Powoli rośnie leasing nowych technologii

Według branży leasingowej przedsiębiorcy coraz częściej interesują się pozyskiwaniem nowych technologii, a segment IT ma duży potencjał rozwoju dla branży.

Według raportu “Prognoza wielkości wydatków na IT w polskich przedsiębiorstwach” firmy IDG tegoroczne wydatki na IT w firmach zatrudniających powyżej 10 osób wyniosą ok. 46 mld zł. Z tego 35 proc. właścicieli firm przeznaczy ten budżet na usługi IT, podobnie, bo 36 proc. firm zakupi oprogramowanie, a 29 proc. przedsiębiorców jest gotowa zapłacić za sprzęt w tym obszarze.

Na lepiej rozwiniętych rynek finasowania zewnętrznego nowoczesnych technologii oscyluje w granicach 8-10 proc. (np. w Niemczech i Wielkiej Brytanii). W Polsce potencjał finansowania leasingiem tego sektora wciąż jest jeszcze niezagospodarowany. Udział segmentu IT w leasingu ruchomości w 2013 r. na polskim rynku (wg Związku Polskiego Leasingu), wynosił 2 proc. Rynek ten rozwija się stabilnie, jednak jego wzrost jest dla branży niesatysfakcjonujący. 

– Segment ICT będzie rozwijał się stabilnie – przedsiębiorcy inwestują w rozwiązania IT, aby uzyskać przewagę konkurencyjną. Istotna będzie także nowa perspektywa unijna rozpisana na lata 2014-2020. Pracujemy nad usługami i produktami uwzględniających finansowanie części projektów ze środków unijnych. Liczmy na wzrost zainteresowania finansowaniem pomostowym oraz pożyczką – komentuje Arkadiusz Ziółkowski z EFL (Europejski Fundusz Leasingowy). 

Mimo trudności firmy leasingowe obserwują rosnące zainteresowanie tą formą finansowania wśród przedsiębiorców, ponieważ muszą one coraz częściej i szybciej reagować na zachodzące zmiany technologiczne. 72 proc. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, widzi w urządzeniach mobilnych wsparcie dla efektywnej pracy, a 64 proc. badanych uważa, że nowoczesne technologie są kluczowe dla rozwoju firmy, w której pracują. 

– Najpopularniejszym typem sprzętu finansowanego leasingiem są od wielu lat serwery i sprzęt sieciowy, jednakże odnotowujemy mocny wzrost finansowania w segmencie urządzeń mobilnych. Jeżeli chodzi o leasing oprogramowania to jest to segment znacznie młodszy i mniej znany. Najczęściej leasingowanym oprogramowaniem są systemy ERP. Jako lider na rynku leasingu oprogramowania, zauważamy również wzrost finansowania w segmencie oprogramowania CAD/CAM. Średnia rynkowa wartość pojedynczej umowy leasingowej finansującej segment IT oscyluje w granicach 40 tysięcy złotych – podsumowuje Arkadiusz Ziółkowski.