Rozstrzygnięcie konkursu MSI Polska „Najlepszy dostawca IT dla przemysłu 2011”

Ogłoszenie werdyktu i wręczenie dyplomów zwycięzcom w konkursie redakcji MSI Polska „Najlepszy dostawca IT dla przemysłu 2011” odbyło się podczas uroczystej gali 22 marca 2011 r. w Centrum Targowym EXPO 2012 w Warszawie. Zjawili się przedstawiciele wszystkich nagrodzonych firm. Dyplomy wręczał prezes wydawnictwa TMI Holdings, Michael J. Majchrzak.

Nagrodzeni tytułami „najlepszy dostawca IT dla przemysłu 2011”, od lewej: Michael Majchrzak – prezes wydawnictwa TMI Holdings, Andrzej Poćwierz – menedżer ds. rozwiązań Autodesk dla przemysłu, Marek Sieczak – dyrektor sektora przemysłowego, Hewlett-Packard Polska, Jarosław Jaśkiewicz – dyrektor ds. rozwoju produktu, QAD Polska, Paweł Kresak – dyrektor konsultingu, Hicron, Michał Guzek – członek zarządu, Hicron, Tomasz Janiczek – ASKOM, Elżbieta Jaworska – redaktor naczelny MSI Polska, Tomasz Balin – prezes zarządu SIMPLE sp. z o.o., Jakub Chylewski – FBD, Dariusz Chojnacki – właściciel Streamsoft, Marcin Witkowski – dyrektor oddziału warszawskiego, ASTOR, Alicja Fijałkowska – CSO Manager, IFS Poland, Piotr Rojek – dyrektor zarządzający, DSR

Fot. Ryszard Staniszewski

Redakcja MSI Polska po raz piąty przyznała tytuły firmom oferującym oprogramowanie i usługi przedsiębiorstwom z sektora przemysłowego. W 2011 r. postanowiliśmy uwzględnić jeszcze jedną kategorię systemów, doceniając ich wagę dla sektora produkcji – są to systemy APS (Advanced Planning Systems – zaawansowane planowanie produkcji, Advanced Planning and Scheduling – zaawansowane planowanie i harmonogramowanie produkcji), zrezygnowaliśmy natomiast z dwóch kategorii – systemy BI oraz sprzęt IT.

Zdobywcy tytułu „Najlepszy dostawca IT dla przemysłu 2011”

Kategoria: ERP/MRP II (system zagraniczny) – reprezentant producenta w Polsce

IFS Industrial and Financial Systems Poland

ex aequo

QAD Poland

ERP/MRP II (system polski) – producent

Streamsoft

ERP/MRP II (system zagraniczny) – integrator

HICRON

CRM – producent/dostawca w Polsce

SIMPLE sp. z o.o.

MES – producent/dostawca w Polsce

ASKOM

SCADA – producent/dostawca w Polsce

ASTOR

PLM – producent/dostawca w Polsce

Autodesk

EAM/CMMS – producent/dostawca w Polsce

FBD

Outsourcing IT

Hewlett-Packard Polska

APS – producent/dostawca w Polsce

DSR

Założenia konkursu

Pomysł konkursu narodził się z codziennej pracy redakcji. Opisując wdrożenia rozwiązań informatycznych w różnych przedsiębiorstwach z sektora przemysłowego, zadawaliśmy pytania o kryteria wyboru dostawcy, jak układała się współpraca itp. Często sami rozmówcy poruszali ten temat jako niezwykle dla nich istotny. Dlatego na opiniach klientów, czyli bezpośrednich użytkowników wdrażanych rozwiązań, postanowiliśmy oprzeć koncepcję wyboru najlepszych dostawców.

Na podstawie informacji pochodzących z opisywanych na portalu www.msipolska.pl wdrożeń oraz materiałów zebranych w raportach redakcja MSI Polska wybrała dostawców rozwiązań IT, którzy według niej powinni pretendować do miana najlepszych w roku 2011. Nominowane do tytułu firmy zostały proszone o wytypowanie po trzech klientów z sektora przemysłowego, u których wdrożenia zostały zrealizowane w latach 2010-2011 r., a którzy mogliby i chcieli udzielić referencji.

Przyznawane tytuły są tym cenniejsze, że werdykt zapada na podstawie opinii klientów, czyli bezpośrednich użytkowników wdrażanych rozwiązań.

Każdy dostawca mógł występować maksymalnie w dwóch kategoriach. Dopuszczalne było powtórzenie jednej referencji z poprzedniej edycji konkursu, jedna referencja z zagranicy oraz jedna referencja dotycząca upgrade’u systemu.

Następnie redakcja MSI Polska przesłała formularze ocen do wytypowanych przez nominowane firmy przedsiębiorstw przemysłowych. Gdy nadeszły wypełnione ankiety, zebrała się Kapituła Konkursu. Jej członkowie wnikliwie przeanalizowali otrzymane ankiety i podsumowali wyniki.

W tegorocznym konkursie został wprowadzony precedens, czyli przyznanie miejsc ex aequo w kategorii ERP/MRP II (system zagraniczny) – reprezentant producenta w Polsce. Konkurenci „szli łeb w łeb” i Kapituła Konkursu mimo usilnych starań nie była w stanie przeważyć szali na żadną stronę. Postanowiono więc tytuł najlepszego dostawcy w tej jednej kategorii przyznać wyjątkowo dwóm firmom. Mamy nadzieję, że nigdy więcej nie staniemy przed tak trudnym wyborem.

Kryteria oceny dostawcy systemu IT (w skali 1-5)

1. elastyczność (dopasowywanie oferty do potrzeb)

2. jakość usług

3. stosunek jakości usług do ceny

4. współpraca na etapie wdrażania

5. obsługa posprzedażna (okres gwarancji)

6. szkolenia użytkowników

7. rozwój oferty zgodnie z potrzebami użytkowników

Kryteria oceny dostawcy usługi outsourcingu IT (w skali 1-5)

1. elastyczność (dopasowywanie oferty do potrzeb)

2. doradztwo w podjęciu decyzji

3. jakość usług

4. stosunek jakości usług do ceny

5. współpraca w ramach outsourcingu IT

6. szkolenia pracowników w celu ułatwienia współpracy

7. rozwój oferty zgodnie z potrzebami użytkowników

Nie wszystkie z nominowanych firm mogły wziąć udział w naszym konkursie, dlatego nie podajemy ich wykazu. W niektórych przypadkach barierą okazała się globalna polityka korporacji, w innych – brak możliwości spełnienia kryteriów konkursu, np. firmy nie mogły pochwalić się referencjami z odpowiedniego okresu, bo użytkownicy nie wyrazili na to zgody.

Podsumowanie wyników

Cieszy nas fakt, że klienci z sektora przemysłowego coraz chętniej udzielają informacji o swoich dostawcach, z własnej inicjatywy rozszerzają wypowiedzi. To zainteresowanie jest miernikiem coraz większego udziału informatyki w codziennej pracy przedsiębiorstw, a także coraz lepszego kontaktu między firmami z branży IT a ludźmi biznesu, którzy rozumieją, że rozwiązania IT są narzędziami niezbędnymi w ich pracy. Jak napisał jeden z ankietowanych: „To, co dla nas jest najważniejsze to to, że jesteśmy traktowani nie jak klient, tylko jak partner w interesach. Dostawca nie sprzedaje nam produktów ani kolejnych modułów, ale rozwiązuje nasze problemy. Rozumie, że nasz sukces będzie również jego sukcesem”.

Z kolei inny ankietowany tak scharakteryzował swoich partnerów: „Elastycznie reagują na nasze potrzeby, rzetelnie podchodzą do realizacji zadań. Dostawca deleguje do współpracy znakomitych fachowców, komponując odpowiedni zespół dla każdego z pojawiających się tematów. W trakcie licznych projektów następuje bardzo szybki wzajemny transfer wiedzy, przenikanie się kultur organizacyjnych. Współpracę cechuje otwartość, jasne stawianie problemów i wspólne ich rozwiązywanie”.

Podsumowując, zacytuję wypowiedź z ankiety: „Projekt był udany, nasza praca przyniosła pożądany efekt i jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy”.

A dostawcy rozwiązań IT doceniają nagrody redakcji MSI Polska.

– Opinie kadry zarządzającej produkcją (…) są dla nas – twórców systemu – motywujące i inspirujące do dalszej intensywnej pracy nad jego rozwojem. Cieszymy się, że nasze zaangażowanie w tworzenie systemu ERP dla przemysłu jest zauważane przez klientów i zostało docenione w konkursie redakcji MSI – wyjaśnia Dariusz Chojnacki, właściciel firmy Streamsoft.

– Tytuł Najlepszego dostawcy IT dla przemysłu jest dla nas wyróżnieniem i wyrazem uznania dla naszych starań. (…) Z drugiej strony – przyjęcie tytułu traktujemy jako zobowiązanie do utrzymania jakości naszych usług i rozwiązań przynajmniej na dotychczasowym poziomie – uważa Paweł Kresak, dyrektor konsultingu, HICRON sp. z o.o.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim firmom biorącym udział w naszym konkursie dziękujemy za miłą współpracę i życzymy powodzenia w następnych edycjach.

Produkt Roku 2011

Podczas uroczystej gali 22 marca ogłoszono również wyniki konkursu „Produkt Roku 2011” organizowanego przez redakcję Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych, a dzień wcześniej, 21 marca, wyniki konkursu „Produkt Roku 2011” redakcji Control Engineering Polska.

Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu „Najlepszy dostawca IT dla przemysłu”

Kategoria: ERP/MRP II (system zagraniczny) – reprezentant producenta w Polsce

IFS Poland – 2006 r.

QAD Polska – 2007 r.

Lawson Software Polska – 2008 r.

IFS Poland – 2010 r.

Kategoria: ERP/MRP II (system polski) – producent

SAFO (obecnie Asseco Business Solutions) – 2006 r.

BPSC – 2007 r.

BPSC – 2008 r.

SIMPLE SA – 2010 r.

Kategoria: ERP/MRP II (system zagraniczny) – integrator

Hogart Business Systems – 2006 r.

7milowy – 2007 r.

Infovide-Matrix – 2008 r.

Hogart Business Systems – 2010 r.

Kategoria: CRM – producent/dostawca w Polsce

ScandiSoft (d. Visma Software) – 2006 r.

More7 Polska – 2007 r.

Technodat – 2008 r.

Kategoria: BI – producent/dostawca w Polsce

SAS Institute Polska – 2006 r.

Bonair – 2007 r.

Controlling Systems – 2008 r.

SAS Institute Polska – 2010 r.

Kategoria: MES – producent/dostawca w Polsce

Apriso Polska – 2006 r.

ASTOR – 2007 r.

ASTOR – 2008 r.

ASKOM – 2010 r.

Kategoria: SCADA – producent/dostawca w Polsce

Tel-Ster – 2006 r.

VIX Automation – 2007 r.

Sabur – 2008 r.

VIX Automation – 2010 r.

Kategoria ECM/DMS/workflow – producent/dostawca w Polsce

PrimeSoft Polska – 2006 r.

MIS – 2007 r.

Kategoria: PLM – producent/dostawca w Polsce

Autodesk – 2008 r.

Siemens Industry Software – 2010 r.

Kategoria: sprzęt – producent/dostawca w Polsce

Hewlett-Packard Polska – 2006 r.

Komputronik – 2007 r.

Komputronik – 2008 r.

Komputronik – 2010 r.

Kategoria: Outsourcing IT

ZETO w Poznaniu – 2006 r.

BCC – 2007 r.

ZETO w Poznaniu – 2008 r.

BCC – 2010 r.

Kategoria: EAM/CMMS – producent/dostawca w Polsce

FBD – 2010 r.

Autor: Elżbieta Jaworska, MSI Polska