bezprzewodowych sieci stale tanieją i jest ich coraz więcej. Jest jednak jedno ale – nie wolno oszczędzać na ochronie danych. Skoro my możemy podłączyć się bezprzewodowo, może to zrobić nasz sąsiad, ale i złodziej danych firmowych. 

Bluetooth

To dziś najpopularniejsza metoda bezprzewodowej wymiany i synchronizacji danych pomiędzy urządzeniami (notebook–komórka, notebook – palmtop). Dla bardzo dużej ilości danych metoda często okazuje się jednak zbyt wolna. Dla mnie jednak najważniejsze są bezprzewodowe słuchawki do telefonów komórkowych – zniknął problem używania telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu. Szkoda, że nie wszyscy jeszcze to zrozumieli. co robią. 

Fotografia cyfrowa i filmy wideo

Wprawdzie dziś niemal każda komórka ma wbudowany aparat cyfrowy i to o rozdzielczości 2–3 megapikseli oraz daje możliwość kręcenia filmów wideo, ale bez wątpienia lepsze efekty uzyskamy, korzystając z oddzielnych aparatów fotograficznych i kamer wideo. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jeśli urządzenia są uniwersalne, czyli przeznaczone do wszystkiego, to tak naprawdę do niczego, a raczej są przeciętne we wszystkim, co robią.

Aparat w komórce nie jest jednak całkiem niepotrzebnym dodatkiem. Mamy go zawsze pod ręką, nie tylko możemy szybko zrobić fotograficzną notatkę, ale i przesłać ją jako multimedialną, czyli MMS.

Jeden obraz niesie więcej informacji niż 1000 słów. Potwierdzają to nowe funkcje w aparatach cyfrowych. Specjalny program text ułatwia ustawienie parametrów do fotografowania np. notatek z wykładów. Zoom natomiast znacznie usprawnia np. fotografowanie tablicy czy wyświetlanych prezentacji.

Jakie ciekawe funkcje mają najnowsze aparaty kompaktowe? Po pierwsze standardem staje się w najmniejszych nawet aparatach funkcja anti-shake, czyli wspomaganie robienia ostrych zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. Aparat eliminuje drgania ręki fotografującego – poruszenia zdjęć, gdy w otoczeniu jest ciemno, a nie chcemy używać flesza.

Nowy BenQ X720 ma dotykowy ekran, który ułatwia sterowanie aparatem. Dostęp do wszystkich funkcji i ustawień możliwy jest po kliknięciu widocznej na ekranie ikony. Na zdjęciu można zanotować np. imię i nazwisko sfotografowanej osoby, jej numer telefonu itp. Więcej zastosowań podpowie nam wyobraźnia.

BenQ T700 jest minimalnie większy od karty kredytowej, ma 15 mm grubości, wagę 120 g bez baterii, a dotykowy ekran zajmuje niemal całą tylną ściankę (przekątna 2,5”).

Miłośniczki kręcenia filmów sięgnąć mogą po miniaturową kamerę Sanyo VPC+CA6, niewiele większą od karty kredytowej, oczywiście znacznie od niej grubszą, ale bardzo lekką – 155 g (bez baterii). Kamera bardzo dobrze leży w ręku, a odchylany wyświetlacz znacznie ułatwia filmowanie. Filmy zapisywane są na kartach SD. Ciekawą funkcją jest robienie zdjęć bez przerywania filmowania. 

Full HD, czyli wysoka rozdzielczość

Termin ten w ostatnim roku zrobił ogromną karierę. Pojawiło się wiele urządzeń najpierw z napisem HD ready, czyli pracujących w rozdzielczości 720 p (1280×720), a potem Full HD, czyli 1080 p (1920×1080 punktów). Na razie jednak zbyt mało jest programów telewizyjnych i filmów dostępnych w tak wysokiej rozdzielczości.

Jednym z pierwszych na rynku monitorów LCD 24” pracujących w tej rozdzielczości był panoramiczny BenQ FP241WZ, wyposażony w wiele gniazd wejściowych dla sygnału, m.in. standardu HMI, oraz technologię Perfect Motion poprawiającą jakość wyświetlanych obrazów.

Sanyo VPC+CA6

Prezentacje i kino domowe

Do niedawna projektor do prezentacji był luksusem, a projektor do kina domowego w zasięgu tylko najbogatszych. Dziś ceny tak zmalały, że projektory kupić można za ok. 2,5 tys. zł. W zastosowaniach biznesowych natomiast coraz popularniejsze są miniaturowe projektory bezprzewodowe. Coraz więcej nie tylko marketingowych spotkań, zebrań, briefingów czy innych odpraw nie może się obyć bez prezentacji w PowerPoint czy jego odpowiednikach. Do tego potrzebny jest ekran i projektor. 

BenQ FP241WZ 

Dzięki dzisiejszym projektorom – lekkim, o wysokiej jasności i kontraście, a także komunikacji bezprzewodowej – prezentację można przeprowadzić niemal w każdym pomieszczeniu ze ścianą bez obrazków, bez konieczności zaciemnienia.

Przenośna pamięć

Gromadzenie coraz większej ilości danych w różnych urządzeniach (komórka, aparat fotograficzny, palmtop) wymaga coraz większej pamięci. Z braku miejsca stosowane są wymienne karty pamięci, małe, wygodne w użyciu. Ich pojemność bardzo szybko rośnie – dziś największe mają po 8 MB.

Początkowo było wiele standardów, dziś dominuje pięć – micro i mini SD oraz SD, MMC i Memory Stick. Pojawiły się też adaptery pozwalające wykorzystać karty jednego standardu w urządzeniach wymagających innego. Co prawda niemal każdy notebook wyposażony jest dziś w uniwersalny czytnik kart wspomnianych formatów, ale moim zdaniem nadal hitem jest karta SD z wbudowanym złączem USB 2.0, które ma dziś każdy komputer.

Najsłabsze ogniwo

Baterie to bez wątpienia najsłabsze ogniwo przenośnych urządzeń. Zawsze będą miały za małą pojemność. Idealne byłoby bezprzewodowe dostarczanie energii – na razie możliwe tylko z wykorzystaniem energii słonecznej – są już takie zasilacze… Najgorszy jest brak unifikacji akumulatorów do telefonów komórkowych i notebooków. Światełkiem w tunelu są uniwersalne zasilacze do notebooków i komórek, zawsze jednak potrzebny jest dostęp do sieci elektrycznej czy chociaż gniazdka zapalniczki w samochodzie.

Kobiecy zdrowy rozsądek

Projektor Sanyo o rozdzielczości 1024×768

BenQ CP120 – najmniejszy (218x172x61 mm), najlżejszy

(1,3 kg) projektor bezprzewodowy

Wi-Fi

Korzystając z tych wszystkich urządzeń, nie zapominajmy, że to one są tworzone dla naszej wygody, a nie my do ich obsługi. Myślę, że kobiety o tym pamiętają i sprowadzają mężczyzn na ziemię prostymi pytaniami o funkcje najnowszej wymarzonej komórki. Sięgając po absolutne nowości, musimy się liczyć z trudnościami w ich implementacji, ale jeśli sobie z tym poradzimy, uzyskamy przewagę nad konkurencją. Pamiętajmy także o kopiach bezpieczeństwa. Dane w postaci cyfrowej niszczy się znacznie szybciej niż zapisane na papierze, ale na szczęście łatwiej się je archiwizuje. 

Locust – czysty pomysł bez elektroniki

Na zakończenie genialny, moim zdaniem, składany rower czeskiego konstruktora Jozefa Cadka. Jest on najlepszym dowodem, że liczy się wyobraźnia ludzka, nie do końca chyba cyfrowa…

Zbigniew Blewoński

Indalo 


Mobilne biuro w kieszeni

Telefon, komputer, odbiornik GPS, aparat fotograficzny i czytnik kodów kreskowych w jednym wytrzymałym, niewielkim urządzeniu. MC35 – najnowszy komputer mobilny typu EDA (Enterprise Digital Assistant) firmy Motorola, Inc. zawiera aplikacje transmisji głosu i danych znane ze środowisk biurowych. Wytrzymuje trudy codziennej pracy w biurze lub w terenie, a jednocześnie zapewnia pracownikom mobilnym niezawodną łączność bezprzewodową, dużą funkcjonalność i łatwość obsługi.

MC35 łączy zaawansowaną technologię komórkową, odbiornik Global Positioning Satellite (GPS), łączność Wi-fii Bluetooth z funkcjami laptopa, aparatu fotograficznego oraz czytnika kodów kreskowych. Użytkownicy mogą rozmawiać, wysyłać wiadomości e-mail, łączyć się z Internetem, korzystać z kluczowych aplikacji biznesowych i gromadzić dane (na przykład podpisy). Dzięki obsłudze Bluetooth MC35 może się również łączyć bezprzewodowo z drukarkami i innymi urządzeniami peryferyjnymi.

Wyposażony w procesor Intel XScale PXA270 416 MHz oraz system operacyjny Microsoft Windows Mobile 5.0 Phone Edition, który oferuje ulepszone zarządzanie pamięcią, wysoki stopień bezpieczeństwa oraz funkcję aktywnego dostarczania poczty (push e-mail), zapewnia stały kontakt z innymi osobami oraz dostęp do informacji. 


Biurko w zasięgu ręki

Zaprojektowana z myślą o mobilnych użytkownikach i biznesmenach nowa elegancka rodzina produktów Seagate FreeAgent Go zapewnia korzystanie z danych w dowolnym miejscu. Dysponując pojemnością 80 GB, 120 GB i 160 GB, urządzenia FreeAgent Go umożliwiają przenoszenie ze sobą środowiska komputerowego, włączając ulubione strony internetowe, hasła i ustawienia, komunikatory, e-maile, kontakty oraz pliki cyfrowe – bez potrzeby noszenia całego komputera.

Wystarczy podłączyć urządzenie FreeAgent Go do jakiegokolwiek komputera wyposażonego w system Windows i port USB 2.0 (w pracy, na lotnisku, w centrum biznesowym, kawiarni czy w domu znajomych), aby mieć swoje ulubione ustawienia i treści komputerowe ze sobą, w dowolnym miejscu. Gdy zakończymy pracę, prywatne informacje oraz osobiste ustawienia przechowywane są w napędzie FreeAgent Go, a nie na używanym komputerze. Po odłączeniu nie pozostaje żaden ślad – nie ma żadnych haseł, plików czy historii przeglądanych stron internetowych. W celu dodatkowego zabezpieczenia danych można skorzystać z opcji szyfrowania plików.