ZA Puławy: optymalizacja dzięki współpracy z IBM

Firmy IBM Polska i Zakłady Azotowe Puławy SA podjęły współpracę, w ramach której IBM Polska dostarczy ZA Puławy rozwiązania do zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa. Pakiet oprogramowania obejmie aplikacje IBM Maximo Asset Management oraz IBM FileNet – umożliwiającą standaryzację procesów operacyjnych i tworzenie spójnego środowiska do zarządzania przepływem dokumentów w firmie. W końcowej fazie wdrożenia planowana jest również implementacja systemu klasy BI – IBM Cognos.

Zakłady Azotowe Puławy SA od ponad 40 lat są liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Dzięki lokalizacji w centralnej Europie firma może konkurować zarówno na wymagającym rynku UE, jak i dynamicznie rozwijających się rynkach wschodnich.

Obecnie ZA Puławy są jej jedynym w Polsce, a trzecim na świecie producentem melaminy (92 tys. ton/rok). Firma wytwarza 10% światowego i 20% europejskiego zapotrzebowania na ten produkt. Zakłady Azotowe Puławy SA eksportują swoje produkty do ponad pięćdziesięciu krajów świata, od Peru po Tajlandię. Obecne rynki zbytu spółki to m.in. USA, Chiny, Francja, Hiszpania, Rosja, Wielka Brytania, ale również Senegal, Indonezja i Tajwan.

– Celem naszej firmy jest dążenie do przekształcenia się z wiodącego producenta nawozów azotowych i chemii w Europie Środkowej w silną grupę chemiczno-nawozową, kontrolującą szeroki łańcuch wartości o atrakcyjnej ofercie rynkowej, będącą bliżej swojego klienta końcowego. Najnowocześniejsze rozwiązania IBM pomogą zmienić naszą spółkę w innowacyjną i dynamicznie działającą korporację – mówi Adam Adamczyk, kierownik Zakładu Informatyki i Telekomunikacji w Zakładach Azotowych Puławy SA.

Posiadając dziesiątki magazynów i pojedynczych obiektów inwentarzowych Zakłady Azotowe Puławy poszukiwały skutecznego rozwiązania do zarządzania środkami trwałymi, zapasami i remontami. Nowoczesny system wspomagający zarządzanie – IBM Maximo – umożliwi gromadzenie wszystkich informacji o majątku trwałym spółki w jednym zintegrowanym systemie informatycznym.

Rozwiązanie zapewni również optymalizację zarządzania remontami instalacji poprzez monitoring czasu pracy, organizację przeglądów serwisowych oraz konserwacyjnych. W połączeniu z elektronicznym obiegiem dokumentów, jaki zapewnia IBM FileNet, firma istotnie zredukuje koszty operacyjne, w tym ilość i koszty licencji systemu SAP oraz przyspieszy obieg faktur przychodzących i zapewni ich archiwizację.

– Jesteśmy przekonani, że dzięki wprowadzeniu najlepszych światowych standardów zarządzania, jakie zapewniają rozwiązania IBM, Zakłady Azotowe Puławy zwiększą wartość dodaną oferowanych przez siebie usług, jak również wzmocnią dalszy rozwój własnych kompetencji informatycznych w zakresie budowy nowoczesnego systemu IT, w ramach całej spółki – powiedział Marcin Gajdziński, dyrektor handlowy, IBM Polska.

Partnerem Biznesowym IBM w przypadku wdrożenia oprogramowania IBM FileNet w Zakładach Azotowych Puławy jest firma Asseco Poland, natomiast IBM Maximo wdraża Qumak-Sekom. Zakończenie implementacji systemu IBM Maximo planowane jest w pierwszej połowie 2013 r.