GEA Technika-Cieplna z aplikacjami QAD

Firma GEA Technika Cieplna zakończyła projekt wdrożenia najnowszej wersji systemu ERP – QAD Enterprise Applications oraz aplikacji QAD Configurator, zapewniającej sprawną realizację kluczowego dla firmy procesu tworzenia dokumentacji technologicznej na potrzeby produkcji.

GEA Technika Cieplna to spółka należąca do międzynarodowego koncernu GEA Group AG, który od blisko 80 lat zajmuje się produkcją wysokiej klasy specjalistycznych urządzeń procesowych oraz komponentów. Specjalizuje się w doborze, projektowaniu i produkcji wysoko sprawnych wymienników ciepła. Z aplikacji QAD wspierającej zarządzanie przedsiębiorstwem korzysta 60 użytkowników.

GEA ma obecnie w ofercie 400 rodzajów wymienników ciepła dla przemysłu. Firma dysponuje powierzchnią produkcyjną rzędu 12 000 m2, z czego 1372 m2 stanowi specjalnie wydzielona i kompletnie wyposażona hala, przeznaczona wyłącznie do produkcji wymienników ze stali wysoko stopowych. Rocznie powstaje tu około 5 tys. sztuk wymienników ciepła i pozostałych wyrobów stalowych.

Celem wprowadzenia najnowszej wersji QAD Enterprise Applications była poprawa wydajności, zwłaszcza w obszarze planowania produkcji, i zapewnienie wysokiej efektywności pracy zespołu. System QAD wspiera obecnie takie obszary działania firmy, jak księgowość i finanse, gospodarka magazynowa i materiałowa, produkcja oraz obsługa zleceń. GEA korzysta również z systemu kodów kreskowych, co m.in. zapewniło precyzję przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, wygodę raportowania oraz znacząco usprawniło proces produkcji.

Do zadań QAD Polska należały takie elementy projektu, jak analiza przedwdrożeniowa, opracowanie koncepcji wdrożenia QAD Configurator i planowania produkcji, prace programistyczne oraz zarządzanie projektem.

– W związku z dynamicznym rozwojem zakładu GEA w Opolu i znaczącym zwiększeniem produkcji potrzebowaliśmy wygodnego i sprawnego narzędzia, które pozwoliłoby na szybkie tworzenie dokumentacji technologicznej na potrzeby zwiększonej produkcji. W efekcie wdrożyliśmy aplikację QAD Configurator, dostosowując ją do unikalnych wymagań naszej firmy – mówi Jacek Nazgowicz, IT Manager w GEA Technika Cieplna.

Specyfika pracy zakładu polega na konieczności precyzyjnego planowania produkcji, co stanowi kluczowy proces przesądzający o sprawności organizacyjnej. Problemy związane z planowaniem mogą spowodować opóźnienia w produkcji. Wytwarzane w zakładzie GEA rozwiązania charakteryzują się dużym stopniem złożoności. Najprostsze wymienniki ciepła mogą składać się z 30-40 elementów, natomiast te najbardziej skomplikowane wymagają zaprojektowania tysięcy elementów. W przypadku obliczania czasów technologicznych liczba zmiennych w dokumentacji sięga tysięcy.

– Przed wdrożeniem aplikacji QAD Configurator przygotowanie tzw. teczek z informacją o strukturze materiałowej obejmującej pełne opracowanie technologiczne na potrzeby produkcji trwało 3 godziny. Dzięki aplikacji QAD proces ten ogranicza się do 20 minut. Co więcej, technolog korzystał z 2-3 programów, co wymagało ciągłego wprowadzania informacji. Obecnie realizujemy to w jednej aplikacji – podkreśla Jacek Nazgowicz.

QAD Configurator jest narzędziem wspierającym produkcję jednostkową. Jego wdrożenie pozwoliło rozwiązać problem przeciążenia zespołu tworzącego Dział Przygotowania Produkcji. – Technolodzy nie nadążali z opracowywaniem zamawianych produktów, co stanowiło wąskie gardło kluczowego dla firmy procesu – wyjaśnia Waldemar Cieciuch, Project Manager z QAD Polska. – Technolog rozpoczyna pracę z kwestionariuszem Configuratora. Odpowiadając na zawarte w nim pytanie, buduje model zamówionego produktu. W oparciu o te dane aplikacja automatycznie tworzy w systemie strukturę oraz technologię. Wbudowane mechanizmy walidacyjne ograniczają możliwości powstawania błędów.