Przenośne UR zyskuje wsparcie nowych architektur

Marty Osborn wiceprezes Datastream mówi, że architektura systemu 7i EAM pozwala na opracowywanie aplikacji przenośnych nowej generacji

Przenośne aplikacje do wykonywania fabrycznych zadań, takich jak konserwacja maszyn i urządzeń, nie są nowością, ale modernizacje architektur dostawców upraszczają ich wprowadzanie na rynek – tak twierdzi co najmniej jeden dostawca. Firma Datastream Systems, dostawca oprogramowania do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (enterprise asset management – EAM) mówi, że programo-wanie w Java, jako konsekwencja architektury nastawionej na serwis (service-oriented architecture – SOA) stanowi fundamenty ostatniego zestawu przygotowanych przez nią przenośnych aplikacji.

Oprogramowanie EAM zajmuje się procesami zarządzania zasobami zakładu, począwszy od szeregowania i planowania konserwacji maszyn i urządzeń do monitorowania oraz uzupełniania stanów magazynowych części eksploatacyjnych, niezbędnych do napraw i zapewnienia funkcjonowania zakładu. Houghton LeRoy, dyrektor do spraw badań w firmie ARC Advisory Group z Dedham, Massachusetts, mówi, że EAM dobrze nadaje się do przenośnych aplikacji, ponieważ jest to system zorientowany na zadania, w którym znaczna część pracy jest rozdzielana z głównej lokalizacji, ale wykonywana w terenie lub na terenie znacznie rozbudowanego zakładu.

– Kilku dostawców EAM przez lata konstruowało przenośne aplikacje – mówi LeRoy. – Większość współpracowała z partnerami specjalizującymi się w rozwiązaniach przenośnych, takimi jak Blue Dot, Syclo i TelisPark, których wkład sięgał od oferowania dostawcom EAM zestawów narzędzi do gotowych rozwiązań.

Marty Osborn, wiceprezes Datastream, mówi, że architektura systemu 7i EAM jest oparta na programowaniu Java 2 Enterprise Edition (J2EE), co pozwala na opracowywanie aplikacji przenośnych nowej generacji, które nie potrzebują dodatkowego oprogramowania. Wprowadzone na początku bieżącego roku Datastream 7i Mobile komunikuje się z główną funkcją EAM poprzez wezwania do realizacji usługi nadawane za pośrednictwem Internetu.

– J2EE oddziela warstwę aplikacji od warstwy prezentacji – mówi Osborn: – Aplikację czołową można napisać bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Jeśli chodzi o logikę w tle, system nie wie, czy wezwanie, które otrzymuje, pochodzi z w pełni rozbudowanej aplikacji graficznej, czy też urządzenia podręcznego.

– Oddzielenie warstw logiki od prezentacji ułatwia użytkownikom oraz integratorom dodawanie rozszerzeń napisanych w językach takich jak Microsoft Visual Basic – mówi Osborn. Aby opracować pełen zestaw przenośnych aplikacji dla urządzeń podręcznych opartych na PocketPC, projektanci Datastream posłużyli się narzędziami .NET. Do opracowania aplikacji przenośnych dla telefonów użyli Javy.

– W dalszym ciągu jest pożądane – mówi Osborn. – ujednolicanie interfejsu użytkownika do postaci typowej dla klienta EAM. Nigdy nie chcemy być dalej niż dwa kliknięcia od potrzebnych informacji.

Wynalazca światowej sieci Web otrzymuje Nagrodę Tysiąclecia

Wynalazca światowej sieci Web, Tim Berners-Lee, został nagrodzony pierwszą nagrodą technologiczną tysiąclecia, przyznaną przez Fińską Fundację Nagród Technologicznych. Berners stworzył pierwszy serwer, przeglądarkę oraz protokoły niezbędne do działania Internetu: adres URL, protokół transmisji HTTP oraz kod HTML. – Internet znacznie zmienił dostęp wielu ludzi do informacji, ktore są w ich życiu bardzo ważne – powiedział Pekka Tarjanne, przewodniczący komitetu, który dokonał wyboru nagradzanej osoby.

Pamięć RDMA

The Interconnect Transport Application Programming Interface (IT-API) – opracowany przez Konsorcjum Programowe Interconnect (Interconnect Software Consortium) forum Grupy Otwartej (The Open Group) – to otwarty interfejs programowy dla aplikacji o zdalnym bezpośrednim dostępie do pamięci (remote direct memory access applications – RDMA), która pozwala na swobodną integrację i umożliwia superszybkie działanie i wysoką wydajność. – Jest to kluczowy blok budulcowy dla serwera I/O – powiedziała Audrey Helffrich, inżynier specjalista IBM – który otworzy drogę do kolejnych aplikacji głównych.