Badanie Symantec: Rośnie popularność aplikacji mobilnych w firmach

Firma Symantec przedstawiła w lutym wyniki globalnego badania 2012 State of Mobility Survey, które wykazują przełom w popularyzacji rozwiązań mobilnych na całym świecie. Firmy wykorzystują je w coraz większym stopniu. 84% polskich przedsiębiorstw przynajmniej rozważa wdrożenie niestandardowych aplikacji mobilnych, a 47% wdraża je lub już wdrożyło.

W skali globalnej niemal połowa respondentów przyznała, że mobilność sprawia poważne problemy. 41% badanych w Polsce określiło urządzenia mobilne jako jedno z trzech największych zagrożeń IT. W obliczu tych wyzwań działy IT starają się zachować równowagę między korzyściami a ryzykiem związanym z technologiami mobilnymi. Zmieniają więc swoje podejście do mobilności, aby zapewnić większą elastyczność biznesową, wyższą produktywność i efektywność personelu.

– Jesteśmy pod wrażeniem tempa, w jakim firmy wdrażają aplikacje mobilne – powiedział CJ Desai, starszy wiceprezes Endpoint and Mobility Group, Symantec. – Przejście od odrzucania urządzeń mobilnych do aktywnego dystrybuowania i opracowywania aplikacji stwarza zupełnie nowe wyzwania dla personelu IT. Cieszyć może to, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo, większość decydentów w firmach nie myśli w prostych kategoriach zgubionych lub skradzionych telefonów.

Badanie Symantec 2012 State of Mobility zostało przeprowadzone przez firmę Applied Research od sierpnia do listopada 2011 r. W sondażu wzięło udział 6275 firm z 43 krajów w Ameryce Północnej, regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), Azji i Oceanii, Japonii i Ameryce Łacińskiej. W małych firmach rozmawiano z osobami odpowiedzialnymi za IT. W dużych przedsiębiorstwach kontaktowano się ze starszymi dyrektorami IT i kadrą kierowniczą najwyższego szczebla. W badaniu termin „mobilne” odnosi się do urządzeń kieszonkowych, takich jak Blackberry, iPhone, Android, iTouch. Definicja nie obejmuje laptopów.

Autorzy badania zdefiniowali wyzwania, z jakimi zmagają się przedsiębiorstwa w czasach „mobilnego przełomu”. Jednocześnie pokazują, jak osoby odpowiedzialne za decyzje w zakresie IT postrzegają zagrożenia związane z mobilnością. W sondażu wzięło udział ponad 6000 osób z 43 państw, w tym 100 z Polski.

Urządzenia mobilne krytycznymi narzędziami biznesowymi

Upowszechnianie się aplikacji mobilnych to dowód, że polskie firmy wierzą, iż mobilność może im przynieść rzeczywiste korzyści biznesowe. W przypadku obecnie używanych smartfonów i tabletów 65% ankietowanych oczekiwało zwiększonej produktywności, a 69% rzeczywiście zaobserwowało jej wzrost po wdrożeniu. Ponadto 71% respondentów obecnie wykorzystuje urządzenia mobilne do wykonywania krytycznych aplikacji biznesowych, co stanowi kolejny dowód, że mobilność trafiła do głównego nurtu.

Inicjatywy związane z mobilnością w istotnym stopniu wpływają na zasoby IT

Jak każda nowa technologia mobilność przysparza problemów rodzimym działom IT – tak stwierdziło 47% respondentów, a 69% proc. przyznało, że ograniczanie kosztów i złożoności to jeden z ich podstawowych celów biznesowych.

Według firmy Symantec świadczy to o przejściu od niewielkich programów pilotażowych i implementacji taktycznych (w których często obchodzi się zasady i tworzy wyjątki) do wdrożeń obejmujących całe przedsiębiorstwo, w których standardowe zasady stosowane na większą skalę przekładają się na większą złożoność. Sugeruje to również, że w wielu implementacjach nie wykorzystuje się jeszcze w wystarczającym stopniu istniejących systemów i procesów korporacyjnych, co złagodziłoby problemy i ograniczyło koszty związane z większą skalą oraz powielaniem zasobów.

Zagrożenia związane z mobilnością mają wpływ na przedsiębiorstwa

Wdrożenia rozwiązań mobilnych wiążą się z pewnym ryzykiem, a firmy IT są tego świadome. Mniej więcej trzy z czterech zbadanych firm w skali globalnej twierdzi, że zachowanie wysokiego stopnia bezpieczeństwa jest podstawowym celem biznesowym, a jednocześnie 41% identyfikuje urządzenia mobilne jako jedno z trzech najważniejszych zagrożeń IT. Obawy są liczne – od zgubionych i skradzionych urządzeń do wycieków danych, nieautoryzowanego dostępu do zasobów firmy po przenoszenie się infekcji z urządzeń mobilnych na sieć firmy.

Ponieważ urządzenia mobilne obsługują obecnie krytyczne procesy i dane biznesowe, koszt sytuacji naruszenia bezpieczeństwa (w tym utraty danych, naruszenia wizerunku marki, utraty produktywności i zaufania klientów) może być wysoki – średnio rocznie wyniósł w polskich przedsiębiorstwach ok. 202 000 USD.

Zalecenia

Firmy, które wprowadzą rozwiązania mobilne i zwracają uwagę na względy bezpieczeństwa, mają największą szansę, aby usprawnić procesy biznesowe i uzyskać wzrost produktywności. W tym celu powinny opracować strategię, która określi mobilną kulturę organizacji, dostosowując ją do swojej tolerancji na ryzyko.