SAP BusinessObjects w wersji 4.1

Podczas konferencji „Nowa era analityki” 8 października 2013 r. w Warszawie ogłoszono dostępność w Polsce rozwiązania SAP BusinessObject w wersji 4.1. Nowa wersja oprócz pogłębionych i szybszych analiz umożliwia budowanie modeli predykcyjnych, a dzięki zastosowaniu innowacyjnego narzędzia SAP Lumira – tworzenie oraz dzielenie się dynamicznymi wizualizacjami dowolnych ilości danych w chmurze.

Platforma SAP BusinessObjects 4.1 została tak zaprojektowana, aby w jednym miejscu agregować szczegółowe informacje z wielu systemów źródłowych, w tym z największej jak do tej pory liczby systemów OLAP oraz ze źródeł Big Data, takich jak Amazon Elastic MapReduce i Hadoop Hive. Atutem nowej wersji jest także większa prostota i intuicyjność tworzenia raportów analitycznych i zarządzania nimi, dzięki czemu użytkownicy będą mogli samodzielnie korzystać z analiz, odciążając działy IT.

– Nasze podejście do analityki biznesowej zakłada zapewnienie klientom coraz bardziej przyjaznych w użyciu rozwiązań, które w czasie bliskim rzeczywistemu dostarczą ludziom niezbędne informacje w formie elastycznych wizualizacji i w oparciu o duże ilości danych z różnorodnych źródeł – powiedział Bernard Knapik, dyrektor ds. analityki biznesowej, SAP CEE. – Najnowsza wersja SAP BusinessObjects zbliża nas do tego celu – łączy ludzi, dane, platformy i urządzenia, odpowiadając na zapotrzebowanie klientów w zakresie zaawansowanych analiz, samodzielności użytkowników oraz ogromnych możliwości dla działów IT w zakresie standaryzowania i dzielenia się informacjami.

Rozwiązania SAP BusinessObjects 4.1 zostały zaprojektowane jako jednolita platforma analityczna niezależnie od wielkości firmy i sposobu wdrożenia. Można je stosować zarówno na serwerach własnych, jak i w modelu chmury. Firmy z sektora MŚP mogą wybrać podstawowe rozwiązania SAP Crystal Server 2013 lub pakiet SAP BusinessObjects Edge Edition, przygotowany z myślą o firmach średniej wielkości. Niezależnie od zakresu wdrożenia SAP BusinessObjects oferuje działom IT, analitykom i zwykłym użytkownikom możliwość dostępu do analiz z dowolnego urządzenia, a także pracę w trybie zarówno online, jak i offline.

Główne korzyści SAP BusinessObjects 4.1

  • zunifikowana i zaawansowana personalizacja platformy,
  • dynamiczne wizualizacje, tworzone przy wsparciu SAP Lumira,
  • wyniki analiz, m.in. dzięki SAP Lumira, mogą być gromadzone w chmurze i udostępniane innym użytkownikom za pośrednictwem przeglądarek internetowych na desktopach i urządzeniach mobilnych,
  • ootowość na przetwarzanie Big Data dzięki wsparciu Amazon Elastic MapReduce i HadoopHive, lepszemu dostępowi do OLAP, Oracle Exadata i Essbase,
  • usprawniony przepływ danych z/do SAP HANA oraz hurtowni danych SAP NetWeaver  Business Warehouse,
  • udostępnianie dokumentów generowanych w Crystal Reports, SAP BusinessObjects Design Studio i arkuszach kalkulacyjnych Microsoft Excel.

Wraz z nową wersją SAP BusinessObjects firma SAP przedstawiła na konferencji „Nowa era analityki” najnowsze rozwiązanie predykcyjne SAP Predictive Analysis w wersji 1.0.11. Rozwiązanie to dostarcza pełen zestaw narzędzi do odkrywania, wizualizacji i analizy predykcyjnej danych, poszerzając dotychczasowe możliwości analityczne. Jest intuicyjne w obsłudze, a jednocześnie wystarczająco wydajne, aby przeprowadzać zaawansowane predykcje z wykorzystaniem dużych zbiorów danych. Prostsze analizy można również wykonywać w oparciu o dane z Excela.

Najnowsza wersja SAP Predictive Analysis jest ściśle zintegrowana z oprogramowaniem SAP Lumira, wspierającym wizualizację. W połączeniu z bibliotekami analiz predykcyjnych (predictive analytics library, PAL) i bazodanowym wykorzystaniem przetwarzania na plaformie SAP HANA rozwiązanie SAP Predictive Analysis umożliwia przeprowadzanie scenariuszy „what-if” w czasie rzeczywistym i prognozowanie optymalnych rozwiązań.

Usprawnienia:

  • większa elastyczność wykorzystania modeli predykcyjnych z innymi aplikacjami SAP, w tym z SAP Customer Relationship Management czy SAP Fraud Management,
  • szerszy zestaw algorytmów do pracy ze skryptami R,
  • szybsza praca na dużych zbiorach danych,
  • nowe techniki przygotowywania danych i funkcji do modelowania,
  • bogatsze możliwości obrazowania i wizualizacji danych, więcej możliwości tworzenia wykresów analitycznych.