Innowacje w branży przemysłowej

Postęp cyfryzacji jest coraz bardziej widoczny w każdym aspekcie życia. Szacuje się, już na początku 2015 roku baza zainstalowanych urządzeń zdolnych do komunikacji z Internetem przekroczyła 14 miliardów. Przewiduje się, że w 2020 roku będzie to już prawie 50 miliardów1. Jakie zmiany czekają w tym kontekście branżę przemysłową?

Źródło: Hannover Messe

Wszechobecna łączność danych, oprócz dostępu do Internetu, wymaga pełnej wymiany informacji pomiędzy urządzeniami. Nowoczesne fabryki, aby dalej być konkurencyjnymi na rynku, muszą coraz dokładniej monitorować warunki prowadzenia poszczególnych procesów, co generuje ogromną liczbę danych. Jak można z nich skorzystać? 

Nadążyć za zmianami

Komunikujące się urządzenia i nowe przepływy danych już spowodowały postęp w produkcji przemysłowej – wynika z badań PwC2. Możliwe jest jeszcze większe przyspieszenie rozwoju, ponieważ koszty infrastruktury (m.in. sensorów, mocy obliczeniowej) maleją, a nowe oprogramowanie powiązane z Internetem Rzeczy pozwala na analizę wieloskładnikowych danych.

– Szybko zmieniająca się rzeczywistość wymaga od przedsiębiorców wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Niezależnie od profilu działalności, na zaawansowanych rozwiązaniach z zakresu automatyki i energetyki mogą skorzystać wszyscy. Maksymalizacja zysków jest jednym z efektów wdrażania przemysłowego Internetu Rzeczy. – mówi Peter Herweck, Executive Vice President Industrial Automation, Schneider Electric

Korzyści z innowacji

Przedsiębiorstwa chętnie wdrażają rozwiązania oparte na IoT, ponieważ przynosi im to realne korzyści. Jak ocenili właściciele zakładów produkcyjnych, dzięki takim rozwiązaniom można spodziewać się ograniczenia kosztów operacyjnych nawet o 3,6% w skali roku przy wzroście przychodów rocznych średnio o 2,9%3. Co więcej, wykorzystanie IoT umożliwia zdalne zarządzanie oraz kontrolę w czasie rzeczywistym urządzeń czy produkcji. To z kolei pozwala na bieżąco analizować dane i reagować natychmiast, a więc oznacza oszczędność czasu, poprawę wydajności i w efekcie obniżenie kosztów.

Przy tym, korzyści, związane z digitalizacją można osiągnąć szybciej, jeśli wdrażane nowe rozwiązania będą kompatybilne z tymi, które są już obecne w firmie. Taka kompatybilność pozwala na zmniejszenie ryzyka błędnej komunikacji między urządzeniami, a także ułatwia pracownikom korzystanie z nowych rozwiązań.

Kierunki rozwoju

To, jak szybko rozwijają się nowoczesne rozwiązania w przemyśle można było zobaczyć na targach w Hanowerze, które są jednym z największych, corocznych wydarzeń branżowych. Tegoroczne hasło przewodnie targów: „Zintegrowany Przemysł – Inteligentne Technologie Przemysłowe” podkreśla, że technologie przemysłowe mają być „inteligentne”. To wskazuje na rosnące znaczenie sztucznej inteligencji oraz uczenia się maszyn w przemyśle produkcyjnym i energetycznym. 

– Dzięki obecności na targach w Hanowerze mamy okazję przekonać się, jak dynamicznie zmienia się rynek przemysłu. Prezentowane nowe rozwiązania i kierunki są niezwykle istotne dla wszystkich w branży. W tym roku bardzo widoczny jest trend wprowadzania AI, który ma ogromny potencjał także w przemyśle. – mówi Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Rynku Przemysłu, Middle Eastern Europe Cluster, Schneider Electric.

Rosnąca w zawrotnym tempie liczba danych (90% danych na całym świecie zostało utworzonych tylko w ciągu ostatnich dwóch lat4), czy potencjał rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (do 2025 roku dochody z AI w skali globalnej wyniosą prawie 90 miliardów dolarów5) będą determinować rozwój sektora przemysłowego w najbliższym czasie.

Źródło: Schneider Electric


  1. PwC, Internet Rzeczy – Big Data
  2. Ibidem.
  3. PwC, Przemysł 4.0 czyli wyzwania współczesnej produkcji
  4. Pięć głównych obszarów zastosowania sztucznej inteligencji
  5. Statista