Wymiana systemów ERP w latach 2005-2009

Biuro badawczo-analityczne DiS przeprowadziło badanie migracji pomiędzy systemami ERP w pierwszych latach obecności Polski w UE (2005-2009). Przeanalizowano 100 przypadków wymiany systemów zarządzania klasy ERP.

Lata 1995-2004 były okresem rozkwitu wdrożeń ERP, potem ich stabilizacji, wreszcie nowego etapu rozwoju związanego z poszerzaniem zakresu oddziaływań na mniejsze przedsiębiorstwa. Okres 2005-2009 to kolejne pięciolecie ewolucji polskiego rynku ERP.

Schematy wymiany systemów wiernie odzwierciedlają ewolucję realnych problemów organizacyjnych, na które natykają się przedsiębiorstwa. Wyselekcjonowana lista 100 przypadków migracji systemów ERP z lat 2005-2009 charakteryzowała się dużym udziałem przedsiębiorstw kapitału krajowego (ponad 50%), zwłaszcza firm prywatnych. Odwróciło to tendencję z lat 1995-2004, kiedy większość migracji dotyczyła przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym (60%).

Horyzonty czasowe badanych procesów migracji pomiędzy pakietami klasy ERP z pięciolecia na pięciolecie coraz bardziej upodabniają się do cyklu życia wszelkich systemów aplikacyjnych. Stare instalacje ERP, zastępowane w okresie 2005-2009 przez nowe, były systemami o wiele starszymi niż instalacje wymieniane 5 lat temu i więcej. Oznacza to, że nietrafionych instalacji ERP jest coraz mniej, a te które się wymienia, są już naprawdę w pełni wyeksploatowane.

Przyczyny migracji

Najważniejszą obecnie przyczyną wymiany systemów ERP okazuje się funkcjonalność. Drugą przyczyną migracji – niewiele ustępującą pierwszej – jest strategia IT w przedsiębiorstwie. Tutaj jednak motywacje są dość silnie rozproszone – od bezdyskusyjnych argumentów typu „nie, bo nie” do wyrafinowanych analiz mających na celu optymalizację współczynników ROI w każdym okresie funkcjonowania instalacji ERP.

Jako trzecią przyczynę migracji analitycy DiS podają tzw. rollout korporacyjny w wyniku decyzji podjętych na najwyższym szczeblu korporacji (np. międzynarodowym), które wykluczają nadmierną różnorodność systemów IT w danym przedsiębiorstwie.

Kolejna co do wagi motywacja do wymiany systemu ERP w latach 2005-2009 to brak wsparcia technicznego dla używanego produktu. Mógł to być wynik utraty kompetencji lokalnej firmy obsługującej przedsiębiorstwo, ale częściej – skutek aktualnej sytuacji producenta ERP. Kolejne dwie ważne przyczyny migracji stanowiły zmiany kapitałowe migrujących przedsiębiorstw oraz ich restrukturyzacja, na ogół pociągająca za sobą zmiany schematów obiegu informacji.

Z badań DiS wynika, że motywacje skłaniające przedsiębiorstwa do wymiany systemów klasy ERP w minionych 5 latach niekiedy znacznie różniły się od powodów dokonywania migracji we wcześniej badanych okresach. O ile pierwsze dwa priorytety – funkcjonalność i strategia IT – były zawsze cenione najwyżej, to dawniej znacznie chętniej wymieniano systemy z powodu dynamicznego rozwoju przedsiębiorstw, braku funkcji analityczno-raportujących w systemach ERP czy niewystarczającej obsługi specyfiki branżowej. (ej)