Janików & WiM z HermesSQL

Hurtownia Janików & WiM jest skoncentrowana na obsłudze punktów sprzedaży ulokowanych na terenie województwa mazowieckiego i lubelskiego. Mimo że jest niezależna, stanowi integralną część skomplikowanego łańcucha dostaw, którym coraz mocniej potrząsają finalni konsumenci.

– Rynkowa oferta z artykułami spożywczymi jest bardzo zróżnicowana. Częściej też zmieniają się oczekiwania klientów. Zarządzanie relacjami popytu i podaży staje się więc nieporównywalnie trudniejsze niż w przeszłości, i to nie tylko na rynku artykułów spożywczych  – wyjaśnia Iza Janików, wiceprezes Janików & WiM.

Skalę trudności odzwierciedlają badania MESA International. Od 2005 r. przez kolejne cztery lata przeciętny okres magazynowania zapasów wydłużył się z 20 do 62 dni, a więc o ponad 200%. Dopóki gospodarka szybko się rozwijała i popyt utrzymywał się na wysokim poziomie, niewiele firm tym się przejmowało. Ale dziś jest inaczej. Zanim zamrożony w zapasach kapitał zacznie na siebie zarabiać, muszą upłynąć aż trzy miesiące.

– Oczywiście, branża spożywcza charakteryzuje się inną specyfiką. Większość artykułów ma krótki termin przydatności. Produkcja musi być prowadzona w krótkich seriach, dostosowanych do aktualnej dynamiki popytu. W podobny sposób realizowana jest także sprzedaż do finalnych konsumentów – mówi Tomasz Fidos, prezes firmy Humansoft, twórcy rozwiązania CoraxMobile i humansoft HermesSQL, z których korzysta Janików & WiM.

Każda decyzja i każdy proces w firmie jest na bieżąco rejestrowany w zintegrowanym systemie humansoft HermesSQL. Wszystkie dane są aktualizowane w czasie rzeczywistym, a ryzyko popełnienia pomyłki zredukowane do minimum. System humansoft HermesSQL, z którym zintegrowana jest aplikacja CoraxMobile do zdalnego generowania i transferowania zamówień u klientów, pracuje na jednej centralnej bazie. Każda informacja wprowadzona do systemu IT z jednego miejsca firmy jest automatycznie widoczna przez uprawnionych do tego użytkowników, którzy odpowiadają za inne działy w firmie.

– To spore ułatwienie. Po otrzymaniu zamówienia online kierownik magazynu i dyrektor finansów nie czekają, aż przedstawiciel handlowy pojawi się w centrali z papierową dokumentacją. Wszystko odbywa się w jednej chwili. Rejestracja zamówienie jest automatycznie skorelowana z danymi w obszarze m.in. księgowości i magazynowania. Pracownicy mogą sprawdzić, jak w czasie rzeczywistym zmienia się poziom zapasów i jakie kategorie produktów należy uzupełnić w najbliższej przyszłości. Decyzje oparte są na precyzyjnych obliczeniach – mówi Iza Janików.

Przedstawiciele handlowi Janików & WiM zbierają zamówienia u klientów, wykorzystując w tym celu kieszonkowe palmtopy z zainstalowaną aplikacją CoraxMobile, która umożliwia nie tylko zdalne zbieranie i przesyłanie zamówień przy użyciu transmisji danych w sieci telefonii komórkowej, ale też kontrolę zadłużenia klienta, wystawianie dokumentów KP, przeglądanie aktualnych stanów magazynowych, cen towarów, a nawet wgląd w stan rozrachunków i aktualnych warunków współpracy.

Korzyści z tego typu rozwiązania są obopólne. Klient od razu dowiaduje się, co i w jakiej ilości może zamówić, a także na jakie rabaty może liczyć. Firma Janików & WiM z kolei nie czeka na swoich przedstawicieli handlowych, aż wrócą do centrali. Do realizacji zlecenia przystępuje natychmiast, eliminując ryzyko powstawania niepotrzebnych spiętrzeń w magazynie.

Równie sprawnie firma zarządza środkami trwałymi i procesami finansowo-księgowymi. Moduł Księga Główna, będący integralną częścią humansoft HermesSQL, samodzielnie oblicza zarówno poziom amortyzacji podatkowej, jak i miesięczne i roczne należności dla fiskusa. Ten sam moduł umożliwia definiowanie zestawień obrotów i sald, bilansów płatniczych, a także symulowanie kosztów w oparciu o jeszcze niezaksięgowane dane. Dzięki temu wydajność rośnie, a menedżerowie mogą poświęcić więcej czasu na działania strategiczne, planowanie i weryfikowanie podjętych decyzji.

Pełna automatyzacja nastąpiła także w obszarze prognozowania dynamiki popytu oraz zamówień u partnerów biznesowych. Dane o sprzedaży są na bieżąco generowane i poddawane wielowymiarowym analizom w aplikacji Business Intelligence, która, jako integralna część humansoft HermesSQL, umożliwia monitorowanie i kontrolowanie kluczowych procesów sprzedażowych. (ej)