Sage ERP X3 w Nu Air

Spółka Sage wdrożyła ERP X3 w firmie dystrybucyjnej Nu Air Polska. Nowy system usprawnił strategiczne procesy biznesowe w obszarach finansów, dystrybucji, zakupów i gospodarki magazynowej.

Nu Air Polska sp. z o.o. jest częścią Grupy NUAIR, jednego z największych na świecie producentów kompresorów tłokowych. W Polsce Nu Air jest dystrybutorem narzędzi pneumatycznych, kompresorów, elektronarzędzi i maszyn.

Spółka potrzebowała rozwiązania ERP obsługującego jej lokalną działalność i jednocześnie zapewniającego wsparcie dla międzynarodowych operacji.

– Dotychczasowy system informatyczny przestał spełniać nasze wymagania. Działalność NUAIR zarówno na rynkach międzynarodowych, jak i lokalnych determinowała konieczność wyboru takiego systemu, który byłby sprawdzonym rozwiązaniem globalnym, a jednocześnie dostosowanym do konkretnych wymagań rynku polskiego – powiedział Paweł Stankiewicz, główny księgowy w spółce Nu Air Polska.

Wybrano Sage ERP X3, którego polska premiera odbyła się wiosną 2011 r. Z ERP X3 korzysta obecnie na świecie ponad 3300 firm w 55 krajach, co podkreśla jego globalny charakter.

– Wdrażając ERP w Nu Air, wykazaliśmy, że możemy szybko sprostać sytuacji, gdy firma potrzebuje wymienić system ERP na rozwiązanie adekwatne do jej dynamiki i perspektywy rozwoju. Jednocześnie pokazaliśmy, jak w konkretny sposób usprawnić wewnętrzne procesy biznesowe i to w różnych, strategicznych obszarach działalności takiej firmy – powiedział Paweł Giziński, dyrektor Działu Produktów Globalnych Sage.

Sage ERP X3 zapewnił Nu Air większą swobodę w kształtowaniu polityki cenowej, elastyczną organizację przestrzeni magazynowej oraz automatyzację rozliczania kosztów dodatkowych.

– Wdrożone rozwiązanie usprawniło kluczowy dla nas proces współpracy z sieciami handlowymi oraz marketami budowlanymi. Ponadto oszczędzamy mnóstwo czasu przy generowaniu raportów i analiz. Uzyskaliśmy też dodatkowe narzędzie wsparcia dla naszej działalności handlowej m.in. w obszarze transakcji międzynarodowych czy importu towarów – dodał Paweł Stankiewicz.

Wdrożenie systemu Sage ERP X3 znacznie usprawniło realizowane w Nu Air operacje księgowe, takie jak zamykanie okresu rozliczeniowego, wycenę rozrachunków i rachunków bankowych w walucie. Istotna z punktu widzenia Nu Air okazała się również architektura systemu Sage ERP X3, która umożliwia szybkie i efektywne dostosowanie go do zmian stawek podatkowych (VAT, PIT, CIT).

W ramach wdrożenia udało się także usprawnić procesy masowej obsługi faktur korygujących, zwrotu towarów oraz zbiorczego wystawiania faktur na podstawie zebranych wcześniej zamówień. Dla Nu Air szczególnie przydatne są mechanizmy śledzenia powiązań pomiędzy dokumentami, transakcjami i zdarzeniami, dzięki którym możliwy jest pełen wgląd w kluczowe procesy zachodzące w firmie.

Nu Air zależało także na wysokiej jakości działań w obszarze raportowania finansowego do centrali. – Naszym celem było zapewnienie łatwych w użyciu i wydajnych narzędzi do sporządzania raportów i analiz, aby ich przygotowywanie skrócić do minimum, a wyniki tych prac były pozbawione błędów – dodał Paweł Giziński z Sage. – Za sukces można m.in. uznać skrócenie czasu przeprowadzania operacji związanych z zamykaniem okresu rozliczeniowego, które do tej pory były czasochłonne.

Do składowania towarów Nu Air wykorzystuje zarówno zewnętrzne, jak i własne magazyny. Taka specyfika wymaga od ERP X3 obsługi magazynów obcych oraz efektywnego planowania w zakresie gospodarki magazynowej. Sage ERP X3 spełnił także to wymaganie, dzięki zaawansowanej konfiguracji powierzchni magazynowej. Z kolei w obszarze zakupów najistotniejszym usprawnieniem okazało się wprowadzenie rozliczania kosztów dodatkowych. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ duża ilość towarów wchodzących w skład ofertowanego przez Nu Air asortymentu pochodzi z importu

Dla Nu Air ważnym kryterium wyboru Sage X3 była jego otwartość technologiczna, oferująca łatwą integrację oraz możliwości rozwoju i rozbudowy w przyszłości. Istotnym argumentem przemawiającym za wyborem ERP X3 był fakt rekomendacji Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewscy i Wspólnicy, która stanowi gwarancję zgodności oprogramowania z obowiązującym w Polsce systemem legislacyjnym i tym samym zapewnia bezpieczeństwo prawne w obszarze finansów.