Nowinki technologiczne dla aktywnych kobiet
ThinkPad x300
Fot. Lenovo
Tytuł jest tylko zaczepny, bo po pierwsze wcale nie zamierzam pisać o gadżetach, czyli według wikipedii „wymysłach, przyrządach, urządzeniach czasem nie pełniących funkcji użytkowej”, ale wprost przeciwnie – o rzeczach użytecznych czy dziś wręcz niezbędnych. A po drugie – jestem pewny, że użyteczne gadżety lubią wszyscy niezależnie od płci.
Także hasło aktywna kobieta jest skrótem myślowym. W rzeczywistości chodzi nam o pokazanie, że nowinki techniczne coraz bardziej nas osaczają w dzisiejszym świecie, że powoli nie zauważamy, jak trudno bez nich żyć. Bez znajomości wielu z nich coraz trudniej nam się odnaleźć w dzisiejszym społeczeństwie informacyjno-technologicznym. Z drugiej jednak strony trudno ocenić, ile z nich to tylko marketing – wmawianie nowych, lepszych wersji całkiem dobrych istniejących produktów.
Odważę się wyrazić opinię, że przedstawione w artykule urządzenia to rozwiązania, bez których znajomości pracujący, aktywny uczestnik życia w globalnym świecie – kobieta czy mężczyzna – spychany jest na margines tzw. wykluczenia informacyjnego, by nie powiedzieć – wykluczenia społecznego. Jednocześnie jednak gorąco zachęcam do krytycznego przyjrzenia się kupowanym gadżetom. Wybierajmy je w takiej konfiguracji, by korzystać z większości ich możliwości i funkcji. Kupowanie funkcji na zapas nie ma sensu, wpuszcza nas tylko w niepotrzebne koszty.
A wracając do słowa gadżet – mnie się podoba, ale będę go dalej traktował jako słowo wytrych – określenie nowinek technicznych.
Mniej więcej rok temu na łamach MSI wspomniałem, że dziś niemal wszystko wokół nas jest w postaci cyfrowej: dokumenty, zdjęcia, filmy, telewizja, telefonia. Staliśmy się coraz bardziej niewolnikami czy zakładnikami nowoczesnych technologii. Nie możemy bez nich funkcjonować. Po roku mogę ocenić, że wszystko się jeszcze nasiliło. Mamy coraz więcej kodów cyfrowych i haseł do zapamiętania, coraz więcej numerów telefonów – i wszystko to zapisujemy nie w notesikach czy kalendarzykach, ale przechowujemy w pamięci naszych telefonów komórkowych.
Nie straciło także na aktualności powiedzenie, że jedyną stałą, pewną rzeczą w dzisiejszym świecie i globalnej gospodarce są szybkie zmiany. Coraz większą sztuką jest przetrwanie na rynku, coraz ważniejsza umiejętność przystosowania się do zmian. Nie dajmy się zwariować i rozsądnie korzystajmy z bombardujących nas nowinek. Technika i urządzenia są dla nas, a nie odwrotnie. Mają nam ułatwiać życie, a nie utrudniać.
Także na łamach MSI pisałem, że to kobiety mają zwykle więcej zdrowego rozsądku w odniesieniu do gadżetów. Zwracają uwagę na funkcjonalność, prostotę obsługi i elegancki wygląd, ale nie pasjonują się samymi parametrami technicznymi czy funkcjami dodatkowymi, które kiedyś mogą się przydać.
I zauważyli to już chyba wreszcie producenci, nie wszyscy co prawda, ale rosnąca ich liczba. Stąd coraz więcej jest na rynku urządzeń znacznie łatwiejszych w obsłudze i lepiej przystających do naszych zróżnicowanych potrzeb.
Czyli jest lepiej, ale pojawił się, czy raczej nasilił inny problem. Z punktu widzenia konsumenta coraz trudniej dokonać wyboru. Jak szybko i rozsądnie porównać kilka produktów?
Niezastąpiona sieć…
Na pewno nie jest prawdziwe modne dziś stwierdzenie, że czego nie ma w sieci – to nie istnieje, ale większość z nas szukanie czegokolwiek rozpoczyna (z lenistwa) od wpisania nazwy firmy, nazwiska, nazwy produktu czy adresu bezpośrednio do wyszukiwarki Google.
To prawda, że coraz częściej trafi amy stamtąd tam, gdzie chcemy, ale nie zapominajmy o specjalizowanych wyszukiwarkach, np. porównywarkach cen (www.ceneo.pl) czy polskiej wyszukiwarce www.netsprint.pl, w której telefony i dane adresowe pokazują się od razu przy wynikach wyszukiwania – dzięki połączeniu z bazą fi rm prowadzoną przez Eniro (Panorama Firm). I najważniejsze, nie przyjmujmy wszystkiego bezkrytycznie.
Jeśli jednak ktoś jest nieprzejednanym miłośnikiem Google, powinien ustawić sobie spersonalizowaną stronę iGoogle, która od razu pokazuje wybrane linki do serwisów informacyjnych, pogodowych, finansowych czy kalendarza Google.
Nawigacja REAL 3D
Dzięki ogromnym spadkom cen pod koniec w ubiegłego roku nawigacja samochodowa bardzo się w Polsce upowszechniła – sprzedaż bije wszelkie rekordy. W ofertach promocyjnych urządzenia nawigacyjne z dobrymi mapami Polski można dostać już za 300 zł. Znakiem czasu jest to, że podobnie jak papierowe atlasy urządzenia do nawigacji kupić można w supermarketach – nawet w popularnej sieci Biedronka, a cena jednorazowej aktualizacji map jest porównywalna z ceną dobrego papierowego atlasu (ok. 85 zł z VAT). Dostawcami najlepszych map Polski są polskie firmy.
Powoli przyzwyczajamy się, że mapy Polski w nawigacjach samochodowych są coraz bardziej precyzyjne i prowadzą nas „pod drzwi” (nawet na samym końcu półwyspu helskiego, po wpisaniu adresu „Hel, Kuracyjna 4”). Na przykład najdokładniejsze na rynku mapy Polski w nawigacji MapaMap zawierają ponad 2,1 mln punktów adresowych, mają 2327 szczegółowych planów miast i miejscowości (1947 planów adresowych z nazwami ulic i numerami budynków i 380 tylko z nazwami ulic), 139 156 obiektów użyteczności publicznej (POI) takich jak hotele, restauracje, stacje benzynowe, bankomaty, szpitale, apteki, warsztaty samochodowe oraz wiele innych przydatnych w podróży, w tym fotoradary oraz tzw. Czarne Punkty. Mają praktycznie pełną sieć drogową – 402 262 km dróg umożliwiających dotarcie do każdej miejscowości w Polsce (w tym 305 315 km dróg asfaltowych i 96 947 km dróg gruntowych).
Czy można wymyślić jeszcze coś nowego? Tak i to w Polsce. W listopadzie ubiegłego roku polski producent nawigacji Mapa- Map – firma Imagis – pokazała jako pierwsza w Europie, a może nawet i na świecie, gotowy produkt zawierający prezentację 3D budynków w miastach. Dotychczas w systemach nawigacyjnych dostępne były co najwyżej tzw. obrysy budynków, czyli na płaskiej mapie widoczne były kształty budynków. W Nawigacji MapaMap REAL 3D budynki widoczne są w postaci brył, czyli „obrysu z wysokością”. Prace nad tą techniką prowadziło wiele firm na świecie, ale programistom Imagis jako pierwszym udało się opracować takie algorytmy wizualizacji danych, że pokazywanie brył stało się możliwe w dostępnych na rynku urządzeniach nawigacyjnych. Pierwszym urządzeniem z techniką MapaMap Real 3D na rynku był Clarion.
Czy jest to gadżet czy wirtualna rzeczywistość? Nie ulega wątpliwości, że REAL 3D to zupełnie nowa jakość – zbliżająca nas do poruszania się po wirtualnym obrazie rzeczywistych miast. Przyzwyczajonym do papierowych map może to sprawiać na początku trudności, ale użytkownikom wychowanym na wirtualnej rzeczywistości gier komputerowych na pewno pomoże. Kolejnym krokiem będzie realny obraz gmachów – dziś są „tylko” bryłami o płaskich, szarych elewacjach bez okien…
Wszyscy polscy użytkownicy z utęsknieniem czekają na prawdziwy serwis TMC, czyli przesyłający na bieżąco informacje o korkach i innych utrudnieniach ruchu do naszej nawigacji w samochodzie, dzięki czemu będzie można dostosowywać sugerowaną trasę przejazdu do aktualnych warunków na drodze. Są już sygnały, że takie serwisy mają powstać, nie wiadomo tylko, kiedy.
Mapy i nawigacja w sieci oraz w telefonie
Pytanie, gdzie to jest, czy jak tam dojechać, zadajemy sobie coraz częściej, sprawdzając adres, który pokazała wyszukiwarka – najtańszy sklep czy jedynego przedstawiciela w Polsce…
Warto wówczas sięgnąć do internetowego serwisu www.zumi.pl (pokazuje nie tylko mapy, ale i zdjęcia satelitarne) czy www.map-GO.pl, natomiast w terenie – „zumi lajt” w telefonie (www.zumi.pl/lajt.html). Za pomocą komórki można również korzystać z pełnej nawigacji z codziennie aktualizowaną bazą radarów – wystarczy wykupić abonament (www.naviexpert.pl).
Wirtualny spacer po Nowym Yorku
Niedawno w Google maps (www.maps.google.com) pojawiła się nowa zakładka Street View (Widok ulicy), dzięki której można spacerować po ulicach wielu miast, np. New York, San Francisco, i oglądać otoczenie, sklepy, samochody i ludzi na ulicach (tego nie da się opowiedzieć, to trzeba koniecznie zobaczyć). Spacerować można po niemal całym Manhattanie czy w okolicach Golden Gate. Ulice, po których można spacerować, zaznaczone są na planie miast na niebiesko.
Szkoda, że nie da się tak pospacerować po Paryżu czy Warszawie.
Rejestracja rzeczywistości – fotografia i filmy wideo
8mpix aparat BenQ X800 ma zaledwie 1 cm grubości, waży tylko 130 g bez baterii, ma 3x zoom optyczny, 3” ekran wysokiej rozdzielczości i wbudowany odtwarzacz MP4, dyktafon, a zdjęcia zapisuje na kartach mikroSD (takich jak używane w komórkach); funkcja anti-shake i jednoczesnego śledzenia do 9 twarzy
Jeśli jednak wybieramy się na prawdziwy spacer czy w realną podróż, warto zarejestrować swoje wspomnienia. Dziś niemal każda komórka ma wbudowany aparat cyfrowy i to o rozdzielczości 2–3 Mpx (mln pikseli) oraz umożliwia kręcenie filmów wideo, ale ja polecam skorzystanie z oddzielnych aparatów fotograficznych i kamer wideo. Bez wątpienia uzyskamy lepsze efekty. Tym bardziej że specjalizowany sprzęt fotograficzny i filmowy nie tylko znacznie staniał, ale i zmniejszył swoje rozmiary. Ma też nowe funkcje ułatwiające fotografowanie i filmowanie.
Olympus miu 1030SW – aparat 10mpix odporny na zgniatanie (100 kg) i zanurzenie w wodzie do 10 m, stabilizacja obrazu, ekran 2,7”
W przypadku aparatów standardem jest funkcja antishake, czyli wspomaganie robienia ostrych zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. Aparat eliminuje drgania ręki fotografującego – poruszenia zdjęć, gdy w otoczeniu jest ciemno, a nie chcemy używać flesza.
Nowością jest natomiast funkcja rozpoznawania twarzy i „trzymania” jej ostrej w kadrze, gdy osoba się porusza. Funkcja ta jest wygodna szczególnie przy fotografowaniu niesfornych dzieci. W niektórych aparatach śledzonych może być jednocześnie nawet 9 twarzy. Kolejnym krokiem jest automatyczne zrobienie zdjęcia w momencie, gdy „śledzona” osoba się uśmiechnie.
Wybierając aparat, warto sprawdzić, czy ma duży i wyraźny ekran – będzie wówczas służył jako podręczny album ze zdjęciami a nawet odtwarzacz multimedialny.
Miłośnikom podróży ekstremalnych polecam niemal niezniszczalne aparaty Olympus. Swoją drogą, to ciekawe, że praktycznie tylko Olympus pomyślał o aparacie, który spokojnie można zabrać na plażę i robić zdjęcia bez obawy o uszkodzenie.
Jeśli planujemy zamieszczać filmy na fenomenalnie rozwijającym się YouTube, powinniśmy sięgnąć po kamerę, a nie kręcić filmiki komórką czy aparatem fotograficznym. Kamery wideo są już miniaturowe, niewiele większe od telefonu komórkowego, a oferują zapis w jakości HD z dźwiękiem Dolby Digital.
Nadchodzi Full HD, czyli wysoka rozdzielczość
Elegancki 24” monitor panoramiczny BenQ V2400W jest prawdopodobnie najcieńszym (6 cm) monitorem full HD o rozdzielczość 1920×1200, czasie reakcji matrycy 2 ms GTG, kontraście 4000:1 (DCR), z technologią polepszania obrazu Senseye+Photo, ze złączem HDMI (z obsługą HDCP) nagrodzonym iF Design Awards 2008 oraz Red Dot Design Award 2008 za stylistykę i wygląd.
Przez ostatni rok stało się jasne, że nowe telewizory i monitory kupować trzeba wyłącznie w technologii Full HD – rozdzielczość 1080p (1920×1080 punktów). Telewizory można ewentualnie kupić jeszcze jako HD ready, czyli pracujące w rozdzielczości 720p (1280×720) – ich ceny są znacznie niższe, a zbyt mało jest jeszcze programów telewizyjnych i filmów dostępnych w full HD.
Prezentacje i kino domowe
Ceny projektorów spadły tak znacznie, że już za 1200 zł można kupić przyzwoity projektor. Nadal ścierają się dwie technologie wyświetlania obrazu – DLP i 3LCD, o wyborze musi zadecydować użytkownik, sprawdzając, czy w ogóle zauważa różnicę w jakości obrazu. Specjaliści mają jak zwykle zdania podzielone.
Sanyo PLC-XW60 – najmniejszy i najlżejszy na rynku projektor w technologii 3LCD (waży zaledwie 1,6 kg, obudowa wielkości kartki formatu B5 – 264×188 mm, grubość 5,5cm); jasność 2000 ANSI lumenów, kontrast 600:1, XGA (1024×768)
Oczywiście najlepiej mieć dwa projektory, jeden do prezentacji z komputera, a drugi zainstalowany we własnym kinie domowym Full HD. Oba zastosowania można jednak połączyć, wybierając projektor uniwersalny, dobrze współpracujący z komputerem i z urządzeniami wideo. Jeśli podróżujemy z projektorem, ważne, by nie był duży i ciężki. Niemal zawsze natomiast istotne jest, by uzyskać jak największy obraz, stawiając projektor niedaleko ekranu czy ściany.
Laptopy zamiast komputera stacjonarnego
I stało się… Dziś w Polsce sprzedaje się więcej notebooków niż komputerów stacjonarnych. Wygląda na to, że powoli – poza naprawdę stałymi stanowiskami pracy – do wszystkich innych zastosowań służą notebooki i to przeznaczone dla różnych odbiorców.
BenQ Joybook A53 – wielkomiejski styl, 15.4” szybka matryca o rozdzielczości WXGA, Intel Core 2 Duo T7250, kamera internetowa, wydzielona klawiatura numeryczna
Praktycznie wszystkie notebooki mają dziś bezprzewodową komunikację wireless LAN (Wi-Fi 802.11 a/b/g), Bluetooth i kamerę internetową. Różnią się natomiast możliwościami graficznymi, pojemnością akumulatora czy wielkością i wagą. Okazuje się, że stanowiące dziś większość notebooki z ekranem o przekątnej 15” trudno używać w czasie podróży samolotem – nie mieszczą się na kolanach czy na stoliku, szczególnie jeśli pasażer przed nami rozłoży fotel. Dlatego coraz bardziej popularne stają się notebooki z ekranami o przekątnej 12 czy 13”.
Jednym z argumentów, jaki miłośnika stacjonarnego komputera może przekonać do notebooka jest np. wydzielona klawiatura numeryczna, dotychczas dostępna tylko w stacjonarnych klawiaturach.
Naprawdę dla kobiet …
Są jednak rzeczy, które bez wątpienia zaprojektowano z myślą o kobietach. Producenci toreb na notebooki zauważyli wreszcie, że korzysta z nich coraz więcej kobiet, którym nie odpowiadają czarne bądź szare teczki. Pojawiły się więc całkiem ładne i funkcjonalne propozycje w kształcie damskich torebek.
Dla kobiet używających jednocześnie dwóch telefonów (prywatnego i służbowego) wygodny będzie Samsung D880 Duoz rozsuwany (slider), obsługujący jednocześnie dwie karty SIM. Ich wybór odbywa się „w locie” jednym klawiszem, czyli po wpisaniu numeru telefonu lub wybraniu go z książki telefonicznej łatwo zdecydować, na czyj koszt będzie rozmowa, z którego numeru karty SIM.
Memento
Używając tych wszystkich urządzeń pamiętajmy jednak, by nie stać się ich niewolnikiem oraz, że do prawidłowego działania wymagają zasilania – naładowania akumulatorów. Pamiętajmy także o kopiach bezpieczeństwa – dane w cyfrowej postaci niszczy się znacznie szybciej niż zapisane na papierze, ale na szczęście łatwiej też się je archiwizuje.
Zbigniew Blewoński
Kieszonkowy akumulator
Urządzenie marki Kensington – Rechargable Portable Batery Pack with USB – to dodatkowe źródło energii dla telefonów komórkowych, urządzeń typu smartphone, odtwarzaczy iPod i MP3. Nietypowa bateria umożliwia doładowanie wielu urządzeń bez potrzeby korzystania z gniazdka ściennego.
Przenośny akumulator jest elegancki, funkcjonalny, prosty w użyciu, można z niego bezpiecznie korzystać w samolotach oraz innych miejscach, w których brak dostępu do źródła prądu. Wyposażony we wskaźnik, który pozwala łatwo określić poziom zużycia energii. Wymiary urządzenia: 95x55x10 mm. Waga: 100 g.
Minikomputery przenośne
Aristo Pico 640 – Ultra Mobile PC firmy Comes – dzięki niewielkim rozmiarom (zaledwie połowa kartki A4) i wadze 1100 g oraz karcie sieci bezprzewodowej Wi-Fi oferuje mobilność i swobodę pracy w dowolnym miejscu. Standardowa klawiatura Qwerty, praktyczny touchpad. Pracuje w Windows XP lub systemie Linux (Linpus).
Konstrukcja oparta na mobilnym chipsecie VIA VX800U i niskonapięciowym procesorze VIA C7-M, co pozwala efektywnie zarządzać poborem mocy podczas pracy. Czas aktywności na zasilaniu bateryjnym może wynieść ponad 4,5 godziny. Dysk twardy 1,8” o pojemności 40 GB, pamięć operacyjna 1 GB. Dołączony pakiet biurowy Office 2007 oraz program antywirusowy Kaspersky. Wbudowany czytnik kart multimedialnych 4-in-1, dwa porty USB 2.0, port D-Sub, karta sieci Ethernet oraz złącza audio I/O. Panoramiczny wyświetlacz o przekątnej 7” i rozdzielczości 800×480.
Ultramobilny komputer UMPC Wibrain (Ultra Mobile PC) łączy zalety i możliwości laptopów z mobilnością i małymi rozmiarami palmtopów. Pracuje w Windows XP Home.
Rozmiary 192x82x28,5mm, waga 526 g. Dysk 60 GB, pamięć RAM 1 GB oraz procesor VIA 1,2 GHZ. Ekran dotykowy 1024x 600 4,8”. Klawiatura w standardzie Qwerty, kamerka internetowa. Zasilany litowo-jonowymi bateriami, które wystarczają na ok. 2,5-3,5 godzin pracy. Z modułem GPS można go wykorzystać do nawigacji satelitarnej, wówczas pełni rolę CAR PC (komputera samochodowego). Połączenie z Internetem przez Wi-Fi, modemy zewnętrzne (np. z karty sieciowej blueconnect USB) lub port bluetooth i telefon komórkowy.
Może być wykorzystany do pracy w logistyce, sprzedaży, bankowości internetowej, sprzedaży nieruchomości, do przeglądania Internetu, oglądania filmów, nauki, komunikacji (rozmowy przez Skype). Dystrybutorem na polskim rynku jest firma AutoID Polska.
Multitelefon
HTC Touch Pro zbliżony jest stylistycznie i funkcjonalnie do Touch Diamond. Wprowadza wiele usprawnień, które ułatwią pracę w podróży użytkownikom biznesowym.
Zalety: trójwymiarowy interfejs dotykowy pod nazwą Touch FLO 3D (wysyłanie i odczytywanie wiadomości, planowanie zadań w kalendarzu, wykonywanie połączeń głosowych).
Korzystanie z mobilnego Internetu w oparciu o szybkie łącze HSDPA 7,2 Mb/s i bezprzewodowy protokół HSUPA. Obrócenie urządzenia na bok powoduje automatyczny obrót obrazu strony na ekranie.
Aplikacja YouTube umożliwia oglądanie filmów, a także oferuje funkcje nawigacji i informacji o utrudnieniach w ruchu współpracujące z Google Maps. Urządzenie łączy funkcje ekranu dotykowego z precyzyjną, wysuwaną klawiaturą 5-rzędową (w układzie Qwerty). Wymiary: 102x51x18,05 mm, waga: 165 g, Windows Mobile 6.1 Professional, ekran dotykowy 2,8” VGA, kamera 3,2 MP z funkcją wideo rozmów.
Przenośny miniskaner
DocuPen Mobile Elite – to zestaw z przenośnym skanerem DocuPen RC800, który skanuje stronę A4 w 4 s. Pamięć 8 MB przechowuje ponad sto stron, można ją zwiększyć do 1 GB. Skanowanie w trybach: czarno-białym, odcieniach szarości lub kolorowym, z rozdzielczością 100-400 dpi.
Akcesoria: bezprzewodowa ładowarka do DocuPena (a także do telefonów komórkowych, aparatów cyfrowych i urządzeń PDA), pamięć micro SD 1 GB z adapterem, ABBYY FineReader 6.0 Sprint, rozwijany kabel USB, skórzane etui, które można nosić z DocuPenem przy pasku.
Dystrybutor Auto ID Polska
Eleganckie słuchawki
Słuchawka Jabra JX20 Pura, zaprojektowana przez duńskie studio projektowe Jacob Jensen Design, to pierwsza słuchawka w ofercie Jabry z obudową ze szczotkowanego tytanu. Jacob Jensen połączył gładkie linie, surową symetrię i kontrast materiałów, aby stworzyć elegancki zestaw słuchawkowy.
Jabra JX20 zapewnia do sześciu godzin rozmów, waży 13 gramów. Można ją ładować bezpośrednio z komputera przez kabel USB, w samochodzie dzięki dołączonej ładowarce lub za pomocą tradycyjnej ładowarki sieciowej.
Wysoką jakość dźwięku w JX20 uzyskano dzięki technologii DSP (Digital Sound Processing). Inteligentny system sterowania głośnością dźwięku, Bluetooth 2.0, funkcja autoparowania, mechaniczne włączanie i wyłączanie, ładowarka na biurko ze wskaźnikiem naładowania baterii, wymienny zaczep na ucho z unikalnym sposobem mocowania, możliwość noszenia w formie wisiorka.
Plantronics Discovery 925 Bluetooth to słuchawka do telefonu GSM i komputera o niepowtarzalnym designie. Zastosowanie technologii AudioIQ gwarantuje wysoką jakość odbieranego dźwięku, a funkcja Multipoint umożliwia korzystanie z dwóch urządzeń audio Bluetooth. Funkcja QuickPair upraszcza parowanie słuchawki. Komfort rozmowy zapewnia automatyczne dostosowywanie się poziomu głośności dźwięku w słuchawce do natężenia dźwięków otoczenia.
Produkt waży 8 g, zasięg ma do 10 m. Kolorystyka słuchawek zadowoli zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Dostępne są w trzech kolorach: czarnym (Onyx Black), złotym (Alchemy Gold) i różowym (Cerise Pink). Różnokolorowe diody LED sygnalizują status urządzeń.
W skład zestawu wchodzi skórzane etui wyposażone w ładowarkę i baterię. Do kompletu dołączono trzy pary dodatkowych żelowych końcówek dousznych w różnych rozmiarach.
Przedstawicielem firmy Plantronics w Polsce jest Kontel-Telecom.
Jabra GN9350 to bezprzewodowy zestaw słuchawkowy dla telefonii tradycyjnej i IP działający w technologii DECT. Można go podłączyć zarówno do komputera, jak i do telefonu stacjonarnego. Ma lekką, ergonomiczną konstrukcję.
Nowoczesna technologia DSP usuwa zakłócenia sygnału, poprawia jakość dźwięku i zapewnia stały, bezpieczny poziom głośności. Elegancki wysięgnik oraz mikrofon zapewniający redukcję szumów, baza zestawu wyposażona w wyświetlacz LCD (można na nim ustawiać parametry rozmowy). Zasięg 100 m (podczas rozmowy można się przemieszczać po całym biurze). Zestaw umożliwia prowadzenia rozmów konferencyjnych.