Cyfrowy przełom w CCTV

Jesteśmy świadkami cyfrowego przełomu w systemach telewizji przemysłowej. Urządzenia analogowe i analogowa transmisja sygnału odchodzą do historii, choć gdzieniegdzie są jeszcze używane

W ofercie urządzeń i systemów telewizji przemysłowej CCTV próżno dziś szukać urządzeń analogowych. Stare kamery i rejestratory wykorzystuje się jeszcze w systemach dozoru, ale na zasadzie – szkoda wyrzucić, skoro jeszcze jest sprawne. Wśród nowych systemów nie ma już urządzeń analogowych.

Urządzenia i transmisja cyfrowa mają wiele zalet, przede wszystkim możliwość wszechstronnej obróbki, także kompresji obrazu, co pozwala na automatyzację niektórych procesów, np. rozpoznawanie numerów na tablicach rejestracyjnych samochodów czy włączanie rejestracji po „zauważeniu” ruchu na obrazie (a nie wskutek działania osobnego detektora ruchu).

W związku z cyfryzacją sygnału następują inne zmiany. Stosuje się cyfrowe rejestratory wyposażone w twarde dyski umożliwiające natychmiastowy dostęp do dowolnego miejsca nagrania, które coraz częściej bazują na specjalistycznym oprogramowaniu zainstalowanym na zwykłym PC (rozwiązanie takie zapewnia obsługę kamer IP różnych producentów). W cyfrowych rejestratorach wizyjnych dominuje format kompresji MPEG-4 i jego pochodne, ostatnio coraz popularniejszy staje się format H.264. Wśród nowych urządzeń praktycznie nie ma MPEG-2 i Wavelet, nieliczne rejestratory korzystają z kompresji JPEG.

Możliwe jest przesyłanie obrazu w sieciach komputerowych, a nawet – choć w ograniczonym zakresie – przez sieci komórkowe GSM. Pojawiają się kamery cyfrowe oferujące rozdzielczość znacznie przewyższającą 4CIF dostępną w standardzie PAL. Widoczna jest tendencja budowania całkowicie cyfrowych kamer PTZ o wysokiej rozdzielczości, które można stosować zamiast mechanicznie obracanej głowicy z kamerą.

Wygodnie i tanio

Jakimi cechami charakteryzuje się monitoring cyfrowy? Przede wszystkim oferuje bezobsługowe działanie w zakresie automatycznej archiwizacji danych, wykrywania w monitorowanych obiektach określonych alarmów, zdarzeń bądź aktywności i generowania stosownych komunikatów (SMS, e-mail) do służb nadzoru. System cyfrowy jest łatwy w obsłudze – wszystkie elementy i funkcje są dostępne na ekranie konsoli w postaci przyjaznego dla użytkownika menu, szczególne ułatwienia dotyczą funkcji przeszukiwania archiwum oraz bieżącego podglądu. Monitoring taki realizuje jednocześnie kilka funkcji: bieżący podgląd obrazu ze wszystkich kamer, nagrywanie w postaci cyfrowej bardzo dobrej jakości obrazu ze wszystkich kamer oraz bardzo szybki dostęp do nagrań archiwalnych i ich odtwarzanie, najlepiej na oddzielnym monitorze, bez pogorszenia jakości bieżącego podglądu.

Możliwe jest tworzenie z nagranego materiału fragmentów (filmów) lub nawet poszczególnych klatek w ogólnie przyjętych standardach zapisu, które można łatwo przesłać, obejrzeć czy wydrukować. Kamery mogą pracować w lokalnej sieci komputerowej (także rozległej, łączącej różne lokalizacje), co sprawia, że nie jest wymagana budowa oddzielnej sieci dla monitoringu (oszczędność kosztów inwestycji).

Sieci dozoru cyfrowego wykorzystują typowy sprzęt komputerowy do podglądu i archiwum nagrań. Taką sieć łatwo rozbudować (kamery, stacje podglądu), a archiwum nagrań ma praktycznie nieograniczoną pojemność. Można także udostępniać bieżący podgląd oraz nagrania archiwalne na zdalnej stacji (w sieci lokalnej bądź rozległej, przez Internet, łącza telefoniczne, w radiowych sieciach komórkowych), co ma szczególne znaczenie w razie alarmu, kiedy wybrane zasoby systemu trzeba szybko udostępnić zewnętrznym służbom ochrony z całodobową obsługą (firmy ochroniarskie, straż miejska, policja itp.).

Systemy cyfrowe łatwo integrują się z innymi systemami zaawansowanej ochrony (identyfikacja pojazdów, osób), zapewniając wysoki poziom własnego bezpieczeństwa, tj. ochrony przed nieuprawnionym dostępem czy utratą zapisanych danych, ciągłego sprawdzania prawidłowości działania wszystkich komponentów systemu, tj. rejestracji i kamer (w tym również możliwość wykrycia „zaciemnienia” kamery, gdy jest sygnał wizyjny, lecz bezużyteczny). W systemie można zainstalować kamery PTZ, megapikselowe, bezprzewodowe.

Inwestor może mieć nieograniczony dostęp do najnowszych wersji oprogramowania (nie grozi mu naturalne starzenie się produktu). To najbardziej uniwersalny i jednocześnie najtańszy sposób utrzymania systemu na najwyższym poziomie funkcjonalności. Rozbudowa systemu o kolejne kamery również jest banalnie prosta. Dzięki tym zaletom koszt posiadania i eksploatacji systemów cyfrowych jest bardzo niski.

– Rozwiązania IP wkraczają bardzo intensywnie w każdą dziedzinę naszego życia prywatnego, a także zawodowego – mówi Dariusz Łabędzki, CCTV Product Manager Panasonic Polska. – Dotyczy to również systemów bezpieczeństwa, a w szczególności systemów telewizji dozorowej CCTV. Systemy wizyjne w porównaniu z konwencjonalnymi systemami analogowymi oferują ogromne możliwości. Jedną z największych korzyści są niższe całkowite koszty posiadania i eksploatacji takiego systemu – lowering TCO (Total Cost of Ownership).

Cyfra przede wszystkim, choć nie tylko

Znaczenie systemów cyfrowych rośnie i jest to trend nieunikniony. – Wygląda na to, że w telewizji przemysłowej i dozorowej wreszcie odchodzi się od kamer PAL i przesyłu sygnału w standardzie telewizyjnym – zauważa Bartłomiej Dzik z firmy Indigo. – Takie rozwiązania hamowały wzrost rozdzielczości i szybkości wymagany w niektórych zastosowaniach. Ponieważ obróbka informacji i tak jest już zwykle w 100% cyfrowa, znacznie atrakcyjniejsze stają się kamery IP, które nie mają ograniczeń swoich poprzedniczek i umożliwiają transmisję nie tylko przez Ethernet, ale i przez Internet. Ponadto w zastosowaniach, gdzie konieczny jest przyjazny system operacyjny, obserwujemy migrację na platformy w pełni wbudowane, czyli systemy Linux i Windows Embedded. Są one znacznie wydajniejsze i bezpieczniejsze od starego dobrego Windows i dają gwarancję, że po kilku miesiącach nie zaczną szwankować.

O wzrastającej roli systemów cyfrowych mówią niemal jednym głosem specjaliści z branży CCTV. Paweł Ławniczak, dyrektor generalny INFO-CAM, podkreśla: – W ostatnim czasie obserwuje się duże zainteresowanie cyfrowymi systemami wideonadzoru pracującymi w sieciach LAN, WAN. Rola nowoczesnych systemów nie ogranicza się jedynie do zapisu na dysku twardym zdarzeń z kilku bądź kilkunastu kamer. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na szybką transmisję sieciową, możliwość podglądu przez telefony komórkowe lub palmtopy. Jeśli monitorowane obiekty są rozproszone, równie ważne jest takie połączenie urządzeń, które zapewni odbiór i obsługę systemu z jednego miejsca zwanego centrum monitorowania. W tym przypadku wykorzystuje się połączenie sieciowe LAN dla systemu rozproszonego w niewielkiej przestrzeni lub połączenie WAN dla systemu rozproszonego na nieskończenie dużym obszarze. Globalizacja, czyli skupianie systemów do stanowisk odbioru w jednym miejscu, wymusiła na producentach sprzętu CCTV stworzenie systemów hybrydowych, które obsługują zarówno kamery analogowe, fizycznie podłączone do rejestratora, jak i kamery sieciowe podłączone pośrednio przez wybraną sieć IT.

Z kolei Rafał Bierniukiewicz z firmy GE Security Polska zauważa: – Można zaryzykować stwierdzenie, że systemy transmisji w telewizji rozsiewczej (broadcasting), jak i telewizji dozorowej (CCTV) skutecznie opierały się wielu próbom cyfryzacji. Dopiero szeroka dostępność wydajnych sposobów kompresji i przesyłania sygnałów w postaci cyfrowej pozwoliła na eliminację zupełnie archaicznych analogowych linii transmisyjnych na rzecz transmisji sygnałów cyfrowych w powszechnie dostępnych sieciach LAN/WAN. Równolegle ze zmianą formy transmisji telewizja o standardowej rozdzielczości 525/625 linii (SDTV) jest zastępowana przez telewizję o wysokiej rozdzielczości (HDTV).

Wszystkie te zmiany zapewniają uzyskiwanie obrazów o nieporównywalnie lepszej jakości i eliminację zakłóceń, szczególnie uciążliwych w instalacjach przemysłowych bądź rozproszonych na dużym obszarze. Jest to istotne wszędzie tam, gdzie czytelność obrazu telewizyjnego i ilość szczegółów mają kluczowe znaczenie i decydują o przydatności całego systemu CCTV (np. obserwacja procesów technologicznych lub dozór mienia).

Z drugiej strony wątpliwości fachowców budzi kwestia bezpieczeństwa i szybkość przesyłania danych przez Internet. Rafał Kochanowski, projektant i grafik DTP pracujący w Dziale Systemów Zabezpieczeń S.P.S. Trading, stwierdza: – Rozwiązania IP jeszcze raczkują, umieszczenie karty sieciowej w kamerze z obecnego punktu widzenia nie wydaje się najlepszym pomysłem. Pod względem oferowanej prędkości przesyłu (nawet w sieciach lokalnych) nie dorównują nawet systemom analogowym. Ponadto wpuszczanie strumienia wideo do publicznych sieci IP niesie dużo zagrożeń, których pozbawione są tradycyjne systemy CCTV. Zaletą jest oczywiście cyfrowa transmisja niepodatna na zniekształcenia, którą łatwo wzmocnić. Znika też ograniczenie rozdzielczości, można wreszcie przesyłać obrazy zawierające dużo więcej szczegółów niż 4CIF. Prawdziwa rewolucja może się rozpocząć, gdy do powszechnego użytku wejdą karty sieciowe 1 Gb/s, dziesięciokrotnie większa przepustowość spowoduje, że zniknie problem małej liczby klatek na sekundę w przesyłanym obrazie. Potrzebny jednak będzie zupełnie nowy rodzaj rejestratora, który potrafitak olbrzymią ilość informacji przekonwertować i zapisać na dyskach (również w sensownej rozdzielczości i przy dużej liczbie klatek na sekundę).

Telewizja dla przemysłu

Telewizja przemysłowa zyskuje na znaczeniu nie tylko jako system dozoru i monitoringu związanego z bezpieczeństwem, ale także jako system nadzoru procesów technologicznych. Technika cyfrowa sprawdza się wszędzie tam, gdzie człowiek nie może pracować (np. w zbyt wysokiej temperaturze, zanieczyszczonym środowisku). Czasem nie opłaci się budować stanowiska pracy tylko na potrzeby dozoru urządzenia, często wygodniej posłużyć się kamerą.

– W ostatnich latach można zauważyć wzrost popytu na urządzenia i systemy mające służyć do nadzoru procesów produkcyjnych szczególnie w niekorzystnych warunkach środowiskowych lub w miejscach trudno dostępnych dla ludzi – mówi Jacek Cegielski, współwłaściciel ASD. – Nasza firma miała okazję realizować system służący do nadzoru procesu technologicznego produkcji pianek poliuretanowych, systemy nadzoru produkcji okien PCV, a także obserwacji pracy turbozespołów prądotwórczych na terenie elektrociepłowni miejskich. Zamontowane w tych systemach urządzenia pracują w ekstremalnych warunkach temperaturowych (temperatura w komorze turbozespołu waha się od –15ºC do + 60ºC). Zastosowanie systemów pracujących w sieci umożliwia uproszczenie instalacji, ale jeżeli obserwowane są szybkie zjawiska, dużą wadę stanowi ograniczona szybkość przetwarzania oraz transmisji sygnału. Z wdrożeniem sieci o dużej przepustowości technika IP będzie wypierać konwencjonalne systemy CCTV, oferując większą rozdzielczość obrazu, a tym samym lepsze odwzorowanie detali i szczegółów.

Janusz Chabrzycki, technolog ds. zabezpieczeń elektronicznych AWAX, dodaje: – Wśród systemów telewizji przemysłowej, nadzorujących procesy produkcyjne we wszystkich gałęziach gospodarki, na szczególne zainteresowanie zasługują systemy mieszane. W tego rodzaju instalacjach do ograniczania kosztów wykorzystuje się analogowe kamery o niskiej rozdzielczości, integrując je z systemami analogowymi wysokiej rozdzielczości oraz systemami sieciowymi kamer IP i IP-Mpix. Oczywiście takie rozwiązania wymagają od instalatorów dużej wiedzy fachowej na temat budowy systemów wideo z wykorzystaniem topologii sieci kablowych przeznaczonych do transmisji sygnału wideo w wersji analogowej i cyfrowej. Wspomniane układy zachowują wysoką odporność na zakłócenia ze strony środowiska, w którym pracują, oferując zadowalającą jakość zapisanego materiału.

Tak zintegrowane systemy podłączone do sieci WAN zapewniają odpowiednim osobom uczestniczenie w bieżącym procesie produkcji z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem że istnieje tam dostęp do Internetu.

Oferowane obecnie oprogramowanie umożliwia oglądanie obrazu z zainstalowanych kamer telewizji przemysłowej za pomocą odpowiednich telefonów komórkowych lub PDA czy dowolnych PC. Tego typu instalacje nie wymagają tworzenia dużych, bezpiecznych baz danych, co obniża koszty inwestycji.

Wojciech Warski, dyrektor generalny Softex Data, podkreśla także aspekt dozoru związany z bezpieczeństwem w zakładach przemysłowych: – Przemysł jest obecnie w fazie bardzo intensywnego rozwoju, to ciekawy kawałek biznesu do zagospodarowania. Powstaje coraz więcej zakładów produkcyjnych, których nie można odebrać, o ile nie mają nowoczesnego systemu zabezpieczeń. Branża przemysłowa to szczególny obszar działania dla naszych partnerów – to kilka albo kilkadziesiąt tysięcy km kwadratowych powierzchni magazynów, hal produkcyjnych i biur do zabezpieczenia. A jeszcze kilka lat temu systemami monitoringu wizyjnego interesowano się dopiero po wystąpieniu szkody.

Technologia i rynek

Telewizja przemysłowa staje się coraz popularniejsza. To proces nieunikniony (mimo protestów niektórych osób stwierdzających, że „podglądanie” zbyt ingeruje w nasze życie osobiste). Rynek rośnie, a nowa technologia szybciej znajduje zastosowanie w urządzeniach i oprogramowaniu.

– Rynek rozwiązań CCTV ostatnio znacznie przyspieszył w rozwoju – mówi Wojciech Puchalski, Channel Sales Territory Representative Eastern Europe firmy Seagate Technology. – Złożyły się na to dwa powody. Z jednej strony klienci poszukujący rozwiązań umożliwiających zwiększenie bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu, miejscu zamieszkania, pracy czy firmie zaczęli interesować się rozwiązaniami z dziedziny monitoringu wideo. Rozwiązania te, dotąd stosowane w dużych obiektach przemysłowych, halach handlowych czy obiektach militarnych, zaczęto instalować w budynkach mieszkalnych, dokach załadunkowych, małych firmach i najbardziej newralgicznych węzłach komunikacyjnych. Okazało się też, że systemy monitoringu wizyjnego przyłączone do rejestratorów mogą przyczynić się do rozwiązania wielu problemów. Złodziej zdaje sobie sprawę, że pozostanie ślad jego działalności w postaci obrazu wideo, zdarzenia drogowe można odtworzyć i ustalić przebieg wypadku, a nieuczciwy kontrahent nie może zaprzeczyć, że odebrał towar z magazynu dostawcy. Z drugiej strony postęp techniczny, miniaturyzacja i taniejące rozwiązania informatyczne spowodowały, że zakup kamery CCTV nie jest już bolesnym wydatkiem. Najważniejsze jest jednak to, że rozwiązania oparte na magnetowidach poklatkowych są wypierane przez rejestratory cyfrowe z dyskiem twardym. Te nowsze rozwiązania umożliwiają nagranie setek godzin obrazu w dobrej rozdzielczości i jednoczesne przeglądanie zapisów historycznych czy błyskawiczny dostęp do wybranego fragmentu zapisu. Takich możliwości nie mają magnetowidy poklatkowe.

W Polsce sprzedażą i instalacją urządzeń i kompletnych systemów CCTV zajmuje się kilkaset firm. Są to zarówno niewielkie sklepy internetowe, oferujące wybrane elementy takich systemów (najczęściej kamery), ale także wielcy integratorzy zajmujący się instalacją kompletnych systemów z oprogramowaniem do obróbki obrazu.

Nowością tego roku w dziedzinie telewizji przemysłowej są kamery HDTV – megapikselowe. Zasada instalacji i działania jest podobna jak w przypadku standardowych kamer PAL, różnica polega na kilkakrotnie wyższej rozdzielczości. I tak rozdzielczość klasycznej kamery PAL wynosi 720×576, zaś kamery 5MPX – 2596×1944. Dużo wyższa rozdzielczość zapewnia obserwację i zapis obrazu z jednej kamery z takim samym efektem co z 8 kamer standardowych.

Przykłady produktów wykorzystywanych w systemach telewizji przemysłowej

Aktywny rozgałęźnik wideo RV-16/32-RACK (Delta-Opti)

Urządzenie umożliwia rozdzielenie sygnałów wideo z 16 źródeł na 32 odbiorniki bez straty jakości sygnału. Przystosowane jest do pracy ciągłej, w pomieszczeniach zamkniętych, w szafie typu RACK lub jako wolno stojące. Współpracuje z kamerami czarno-białymi i kolorowymi w standardzie PAL/SECAM/ NTSC.

ARGUS (RJ Serwis Rybnik)

Urządzenie umożliwia nałożenie tekstu z dowolnego źródła (kasa fiskalna, waga) na obraz z kamery ukazującej transakcję. Dzięki temu można całą informację zapisać na rejestratorze i odtworzyć w dowolnej chwili. ARGUS działa bezobsługowo, jest prosty w montażu i nie wymaga homologacji. Został pomyślnie przetestowany przez Wincor Nixdorf oraz Elzab, gdzie jednoznacznie stwierdzono, że nie wnosi żadnych zakłóceń w pracę urządzeń fiskalnych.

GPZ – zabezpieczenie stacji zasilających (Qumak-Sekom)

Koncepcję zabezpieczenia stacji zasilających (GPZ) z wykorzystaniem nowoczesnych technik z dziedziny monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i ochrony pożarowej, a także informatycznych stworzono dla firm branży energetycznej o rozbudowanej i rozproszonej infrastrukturze, wymagającej szczególnej ochrony i zabezpieczenia (np. przed wtargnięciem osób niepowołanych, aktami wandalizmu i kradzieży sprzętu energetycznego). Zalety systemu: łatwa implementacja i integracja z posiadaną strukturą teleinformatyczną, co obniża koszty inwestycji.

Kamera AXIS 215 PTZ (Softex Data)

Zaawansowana technologia w odpornej obudowie, wiele nowatorskich funkcji i najwyższa jakość obrazu gwarantowana przez Axis. Urządzenie oferuje standardowe funkcje PTZ (Pan/Tilt/Zoom) oraz Auto-flip poszerzone o panoramowanie 360º i 48x zoom (12x zoom optyczny i 4x cyfrowy). E-flip automatycznie obraca obraz w czasie śledzenia ruchu przez kamerę. Funkcja Day & Night z filtrem IR pozwala uzyskać wysoką jakość obrazu w warunkach zaciemnienia. Obsługa MPEG-4 i Motion JPEG umożliwia dobór optymalnej jakości obrazu. Kamera ma wbudowaną detekcję ruchu, obsługę 1 wejścia i wyjścia oraz dwukierunkowego audio, adresy IPv4 i IPv6, QoS, szyfrowanie HTTPS oraz uwierzytelnianie zgodne z IEEE 802.1X.

Kamera WV-NP1000 (Panasonic)

Wyposażona w przetwornik magapikselowy, generujący obraz o wysokiej rozdzielczości oraz jakości. Progresywne skanowanie eliminuje efekt smużenia w poruszających się obiektach. Dwustrumieniowość kamery (MPEG4/JPEG) zapewnia równoczesny podgląd obrazów na żywo w formacie MPEG4 oraz rejestrację obrazów wysokiej rozdzielczości w formacie JPG. Kamera typu dzień/noc w warunkach słabego oświetlenia przełącza się automatycznie w tryb czarno-biały charakteryzujący się znacznie lepszą czułością i rozdzielczością. Automatyczna stabilizacja obrazu zapewnia eliminację zakłóceń wywołanych drganiami kamery. Kamera wyposażona jest w funkcje detekcji ruchu, maskowania stref prywatnych, ma wbudowany mikrofon, złącze alarmowe oraz gniazdo kart SD.

Kamera MDK-3226BH (MDH-System)

Kamera kolorowa w obudowie zewnętrznej z wbudowanym panelem diodowym (35 diod o średnicy 8 mm) zapewniającym doskonałą widoczność w nocy (zasięg diod IR: 50 – 80 m). Kamera ma bardzo dobrej jakości obiektyw asferyczny 8 mm, dzięki któremu obraz jest wyraźny i bez zniekształceń. Oprogramowanie OVIS-100 i F-OVIS (OPTOSOFT)

Elastyczne systemy wizyjne umożliwiające pracę na wysokim poziomie abstrakcji, co oznacza, że narzędzia kontrolne mają intuicyjne znaczenie: znajdź okrąg, kąt, punkt na konturze, sprawdź obecność określonej barwy itp. Dzięki stosowaniu dużych bloków, z których buduje się skrypt kontrolny, użytkownik nie musi dysponować specjalistyczną wiedzą o technikach przetwarzania obrazu.

Zastosowanie systemów wizyjnych: kontrola w 100% kompletności montażu tłoka pompy hamulcowej (obecność właściwych elementów, orientacja elementów); ciągła kontrola defektów, otworów, przebarwień w produkowanej tkaninie; sprawdzenie poprawności wymiarów, obecności i koloru szwów, obecności elementów mocujących w poduszce powietrznej (Air Bag); sprawdzenie zgodności wymiarów uszczelnień (o-ring i inne); pomiar niecentryczności („bicia”) wałka; kontrola obecności pokrycia płytki silikonem (sprawdzenie ubytków, przebarwień, zgodności z konturem teoretycznym); kontrola ampułek szklanych (wymiary zewnętrzne, średnica kapilary i sprawdzenie naprężeń w świetle spolaryzowanym).

Rejestrator DIGI WINNER (SSI)

Urządzenie umożliwia wielofunkcyjne, wielostanowiskowe, cyfrowe nagrywanie i odtwarzanie obrazów z maksymalnie 32 kamer. Zapewnia integrację z innymi systemami: skanerów kasowych, alarmowymi, pożarowymi i kontroli dostępu. Współpracuje z dwoma monitorami, na których można niezależnie oglądać obrazy z wybranych kamer. Istnieje opcja ciągłej rejestracji oraz tylko przy wystąpieniu zdarzeń odpowiadającym kryteriom podanym przez użytkownika. Obrazy archiwizowane są na wbudowanych dyskach twardych.

Rejestrator hybrydowy AVerDiGi SA6416 (Info-Cam)

Główne cechy urządzenia: możliwość podłączenia 16 kamer i 8 torów audio, wyświetlanie i zapis obrazu w czasie rzeczywistym z prędkością 400 kl./s, praca w sieciach LAN, WAN, DSL, SDI, ADSL umożliwiająca zdalny podgląd i obsługę rejestratora, obsługa kamer analogowych i cyfrowych (kamery IP), współpraca z aplikacjami CM3000 i RC1000 – multimedialnym centrum dozoru wizyjnego, zdalny podgląd przez GSM i PDA, kompresja obrazu Advanced MPEG-4 z funkcją deinterlacji zapewniająca wysokiej jakości zapis pozbawiony zakłóceń.

Rejestrator IP (Wimax)

Główne cechy systemu: wysoka wydajność, wyświetlanie na żywo bez poklatkowości, obsługa kamer analogowych i sieciowych (IP), brak ograniczeń rozdzielczości dla kamer, inteligentna, samoucząca się detekcja ruchu, efektywna kompresja (JPEG, MPEG4), zaawansowane narzędzia wyszukiwania (wyszukiwanie po detekcji), niezwykle duża szybkość uruchamiania (usługa systemu), dwukierunkowe audio (VoIP), rozwinięte sterowanie urządzeniami zewnętrznymi.

Rejestratory cyfrowe serii DSR-57xxP (S.P.S. Trading)

Urządzenia Sanyo serii DSR-57xxP występują jako modele 9-kanałowe (DSR-5709P) i 16-kanałowe (DSR-5716P). Należą do klasy urządzeń autonomicznych (Stand-alone), działających w oparciu o Linuks wbudowany (Embedded Linux). DSR-57xxP mają 2 niezależne wyjścia wizyjne, często jedno służy do podglądu obrazu w czasie rzeczywistym, a drugie – do odtwarzania zapisów z dysków. Równolegle z wymienionymi operacjami urządzenia mogą nagrywać materiał wideo (tzw. tripleks). DSR-57xxP, wykorzystując metodę kompresji JPEG2000, dają bardzo dobrą jakość obrazu o rozdzielczości telewizyjnej 520 TVL (linii telewizyjnych).

Rejestratory serii MY-DVR (KM Service)

Dzięki zastosowaniu kompresji MPEG-4 cyfrowe rejestratory odznaczają się wysoką jakością obrazu przy znacznym zmniejszeniu rozmiarów zapisu. Pracują w trybie Triplex (jednoczesny zapis, odtwarzanie i praca w sieci). W zależności od wersji mają 4, 9 lub 16 wejść wideo i 4 audio, maksymalną prędkość zapisu odpowiednio 100 i 200 kl./s, wyjście BNC i VGA (wersje 9 i 16 dodatkowo BNC-SPOT), USB, LAN, pilota. Wersje 9 i 16 mają wbudowane nagrywarki.

SafeCCTV (RST)

Kompaktowy ogranicznik przepięć dla torów wizyjnych wykonany w standardzie 19”. Zapewnia ochronę przepięciową urządzeń CCTV w centrach nadzoru wizyjnego – rejestratorów, multiplekserów wizyjnych itp. Charakteryzuje się dużą odpornością na prądy wyładowcze, uniwersalnością zastosowania oraz łatwością montażu. Zabezpiecza od 1 do 9 wizyjnych torów koncentrycznych, ma wysokość 2U.

Serwer wideo EF FUM T10 (ASD)

Urządzenie umożliwia zakodowanie w formacie MPEG4 lub MJPEG sygnału z jednej kamery z maksymalną rozdzielczością 720×288 pikseli i prędkością 25 kl./s. Obsługa i konfiguracja zdalna przez przeglądarkę IE (możliwość zalogowania się 6 użytkowników). Serwer ma port sterujący RS-485, 4 wejścia alarmowe oraz funkcję wizyjnej detekcji ruchu. Pobudzenie wejścia lub zadziałanie detekcji ruchu umożliwia przesłanie obrazu alarmowego jako e-mail ze zdjęciem pod zadany adres skrzynki lub połączenie się ze zdalnym FTP w trybie online. Atutem urządzenia jest bardzo korzystna cena (ok. 670 zł netto).

SymNet (GE Security)

SymNet umożliwia transmisję obrazu wizyjnego i fonicznego skompresowanego do formatu MPEG4 pochodzącego z analogowych kamer przez sieć IP. Wszystkie urządzenia, włączając w to kamery, monitory czy klawiatury, mogą być podłączane do sieci przez koder/ dekoder. Zaawansowana kompresja do formatu MPEG4 umożliwia uzyskanie obrazów o pełnej rozdzielczości zgodnej z D1 przy 25 kl./s oraz zsynchronizowanej ścieżce audio. Koder/dekoder rodziny SymNet może służyć do podłączenia dowolnego źródła sygnału, zwiększając w ten sposób jego funkcjonalność.

System nadzoru ARGUS (Telbud)

Autorskie opracowanie PT Telbud jest oprogramowaniem integrującym systemy technicznej ochrony obiektów: sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu, przeciwpożarowe, telewizji dozorowej, nagłośnienia alarmowego.

Ponadto system może nadzorować i realizować sterowanie innymi istotnymi dla obiektu urządzeniami technicznymi, w tym również zasilającymi.

System MoniX (Indigo)

Zbudowany od podstaw przez programistów Indigo system MoniX jest podstawowym oprogramowaniem do standardowych rejestratorów CCTV. Jego specjalne, tworzone na zamówienie wersje są obecnie wykorzystywane jako monitory podglądu na żywo w dużych (36-kanałowych i większych) instalacjach telewizji dozorowej, jako inteligentne rejestratory w laboratorium procesów technologicznych oraz jako serwery obrazu w wąskopasmowych rozwiązaniach z przesyłem informacji przez sieć GSM. Rozwijany jest także projekt systemu pracującego w pojazdach jako podgląd bezpieczeństwa i lusterka wsteczne.

Telewizja przemysłowa (AWAX)

Telewizja przemysłowa w megapikselowej jakości zapisu zapewnia bezobsługową pracę systemu monitoringu bez utraty szczegółów zdarzeń mających miejsce w dalszej odległości od kamery. Umożliwia odtworzenie zdarzenia, wykonanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości, a następnie wielokrotne powiększenie bez utraty jakości obrazu uzyskanego z odległości nawet do 100 m od obserwującej teren kamery. Zastosowanie kamer megapikselowych ułatwia wykonanie rozległych struktur kablowych, gdyż urządzenia te pracują w środowisku sieci komputerowych.

Autor: Tomasz Kurzacz, MSI Polska