Co może mieć wspólnego branża elektrotechniczna, elektroniczna i metalowa? Otóż wbrew pozorom bardzo wiele. Produkcja w tych branżach bazuje na obróbce metali z wykorzystaniem metod dyskretnych
W każdej z wymienionych branż powstaje najpierw myśl inżynierska, którą trzeba przełożyć na konkretny projekt. Następnie do pracy przystępuje technolog oraz zespół pracowników mających na celu wdrożenie projektu. Następny etap to produkcja, w której należy dotrzymać odpowiednich reżimów technologicznych oraz jakościowych. Gotowy produkt zostaje odpowiednio nacechowany, zapakowany oraz wyekspediowany do odbiorcy, z reguły hurtowego lub do dalszej produkcji. Jest to więc etap dystrybucji. Czasem występuje konieczność przyjęcia wadliwego towaru i zidentyfikowania miejsca powstawania braków. Tak w skrócie wygląda proces wytwarzania elementów elektronicznych, elektrotechnicznych oraz w przetwórstwie metali (z wyjątkiem ich uzyskiwania).
Branże te są niemal podręcznikowym przykładem kompleksowości zagadnień związanych nie tylko z produkcją, ale także z etapem wcześniejszym – przygotowaniem projektu zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i technologicznym. W celu zapewnienia płynności i nadzoru wszystkich etapów tak szeroko rozumianej działalności (projektowania, produkcji i dystrybucji) przedsiębiorstwa muszą zapewnić kompleksowe zbieranie i przetwarzanie informacji.
Naturalnym pierwszym etapem w cyklu powstawania produktu jest projektowanie – do tego powszechnie stosuje się oprogramowanie typu CAD. W przypadku prostych elementów (np. wykonywanych z plastiku) wystarczy zastosować dwuwymiarowy AutoCAD, do bardziej skomplikowanych, wymagających m.in. obliczeń mechanicznych lub optymalizacji elektrycznej, stosuje się oprogramowanie takie, jak AutoCAD Electrical, AutoCAD Mechanical lub Autodesk Inventor.
Następnym etapem jest przygotowanie produkcji, do czego predestynowane są aplikacje typu CAM/CAE. Potem wkraczają programy typu MES oraz moduły różnych systemów ERP nadzorujące produkcję, zarządzające mediami i kontrolujące zagadnienia związane z utrzymaniem ruchu, a także precyzyjnie śledzące partie materiałów i wyroby gotowe w celu ew. identyfikacji usterek. Nad wszystkim funkcjonuje „czapa” w postaci systemu ERP nadzorującego przepływ informacji między podsystemami oraz wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem jako całością (kadrami, płacami, zaopatrzeniem itp.).
Dane gromadzone są w odpowiednio skonfigurowanych bazach danych z dostępem za pośrednictwem specjalnych narzędzi (np. SQL). Z kolei informacje zbierane i przetwarzane w systemie ERP służą kierownictwu firmy do planowania, prognozowania i nadzorowania funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wymiana informacji następuje zarówno w strukturach poziomych, jak i pionowych. W dodatku informacje uzyskane w jednym miejscu są zwykle podstawą do projektowania działań w innym. Takich zależności w każdej firmie jest wiele.
Wynika z tego jeden istotny wniosek – fundamentem działania każdej firmy powinien być taki obieg informacji, aby można go było nadzorować, a uzyskane dane – przetwarzać. Znane są przypadki niezbyt prawidłowo funkcjonujących wdrożeń systemów ERP z powodu złego obiegu informacji i trudności w identyfikacji procesów biznesowych.
Ważne i ważniejsze
Co jest najważniejsze w procesie informatyzacji firmy z branży elektrotechnicznej, elektronicznej czy metalowej? Można wyodrębnić kilka wspólnych ważnych cech i miejsc takiego wdrożenia.
Wspomniane branże specjaliści od informatyki nazywają wymagającymi. Nie ma tu miejsca na niedociągnięcia, a każdy błąd w obiegu informacji i ich przetwarzaniu mści się zmniejszeniem konkurencyjności. Aby zbudować długotrwałą przewagę nad konkurentami, przedsiębiorstwa zwracają szczególną uwagę na takie rozwiązania organizacyjne, jak lean manufacturing, i wprowadzają funkcje zapewniające elektroniczną wymianę danych (EDI) oraz zaawansowane zarządzanie magazynem (AIM).
Przedsiębiorstwa wybierają systemy, które zagwarantują realizację zleceń w coraz krótszym czasie, dotrzymanie restrykcyjnych terminów dostaw i objęcie produkcji stałą kontrolą i monitoringiem. Z punktu widzenia firm z branży EI (electronic/industry) bardzo istotne staje się obniżenie wartości zapasów i w ten sposób uwolnienie kapitału. Dotyczy to zarówno produkcji seryjnej, jak i jednostkowej. – W przypadku produkcji jednostkowej ważna jest stała kontrola kosztów zastosowanych materiałów i robocizny – wyjaśnia Konrad Opala z firmy QAD.
Jakimi zatem podstawowymi cechami powinien charakteryzować się system informatyczny w firmie z branży elektronicznej, elektrotechnicznej i metalowej? Specjaliści z firmy Rekord wyróżniają kilkanaście najważniejszych kryteriów, jakie muszą spełniać takie systemy.
Przede wszystkim powinny być bazą wiedzy pozwalającą na: definiowanie złożonych struktur wyrobu (BOM), budowanie wariantowych marszrut wytwarzania oraz elastyczne dopasowanie kalkulacji kosztowych. Planowanie procesu wytwarzania powinno odbywać się na bazie spływających zamówień, danych z poprzednich okresów oraz prognoz. Harmonogramowanie produkcji powinno uwzględniać ograniczenia zasobów pracy oraz materiałów. Proces wytwarzania powinien być monitorowany dzięki rejestracji działań pracowników bezpośrednio produkcyjnych, a błędy powinny być analizowane w celu wspomagania systemu zapewnienia jakości. Korzystne jest wizualne zarządzanie zleceniami produkcyjnymi (metodą Gantta) z możliwością ingerencji w proces planowania za pomocą intuicyjnych technik (np. przeciągnij i upuść). Sterowanie produkcją powinno uwzględniać wielopoziomowe struktury wytwarzania i rozbudowaną sieć kooperacyjną.
System powinien umożliwiać zarządzanie dokumentacją techniczną (rysunki, instrukcje, karty kontroli itd.) oraz warsztatową (przewodniki, karty pracy itd.) w celu zapewnienia spójności oraz identyfikowalności w procesie. Bardzo ważna jest także kontrola wykorzystania zasobów krytycznych (wąskich gardeł) oraz bieżące śledzenie rzeczywistych kosztów produkcji. Zamówienia powinny uwzględniać zbilansowane potrzeby materiałowe (MRP) oraz czas dostawy. W systemie powinna następować pełna identyfikacja dostawy oraz wyrobu gotowego za pomocą zastosowania numeru partii budowanego w oparciu o uzgodniony algorytm. Sprawnej logistyce oraz dystrybucji służyć ma odwzorowanie dowolnej przestrzeni magazynowej (dzięki zastosowaniu odrębnego indeksu lokalizacji) oraz wielostopniowy sposób przyjmowania dostaw, umożliwiający kontrolę i analizę jakościową w formie przedsionka dostawy (poprzedzające rzeczywiste przyjęcie do magazynu). Korzystne jest także zastosowanie wielu alternatywnych jednostek oraz powiązania indeksu własnego z identyfikacją stosowaną przez dostawców i odbiorców. Do identyfikacji powinno się wykorzystywać kody kreskowe. Szczególnie przydatne jest zastosowanie terminali off- i online’owych w celu ułatwienia (przyspieszenia) rejestracji najczęściej wykonywanych operacji realizowanych podczas obrotu magazynowego (np. przyjęcie z produkcji, wysyłka, załadunek, inwentaryzacja itp.).
Równie ważne jest śledzenie stopnia zaawansowania produkcji (np. stan realizacji zleceń produkcyjnych powiązanych z daną pozycją zamówienia, stany magazynowe, rezerwacje, prognozy produkcyjne itd.), co służy wszelkiego rodzaju analizom umożliwiającym kontrolę procesów.
Cechy dodatkowe: integracja z pakietami biurowymi i inżynieryjnymi (MS Word, MS Excel, CAD, CAM), współpraca z systemami elektronicznej wymiany danych – EDI, współpraca z maszynami (wagi, obrabiarki, czytniki kodów, kolektory danych itp.), a także możliwość optymalizacji czasu oraz kosztów związanych z obsługą zamówień własnych przez wdrożenie internetowego systemu dostaw (eDostawca).
Warto także ograniczyć koszty własne związane z obsługą klienta przez zastosowanie internetowych kanałów sprzedaży. Kontrahenci mają możliwość samodzielnego składania zamówień, bezpośredniego wglądu w ofertę produktów, informacje o terminach realizacji i osobach odpowiedzialnych oraz o płatnościach (eSprzedaż). Podobnemu celowi służy udostępnienie przedstawicielom handlowym i innym pracownikom mobilnym wszystkich informacji (ceny, stany magazynowe, dostępność towarów, informacje o płatnościach itd.) oraz narzędzi do planowania i rejestracji niezbędnych do efektywnego wykonywania przez nich własnych zadań (ePrzedstawiciel).
Lista wymagań jest dość długa i szczegółowa. Wiele systemów spełnia tylko kilka punktów z takiej listy, ale budowa systemu IT to często zadanie na lata. W dodatku dzięki stosowaniu wszelkiego rodzaju interfejsów wymiany danych możliwa jest współpraca systemów pochodzących od różnych producentów. Dzięki temu każdy system informatyczny przedsiębiorstwa może być skrojony na miarę potrzeb i możliwości. A o to przecież chodzi.
Zestawienie wybranych systemów dla branży elektrotechnicznej, elektronicznej i metalowej w Polsce (w nawiasie producent, dostawca systemu)
AutoCAD Electrical (Autodest, AutoR)
Oprogramowanie do tworzenia i modyfikowania elektrycznych systemów sterowania. Wbudowane narzędzia raportujące pomagają unikać błędów i zapewniają dokładne informacje dla wydziałów produkcji.
Funkcje: automatyczne numerowanie żył przewodów i etykietowanie elementów, automatyczna dokumentacja projektowa, powiązanie w czasie rzeczywistym cewek i styków przekaźników, obsługa funkcji związanych z listwami zaciskowymi, kompleksowe biblioteki symboli.
AutoCAD Mechanical (Autodest, AutoR)
Oprogramowanie do projektowania 2D zapewnia wydajniejszą pracę niż AutoCAD. Zawiera narzędzia automatyzujące czynności projektowe i biblioteki znormalizowanych części.
Autodesk Inventor Professional (Autodest, AutoR)
Zestaw narzędzi do tworzenia projektów i dokumentacji 3D, projektowania instalacji, weryfikacji projektów oraz zarządzania danymi, a także AutoCAD Mechanical do tworzenia kompleksowych, szczegółowych rysunków 2D. Narzędzie do projektowania płaskich wiązek kablowych (wstawianie i rozprowadzanie, pełna kontrola nad ich kształtem, w tym definiowanie wielu skrętów i załamań).
Dynamics AX (Microsoft, Centrum Komputerowe ZETO z Łodzi)
System ERP zapewniający zarządzanie: magazynem i dystrybucją, cyklem życia produktu, dokumentacją oraz workflow. CK ZETO oferuje rozszerzenie funkcji controllingowych Dynamics AX poprzez zintegrowanie z nim systemu do prognozowania, planowania i budżetowania działań (oprogramowania controllingowego InForum).
Wdrożenia w Polsce: Partnertech, Ergom
Graffiti Platinum (PCGuard)
Obok tradycyjnych rozwiązań (Finanse i Księgowość, Sprzedaż, Gospodarka Magazynowa, Logistyka, Transport, Produkcja, Kadry i Płace, CRM, Zarządzanie Projektami) zawiera narzędzia do zarządzania zasobami. Na użytek branży metalowej oraz elektronicznej rozwinięto moduły wspierające system zapewnienia jakości, identyfikowanie partii produkcyjnych, stworzono narzędzia do dynamicznego cechowania indeksów wyrobów, półwyrobów i materiałów.
Wdrożenia w Polsce: Akpo, Emag Serwis, Gelg, Krispol, Metaltech, Prodmet
IBS Enterprise (IBS)
System „szyty” dla rynku elektronicznego i elektrotechnicznego dzięki współpracy z firmami: Rexel, Elektrolux, Maxell i Hegemayer. Predefiniowane funkcje: zarządzanie kablami i bębnami (redukcja kosztów związanych z końcówkami, odpadkami), obsługa procesu sprzedaży z podpowiedziami o poprzednich zamówieniach klienta, planowanie zapasów magazynowych (algorytmy optymalizacyjne). Kontrola serii i numerów fabrycznych, wykorzystanie terminali radiowych i kodów kreskowych oraz zarządzanie przepływem zadań.
Zgodność z IDX/IDW oraz EDI/XML. System informowania kierownictwa (EIS, informacje o sytuacji finansowej, wartościach docelowych, klientach, zarządzaniu pracami itp.).
IFS Applications (IFS)
System wspierający zarządzanie, którego zasadniczą częścią są moduły IFS Produkcja i IFS Dystrybucja, dopasowany do specyficznych wymagań hutnictwa (planowanie, analiza i kontrola kosztów produkcji, harmonogramowanie produkcji z uwzględnieniem fazowości, planowanie produkcji z uwzględnieniem wahań cen surowców i kursów walut).
Wdrożenia w Polsce: Grupa Miedziowa Impexmetal (Hutmen, Huta Metali Nieżelaznych Szopienice, Walcownia Metali Dziedzice), Stalprodukt, Grupa Złomrex
Impuls 5 (BPSC)
System klasy ERP przystosowany do obsługi produkcji planowanej, zleceniowej, powtarzalnej, a także realizowanej na indywidualne zlecenie.
Funkcje: techniczne przygotowanie produkcji, bilansowanie zapotrzebowań materiałowych, likwidację wąskich gardeł, zarządzanie zleceniami i rozliczanie wynagrodzeń pracowników produkcyjnych (karty pracy). Zarządzanie procesem produkcyjnym za pomocą interfejsu graficznego, kontrola jakości, identyfikacja wyrobu oraz rozliczanie kosztów produkcji.
Wykorzystuje just in time, lean manufacturing, SCM. Wyposażony w mechanizmy ułatwiające opisanie struktury złożeniowej, m.in. funkcje kopiowania struktur wyrobów i marszrut technologicznych oraz opcje grupowej wymiany komponentów i zamienników.
Wdrożenia w Polsce: Sonel, Medcom, Carboautomatyka, Introl, Zakład Elektroniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G, Zakłady Wyrobów Metalowych Sławków, Teletra Komtrans, Elektromet, Czmuda
iScala (Epicor)
System wspierający zarządzanie. Uwzględniono w nim specyficzne potrzeby branż elektronicznej, elektrotechnicznej i metalowej, jak: otwarte zlecenia produkcyjne, ustalanie właściwości wyrobu poprzez schematy partii, ATP (Available to Promise), produkcja na skład (MTS), na zamówienie (MTO), montaż na zamówienie (ATO), konstrukcja na zamówienie (ETO), planowanie zapotrzebowania na moce przerobowe (CRP), planowanie graficzne, kontrola jakości (Quality Control), kalkulacja czasu realizacji (Lead Time Calculation), zarządzanie: miejscami składowania (BIN Management), magazynem (Warehouse Management), numerami seryjnymi (Serial Number Management), przeliczanie jednostek (informacje magazynowe o wagach i ilości, z wymiarami poszczególnych kawałków stali), system magazynowy, portal zarządczy (wyniki i wartości wskaźników w przedsiębiorstwie), obsługa dostaw bezpośrednich (Drop Shipment), FIFO, LIFO, FEFO.
Wdrożenia w Polsce: Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa, HTS-Stal Handel, Kuźnia Jawor, Sapa Group, Elda – Eltra Elektrotechnika, Zakład Produkcji Przewodów Elektrycznych Eltrim Adam Makarski, Foster Wheeler Energia Polska, Foster Wheeler Energy Fakop, Grundfos Pompy, PLUM, SMAY, Vaillant Saunier Duval Polska
ISOF – Internetowy System Obsługi Firmy (Heuthes)
Zawiera moduły obejmujące standardowe obszary funkcjonowania firmy: Zamówienia, Sprzedaż, Magazyny czy Rachunkowość oraz najnowsze techniki biznesowe stosowane w oprogramowaniu dla przedsiębiorstw: CRM (Operacyjny, Analityczny, Marketingowy, Serwisowy, Zadaniowy, Prognozowania Sprzedaży), DMS (zarządzanie dokumentami elektronicznymi), Logistykę oraz Sklep Internetowy.
Wdrożenia w Polsce: P.P.H.U. BEKAZET Bąk Keller, Centel, Sunkel Śruby Polska
JD Edwards EnterpriseOne (Oracle)
System ERP. Moduły przydatne dla branży elektronicznej, elektrotechnicznej i metalowej: zaawansowane planowanie i harmonogramowanie APS (w tym Harmonogramowanie: Produkcji Procesowej, Produkcji Dyskretnej, Prognozowanie Popytu i Consensus Popytu, Planowanie: Zapotrzebowania, Produkcji i Dystrybucji, Sprzedaży i Operacji), obsługa produkcji procesowej i „szczupłej” (lean), dystrybucji i składowania z wykorzystaniem znaczników radiowych; produkcja – inne moduły (zarządzanie jakością, produkcja oparta na przepływie popytu, konfigurator produktów Base Configurator, zarządzanie mieszaniem Blend Management, kontrola i jakość partii).
Wdrożenia w Polsce: Aluminium Konin – Impexmetal, Malow, Valvex, Wix-Filtron
Jeeves Enterprise (Clever Age Polska)
Szczegółowe planowanie całościowe produkcji i zapasów (net requirements), automatyczne planowanie produkcji, optymalizacja zapasów (metody safety stock, economical quantity order), analiza kosztów wytworzenia produktu online, prognozowanie sprzedaży na podstawie historii kontaktów z klientem, wsparcie szybkiego ofertowania zleceń produkcyjnych, analityka BI on demand, planowanie i kontrola ścieżek działań (workflow), planowanie graficzne obciążenia maszyn, narzędzi i ludzi, kontrola finansowa dla menedżerów, trzy wizualne generatory raportów.
Oracle E-Business Suite (Oracle)
System ERP. Moduły dla branży elektronicznej, elektrotechnicznej i metalowej: przygotowanie produkcji – Engineering (Prototypowanie) i BOM (Techniczne Przygotowanie Produkcji), wyznaczanie kosztów produkcji – (Cost Management), tworzenie budżetu dla każdego procesu produkcyjnego, ustalanie terminarza produkcji (Manufacturing Scheduling), planowanie – MS/MRP, Advanced Supply Chain Planning (Zaawansowane Planowanie Łańcucha Dostaw), prognozowanie zdolności produkcyjnych – MS/MRP i CRP lub ASCP, kontrola procesu produkcji (m.in. śledzenie drogi produktu) – Produkcja w Toku, sprzedaż i dystrybucja – (Order Management), Warehouse Management System (Magazyn Wysokiego Składowania), SCM (Zarządzanie Łańcuchem Dostaw), „Just in time” – Flow Manufacturing (Produkcja Potokowa), Inventory Management (Zarządzanie Magazynem), zarządzanie zmianami produktów – Engineering (Prototypowanie). Ponadto PLM (Zarządzanie Cyklem Życia Wyrobu), CAD, Process Manufacturing (Produkcja Procesowa), Project Manufacturing (Produkcja Projektowa), Mobile Supply Chain Applications (obsługa kodów kreskowych), Transportation Planning (Planowanie Transportu), Global Order Promising (Globalna Dostępność do Zaoferowania).
Wdrożenia w Polsce: Centrostal, Dressta, Elektromontaż Export, Fideltronik
proALPHA (Soldis)
System dla średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Obszary: CRM, sprzedaż, zakupy, gospodarka materiałowa, wielozasobowe planowanie i optymalizacja produkcji z APS (Advanced Planning und Scheduling). Odpowiedź na pytanie o terminy i wielkości dostaw – CTP (Capable to Promise). Obejmuje: księgowość finansową, środki trwałe, rachunek kosztów i wyników oraz ich konsolidację w ramach grupy przedsiębiorstw. Zapewnia graficzne modelowanie, automatyzację i monitorowanie procesów przez Workfl owAutomation. SCM integruje procesy w zewnętrznym łańcuchu dostaw (EDI, WebShop oraz VIS Offline). Zarządzanie projektem z wizualizacją planów i struktur w postaci planów sieciowych i diagramów Gantta. Rozliczanie potrzebnych zasobów i optymalizacja ich wykorzystania.
Proste zarządzanie zmianami skraca cykl wprowadzania innowacji do konstrukcji produktu i technologii wytwarzania. Struktura elektryczna zawiera informacje technologiczne (wykorzystywane w branżach elektro), takie jak: numery i koordynatory elementów, typy wbudowania, podziały siatek oraz inne parametry umożliwiające automatyzację procesu montażu i generowania dokumentacji z wymuszeniem szczególnych procedur dla krytycznych elementów (np. ze względów elektrostatycznych). Funkcja Listwa Cech ułatwia filtrowanie w dużych bazach elementów. Komunikacja z infrastrukturą produkcji, w tym z większością systemów CAD.
Wdrożenia w Polsce: Artach, Bauder, Drahtzug Stein, Ferdinand Gross, Helukabel, Mevaco, Reichle&De Massari Polska, Segu, Spelsberg elektro, Technisat
PSImes Manufacturing Execution System (PSI)
System klasy MES do harmonogramowania produkcji, planowania produkcji, planowania względem skończonych zasobów, realizacji produkcji, rejestrowania danych w procesie produkcji.
Wdrożenia w Polsce: SAPA Aluminium (w trakcie)
PSImetals (PSI)
System dla producentów wyrobów ze stali i metali nieżelaznych. Podstawowe moduły: APS (Advance Production Schedulling), ALS (Advanced Line Sequencing) i PES (Production Execution System).
QAD Enterprise Applications (QAD)
Rozwiązanie dla firm z sektora elektronicznego i elektrotechnicznego oraz urządzeń przemysłowych i wyrobów metalowych. Podstawowe obszary: finanse (Financials), kontrola i planowanie produkcji (Manufacturing Control, Manufacturing Planning), zarządzanie produktem (Product Management), zamówienia (Purchasing), oraz sprzedaż i dystrybucja (Sales & Distribution). Rozwiązania odwołujące się do specyfiki rynku: Lean Manufacturing, Flow Scheduling/Kanban Transaction, EDI ECommerce, Lot/Serial, Traceability, Bar Coding i Inventory Management.
Wdrożenia w Polsce: FSE Kontakt, FAP Pafal, TIM, Vector, ZM Postęp, Elterma, AXA-MAG, FAM Technika Odlewnicza, GEA Polska, Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych Damel, Visteon, Oras Olesno, HUF Polska, Drumet, Caterpillar, Kolener, Bester Lincoln Electric
Rekord.ERP (Rekord)
System dostarcza informacje niezbędne do podjęcia decyzji oraz oceny ich skuteczności. Obszary: produkcja, logistyka, sprzedaż, zasoby ludzkie, finanse, systemy analityczne. Dzięki otwartym standardom wymiany danych łatwo go zintegrować z zewnętrznym oprogramowaniem, takim jak: CAD/CAM, pakiety biurowe, czytniki kodów kreskowych, interfejsy maszyn. Dalszy rozwój skupia się wokół nowoczesnych rozwiązań wymiany wiedzy, opartych na technikach internetowych (Lider, eCRM, eDostawca, ePrzedstawiciel, eSprzedaż). Każdą implementację systemu poprzedza rzetelna analiza, która definiuje informatyczny model procesów biznesowych klienta (zmiany programowe dostosowujące system do specyfiki przedsiębiorstwa).
Wdrożenia w Polsce: Bumar-Łabędy (Gliwice), Centrum Elektrotechnika Instalacja Serwis (Police), Elektrometal (Cieszyn), Famed (Żywiec), Inofama (Inowrocław), Nicromet (Oświęcim, Skawina, Bestwina), Precision Machinery Parts Poland (Radom), Pro-Tonsil (Września), Seco/Warwick (Świebodzin), Stal Konstrukcje (Ropczyce), Stalfa (Sokołów Podlaski), Trepko (Gniezno)
SENTE System (SENTE Systemy Informatyczne)
Oprogramowanie wspierające przedsiębiorstwo w zakresie obsługi logistyki, dystrybucji, gospodarki magazynowej, finansów, księgowości, produkcji, kadr, płac, zarządzania relacjami z klientami oraz e-biznesu. Moduły: Sprzedaż i Dystrybucja, CRM, Finanse i Księgowość, Personel, Produkcja, Controlling, Witryna Handlowa, Kasa i Bank, CMS, WebGUI, MobileGUI
Wdrożenia w Polsce: FERRPOL
Softlab SQL (Softlab)
System zapewnia kastomizację funkcji biznesowych i formy wizualnej w zależności od specyfiki i potrzeb klienta. Moduły: Logistyka i Sprzedaż (z obsługą terminali radiowych i innych urządzeń bezprzewodowych), Produkcja, Serwis, Moduł Mobilny (rozwiązania klasy SFA i FFA), CRM, Business Intelligence, Spedycja, Finanse i Księgowość, Środki Trwałe, Kadry i Płace, Konektor (integracja Softlab SQL z innymi systemami).
Wdrożenia w Polsce: Cyfrowe Centrum Serwisowe, Elta Polska, Nowa – France, NTT, Galwano-Technika
Vantage (Epicor Software Poland)
System klasy ERP/MRPII dla średnich i dużych przedsiębiorstw o złożonym procesie produkcyjnym. Pierwszy w Polsce system opracowany w technologii SOA (Service Oriented Architecture). Obszary: zarządzanie produkcją, planowanie i harmonogramowanie, zarządzanie: danymi produktu, relacjami z klientami i sprzedażą, łańcuchem dostaw, pakiety narzędzi analitycznych do zarządzania efektywnością przedsiębiorstwa (Business Performance Management) oraz pakiet eBusiness.
Funkcje krytyczne z punktu widzenia branż elektronicznej, elektrotechnicznej i metalowej: kontrola produkcji (od przyjęcia zamówienia do produkcji i wysyłki), graficzne narzędzie do harmonogramowania (identyfi kowanie i eliminacja wąskich gardeł), obsługa: sprzedaży, produkcji, wysyłki, finansów, kodów paskowych, obszerny system raportowania i monitorowania (określanie statusu poszczególnych zadań oraz szybka reakcja na niekorzystne zjawiska), narzędzia internetowe (współpraca z klientami i dostawcami), narzędzia zapewnienia jakości, BI.
Wdrożenia w Polsce: Energoserwis (grupa Siemens) – pilotaż
Xpertis (Macrologic)
Rozwiązania branżowe (ERP oraz Knowledge Management), z wypracowanymi modułami dla konkretnej branży. W przypadku branży hutniczej – moduły wspierające produkcję, realizację zleceń, sprzedaż wyrobów; przeróbki złomu – moduły ewidencji przyjęcia (umowy, akcyza, fakturowanie za dostawcę itp.), rozliczenia kosztów przerobu (wsparcie produkcji) – wyceny produktów końcowych; sprzedaży wyrobów hutniczych – moduły rozliczania zleceń (kontraktów), rozliczania marż sprzedaży (kosztów dodatkowych) i handlowców.
Wdrożenia w Polsce: Huta Batory, Stalprofil, Montan Stal, Eutostal, TM Steel, Scrapena, Centrozłom, TOM
Globalizacja handlu i rosnąca konkurencja spowodowały wzrost wymagań w przedsiębiorstwach. Mimo pewnych podobieństw firmy nawet z jednej branży działają nieco inaczej, dlatego coraz istotniejsza staje się możliwość odwzorowania w systemie własnej specyfiki oraz rozwoju oprogramowania równoczesnego z rozwojem przedsiębiorstwa i zmianami jego profilu działania.
Bogusław Tober Project Manager w firmie Softlab
Wiedza i doświadczenie dostawcy pomagają usprawnić procesy biznesowe zachodzące w firmie, a oferujący szerokie możliwości kastomizacji system Softlab SQL umożliwia ich implementację, dając firmie wydajne narzędzie zarządzania wszystkimi procesami w przedsiębiorstwie i umożliwiając osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.
Zaawansowane mechanizmy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) zapewniają precyzję i szybkość reakcji. Wsparcie magazynu i sprzedaży (rozwiązania mobilne), technika elektronicznej wymiany danych oraz rozwiązania oparte na WWW zapewniają lepsze zarządzanie zasobami oraz minimalizację kosztów działania.
Firmy produkujące maszyny dla przemysłu górniczego wymagają, aby produkt przeznaczony do produkcji nie zawierał błędów. Ponieważ często wytwarza się ponad 100 takich samych wyrobów (np. obudowy górnicze), ewentualne pomyłki są więc bardzo kosztowne. W dodatku koszt badań i wprowadzenia do produkcji tych urządzeń jest bardzo wysoki. A trzeba pamiętać, że z tych maszyn korzystają ludzie, potrzebne są więc stosowne certyfikaty. Dodatkowym czynnikiem jest czas, w jakim klient składający zamówienie chciałby produkt otrzymać. To wszystko powoduje, że praktycznie nie da się istnieć na rynku bez systemów CAD/PDM wspomagających proces konstruowania i produkcji. Nawet jeśli dane przedsiębiorstwo podąża pewnym utartym „szlakiem”, istnieje konkurencja, która wymusza ciągłe ulepszanie procesu wdrożenia do produkcji.
Karol Wrona specjalista CAD oraz szef Centrum Szkoleniowego @CADemia firmy AutoR KSI
Jeżeli firma korzysta z nowych technologii, inwestuje w ludzi (podnosząc ich kwalifikacje zawodowe), jest w stanie stosunkowo szybko zapewnić produkt spełniający wymienione warunki. A wtedy każdy następny wyrób, który w większości przypadków bazuje na istniejącym, będzie można wdrożyć taniej i szybciej.
Oczywiście takie prawa dotyczą także większości innych firm produkcyjnych. Obecnie wszędzie wymagany jest krótki czas dostawy oraz jak najniższa cena przy zachowaniu jakości wyrobu. Spełnienie tych warunków możliwe jest tylko przy obniżeniu kosztów produkcji. A to ułatwia wdrożenie oraz stała aktualizacja systemów komputerowego wspomagania projektowania.
Systemy ERP dla branży elektronicznej i elektrotechnicznej muszą mieć przede wszystkim bardzo zaawansowane mechanizmy kontroli jakości i pełnej identyfikacji wyrobów. Dla przedsiębiorstw tej branży najważniejsza jest możliwość identyfikacji wyrobu z dokładnością do pojedynczej sztuki. Firma musi wiedzieć, z jakich komponentów, od jakiego dostawcy i z której partii dany produkt został wykonany. To bardzo istotne w przypadku reklamacji produktu. Istnieje wtedy możliwość prześledzenia jego historii. Tak to wygląda np. w firmie Sonel produkującej specjalistyczne urządzenia pomiarowe. Numer seryjny konkretnego miernika informuje tam nie tylko o komponentach, ale także o terminie wygaśnięcia gwarancji itp.
Rafał Sady Project Manager w BPSC
Manager w BPSC Wymagania funkcjonalne przedstawicieli branży metalowej względem systemu klasy ERP można powiązać bezpośrednio z trzema rodzajami firm, są to: producenci metali, odlewnie i obróbka metali. Najszerszą grupę stanowią firmy zajmujące się obróbką, a ich wymagania ściśle korelują ze złożonością struktury wyrobu. W wyrobach prostych nadal dominujący jest czynnik ludzki. Siła ciężkości takiego wdrożenia przesuwa się w kierunku wspomagania rejestracji operacji (zwłaszcza grupowej) oraz budowania normy materiałowej. Silnie akcentowane są mechanizmy rozliczania pracowników. Ze względu na specyfikę wyrobów złożonych nacisk kładzie się na optymalizację w obszarze definicji struktur. Takie firmy często wykorzystują aż cztery definicje BOM-ów, tj. kalkulacyjny, konstrukcyjny, wytwarzania, montażowy. Nie zawsze jest to rozwiązanie wystarczająco elastyczne i wówczas struktury wyposażane są w swoistego rodzaju duchy (fantomy), które umieszczone w węźle niosą jedynie ułamek wymaganej informacji. Reszta cech pozostaje intencją, która wymaga konfiguracji w procesie wytwarzania. Produkcja w metalu nierozerwalnie związana jest z trudnością rozchodowania materiałów. Receptę stanowią dokumenty proporcjonalne rozchodujące rzeczywiste wydania na grupę zleceń na podstawie proporcji zbudowanej w oparciu o normy materiałowe.
dr inż. Janusz Mleczko, główny konsultant ds. systemów zarządzania produkcją firmy REKORD Systemy Informatyczne
Jednym z najważniejszych aspektów wpływających na informatyzację branży elektronicznej jest skrócenie cyklu życia produktu, co wiąże się z gwałtownym rozwojem technologicznym podzespołów oraz silną, globalną konkurencyjnością. Obecnie tak często zmieniają się elementy wytwarzanych produktów, że praktycznie każde zamówienie konfi guruje się indywidualnie i rzadko korzysta ze skonfigurowanego produktu. Zintegrowany, kompleksowy system informatyczny zapewni szybkie przygotowanie konkretnej oferty dla klienta, a następnie szybkie (po otrzymaniu zamówienia) uruchomienie produkcji.
Artur Sawicki QAD Polska
Niezbędna w tej branży jest również konieczność śledzenia cyklu życia produktu. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić brak dostępu do informacji, z jakiej partii czy serii pochodzą podzespoły do wytwarzanego produktu. Taka wiedza niezbędna jest np. w przypadku konieczności zidentyfi kowania awarii – wtedy błyskawicznie, korzystając z danych w systemie ERP, można zlokalizować źródło problemu.
W procesie produkcji każde zamówienie to oddzielne zlecenie. Aby uzyskać przewagę konkurencyjną, należy efektywnie wykorzystywać zasoby firmy. W tej branży zazwyczaj wąskim gardłem są cyfrowe roboty układające elementy na płytkach. Kluczowy jest sposób ich harmonogramowania. Służą do tego moduły APS (Advanced Planning and Scheduling), które – korzystając z algorytmów planistycznych – przygotowują plan pracy każdego zasobu firmy. Bardziej zaawansowane rozwiązanie to ścisłe połączenie maszyn cyfrowych z systemem ERP. Służą do tego systemy typu MES (Manufacturing Execution Systems – patrz: artykuł na str. 45), które zapewniają monitorowanie w systemie, czy robot działa poprawnie, czy są przestoje, z czego wynikają, czy są braki etc.
Ponadto w elektronice intensywnie stosowana jest filozofia lean manufacturing jako element poprawy konkurencyjności. Oznacza to eliminację zbędnych operacji, wprowadzanie technik just-in-time oraz kanban, czyli uzyskiwanie maksymalnej elastyczności zarówno na poziomie własnego zakładu, jak i całego łańcucha dostaw. I tutaj również system klasy ERP, który na bieżąco gromadzi dane z całej firmy, jest w stanie ułatwić wdrożenie tej filozofii.
Huty są zakładami przemysłowymi, gdzie istotnym czynnikiem mającym wpływ na koszty produkcji są media energetyczne i ich zużycie. Dlatego ważne jest stosowanie narzędzi otwartych na integrację z urządzeniami różnych producentów, takich jak narzędzie Wonderware Historian, które umożliwia podłączenie do dużej liczby różnorodnych urządzeń wielu producentów, tworząc system monitorowania mediów. Ważnym autem systemu jest jego skalowalność. Pozwala to na wdrażanie etapami, zaczynając od podstawowych funkcji, zwiększając zakres w czasie jego dalszego rozwoju. Dla zakładów przemysłowych utrzymujących w ruchu i samodzielnie rozwijających swoje aplikacje istotne są profesjonalne szkolenia dla pracowników, wsparcie techniczne od dostawcy oraz to, że rozwiązania informatyczne są dostosowane dla potrzeb automatyków.
Michał Łopata ASTOR
Często istotnym przy wyborze systemu czynnikiem jest możliwość integracji informacji pochodzących z produkcji z systemami klasy ERP. Otwarta architektura rozwiązań Wonderware jest jednym z czynników decydujących o ich wyborze, szczególnie jeżeli mówimy o systemach rejestracji produkcji oraz identyfikacji wyrobów gotowych. Architektura ArchestrA, na której bazują rozwiązania Wonderware, zapewnia realizację wielu zadań w ramach jednego systemu informatycznego. Tę samą technikę można wykorzystać do rejestrowania parametrów procesu oraz bilansowania mediów czy wymiany informacji z biznesowymi systemami bazodanowymi.
Ostatnie lata to okres nieustającego wzrostu kultury biznesowej i świadomości, co niesie IT. Menedżerowie coraz łatwiej radzą sobie z formułowaniem celów informatyzacji, potrafią wdrożyć rozwiązania dziedzinowe, których stosowanie daje szersze możliwości biznesowe. Także w branżach metalowej, elektrotechnicznej i elektronicznej widzimy poszerzające się wymagania, dostosowanie do otoczenia biznesowego związanego z omawianym branżami. Często zasadnicza aktywność menedżerów skupia się wokół tematów pojmowanych jako business intelligence, dlatego nasze projekty – jako dostawców rozwiązania – skupiają się wokół budowy funkcji zapewniających precyzyjną analizę.
Dariusz Grześkowiak prezes zarządu PCGuard
Poświęciliśmy sporo czasu i energii, aby stworzyć aplikacje umożliwiające bardzo dokładną identyfikację różnych cech tego samego indeksu wyrobowego. Dynamicznie konstruowane słowniki cech z możliwością deklaracji algorytmów mających wpływ na technologię, recepturę, a nawet cenę detaliczną pozwalają na stworzenie zaawansowanego środowiska wspomagającego biznes. Staramy się spełniać wszystkie oczekiwania branży również w sferze analizy jakościowej zarówno samej produkcji, jak i zaopatrzenia materiałowego.
Rynek elektro nieustannie ewoluuje, dynamicznie zmieniają się potrzeby klientów oraz same produkty. Kampanie promocyjne, upodobania klientów powodują, że firmy muszą kontrolować tysiące części i wiele wersji tego samego produktu. Zwiększające się wymagania, wzrost konkurencyjności w branży znacząco wpływa na obniżenie realizowanych marż – ucieczką przed tym zjawiskiem są m.in. inwestycje w rozwiązania IT. Kolejny trend mający wpływ na inwestycje w IT to globalizacja i konsolidacja, co wytwarza potrzebę integracji systemów informatycznych. Ze względu na rosnące wymagania producentów i dostawców co do przejrzystości łańcucha dostaw informacja staje się kluczowym zasobem. Dostęp do informacji zapewniają rozwiązania IT.
Rafał Tymków dyrektor sprzedaży i marketingu IBS Polska
IBS Enterprise było tworzone właśnie w oparciu o zrozumienie wymagań rynkowych. Po latach naszej współpracy z kluczowymi graczami rynku powstał system oferujący rozwiązania, jakich potrzebuje klient. Pierwsze wdrożenia pokazały skuteczność rozwiązania, np. w Rexel Belgia udało się podnieść wydajność dwóch centrów dystrybucyjnych odpowiednio o 35% i 50%. |
Autor: Tomasz Kurzacz, MSI Polska