Badanie Comarch: Potrzeby informatyczne polskich przedsiębiorstw

Polskie średnie i duże firmy szukają prostych narzędzi, które skutecznie pozwolą rozwiązywać skomplikowane problemy. Od oprogramowania klasy ERP oczekują prostoty i nowoczesności.

Comarch przeprowadził badanie mające na celu zdefiniowanie potrzeb przedsiębiorców w zakresie oprogramowania wspierającego zarządzanie – klasy ERP. Badanie „Potrzeby informatyczne polskich przedsiębiorstw” objęło 100 średnich i dużych firm, niebędących użytkownikami systemów Comarch. Wyniki potwierdzają, że polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi faktu, że wykorzystywany w firmie system IT jest jednym z głównych czynników wpływających na osiągane przez nie wyniki biznesowe.

Około 60% objętych badaniem firm korzysta ze zintegrowanego oprogramowania wspierającego zarządzanie. Poziom informatyzacji polskich firm odbiega więc od standardów zachodnioeuropejskich, gdzie według różnych statystyk ze zintegrowanych pakietów ERP korzysta ok. 70-80% średnich i dużych firm.

Badanie wykazało również, że tylko 39% użytkowników systemów do zarządzania uważa je za proste i intuicyjne w obsłudze. Większość, aż 78%, w codziennej pracy korzysta jedynie z części funkcji posiadanego oprogramowania.

Ponadto 58% badanych przyznało, że wdrożenie do obsługi systemu ERP nowego pracownika jest czasochłonne i kłopotliwe główne ze względu na bariery po stronie oprogramowania. Czas poświęcony na naukę systemu jest sporym kosztem dla firmy, dlatego przedsiębiorcy szukają rozwiązań intuicyjnych, niesprawiających kłopotów nawet pracownikom z małą wiedzą informatyczną.

Na pytanie „Czy nazwał by Pan/Pani oprogramowanie wykorzystywane aktualnie w firmie nowoczesnym?” 53% ankietowanych odpowiedziało „raczej tak”. Ale możliwość automatyzacji procesów biznesowych w posiadanym oprogramowaniu potwierdziło jedynie 28% badanych. Oznacza to, że przedsiębiorcy często nie są świadomi niedostatków użytkowanego oprogramowania. Systemy wdrażane kilka lat temu przegrywają obecnie z rozwiązaniami tworzonymi w nowych technologiach zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wydajnościowym.

W badaniu przeanalizowano także argumenty, które mogłyby przesądzić o wymianie oprogramowania lub o wdrożeniu zintegrowanego systemu po raz pierwszy. Według aż 67% przedsiębiorców najważniejszym kryterium wyboru nowego rozwiązania IT jest jego elastyczność, czyli łatwość dostosowania do potrzeb konkretnej firmy, a 19% ankietowanych wskazało korzystny stosunek jakości do ceny.

64% przedsiębiorców przyznaje również, że w nowym oprogramowaniu funkcją najbardziej usprawniającą pracę byłyby czytelne raporty i analizy, na podstawie których można podejmować lepsze decyzje. Rozwiązania analityczne klasy Business Intelligence zazwyczaj są osobnymi produktami, często bardzo drogimi, a jeśli nawet pakiety BI wchodzą w skład systemów ERP, to są dodatkowo wyceniane.

Z kolei najczęściej wybieraną odpowiedzią na pytanie o bariery wdrożenia systemów wspierających zarządzanie był mały wpływ na finalny kształt systemu.