IFS Applications 8 w grupie Radpol

Grupa Radpol, wytwórca i dostawca zaawansowanych technologicznie produktów dla branży ciepłowniczej i energetycznej, wybrała system IFS Applications 8 w celu wsparcia realizacji kluczowych procesów biznesowych. System zostanie wdrożony w czterech zakładach produkcyjnych należących do grupy Radpol. Zakończenie projektu jest planowane na pierwszy kwartał 2015 r.

Grupa Radpol, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, specjalizuje się w produkcji instalacji do przesyłu ciepła, produktów dla energetyki oraz rur z tworzyw sztucznych do instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych. Grupa obejmuje pięć zakładów produkcyjnych na terenie Polski: Radpol (w Człuchowie – wyroby termokurczliwe sieciowane radiacyjnie dla ciepłownictwa i energetyki), Finpol-Rohr (rury preizolowane), Elektroporcelana Ciechów (izolatory porcelanowe), Wirbet (żerdzie do słupów energetycznych linii przesyłowych) i Rurgaz (rury wod-kan-gaz z tworzyw sztucznych). Wyroby grupy Radpol są eksportowane do wielu krajów w Europie, takich jak Włochy, Niemcy, Dania, Finlandia, Szwajcaria, Szwecja, Litwa, Estonia, Czechy i Rosja.

W celu zwiększenia efektywności operacyjnej zarząd grupy Radpol podjął decyzję o wdrożeniu nowego systemu klasy ERP. Po kilkumiesięcznym procesie oceny oferty rynkowej i poszukiwania optymalnego rozwiązania firma wybrała system IFS Applications. Jednym z głównych powodów tej decyzji było doświadczenie firmy IFS we współpracy z klientami z sektora energetyki i przemysłu.

System IFS Applications 8 wspomagający zarządzanie w grupie Radpol obejmie wszystkie najważniejsze obszary działalności przedsiębiorstwa: produkcję, dystrybucję, kadry i płace, remonty, finanse i księgowość oraz analitykę biznesową.

– Z nowym systemem wiążemy duże oczekiwania w zakresie zwiększenia efektywności działania całej grupy – powiedział Marcin Rusiecki, wiceprezes zarządu Radpol SA. – Ma on umożliwić m.in. lepsze planowanie procesów produkcyjnych oraz optymalizację stanów magazynowych, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie kapitału obrotowego. Największych oszczędności spodziewamy się w obszarach produkcji i zarządzania łańcuchem dostaw. Dostęp do informacji zarządczej i wymiana informacji między naszymi spółkami, jaką zapewni nowy system, ułatwi integrację grupy. Spodziewamy się, że łączne oszczędności z tytułu wprowadzenia nowego systemu pozwolą na zwiększenie marży EBIDTA o przynajmniej 0,6 mln zł rocznie oraz ograniczenie kapitału obrotowego o ok. 1 mln zł.

Realizacja projektu trwa obecnie w czterech zakładach: Radpol (w Człuchowie), Elektroporcelana Ciechów, Wirbet i Rurgaz. W przyszłości planowane jest również objęcie systemem IFS Applications spółki Finpol-Rohr przejętej w czerwcu 2013 r.