Rynek identyfikacji danych 2010

    RRC Poland, dystrybutor sprzętu do identyfikacji danych takich firm, jak Motorola Symbol, Datalogic, Datamax, Psion Teklogix i Zebra Technologies, odnotował w 2010 r. 6-procentowy wzrost sprzedaży mobilnych terminali i czytników. W roku 2011 popyt na urządzenia z segmentu Auto ID ma być jeszcze większy. Dystrybutor szacuje, że w najbliższych dwunastu miesiącach sprzedaż zwiększy się o dalsze 11%.

    – Rynek sprzętu do identyfikacji danych jest stosunkowo młody, co dobrze wpływa na jego rozwój. W Polsce segment ten od kilku lat rozwija się w dwucyfrowym tempie. Wyjątek stanowił rok 2009, ale w ubiegłym roku trend wzrostowy powrócił i znowu utrzymuje tempo, do jakiego zdążyliśmy się już przyzwyczaić – mówi Paweł Jabłoński, Auto ID Business Development Director Central Eastern Europe w RRC Poland. – W ostatnich kilkunastu miesiącach wyraźnie przybyło projektów współfinansowanych w ramach środków unijnych. Towarzyszył temu odwrót klientów od tanich chińskich produktów na rzecz sprzętu renomowanych i sprawdzonych producentów. Dużym zainteresowaniem w 2010 roku cieszył się sprzęt zgodny z architekturą WI-NG oraz technologie skanujące 2D.

    Użytkownicy najczęściej wybierali w 2010 r. produkty Motoroli, która – w ocenie dystrybutora – zajmuje około 50% polskiego rynku identyfikacji danych. W ubiegłym roku RRC sprzedało o 13% więcej sztuk terminali i czytników tej marki niż w 2009 r. Najbardziej popularnym czytnikiem był model LS2208, zaś w grupie przenośnych terminali prym wiódł MC9XXX, który stanowił aż 41% udziałów w całej sprzedaży komputerów przenośnych do zastosowań handlowych, przemysłowych itp.

    Według RRC Poland w 2011 r. Motorola utrzyma pozycję lidera, ale swoje udziały w rynku zwiększy kilku innych producentów. Specjaliści RRC szacują, że w ciągu 2-3 lat sprzęt Psion Teklogix może zdobyć około 30% udziałów w polskim rynku przenośnych terminali przeznaczonych dla handlu, transportu, logistyki, przemysłu, wojska, energetyki.

    RRC Poland prognozuje, że w ciągu kilku najbliższych lat polski segment komputerów do zastosowań przemysłowych będzie rósł w tempie kilkunastu procent rocznie.