Raport „IT Competitiveness Index” – konkurencyjność branży informatycznej

Z danych „Indeksu konkurencyjności branży informatycznej” opracowanego na zlecenie Business Software Alliance przez Economist Intelligence Unit wynika, że Polska poprawiła swoją konkurencyjność w dziedzinie technologii informatycznych (awans o 5 miejsc).

W stosunku do rankingu z 2009 r. Polska z wynikiem 44,6 punktów awansowała o 5 miejsc na 30. pozycję w światowej klasyfikacji, dzięki bardzo dobrym wynikom odnotowanym we wskaźnikach: warunki prowadzenia prac badawczo-rozwojowych (wzrost o 10 miejsc), środowisko biznesowe oraz środowisko prawne (wzrost o 3 miejsca). Na 24 objęte badaniem kraje UE Polska zajęła 18 lokatę.

Indeks, aktualizowany po raz czwarty od 2007 r., prezentuje wyniki analizy porównawczej przeprowadzonej dla 66 krajów na podstawie wskaźników dotyczących obszarów o kluczowym znaczeniu dla innowacyjności w branży informatycznej, takich jak ogólne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, infrastruktura IT, kapitał ludzki, warunki prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, środowisko prawne oraz wsparcie i działania publiczne na rzecz rozwoju branży.

W czołówce klasyfikacji generalnej za 2011 r. plasują się USA, Finlandia, Singapur, Szwecja i Wielka Brytania.

Z uzyskanych danych wynika, że kraje o ugruntowanej silnej pozycji w branży pozostały liderami częściowo dlatego, że „sprzyjające warunki dają przewagę na zasadzie sprzężenia zwrotnego”. Dzięki wieloletnim inwestycjom kraje te zbudowały solidne fundamenty rozwoju nowoczesnych technologii i w dalszym ciągu mogą czerpać z tego korzyści. Ale pojawiają się nowi rywale, głównie z krajów rozwijających się, którzy starają się dorównać standardom ustanowionym przez liderów rynku.

– Z tegorocznego „Indeksu konkurencyjności branży informatycznej” widać jasno, że inwestowanie w fundamenty rozwoju nowoczesnych technologii będzie w dłuższej perspektywie przynosić ogromne korzyści – stwierdził prezes i dyrektor generalny BSA, Robert Holleyman.

Największy awans w tegorocznym indeksie w porównaniu z edycją z 2009 r. odnotowały Malezja, która awansowała aż o 11 miejsc w tabeli klasyfikacji generalnej dzięki wzrostowi działalności badawczo-rozwojowej, oraz Indie, które awansowały o 10 miejsc ze względu na swój kompleksowy program prac badawczo-rozwojowych oraz dynamiczne warunki rozwoju kapitału ludzkiego. Kilka innych krajów, w tym Singapur, Meksyk, Austria, Niemcy a także Polska, odnotowało w tym roku wysokie skoki w ogólnej klasyfikacji, które wskazują aktualną silną pozycję tych państw we wszystkich kluczowych obszarach branży informatycznej.

– W dzisiejszych czasach odbudowy globalnej gospodarki ważniejsze niż kiedykolwiek staje się przyjęcie przez rządy poszczególnych krajów długoterminowych planów rozwoju branży informatycznej – stwierdził Holleyman. – Decydenci polityczni i biznesowi nie mogą analizować problemów branży w skali roku, gdyż grozi to w przyszłości zacofaniem w rozwoju technologii informatycznych. Sytuację w branży należy oceniać w perspektywie następnych 7-10 lat i inwestować tak, aby uzyskać znaczną poprawę poziomu konkurencyjności.

Indeks konkurencyjności branży informatycznej w Polsce w latach 2009/2011

Polska 2011 r.

  • Punktacja ogólna – 44,6 pkt. (40,8 w 2009 r.)
  • Środowisko biznesowe – 76,5 pkt. (74,5 w 2009 r.)
  • Infrastruktura IT – 42,8 pkt. (39,9 w 2009 r.)
  • Kapitał ludzki – 42,6 pkt. (43,1 w 2009 r.)
  • Środowisko badań i rozwoju – 18,1 pkt. (6,6 w 2009 r.)
  • Środowisko prawne – 70,0 pkt. (66,5 w 2009 r.)
  • Wsparcie rozwoju – 55,9 pkt. (56,1 w 2009 r.)

– W tegorocznej klasyfikacji Polska wypadła szczególnie dobrze pod względem wyników w kategorii prac badawczo-rozwojowych (wzrost aż o 10 miejsc) – na uwagę zasługuje wzrost zgłoszeń patentów (w skali do 100 punktów: z 11 punktów w 2009 r. do 30,1 punktów w 2011 r.), co wskazuje dążenie do uzyskania jak najlepszej ochrony prawnej dla innowacji. W ocenie Economist Intelligence Unit poprawa nastąpiła także w kategorii  środowisko biznesowe oraz prawne (wzrost o 3 miejsca), choć z pewnością w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej jest jeszcze wiele do zrobienia, w szczególności chodzi o uporanie się z przewlekłością postępowań karnych, a także o stałe podnoszenie kwalifikacji przedstawicieli organów ścigania czy o korektę polityki penalnej – stwierdził Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce. – W najbliższych latach politycy i przedsiębiorcy w Polsce powinni podejmować takie decyzje, które pozwolą na wykorzystanie tendencji wzrostu konkurencyjności branży IT do budowania podstaw dalszego rozwoju. Z globalnych doświadczeń wiemy, że warto podjąć wysiłki dla osiągnięcia tego celu.