Oracle BI w grupie Tarczyński SA

W firmie Tarczyński SA zakończyło się wdrożenie rozbudowanego systemu analitycznego opartego na modułach pakietu Oracle Business Intelligence. Projekt był prowadzony przez firmę Solet sp. z o.o., partnera Oracle Polska. Z systemu będzie korzystać 30 użytkowników.

Przez pierwszych sześć miesięcy wdrażano BI w obszarze operacyjnym, w kolejnych sześciu nastąpiło uzupełnienie systemu o Moduł Analizy Finansowej, po czym w ciągu pół roku przeprowadzono roll-out na grupę kapitałową.

System analityczny wykorzystuje moduły rozwiązania Oracle Business Intelligence (Oracle BI) i wspomaga pracę przedsiębiorstwa w czterech głównych obszarach: Analiz Sprzedaży, Analiz Finansowych, Analiz Budżetu Marketingowego oraz Rachunku Pokryć Finansowych.

Jako pierwszy obszar analiz udostępniono użytkownikom w listopadzie 2010 r. Moduł Analiz Sprzedaży, składający się z trzech głównych segmentów: analizy transakcji sprzedażowych (mechanizmy segmentacji klientów i asortymentu, analiza syntetyczna i operacyjna marży efektywnej po rozliczeniu rabatów retro na poziomie transakcji), analizy transakcji rabatów potransakcyjnych oraz analizy wykonania planów i targetów sprzedaży.

W roku 2011 wdrożono pozostałe obszary analityczne, w tym najważniejszy Moduł Analiz Finansowych, składający się z analiz: sprawozdań finansowych, kosztów rodzajowych, KG, należności i rozliczenia sprzedaży, zobowiązań i średnich terminów rozliczenia, stanu środków pieniężnych oraz mechanizmu planowania przepływów pieniężnych.

– System klasy Business Intelligence został wdrożony w firmie Tarczyński w przededniu przekształceń kapitałowych i stanowił dla nas duże wsparcie w sprawnym przeprowadzeniu procesu strategicznego rozwoju spółki od firmy rodzinnej do poziomu grupy kapitałowej – mówi Krzysztof Wachowski, dyrektor finansowy, wiceprezes zarządu Tarczyński SA. – Rozwiązanie Solet BI w znacznym stopniu pomogło nam zoptymalizować procesy wewnątrz firmy i uzyskać efekt synergii z przejmowanymi spółkami. Wdrożony system BI pozwolił uspójnić procesy w całej grupie kapitałowej, co więcej miał nieoceniony wpływ na obniżenie kosztów.

System BI jako źródło danych wykorzystuje system klasy ERP Impuls firmy BPSC oraz zestaw plików zewnętrznych w formatach XLS, MDB, w których rejestrowane są wartości targetów, historyczne cechy niektórych wymiarów, klucze podziałowe i fakty dodatkowe.

Konsultanci Solet zaimplementowali w systemie dwa rodzaje raportów: 1. raporty do analizy operacyjnej z szerokimi możliwościami filtrowania, drążenia, wyborem kolumn szczegółowych, 2. raporty do analizy syntetycznej w układzie kokpitów zarządczych z elementami interakcji (wybory widoków, kolumn, filtrowanie, dynamiczne oznaczanie progów) oraz drążeniem poszczególnych wskaźników do raportów operacyjnych.

Raporty pogrupowane są w pulpity zarządcze i powiązane ze sobą ścieżkami nawigacji tak, aby możliwe było prowadzenie analizy od poziomu syntetycznego do poziomu danych operacyjnych wyjaśniających wartości poszczególnych wskaźników. System jest łatwy w obsłudze i przygotowany tak, aby mógł być wykorzystywany przez użytkowników biznesowych, bez konieczności konsultowania się ze specjalistami IT.