Badania: cloud computing w różnych branżach

Instytut Centre for Economics and Business Research (Cebr) zaprezentował nowe wyniki badań drugiej części raportu firmy EMC „Korzyści płynące z usług przetwarzania w chmurze w 2011 r.” („2011 Cloud Dividend”). Raport dotyczy kluczowych sektorów gospodarki Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Autorzy drugiej części raportu skoncentrowali się na korzyściach ekonomicznych i wpływie usług przetwarzania w chmurze (cloud computing) na określone branże w pięciu badanych krajach. Wskazują oszczędności (wydatki kapitałowe i operacyjne) możliwe do uzyskania w przedsiębiorstwach, które wdrożą technologię przetwarzania w chmurze. Na podstawie porównania ze zmiennymi makroekonomicznymi i biznesowymi, takimi jak możliwości rozwoju działalności, rozpoczęcie działalności, pośrednia wartość dodana brutto, obciążenia podatkowe, a także wydatki związane z usługami przetwarzania w chmurze, określają wartość cloud computing w euro w poszczególnych krajach.

Przetwarzanie w chmurze umożliwia udostępnianie informacji i technologii w sposób bezpieczny i skalowalny. Rozwiązanie jest dostępne jako usługa, z której przedsiębiorstwa korzystają w miarę potrzeb. Autorzy badania skoncentrowali się na trzech najbardziej popularnych obecnie modelach przetwarzania w chmurze: chmurze publicznej (kontrolowanej przez dostawcę), chmurze prywatnej (kontrolowanej wewnętrznie przez dział IT przedsiębiorstwa) oraz chmurze hybrydowej (połączeniu obu typów architektur).

W rezultacie przewidywanego rozpowszechnienia technologii przetwarzania w chmurze (cloud computing) w wielu branżach głównych gospodarek europejskich może zostać wygenerowanych dodatkowych 763 mld euro do roku 2015 i powstanie 2396 tys. miejsc pracy.

Na usługach tego typu najbardziej skorzysta sektor dystrybucji, handlu detalicznego i hotelarski. Dzięki połączeniu możliwości szybszego rozpoczęcia działalności, rozwoju działalności oraz ograniczenia kosztów będzie możliwe uzyskanie w latach 2010-2015 w tym sektorze 233 mld euro, co stanowi 31% łącznych korzyści ekonomicznych przewidywanych w tym regionie. 77% tej wartości zostanie uzyskane z prywatnych i hybrydowych rozwiązań typu cloud. W sektorze dystrybucji, handlu detalicznego i hotelarskim powstanie 355 tys. nowych miejsc pracy.

Instytut Cebr przewiduje, że w przyszłości rentowność w tych sektorach będzie w dużym stopniu zależeć od wydajności, a nie od wzrostu ilościowego. Cloud computing zapewnia przedsiębiorstwom z tego sektora co najmniej jedną możliwość wykorzystania najwyższych całkowitych oszczędności we wszystkich badanych branżach, które osiągną 83,3 mld euro do 2015 r. Ogólny zysk w tych sektorach może stanowić 31% wartości uzyskanej w całym regionie, a 77% tej wartości zostanie uzyskane na podstawie prywatnych i hybrydowych rozwiązań typu cloud.

W związku z rozpowszechnieniem technologii przetwarzania w chmurze liczba dostępnych miejsc pracy w branży produkcyjnej wzrośnie o ponad pół miliona do 2015 r. Będzie to możliwe, mimo że branża ta ma najmniejszy z czterech głównych sektorów udział w generowaniu zysków makroekonomicznych (98,5 mld euro w pięciu krajach). Instytut Cebr dostrzega duże możliwości rozwoju firm w wyniku przyjęcia technologii przetwarzania w chmurze w tej branży. Będzie to możliwe dzięki zwiększeniu ogólnej produktywności w rezultacie lepszego zarządzania popytem sezonowym. Wzrost produktywności na średnim poziomie jest także przewidywany dla małych i średnich firm dzięki szybszemu wprowadzaniu produktów na rynek, skalowalności systemów IT i innych możliwości rozwoju działalności.

W innych sektorach, takich jak rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo, branża energetyczna/użyteczności publicznej, budownictwo, transport, komunikacja i magazynowanie do 2015 r. zostanie wygenerowanych 135 271 mln euro i powstanie 519 tys. miejsc pracy.

Pełna treść raportu www.emc.com/clouddividend

Elżbieta Jaworska