Co po konsolidacji rynku PLM?

Niektórzy dostawcy oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktu (PLM) podjęli w 2007 r. istotne działania, aby spełnić dawno zapowiadaną obietnicę: wygodne jednoczesne użytkowanie danych projektowych przez wielu wykonawców funkcjonujących w łańcuchu dostaw.

Zintegrowanie oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktu (PLM) z systemem ERP ułatwia sprawowanie kontroli nad projektem, który wchodzi w fazę produkcji

Usprawnienie tego procesu wynika w dużej mierze z fali fuzji, przejęć i aliansów, w których udział brali zarówno tradycyjni dostawcy rozwiązań PLM, jak i oferenci oprogramowania wspomagającego zarządzanie całym przedsiębiorstwem (ERP).

Najwyraźniejsze oznaki tej tendencji to przejęcie firm Agile Software przez Oracle’a oraz UGS przez Siemensa. W kilka aliansów zaangażował się również Microsoft, otwierając narzędzia integracyjne typu BizTalk oraz SharePoint, a także pakiet Office na ścisłą integrację z systemami PLM.

Atrakcyjność rozwiązań o szerokiej funkcjonalności zaowocowała w 2006 r. wzrostem wydatków firm na produkty PLM na poziomie 10,4% – podaje fi rma konsultingowa CIMdata (Ann Arbor, USA). – Eksplozja zainteresowania aplikacjami PLM wynika z faktu, że odbiorcy coraz częściej traktują je na równi z innymi systemami wspomagającymi zarządzanie – uważa Ed Miller, prezes CIMdata. – Firmy zorientowały się, że informatyka może nie tylko ułatwiać konfigurowanie produktu, ale też wspomagać procesy wytwarzania.

Inni obserwatorzy rynku również dostrzegają tę tendencję, a nawet przewidują, że sprzedaż rozwiązań PLM będzie wzrastać jeszcze szybciej, gdy giganci pokroju Oracle’a i Siemensa zaczną pompować pieniądze w reklamę tych produktów. – Działy rozwojowe będą miały tym więcej pracy, im bardziej aktywnie duzi dostawcy będą promować rozwiązania PLM – uważa Doug Brockway, dyrektor zarządzający firmy doradczej Innovation Advisors (Waltham, USA). – Z tego rodzaju rozwiązań będzie korzystać coraz więcej użytkowników, co nie pozostanie bez wpływu na wygodę i wydajność pracy zespołów projektowych.

Marka czyni cuda

Prezes firmy Oracle, Charles Phillips, zapewnia, że dzięki przejęciu Agile Software łatwiej będzie oferować firmom produkcyjnym rozwiązanie, którego oczekują od dostawcy oprogramowania klasy ERP: funkcje odpowiadające potrzebom konkretnej branży.

– Innowacyjność ukierunkowana na generowanie zysku to podstawa funkcjonowania firm produkcyjnych, co wyjaśnia, dlaczego segment PLM należy do najszybciej rozwijających się dziedzin oprogramowania – stwierdził Charles Phillips na początku procesu przejęcia. – Zakup firmy Agile Software, której produkty staną się podstawą naszej oferty w zakresie rozwiązań PLM, stanowi element strategii Oracle’a polegającej na wzbogacaniu oferty o aplikacje branżowe.

Zdaniem Michaela Topolovaca, prezesa firmy Arena Solutions, udostępniającej w modelu „na żądanie” aplikację PLM do zarządzania zestawieniami materiałowymi, łączenie systemów ERP i PLM wynika z faktu, że odbiorcy są na ogół świadomi, iż oprogramowanie do zarządzania cyklem życia produktu stanowi jeden z trzech niezbędnych filarów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Pierwszym filarem jest obsługa danych finansowych, czyli ogólnie rzecz biorąc, oprogramowanie ERP. Drugi filar stanowi obsługa klienta, przeważnie realizowana przez system CRM. – I wreszcie takie samo znaczenie strategiczne, jakie zyskały aplikacje ERP i CRM, coraz częściej przyznaje się rozwiązaniom PLM – twierdzi Topolovac.

Podobną strategię analitycy dostrzegają w decyzji Siemensa o zakupie fi rmy UGS, choć gigant ten podkreślał, że chce trzymać się bliżej hali produkcyjnej niż działów księgowości czy sprzedaży. – Połączenie potencjału obu firm umożliwia Siemensowi rzeczywiste połączenie aspektów produkcji i projektowania składających się na cykl życia produktu – uważa Michael Burkett z firmy analitycznej AMR Research.

Owocem opisanych przejęć będą większe, zintegrowane systemy ułatwiające współużytkowanie danych przez różne działy przedsiębiorstwa. Pozostali dostawcy specjalizujący się w samodzielnych aplikacjach PLM są jednak przekonani, że ich oferta pozostanie atrakcyjna dla odbiorców. – Wiele przedsiębiorstw nie chce jednorazowo inwestować w zestaw ERP+PLM, wobec czego poszukują rozwiązań, które łatwo wkomponują się w funkcjonujące u nich oprogramowanie – twierdzi Mark Holman, dyrektor operacyjny Arena Solutions.

Oprogramowanie PLM powinno gwarantować współpracę między jego użytkownikami, niezależnie od tego, czy jest to zintegrowany produkt o szerokiej funkcjonalności, pochodzący od dużego dostawcy, czy samodzielna aplikacja z oferty niezależnego producenta. Zdaniem Eda Millera z CIMdata dostawcy oprogramowania PLM czynią wielkie wysiłki, aby kreować środowisko, w którym firmy mogą rozwijać innowacyjne produkty tak, jak niegdyś robili to Bill Hewlett oraz Dave Packard, którzy jedną z największych obecnie firm branży elektronicznej tworzyli… w garażu. – Podkreślając znaczenie współpracy, posługujemy się analogią do pracy w garażu – wyjaśnia Miller. – Czy można sobie wyobrazić lepsze warunki współpracy niż takie, jakie panują w kameralnym biurze, w którym na co dzień spotyka się pięcioosobowy zespół stanowiący całą firmę?

Jednym ze sposobów budowania takiej atmosfery jest integrowanie produktów z aplikacjami typu MS Outlook, Word czy Excel towarzyszącymi w codziennej pracy ogromnej liczbie osób. UGS była jedną z pierwszych firm stosujących takie podejście, proponując jedną platformę zarządzania danymi produktu i procesów produkcyjnych oraz rozwiązania biznesowe łączące funkcjonalność systemów ERP i PLM.

Inni dostawcy dostrzegli tę szansę. Na przykład produkt firmy Sopheon o nazwie Accolade ułatwia współpracę między aplikacjami działów finansów, marketingu, badań i rozwoju a produkcji, zapewniając lepszą orientację w efektywności przedsiębiorstwa. – Oprogramowanie Accolade ukrywa proces wprowadzania danych – wyjaśnia Brian Seyfarth, dyrektor marketingu produktów. – System pracuje bezpośrednio na dokumentach Excela i Worda, dzięki czemu użytkownicy nie muszą otwierać kolejnej aplikacji, aby wprowadzić niezbędne dane.

Sprawniejszy przepływ danych

Rozwiązanie Accolade zostało wdrożone m.in. w londyńskim przedsiębiorstwie SABMiller, działającym w branży browarniczej, z dystrybucją obejmującą ponad 60 państw świata. Decyzja o wyborze została częściowo podyktowana ścisłym zintegrowaniem produktu z aplikacjami pakietu Microsoft Office. Celem wdrożenia było usprawnienie zarządzania wiedzą i dystrybucją w ramach sieci oddziałów regionalnych.

– System Accolade ułatwi nam przezwyciężenie trudności, jakie wynikają z rozproszenia działań innowacyjnych po oddziałach regionalnych – mówi Neil MacGilp, dyrektor techniczny w firmie SABMiller. – System nie tylko zapewnia nam jednolitą strukturę procesów i gwarantuje, że działania w poszczególnych oddziałach nie będą się dublować, ale też ułatwia wymianę wiedzy pomiędzy zespołami specjalistów odpowiedzialnych za innowacje.

Kolejna zaleta Accolade widoczna jest w sposobie łączenia się z systemami łańcucha dostaw, co można porównać do roli systemu wczesnego ostrzegania. – Dane są dostępne na tyle wcześnie, by pracownicy szybko zorientowali się, czy łańcuch dostaw podoła potrzebom nowego produktu – wyjaśnia Brian Seyfarth. Oznacza to, że zespoły odpowiedzialne za innowacje mogą obecnie opierać swoje prace na ocenie stanu aktualnie funkcjonującego łańcucha dostaw.

Firma Sopheon zamierza poszerzyć funkcjonalność systemu Accolade, czemu ma służyć niedawne przejęcie firmy Alignent Software z jej aplikacjami wspomagającymi planowanie prac innowacyjnych. Rozwiązanie Alignent Software ułatwia przewidywanie wpływu rynku i nowych technologii na plany rozwoju produktów, stanowiąc jedno z narzędzi, dzięki którym przedsiębiorstwa produkcyjne mogą ograniczyć ryzyko wynikające z niewłaściwie zaplanowanej produkcji.

Dostawcy poczynili więc istotne kroki w kierunku wzbogacenia oferty o rozwiązania PLM znajdujące zastosowanie w całym łańcuchu dostaw, ale z pewnością jest w tej dziedzinie jeszcze wiele do zrobienia. Oznacza to dalszy ciąg fuzji, przejęć i aliansów, czyli postępującą konsolidację przemysłu software’owego.

– Procesy konsolidacyjne są widoczne w niemal każdym segmencie rynku oprogramowania – mówi Doug Brockway z firmy doradczej Innovation Advisors. – Aplikacje PLM były dotąd produktem adresowanym do wąskiej grupy odbiorców. Może się on jednak sprawnie wkomponować w procesy zarządzania łańcuchem dostaw i funkcje systemów ERP, przysparzając firmom produkcyjnym znacznych korzyści.

Autor: Elizabeth SanFilippo, MBT USA