Eko-drukowanie – ograniczenie wpływu na środowisko

Wrześniowe wydarzenia ekologiczne, takie jak Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej (16.09), Europejski Dzień bez Samochodu (22.09) oraz akcja Sprzątanie Świata (14-16.09) zachęcają do refleksji nad wpływem człowieka na środowisko.

Przygotowany przez Instytut na rzecz Ekorozwoju raport na temat świadomości ekologicznej Polaków w latach 1992-2011 wykazuje systematyczny wzrost w społeczeństwie rozumienia indywidualnego wpływu na środowisko. Polacy nie tylko coraz częściej czują się odpowiedzialni za ochronę przyrody, ale też chętnie deklarują zachowania proekologiczne. 70% mieszkańców Polski popiera ograniczenie produkcji szkodliwej dla środowiska.

Również przedsiębiorcy, realizując programy odpowiedzialności społecznej, coraz częściej przyjmują orientację proekologiczną. Według danych Fundacji Green Cross Poland większość polskich przedsiębiorców zaangażowana jest w działania proekologiczne. Jak wynika z obserwacji Konica Minolta, aspekt ekologiczny coraz częściej brany jest pod uwagę przez przedsiębiorców dokonujących wyboru sprzętu IT do firm.

Z roku na rok rośnie świadomość korzyści wynikających z wdrożenia energooszczędnych rozwiązań oraz racjonalnego wykorzystywania zasobów. Coraz więcej biur i instytucji wdraża systemy elektronicznego obiegu dokumentów, które znacząco ograniczają zużycie papieru.

– Drukowanie może być dużo bardziej przyjazne środowisku, jeśli tylko przestrzegamy podstawowych zasad eksploatacji urządzeń drukujących. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zasadność druku. Należy pozbyć się nawyku drukowania wszelkich dokumentów – e-maili, prezentacji, umów, roboczych wersji tekstów. Nie wszystko jest nam przecież potrzebne w wersji papierowej. Jeśli już drukujemy, dobrze jest wykorzystywać tryb drukowania dwustronnego, dzięki któremu zużyjemy o połowę mniej papieru. Aby zaoszczędzić papier, można również drukować kilka stron dokumentu na jednym arkuszu. Nie należy też wyrzucać częściowo zadrukowanych kartek, które można wykorzystać do druku na odwrocie. Częstym błędem jest także drukowanie całych dokumentów, mimo że potrzebujemy tylko wybranych stron. I kolejna istotna sprawa – zawsze należy sprawdzać poprawność dokumentów i ich układ, zanim niepotrzebnie wydrukujemy coś, co i tak trzeba będzie poprawić i wydrukować ponownie – radzi Szymon Szczur, koordynator ds. wsparcia sprzedaży rozwiązań biznesowych Konica Minolta Business Solutions Polska.

Eko-drukowanie wiąże się nie tylko z oszczędnością papieru, ale i z wyborem przyjaznych środowisku urządzeń i tonerów. Przykładem może być ekologiczny toner Simitri, obecnie dostępny już w trzeciej generacji (Simitri HD+). Jest on tworzony z wykorzystaniem biomasy, ma specjalną strukturę cząsteczek koloru zamkniętych w woskowej powłoce, dzięki czemu wymaga niższej temperatury w procesie utrwalania. Urządzenia, w których stosowany jest toner Simitri, pobierają mniej energii do nagrzewania i utrwalania. Dzięki innowacyjnej technologii Simitri wydziela mniejsze ilości szkodliwych gazów podczas procesu utylizacji. Emisja tlenków siarki i azotu oraz dwutlenku węgla w procesie niszczenia została ograniczona do minimum.

Wybierając sprzęt drukujący, warto zwrócić uwagę na inne rozwiązania, takie jak tryby uśpienia i oszczędzania energii, opcja druku dwustronnego, tryb oszczędzania tonera czy możliwość wykonania kopii próbnej zanim urządzenie zrealizuje w całości zadanie kopiowania. Dzięki nim druk i obieg dokumentów w środowisku biurowym mogą być bardziej przyjazne środowisku.

Z kolei oprogramowanie do zarządzania drukiem, np. Konica Minolta PageScope Enterpise Suite, przyczynia się do mniejszego zużycia tonerów, energii i papieru. Umożliwia odgórne przypisywanie użytkownikom przez administratorów floty drukującej tylko wybranych funkcji drukowania np. druku dwustronnego zamiast jednostronnego, a także ograniczenie funkcji druku kolorowego czy liczby wydruków przypadającej na jednego użytkownika. Umożliwia również logowanie się na stronie WWW, dzięki czemu użytkownik może zawsze sprawdzić listę dokumentów oczekujących na wydruk i anulować wybrane zadania.