Śląski Klaster IT

Innowacyjność opracowywanych rozwiązań to główna motywacja przyświecająca pomysłodawcom uruchamianego właśnie Śląskiego Klastra IT. Projekt obejmie działaniem cały obszar województwa śląskiego i polega na budowie sieci kooperacyjnej współpracy partnerów reprezentujących środowiska przedsiębiorców, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych.

Śląski Klaster IT tworzy obecnie ponad 20 podmiotów. Powstał z inicjatywy polskiego dostawcy oprogramowanie klasy ERP, firmy BPSC SA. W przedsięwzięcie włączyły się m.in. Consorg SA, specjalizująca się w nowatorskich rozwiązaniach z obszaru budżetowania i controllingu, a także Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa.

Dzięki zakorzenieniu w lokalnych strukturach klaster ma charakter trwały. Jest to korzystne dla regionu (brak groźby przeniesienia całej działalności gdzie indziej) i dla przedsiębiorstw, dla których siła powiązań lokalnych staje się elementem budowania przewagi konkurencyjnej.

Współdziałanie różnych firm informatycznych tworzących Śląski Klaster IT pozwala liczyć na dodatkowe korzyści w postaci kreowania nowych form współpracy, budowania wspólnej oferty komplementarnych rozwiązań czy zaangażowania w badania naukowe oraz analizy rynkowe. W trudnym okresie spowolnienia gospodarczego taka formuła kooperacji może być również szansą na obniżanie kosztów poprzez unikanie dublujących się działań.

– Konglomerat świata wiedzy, biznesu i podmiotów przestrzeni publicznej skupionych w strukturze klastra pozwala na realizację złożonych projektów badawczych. W przypadku takich działań planujemy skupiać się na wykorzystaniu technik informatycznych w zarządzaniu publicznym, analityce biznesowej, mediach społecznościowych czy webowych koncepcjach semantycznych – zauważa Andrzej Morawski, koordynator Śląskiego Klastra IT.

– Zaangażowanie środowisk akademickich w takie projekty jak Śląski Klaster IT umożliwia nam przede wszystkim doskonalenia programów dydaktycznych, aby lepiej przygotowywać młodzież do funkcjonowania w świecie nowoczesnych przedsiębiorstw. Jest to jednocześnie okazja do transferu naszej wiedzy tworzonej w trakcie prac badawczych do firm informatycznych. Taka współpraca zapewnia umiejętne połączenie (synergię) wiedzy teoretycznej i praktycznej, jaka jest niezbędna w procesie dynamicznego rozwoju narzędzi informatycznych i ich zastosowań – podkreśla prof. dr hab. Jerzy Gołuchowski, dziekan Wydziału Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, kierownik Katedry Inżynierii Wiedzy.