Inteligentne sieci elektroenergetyczne w Polsce

Zgodnie z projektem Nowego Prawa Energetycznego przygotowanym w Ministerstwie Gospodarki do roku 2020 każdy odbiorca energii elektrycznej w Polsce będzie miał zainstalowany inteligentny licznik energii elektrycznej. Będzie on elementem AMI (Advanced Metering Infrastructure – Zaawansowana Infrastruktura Pomiarowa), kluczowego elementu inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Elektroniczne liczniki będą automatycznie przekazywać dane pomiarowe do systemów teleinformatycznych firm dystrybuujących energię.

Giełdowa spółka OPTeam, która od lat współpracuje z branżą energetyczną, przygotowuje się do realizacji projektów IT związanych z budową systemów inteligentnego opomiarowania. Rozbudowuje własne kompetencje oraz tworzy koalicje z firmami dostarczającymi rozwiązania niezbędne do budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych.

– Planowane inwestycje związane z budową inteligentnych sieci to krok milowy i dla odbiorców energii elektrycznej, i dla firm energetycznych – mówi Andrzej Pelczar, prezes OPTeam SA. – Kluczową kwestią będzie zintegrowanie systemów zarządzających pomiarami, które działają w poszczególnych firmach energetycznych, z urządzeniami teletransmisyjnymi i nowymi licznikami.

Projekt wdrożenia inteligentnego opomiarowania w skali kraju to inwestycja rzędu od 7,8 do nawet ponad 10,2 mld zł. Najdroższe będzie wdrożenie zaawansowanej infrastruktury pomiarowej. Ale klienci powinni na tym zyskać.

– Dzięki nowoczesnej infrastrukturze pomiarowej odbiorcy energii będą mogli na bieżąco śledzić, w jakim stopniu poszczególne  urządzenia w ich gospodarstwach domowych zużywają energię. Informacje te pozwolą im na obniżenie kosztów energii elektrycznej, np. dzięki korzystaniu z energochłonnych urządzeń w godzinach tańszej taryfy – mówi Piotr Koba, doradca zarządu OPTeam ds. sektora utilities.

Nowoczesne liczniki będą dodatkowo sprzyjać oszczędzaniu energii  dzięki współpracy z siecią HAN (Home Area Networks), która zapewni komunikację miedzy inteligentnym licznikiem a domowymi odbiornikami energii elektrycznej. Funkcja ta umożliwi zarządzanie zużyciem prądu w ciągu doby poprzez ich włączanie i wyłączanie o wyznaczonej porze.

Pilotażowe programy związane z budową AMI są już realizowane przez największe grupy energetyczne w Polsce. Docelowo zakłada się, że wdrożenie inteligentnych sieci ma doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii nawet o 9% w skali kraju.

Jeszcze więcej zyskać mogą firmy energetyczne. Dzięki wiedzy na temat nawyków klientów będą mogły lepiej zarządzać produkcją energii w ciągu doby oraz ustalać dynamiczne taryfy, by odciążyć sieć w godzinach, kiedy pobiera się z niej najwięcej energii. A to zwiększy bezpieczeństwo dostaw prądu, zmniejszy się bowiem ryzyko przekroczenia rezerwy mocy. Inteligentne sieci energetyczne ułatwią także wykrywanie awarii sieci.

Inteligentne sieci energetyczne wdrażane są w całej Europie. Choć do roku 2020 zostało jeszcze ponad siedem lat, pierwsze przetargi i konkursy już ruszają. Niedawno Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że na dofinansowanie budowy inteligentnych sieci energetycznych zaplanował 340 mln zł. Nabór wniosków do pierwszego konkursu ruszy w grudniu.