ARIS ProcessWorld 2007

Doroczny kongres IDS Scheer z zakresu Business Process Management zorganizowany po raz 14., tym razem w połowie czerwca w Berlinie, zgromadził ponad 1500 uczestników z 43 krajów: dyrektorów zarządzających, szefów działów i menedżerów IT, a także dziennikarzy z prasy ogólnej oraz branżowej. Przyjechali, aby wymienić się doświadczeniami i zastanowić nad przyszłością zarządzania procesami biznesowymi oraz poznać narzędzia ARIS nowej generacji. Tradycyjnie kongres poprzedziła konferencja dla użytkowników oprogramowania ARIS – ARIS UserDay.

Hasło tegorocznego ARIS ProcessWorld 2007 to „Przyspieszenie innowacji i wzrostu za pomocą otwartego BPM”. Kontekst SOA (Service Oriented Architecture) nadał wydarzeniu nowy wymiar. Koncepcja otwartego BPM polega na „bezszwowym” połączeniu dynamicznej strategii biznesowej z elastyczną architekturą IT, otwierającą nowe możliwości i zapewniającą natychmiastową reakcję na zmieniające się wymagania biznesu. Tematyka BPM przewijała się na berlińskim kongresie w ponad 60 wykładach i panelach dyskusyjnych. Podczas konferencji nie tylko eksperci IDS Scheer przedstawiali najnowsze trendy. Firmy E.ON, ABN AMRO, Coca-Cola, Hapag-Lloyd i Siemens dzieliły się własnymi doświadczeniami w zakresie BPM. Partnerzy IDS Scheer, firmy takie jak SAP, Fujitsu, BMC Software, TIBCO oraz HP zaprezentowały swoje rozwiązania na towarzyszącej kongresowi wystawie.

Po raz trzeci firma IDS Scheer rozdała swoje prestiżowe nagrody – Business Process Excellence Awards. Nominowane do nagrody firmy wykazały się najciekawszymi według kapituły konkursu wdrożeniami narzędzia ARIS. W tym roku nagrodzono:

  • Brenntag Holding – w kategorii Strategii procesowej
  • ABN AMRO – w kategorii Projektowanie procesów
  • Rodamco Europe – w kategorii Implementacja procesów
  • Infineon Technologies – w kategorii Kontroling procesów
  • E.ON Sales & Trading – w kategorii Lifecycle
  • QSC AG – nagroda specjalna dla małych i średnich firm
  • Deutsche Post – nagroda specjalna za zaangażowanie w obszarze SOA – Nagrodami Business Process Excellence

Awards honorujemy klientów korporacyjnych, którzy podążają ścieżką Business Process Management z myślą o przyszłości. Stosując innowacje i mając odwagę zmian, nasi klienci dążą do jasnego celu – być lepszym od swoich konkurentów – mówił Thomas Volk podczas wręczania nagród.

W ramach konferencji prasowej przedstawiono wyniki raportu nt. Business Process, przygotowanego po raz piąty przez IDS Scheer we współpracy z PAC (Pierre Audoin Consultants). Raport powstał na podstawie badania 130 przedsiębiorstw, 60% z Niemiec, 32% z Austrii i 8% ze Szwajcarii.

Ponad 95% ankietowanych oczekuje po wdrożeniu BPM obniżenia kosztów i wzrostu efektywności. 74% twierdzi, że dzięki stosowaniu BPM wzrosła jakość produktów/ usług, w 70% udało się przyspieszyć porządkowanie procesów, a w 68% zwiększyć satysfakcję klientów.

Obecni na konferencji dziennikarze poznali także wyniki najnowszego, opublikowanego 8 czerwca br. raportu firmy Gartner „Magic Quadrant for Business Process Analysis Tools Market (II poł. 2007 r. – I poł. 2008 r.)”. Analitycy Gartnera zakwalifikowali firmę IDS Scheer do grona liderów BPA (Business Process Analysis).

Według analityków Gartnera narzędzia klasy BPA są kluczowym komponentem zarówno usprawnień procesów biznesowych, jak i zarządzania nimi. „Rosnące zapotrzebowanie na narzędzia modelowania procesów biznesowych spowoduje co najmniej 10-procentowy średnioroczny wzrost przychodów na tym rynku do 2010 r.” – czytamy w raporcie oceniającym ofertę 13 dostawców rozwiązań. Do grupy liderów zostali zakwalifikowani ci, którzy mają sprawdzone rozwiązania lub duży udział w rynku, jak również wizję i poczynione inwestycje biznesowe.

– Wierzymy, że pozycjonowanie naszej firmy w raporcie podkreśla jakość naszego oprogramowania i rozwiązań ARIS. Współpracujemy ściśle z naszymi klientami, aby dostarczyć produkty i usługi gwarantujące sukces biznesowy – tak skomentował wyniki raportu dr Wolfram Jost, członek zarządu IDS Scheer, odpowiedzialny za strategię produktową i rozwój. 

Polski sukces

 

W najbardziej prestiżowej kategorii (Lifecycle) konkursu Business Process Exelence Award 2007 na najciekawsze wdrożenie narzędzi ARIS spośród kilkudziesięciu projektów do głównej nagrody nominowane były dwie firmy z Polski – BOT i Fortis Bank Polska.

 

– Projekt w BOT mógł zaimponować rozmachem, bo zintegrował operacyjnie 3 elektrownie, 2 kopalnie i jednocześnie przygotowywał firmę do wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego – komentuje Grzegorz Pindur, prezes IDS Scheer Polska. – Natomiast Fortis Bank Polska jako jedna z niewielu firm w Polsce może pochwalić się przeprowadzeniem pełnego cyklu projektowego – to jeden z najbardziej interesujących projektów w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Grzegorz Pindur prezes IDS Scheer Polska

 

Te nominacje na największej imprezie z zakresu zarządzania procesowego na świecie oznaczają dostrzeżenie naszego potencjału intelektualnego, co jest sporym wyróżnieniem dla polskiego oddziału IDS Scheer. Dla firm z naszego obszaru Europy tego typu spotkanie jest źródłem nieocenionej wiedzy. Tegoroczni nominowani rok wcześniej byli naszymi gośćmi na ARIS ProcessWorld w Amsterdamie – to najlepszy dowód na udany transfer wiedzy. Jestem przekonany, że wiedza uzyskana w tym roku w Berlinie również przełoży się na jakość realizowanych projektów.