Wydajność, bezpieczeństwo i oszczędność energii – IBM System z10 EC odpowiedzią na wyzwania stojące przed współczesnymi przedsiębiorstwami
6 marca IBM wprowadził na polski rynek komputer Mainframe IBM System z10 Enterprise Class, który będzie w pełni zaspokajać rosnące potrzeby biznesowe współczesnych przedsiębiorstw. Według producenta nowe rozwiązanie zapewni jeszcze większą wydajność, oszczędność energii i przestrzeni niż poprzednie generacje komputerów System z. Oferuje rozwiązania, które ułatwiają szybkie i elastyczne reagowanie na zmieniające się warunki biznesu.
– Wprowadzenie platform bazujących na nowych procesorach to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich 10 lat – uważa Carol Stafford, wiceprezes IBM ds. sprzedaży System z. – To nowa platforma mainframe, bazująca na 4-rdzeniowym procesorze klasy Enterprise o częstotliwości 4,4 GHz. Zapewnia wirtualizację na ogromną skalę i konsolidację w środowiskach z/OS, z/VM i Linux dotychczasowych rozwiązań bazujących na systemach operacyjnych Unix, Linux i Windows.
Pełna konfiguracja z10 będzie mogła uzyskać szybkość przetwarzania danych równoważną pracy ok. 1400 procesorów opartych na platformie intelowskiej. Nowe rozwiązania zapewniają także integrację w dziedzinie oprogramowania i przechowywania danych. IBM nazywa to nowym centrum danych dla przedsiębiorstw stworzonym z myślą o przyszłości.
Dodatkowe funkcje, które zapewnia platforma IBM System z
|
Korzyści
Jakie najważniejsze korzyści przyniesie kolejna wersja System z?
– System z10 zapewnia kolejną redukcję zużycia energii – aż o 15% w stosunku do Systemu z9 – tłumaczy Carol Stafford. – Możemy działać na większą skalę, uzyskać znacznie większą moc obliczeniową, przetwarzać znacznie więcej zadań z użyciem jednego bloku sprzętowego, w konsekwencji zwiększając efektywność.
– Nasze rozwiązanie jest szczególnie przydatne użytkownikom pracującym w systemie On Demand, czyli na żądanie, albo Just In Time, czyli dostaw w dokładnie zaplanowanym czasie – wyjaśnia Ellen Carbarnes, menedżer ds. oferty System z. – Oferujemy klientom znacznie większe możliwości, ponieważ nasze rozwiązania zapewniają sterowanie mocą w zakresie przetwarzania danych. Teraz łatwiej sobie radzić z okresowymi spiętrzeniami obciążenia pracą. Ze względu na stosowanie większych i szybszych silników zapewniamy również oszczędności w opłatach za korzystanie z oprogramowania.
– System z został opracowany jako specjalna platforma maksymalizująca dla użytkownika korzyści płynące z użycia najbardziej zoptymalizowanych rozwiązań zarówno sprzętowych, jak i programistycznych – tłumaczy Thomas Koch z IBM Software Group. – Wyjaśnię to na przykładzie relacyjnej bazy danych DB2, która dla programisty pracującego w SQL wygląda tak jak każda baza od innych producentów, ponieważ zastosowaliśmy otwartą architekturę. W dodatku ta baza danych DB2 wykorzystuje bardzo silne mechanizmy kompresji, co pozwala zmagazynować więcej danych na mniejszej przestrzeni, a to przynosi u żytkownikowi wymierne korzyści.
Programiści IBM zastosowali również mechanizm wspomaganego sprzętowo sortowania danych. – W dotychczas istniejących bazach danych sortowanie odbywa się za pomocą oprogramowania. Użycie mechanizmu sprzętowego znacznie przyspiesza ten proces – wyjaśnia Thomas Koch. – Kolejna korzyść dla użytkownika wynika z zastosowania przez nas sprzętowego szyfrowania zapisywanych w pamięci danych. Zwykle szyfrowanie prowadzone jest na drodze programowej, co zajmuje więcej czasu.
Zalety nowego systemu wynikają nie tylko z jego otwartości (zdolność współpracy z innymi systemami oprogramowania), ale także z możliwości zapewnianych przez sprzętowe realizowanie wielu funkcji, dotychczas wykonywanych programistycznie.
– System z10 jest szczególnie predestynowany do wykorzystania w ramach zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem klasy ERP, dlatego IBM blisko współpracuje z firmą SAP w Polsce – wyjaśnia Krzysztof Szyszkowski, odpowiadający za systemy mainframe w IBM Polska. – Przykładem jest wdrożenie w KGHM.
Pełna oferta IBM zapewnia również rozwiązania masowego przechowywania danych – magazynowania w trybie offl ine i długotrwałego przechowywania.
Nie chodzi tu tylko o pamięci wykorzystujące twarde dyski, ale o zapewnienie nieprzerwanego działania systemu, co ważne jest szczególnie w sektorze produkcyjnym i w handlu detalicznym.
Carol Stafford, wiceprezes IBM ds. sprzedaży System z, ustala kierunki strategii dla rozwiązań System z, włączając w to technologie, oprogramowanie i usługi. Od ponad 10 lat pracuje z czołowymi dostawcami oprogramowania, takimi jak SAP i Oracle, nadzorując adaptację rozwiązań firm dla Systemu z.
Carol Stafford zajmowała się wcześniej polityką firmy IBM związaną z systemem Linux oraz oprogramowaniem typu open source. Doświadczenie zdobywała w IBM Strategic Growth, pracując nad zintegrowanymi rozwiązaniami wspierającymi innowacyjne technologie, takie jak klastry (Grid Computing), rozwiązania Deep Computing oraz technologie wirtualizacji.
Bogate doświadczenie zawodowe zdobyła również podczas 5 lat pracy na stanowisku wiceprezesa ds. serwerów Enterprise w krajach EMEA, a ostatnio w japońskim oddziale IBM. |
Rynek mainframe
IBM ma ok. 90% udziału w rynku mainframe, czyli dominującą pozycję. – Nasi konkurenci oferują rozwiązania mainframe’opodobne (jak czekoladopodobne) – wyjaśnia Carol Stafford. – Ich rozwiązania stanowią konkurencję dla naszych systemów serii Power. Systemy uniksowe są do siebie podobne, ale mainframe’owe różnią się architekturą. To kwestia stosowania innej architektury i innych procesorów – w naszym przypadku są to 4-rdzeniowe procesory klasy Enterprise. Nasze rozwiązanie wyróżnia się dodatkowo tym, że funkcje obsługi We/Wy, szyfrowania danych oraz sprzętowego sortowania danych są realizowane przez wyspecjalizowane silniki, pracujące na bardzo wydajnych procesorach, czyli odbywają się niezależnie, nie obciążając głównej maszyny.
Systemy IBM mainframe stanowią kompletny pakiet zawierający oprogramowanie i sprzęt – to kolejna cecha wyróżniająca je. Zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, co jest bardzo ważne w dobie eksplozji informacji (co 18 miesięcy podwaja się liczba przetwarzanych danych).
Nauka przez zabawę
Mainframe to jednak skomplikowane urządzenie. Czy w Polsce nie brakuje specjalistów w tym zakresie? IBM podjęło już odpowiednie kroki. W Polsce współpracuje z trzema uczelniami, co oznacza edukację ok. 200 studentów. Absolwenci tych studiów (kierunku mainframe) są poszukiwanymi pracownikami na rynku.
W skali globalnej współpraca obejmuje ok. 400 uczelni (ok. 40 tys. studentów). Organizowane są również konkursy „cool kids” („dzieciaki w dechę”) dla studentów i uczniów szkół średnich, w których trzeba zaproponować najbardziej oryginalny, wyrafinowany pomysł na zastosowanie platformy mainframe’owej.
Własny przykład
W IBM również wykorzystują możliwości z10. Zamierzają przenieść wszystkie aplikacje (ok. 4000) na 30 z9, a w przyszłości na 17 z10. Umożliwi to uproszczenie infrastruktury (nie trzeba będzie instalować tak wielu serwerów) oraz przyniesie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. – IBM zużywa rocznie tyle samo energii elektrycznej, co… Paryż nazywany miastem świateł – wyjaśnia Carol Stafford.
Własny przykład jest najlepszą rekomendacją.
Nowa oferta w z10
|
Autor: Elżbieta Jaworska, MSI Polska