„Wertykalna” integracja zakładów produkcyjnych i systemów ERP w celu zgodności z infrastrukturą Industry 4.0

Firmy COPA-DATA i COSMO CONSULT, zajmujące się rozwiązaniami z zakresu automatyzacji, nawiązały ścisłą współpracę z Microsoft Dynamics NAV, wiodącym europejskim partnerem Microsoftu ds. systemów ERP. Celem tego partnerstwa jest zaoferowanie klientom prostego, bezpiecznego i działającego w czasie rzeczywistym połączenia poziomu produkcji z platformą Microsoft Dynamics NAV, a tym samym zbudowanie ciągłego, jednolitego kanału przepływu informacji pomiędzy systemem ERP a środowiskiem produkcyjnym.

W wielu przedsiębiorstwach wciąż istnieje bardzo duża rozbieżność między planowaniem i zarządzaniem a kontrolą urządzeń na linii produkcji. Istotne informacje z procesu produkcji przekazywane są często tylko częściowo. Zapobiec temu może całkowita integracja dwóch środowisk – ERP i produkcji, zapewniająca ciągłą i spójną wymianę informacji pomiędzy procesami produkcyjnym i planowania oraz kontroli, co skutkuje dobrze przemyślaną, zaplanowaną i efektywną strukturą przedsiębiorstwa.

Bardziej spójny i przejrzysty przepływ danych

Dzięki oprogramowaniu zenon możliwe jest teraz uzyskanie prostego

i bezpiecznego połączenia w czasie rzeczywistym między poziomem produkcyjnym a platformą Microsoft Dynamics NAV. Informacje procesowe mogą być szybko przetwarzane na poziomie administracyjnym, a polecenia z systemu ERP są wdrażane bezpośrednio na poziomie produkcyjnym.

Elastyczny interfejs łączy środowiska systemu

Microsoft Dynamics Connector przesyła dane z procesów do systemu ERP przez dwukierunkowy interfejs, otrzymując z niego instrukcje sterujące. W ten sposób przedsiębiorstwa mogą bezpośrednio łączyć proces produkcyjny z systemem ERP, a także otrzymywać kompletne informacje poglądowe. Dane z produkcji oraz ewentualne zdarzenia są dostępne w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką interwencję. To z kolei umożliwia optymalne inwestycje w kadry i infrastrukturę, ponieważ potrzebne informacje są dostępne na żądanie. Microsoft Dynamics Connector może być użyte jako samodzielne narzędzie lub współpracować z oprogramowaniem zenon jako system HMI/SCADA wizualizacji i kontroli procesów przemysłowych.

– Chcielibyśmy zaproponować naszym klientom najwyższy poziom integracji we wszystkich branżach produkcyjnych i przetwórczych. W celu zapewnienia jak największej transparentności wszystkich procesów oraz obszarów przedsiębiorstwa konieczna jest płynna wymiana danych we wszystkich sferach produkcji i logistyki – obojętne czy jest to identyfikacja zamówienia w procesie produkcyjnym, czy też sprawdzenie aktualnych wskaźników wydajności. Z firmą COPA-DATA jesteśmy w stanie zaoferować kompletne rozwiązanie naszym klientom i wszystkim potencjalnie zainteresowanym firmom – wyjaśnia Gerrit Schiller, Wiceprezes COSMO CONSULT AG.

Połączone kompetencje

Partnerstwo COPA-DATA oraz COSMO CONSULT pozwala na efektywniejsze współdziałanie na rynku, łączenie kompetencji oraz czerpanie licznych korzyści z projektów wdrażanych wspólnie przez klientów i zainteresowane strony.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z COSMO CONSULT. Razem możemy tworzyć ofertę kompleksowych rozwiązań dla szerokiego grona klientów – począwszy od momentu zamówień, przez produkcję aż po dostawę – a przez to osiągać prawdziwą wartość dodaną – uzupełnia Stefan Reuther, szef Business Inteligence w COPA-DATA GmbH. – Dzięki partnerstwu nasi klienci mogą czerpać korzyści ze spójnej komunikacji i kompleksowego dostępu do informacji, a przez to z bardziej wydajnej produkcji.