Technologia IBM na osiemnastu kołach

Do Polski na cztery dni zawitał IBM System Truck prezentujący najnowsze technologie informatyczne. 18 września zorganizowano w Katowicach pokaz rozwiązań dla rynku utilities. Podczas roadshow firma IBM zaprezentowała na spotkaniu z klientami rynku energetycznego w Katowicach system zarządzania majątkiem Maximo oraz rozwiązania klasy Business Process Management. Spotkanie odbyło się w „mobilnej serwerowni” – osiemnastokołowej ciężarówce. Rozwiązania software’owe prezentowano na najnowszych platformach sprzętowych IBM, m.in. Blade Center.

IBM Maximo dla energetyki i przedsiębiorstw użyteczności publicznej to rozwiązanie zaprojektowane i rozwijane z użyciem wytycznych architektury oprogramowania dla energetyki (IBM Software Architecture for Energy – SAFE), zaprojektowanych we współpracy z zakładami przemysłowymi

– System Maximo jest zaawansowanym systemem do procesowego zarządzania majątkiem, który w sposób naturalny integruje się z GIS (Systemem Informacji Geograficznej), co znacząco zwiększa jego funkcjonalność i zapewnia precyzyjne śledzenie awarii, szybsze dokonywanie napraw, precyzyjne wyłączenia prądu w poszczególnych rejonach oraz skuteczniejsze zarządzanie klientami, ekipami naprawczymi – mówi Iwona Wciślak, starszy specjalista ds. rozwoju w IBM Polska. Według firmy analitycznej Gartner IBM Maximo jest liderem rynku systemów zarządzania majątkiem na rynku przemysłowym od 1998 r.

Na spotkaniu w Katowicach IBM zaprezentował również rozwiązania klasy Business Process Management (BPM) służące do zarządzania realizacją procesów i zadań oraz organizacją procedur obiegu dokumentów. Niezależni analitycy i firmy consultingowe szacują, że obecnie wciąż zaledwie 15–20% dokumentów firmowych jest ustandaryzowanych i znajduje się w różnych bazach, hurtowniach danych i aplikacjach domenowych, a pracownicy merytoryczni przeznaczają 15–50% swojego czasu na szukanie odpowiednich dokumentów.