Praca czeka na specjalistów DevOps! Ale gdzie?

DevOps to pojęcie oznaczające łączenie rozwoju i użytkowania, a często także kontroli jakości, które pierwotnie stosowane było praktycznie wyłącznie w firmach technologicznych. Dziś jednak specjaliści zajmujący się DevOps mają znacznie więcej możliwości, jeśli chodzi o zatrudnienie.

Nadal w firmach technologicznych

Nadal gros ofert dla DevOps’ów pochodzi z branży technologicznej, o czym można się łatwo przekonać na stronie https://sii.pl/oferty-pracy/all/all/devops/. Takich specjalistów szukają nie tylko dojrzałe korporacje z branży, ale bardzo często także start-upy lub firmy, które fazę start-upu opuściły niedawno. Błędem też jest myślenie, że DevOps to koncepcja stosowana tylko w największych firmach. Tutaj nie wielkość jest czynnikiem decydującym, ale dynamika działania, więc co do jednego można mieć pewność: nawet jeśli będzie to oferta pracy w małej i stosunkowo nowej firmie, to nadal będzie mnóstwo pracy do wykonania.

Sektor finansowy i cyberbezpieczeństwa

DevOps jest koncepcją stosowaną wszędzie tam, gdzie zmiany są wprowadzane praktycznie na bieżąco i są dwie dziedziny działalności, gdzie taka filozofia jest podstawą funkcjonowania. To oczywiście finanse i bezpieczeństwo, a zwłaszcza bezpieczeństwo cyfrowe. Tutaj DevOps ma często znaczenie krytyczne nie tylko dla odnoszenia sukcesów biznesowych, ale wręcz jest warunkiem przetrwania na rynku. To właśnie specjaliści zajmujący się tą tematyką w dużej mierze odpowiadają za to, czy firma będzie w stanie sprawnie i poprawnie reagować na płynnie zmieniającą się sytuację w otoczeniu.

DevOps w odsłonie przemysłowej

Kolejne niepoprawne skojarzenie to ograniczanie DevOps jedynie do kwestii związanych z oprogramowaniem. Jest to koncepcja postępowania, która po odpowiednich modyfikacjach równie dobrze może być – i jest – stosowana choćby w przemyśle, na przykład do testowania, wdrażania i kontroli zmian procesów technologicznych na liniach produkcyjnych. Charakterystyka pracy specjalisty od DevOps w takim otoczeniu będzie oczywiście nieco inna, w tym będzie przede wszystkim zwykle wymagała perfekcyjnego zrozumienia branży, w której działa dane przedsiębiorstwo, ale sama idea DevOps jak najbardziej może zostać przeniesiona w takie środowisko.

To prawda, że DevOps najczęściej jest metodyką stosowaną w firmach technologicznych, jednak jest ona na tyle elastyczna, że specjaliści, którzy dobrze rozumieją jej podstawy i są w stanie wdrożyć je w innych działach gospodarki, będą mogli znaleźć zatrudnienie prawie w każdej branży. Ograniczeniem tutaj jest dynamika – im bardziej dynamiczna jest dana branża, tym większe zapotrzebowanie na realizację metodyki DevOps.