Badania META Group

Zwrot z inwestycji w instalację MFG/PRO sięga niemal 100% w skali roku

Firma analityczno-doradcza Audytel przeprowadziła badania skuteczności wdrożenia systemu ERP wśród polskich przedsiębiorstw użytkujących system MFG/PRO firmy QAD. Wyniki wykazują, że lokalne przedsiębiorstwa inwestujące w MFG/PRO osiągają zwrot z inwestycji już po roku eksploatacji. Rozwiązanie QAD charakteryzuje się najniższym kosztem posiadania systemu mierzonym według wskaźnika Total Cost of Ownership. Średni czas wdrożenia w analizowanych firmach wyniósł 9 miesięcy.

Polski projekt badawczy był realizowany między marcem a czerwcem 2005 roku. Do uczestnictwa w badaniu zaproszono firmy średniej wielkości, które wdrożyły system MFG/PRO i użytkują go co najmniej od 12 miesięcy. Badania zostały oparte na metodologii międzynarodowej firmy analitycznej META Group, która prowadziła analogiczny projekt w 2000 i 2003 r. wśród ponad 200 amerykańskich przedsiębiorstw, użytkowników oprogramowania ERP firm JD Edwards, Lawson, Oracle, People-Soft, SAP i QAD.

– Polskie firmy poszukują niezależnych kryteriów oceny skuteczności wdrożenia systemu wspomagającego zarządzanie. Dlatego kierownictwo firm produkcyjnych powinno opierać decyzje o wyborze systemu ERP na wymiernych wskaźnikach określających koszty wdrożenia i utrzymania, czas implementacji i stopę zwrotu z inwestycji. Badania META Group wykazują, że przyjęta przez QAD strategia koncentracji na potrzebach konkretnej branży pozwala osiągnąć najlepsze wyniki mierzone wskaźnikiem TCO, TTI czy ROI – powiedział Maciej Włodarczyk, dyrektor generalny QAD Polska.

Roczna stopa zwrotu z inwestycji w systemie ERP – porównanie wyników badań polskich i amerykańskich

– Przeprowadzenie formalnej analizy zwrotu z inwestycji informatycznych w Polsce utrudnia brak wiarygodnych badań rynkowych i uznanych metodyk, które pomogłyby użytkownikom zmierzyć i porównać korzyści. Badanie wśród użytkowników MFG/PRO ma na celu choć w części wypełnić tę lukę, posługując się uznaną metodyką i wykorzystując jako benchmark dane uzyskane z badań analogicznych systemów ERP na rynku amerykańskim – powiedział Emil Konarzewski, przedstawiciel firmy analityczno-doradczej Audytel.

Miary skuteczności

Metodyka META Group w zakresie oceny wartości wdrożenia mierzy pięć podstawowych parametrów, w syntetyczny sposób oddających efekty i charakter konkretnego projektu. Wyniki badań wykazują, że całkowite koszty korzystania z systemu ERP firmy QAD zarówno w USA, jak i w Polsce, są niższe niż innych badanych systemów. Według metodyki META Group TCO obejmuje całkowity koszt wdrożenia i utrzymania systemu ERP w ciągu 2 lat, z uwzględnieniem kosztów oprogramowania, sprzętu, usług zewnętrznych, personelu i kosztów związanych z konserwacją systemu.

W badaniu analizowano również czas wdrożenia (TTI – Total Time to Implement), który w warunkach polskich jest wyraźnie krótszy. Średni czas wdrożenia systemu MFG/PRO wyniósł 9 miesięcy.

Jako kluczową miarę w badaniu przyjęto ROI, definiowany przez ekspertów META Group jako stosunek korzyści finansowych do poniesionych nakładów. Średni wynik w badaniach polskich kształtował się na poziomie 99%, podczas gdy w USA wyniósł 104%.

Korzyści i kryteria wyboru

Respondenci wskazali konkretne korzyści z implementacji systemu ERP. Najczęściej wymieniano: poprawę jakości analiz i raportów, usprawnienie obsługi klienta, poprawę realizacji zamówień i zarządzania zapasami oraz obniżenie kosztów osobowych. Korzyści finansowe osiąga się po niespełna 6 miesiącach od wdrożenia. Średnio po roku następuje poprawa dokładności planowania i efektywności produkcji.

W Polsce korzyści związane z użytkowaniem systemu ERP najczęściej postrzegane są inaczej niż w USA. Przedsiębiorstwa amerykańskie zwracają uwagę przede wszystkim na poprawę procesów biznesowych, jakość raportów i analiz, redukcję kosztów finansowych, zwiększenie płynności finansowej i wzrost przychodów. Kładą również nacisk na wzrost efektywności systemu IT. Wskazują poprawę obsługi klientów wewnętrznych, osiągnięcie spójnego obrazu przedsiębiorstwa i niski koszt wsparcia technicznego.

Badanie przeprowadzone wśród polskich użytkowników MFG/PRO umożliwiło także porównanie kryteriów, według których dokonywany jest wybór systemu ERP. Lokalni decydenci motywują swoje decyzje kompleksowością rozwiązania, łatwością adaptacji do struktur i procesów firmy, kosztami wdrożenia i utrzymania oraz czasem implementacji. Przedsiębiorcy amerykańscy zwracają szczególną uwagę na wskaźnik TCO, kompleksowość systemu, długoterminowe relacje z dostawcą, czas implementacji oraz szerokie wsparcie techniczne.