Rozwiązania mobilne. W każdym miejscu i o każdej porze

Mobilność zadomowiła się na dobre w każdym obszarze współczesnego biznesu, także w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Urządzenia mobilne zapewniają identyfikowanie, śledzenie i monitorowanie wielu procesów – od przyjęcia do wydania towaru, przez procesy kontroli jakości produkcji czy zarządzanie aktywami. Są wszechobecne.

Rozwiązania wykorzystujące popularne urządzenia typu smartfon lub tablet stają się nieodzownym narzędziem w ręku operatora, automatyka, pracownika utrzymania ruchu, menedżera lub kierownika produkcji w zakładzie przemysłowym. Umożliwiają nie tylko zdalne monitorowanie procesu, raportowanie KPI, lecz w uzasadnionych przypadkach – także sterowanie procesem.

Potrzeby rynku

W przeprowadzonym przez IDC na zlecenie IFS w dziewięciu krajach, w tym w Polsce, badaniu (wyniki opublikowane w lutym 2013 r.) dyrektorzy ds. zarządzania informacją oraz dyrektorzy działów IT, podejmujący decyzje w zakresie rozwiązań mobilnych, budżetu oraz strategii, wskazywali najbardziej atrakcyjne mobilne aplikacje biznesowe, z jakich korzystają obecnie ich pracownicy oraz czynniki brane pod uwagę podczas inwestowania w takie rozwiązania.

Zgodnie z wynikami badań trzy najczęściej wymieniane rozwiązania, do których przedstawiciele środowiska biznesowego chcieliby mieć dostęp za pomocą smartfona to: zarządzanie relacjami z klientami (CRM – 31% wskazań, np. aplikacje do zarządzania sprzedażą, umowami, działaniami i możliwościami), analityka biznesowa (BI – 13%, w tym KPI i raportowanie), zatwierdzenia i autoryzacje (10%). Ankieta wykazała ponadto, że mobilne zarządzanie obsługą klienta i sprzedażą w ramach firmowego systemu CRM to ważny obszar, w który warto w przyszłości inwestować.

Ponieważ mobilność staje się coraz bardziej powszechna, istnieje potrzeba zwiększania świadomości zagrożeń wśród firm. Zgodnie z wynikami badania IDC 65% firm w ramach inwestowania w rozwiązania mobilne planuje wyposażyć pracowników w smartfony i tablety. Jednak tylko 7% deklaruje chęć inwestycji w zakresie systemów do zarządzania urządzeniami przenośnymi (Mobile Device Management – MDM) w ciągu najbliższych trzech lat. Tymczasem MDM stanowi kluczowy komponent rozwiązań mobilnych, umożliwia bowiem zdalne zarządzanie bazą zainstalowanych urządzeń, na przykład blokowanie dostępu do treści spoza ściśle określonego minimum czy usuwanie danych ze skradzionego lub zagubionego urządzenia.

Kwestie bezpieczeństwa

8 na 10 Polaków przechowuje poufne informacje na urządzeniach mobilnych, 27% Polaków straciło swoje urządzenie mobilne, co dziesiąta osoba padła ofiarą mobilnej cyberprzestępczości – to wyniki badania Symantec Corporation (Norton Cybercrime Report 2012, wrzesień 2012) na temat sposobów korzystania z urządzeń mobilnych przez europejskich użytkowników.

W dodatku pracownicy nie dbają o mobilne urządzenia służbowe – to z kolei wniosek z badania „Laptop Pride” przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii przez agencję badawczą Dynamic Markets między 30 listopada a 14 grudnia 2012 r. na zlecenie firmy Panasonic. W ciągu ostatnich 3 lat 42% osób uszkodziło lub zgubiło swój służbowy laptop bądź telefon. Głównym powodem wypadków z urządzeniami jest nieostrożne obchodzenie się pracowników ze sprzętem mobilnym. Blisko co czwarty badany upuścił bądź strącił urządzenie z biurka. Nieco rzadziej pracownikom zdarzało się zalać laptop lub telefon (13% ankietowanych). Ponadto pracownicy deklarowali przypadki zgubienia sprzętu (12% badanych odnalazło urządzenia, ale 5% straciło je bezpowrotnie).

Badanie Dynamic Markets, 2012

Kolejnym poważnym zagrożeniem jest cyberszpiegostwo. W przygotowanym przez firmę Symantec 18. Wydaniu „Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie” (Internet Security Threat Report – ISTR) ujawniono, że w 2012 r. ilość złośliwego oprogramowania mobilnego zwiększyła się o 58%, przy czym 32% wszystkich zagrożeń mobilnych dotyczyło prób kradzieży informacji, takich jak adresy e-mail oraz numery telefonów.

W dodatku coraz powszechniejszy staje się trend BYOD (Bring Your Own Device) – korzystanie w pracy z prywatnych urządzeń mobilnych. Cyberbezpieczeństwo staje się więc priorytetem dla kierownictwa, a solidne zabezpieczenia mobilne to najważniejsze zadanie dla dyrektorów ds. IT podczas realizacji strategii w zakresie mobilności.

Zalety rozwiązań mobilnych i korzyści

Korzyści ze stosowania urządzeń mobilnych są bezsporne. Stały dostęp do informacji np. o poszczególnych etapach łańcucha dostaw przekłada się na lepszą efektowność, wyższą produktywność, krótszy czas realizacji zamówień, mniejszą liczbę błędów i lepszą obsługę klienta, a także wyeliminowanie czasochłonnej pracy papierkowej. Handlowcy w terenie mają bieżący dostęp do aktualnych informacji o zapasach i cenach, kierowcy mogą natychmiast uzyskać informacje o produktach i optymalnych trasach, a kierownicy ds. floty i logistyki mogą kontrolować wszystkie zasoby realizujące zlecenia.

Aplikacje mobilne obejmują wszystkie funkcje monitorowania, zarządzania wskaźnikami KPI (Key Performance Indicators), postępami i kluczowymi danymi. Do niedawna dane były gromadzone w desktopowych aplikacjach ograniczonych do fizycznej przestrzeni roboczej, teraz trafiają do dowolnego PC, tabletu lub smartfonu. Aplikacje mobilne w oczywisty sposób zwiększają wydajność pracy. Zapewniają możliwość przekazywania różnorodnych raportów praktycznie z dowolnego miejsca. Mobilność oznacza korzyści dla całej organizacji, od użytkowników wewnętrznych do klientów, partnerów i kontrahentów.

Priorytetem tej technologii jest optymalizacja poszczególnych etapów wszystkich procesów zachodzących w firmie, lepsze wykorzystanie potencjału personelu oraz ograniczenie błędów. Przykładowo w transporcie i dystrybucji najważniejszymi korzyściami płynącymi z użytkowania aplikacji mobilnych jest modyfikowanie tras w czasie rzeczywistym, nawigacja do wyznaczonych miejsc, ekologiczne wykorzystanie paliwa, oszczędzanie czasu i zarządzanie potwierdzaniem dostaw.

Aplikacje mobilne w przemyśle

Przyjrzyjmy się niektórym rozwiązaniom oferowanym na polskim rynku. Przykładem aplikacji, w której zaimplementowano moduł obsługi mobilnej jest Oracle Warehouse Management System (WMS) – zaawansowane rozwiązanie do zarządzania magazynem w czasie rzeczywistym. System sprawdza się zarówno w środowiskach wysoko zautomatyzowanych, wyposażonych w systemy obsługi materiałów i kieszonkowe komputery bezprzewodowe, jak i tam, gdzie przeważają dokumenty drukowane.

Z kolei stosowane w przemyśle mobilne rozwiązania SAP umożliwiają kontrolę jakości oraz utrzymania majątku przedsiębiorstwa. Jeśli następuje zastopowanie procesu produkcyjnego na skutek np. awarii, znajdujący się najbliżej miejsca zdarzenia pracownik może natychmiast zareagować zgodnie z koncepcją Total Quality Management. Wyposażony w mobilne rozwiązania uzyskuje zdalny dostęp do kluczowych informacji. Dzięki temu od razu wie, co jest przyczyną usterki, czy łatwo ją usunąć? Jeśli awaria jest bardziej skomplikowana, pracownik może również zdalnie i szybko dowiedzieć się, jakie podzespoły należy wymienić i w razie ich braku złożyć zamówienie.

Użytkownik nie musi się też obawiać o bezpieczeństwo danych. SAP udostępnia platformę technologiczną SAP Afaria, która zapewnia zarządzanie flotą urządzeń mobilnych w firmie, prawami zdalnego dostępu i bezpieczeństwem, umożliwia lepszą kontrolę nad przesyłem danych, m.in. poprzez zdalne tworzenie kopii zapasowych i usuwanie danych w przypadku zgubienia lub kradzieży np. smartfona czy tabletu.

Inne mobilne aplikacje SAP stosowane w sektorze przemysłowym to: SAP Work Manager (m.in. identyfikowanie i zapobieganie awariom oraz przestojom, zanim jeszcze wystąpią), SAP Service Manager (usprawnia działanie serwisantów), Visual SAP Enterprise Viewer (aplikacja mobilna ułatwiająca m.in. odnajdywanie i wizualizację komponentów w środowisku 3D), SAP Sales Manager (sprzedaż najnowszych produktów, odnawianie kontraktów czy dosprzedaż nowych usług).

Usługi serwisowe

Gwałtowny wzrost liczby pracowników mobilnych w sektorze usług serwisowych powoduje konieczność stosowania tam wydajnych rozwiązań z dziedziny zarządzania. Nowa wersja systemu IFS Applications 8 zapewnia rozbudowane funkcje, takie jak zarządzanie pracownikami w terenie, serwis produktów, obsługa techniczna, naprawy i remonty (MRO) i obsługa techniczna oparta na wydajności (Reliability-Centered Maintenance). Zaimplementowane w niej narzędzie IFS 360 Scheduling w pełni kontroluje kluczowe parametry, takie jak czas reakcji, planowanie tras przejazdu, produktywność i wykorzystanie zasobów oraz średni czas podróży na zadanie. Korzyści? Zwiększenie liczby przyjmowanych dziennie zleceń nawet do 40%, zmniejszenie kosztów podróży o ok. 15%, zmniejszenie liczby nadgodzin o 10–15%, możliwość lepszej realizacji umów SLA i wiele innych.

Z kolei funkcja Serwis Podzespołów obsługuje cały proces naprawy posprzedażnej, od umowy, przyjęcia reklamowanego wyrobu i jego naprawy, po zwrot i fakturowanie usług. Natomiast aplikacja IFS Mobilne Zlecenia Robocze zapewnia zarządzanie pełnym procesem obsługi zleceń roboczych, raportowaniem i aktualizacją jego statusu, od otrzymania lub utworzenia nowego zlecenia, po zakończenie zadania i zgłoszenie czasu, materiałów oraz wydatków. Rozwiązanie może być uruchamiane na różnych urządzeniach mobilnych, np. laptopach, tabletach, smartfonach i urządzeniach PDA.

Mobilność na hali

W raporcie MSI Polska z września 2012 r. przedstawialiśmy przykłady oferowanych na polskim rynku urządzeń mobilnych IT, wśród nich: terminale, radiowe terminale przenośne, terminale głosowe, drukarki mobilne, drukarki oraz skanery kodów kreskowych i RFID, komputery mobilne, przemysłowe komputery na wózki widłowe, komputery panelowe, urządzenia do automatycznej identyfikacji (więcej informacji na www.msipolska.pl).

Źródło: Motorola Solutions

Ostatnio dużą popularność zdobyły rozwiązania typu wearable, których przykładem jest komputer mobilny Motorola HC1, przeznaczony do noszenia na głowie. Urządzenie obsługiwane bez użycia rąk wykorzystuje zaawansowane funkcje rozpoznawania mowy, wykrywania ruchów głowy oraz strumieniową transmisję wideo. HC1 może być używany w niesprzyjających warunkach i lokalizacjach – wszędzie tam, gdzie potrzebny jest dostęp do skomplikowanych danych graficznych lub tekstu, a korzystanie z laptopa lub innego urządzenia do obsługi danych jest niewygodne lub niemożliwe. HC1 ma klasę szczelności IP65, co oznacza, że jest w pełni pyłoszczelny i zabezpieczony przed zawilgoceniem spowodowanym strumieniami wody ze wszystkich kierunków.

Przykładowy ekran Proficy Mobile. Źródło: VIX Automation

Z kolei dane zbierane na hali produkcyjnej powinny być przetwarzane w informacje powiązane z odpowiednimi urządzeniami oraz ich lokalizacją i rolą. W związku z tym potrzebne są inteligentne narzędzia mobilne, z bezpiecznym dostępem do ważnych informacji. Jednym z takich rozwiązań jest Proficy Mobile, zwane również Proficy Real-time Operational firmy GE, oferowane przez firmę VIX Automation. Korzyści z wdrożenia Proficy Mobile to skrócenie czasu „od akcji do reakcji”, podejmowanie lepszych decyzji w czasie rzeczywistym, zwiększenie produktywności i odpowiedzialności, szybsze przeglądy urządzeń, zwiększona wydajność operacyjna.

To oczywiście tylko niewielki fragment oferty rozwiązań mobilnych na polskim rynku. Jest jeszcze dużo, dużo więcej interesujących urządzeń, systemów, niestety… zabrakło na nie miejsca. Ale ponieważ to temat ciągle na czasie, będziemy do niego często wracać.

Przyszłość w mobilności

Według ekspertów rynku systemy mobilne będą się w najbliższym czasie dalej rozwijać w takich obszarach, jak: planowanie produkcji (obejmujące rezerwację surowca, zasobów ludzkich i maszyn produkcyjnych), wewnętrzny serwis i utrzymanie ruchu (rejestracja pełnego procesu naprawczego lub konserwacyjnego), pełen proces powstania produktu (aż po wydanie go do klienta), czyli śledzenie przebiegu produkcji w czasie rzeczywistym, gromadzenie danych do optymalizacji procesów oraz zapewnienie informacji o dostępności surowców i półproduktów. Rozwiązania te zwiększają wydajność pracy i eliminują błędy, dzięki czemu korzystnie wpływają na optymalizację procesów biznesowych przedsiębiorstwa.

Realizując swoją strategię mobilności, kierownictwo przedsiębiorstwa produkcyjnego musi zachowywać równowagę między ochroną swoich danych a koniecznością coraz szerszej obsługi urządzeń wprowadzanych przez użytkowników do firmy (BYOD). Ale mobilność zwiększa skuteczność działania, dlatego przyszłość należy do rozwiązań mobilnych.

W artykule zostały wykorzystane materiały od firm: Consafe Logistics, IFS Polska, Motorola Solutions, Oracle Polska, SAP Polska, VIX Automation. Wymienionym firmom dziękujemy.

Joanna Dyła, Consafe Logistics: Jakie funkcje systemów mobilnych najbardziej cenią użytkownicy?

Aplikacje mobilne zapewniają pracownikom terenowym zdalny dostęp do aktualnych informacji o produktach i bieżących stanach zapasów w przedsiębiorstwie. Ponadto rozwiązania te wyznaczają optymalne trasy podróży, a kierownicy ds. floty i logistyki mogą kontrolować wszystkie zasoby realizujące zlecenia. Ważne, żeby aplikacje były intuicyjne i proste w obsłudze, a same urządzenia szybko działające i odpowiednio wydajne. Dziś, w dobie powszechnej dostępności telefonów typu smartfon oraz tabletów obsługa systemów mobilnych, ich kompatybilność i użyteczność są na odpowiednim poziomie.

Dla użytkowników najważniejsze funkcje aplikacji mobilnych stanowią przede wszystkim szybki dostęp do historii klientów i bieżących informacji o cenach i partiach zapasów oraz wszystkich innych potrzebnych baz danych. Inną, przydatną funkcją jest zarządzanie trasami i ustalanie priorytetów (w tym bieżące zmiany planów), dokumentowanie zdarzeń i spotkań oraz zdalna lokalizacja. Ponadto użytkownicy cenią sobie możliwość generowania raportów oraz innych dokumentów koniecznych przy zdalnej obsłudze klienta.

Tomasz Gliwka, kierownik ds. rozwiązań biznesowych, Epicor: Rozwiązania mobilne w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Rozwój mobilności w obszarze technologicznym i związana z nim popularyzacja takich rozwiązań, jak laptopy, Internet bezprzewodowy czy smartfony wpływa na rosnące wymagania stawiane systemom klasy ERP przez przedsiębiorstwa produkcyjne. Możliwość korzystania z oprogramowania na wszelkiego rodzaju urządzeniach mobilnych, wprowadzanie danych w czasie rzeczywistym czy dostęp do potrzebnych informacji biznesowych z dowolnej lokalizacji to elementy wyjątkowo cenione przez firmy z sektora produkcyjnego. Szczególnie duże zainteresowanie takimi udogodnieniami dostrzegamy wśród przedsiębiorstw wielozakładowych oraz tam, gdzie produkcja ma charakter wielooddziałowy.

Zwykle jednak rozwiązania mobilne nie są wykorzystywane bezpośrednio podczas procesu produkcyjnego, ale w obszarach powiązanych z wytwarzaniem towarów, takich jak dystrybucja, relacje z klientami czy sprzedaż.

Marcin Taranek, prezes zarządu IFS CEE: Mobilność to lepsze zarządzanie procesami decyzyjnymi

Mobilność jest coraz bardziej widocznym trendem w różnych branżach przemysłu, w szczególności w branży produkcji przemysłowej. Raportowanie produkcji, obsługa transakcji magazynowych, obsługa procesów zarządzania jakością to tylko niektóre z zastosowań rozwiązań mobilnych.

Technologie mobilne zapewniają szybki dostęp do informacji o przebiegu procesów produkcyjnych, a tym samym mają istotny wpływ na szybkość i efektywność podejmowania decyzji. Zwiększa się również motywacja pracowników i ich satysfakcja z pracy. Argumenty przemawiające za wdrożeniem technologii mobilnych w środowisku produkcyjnym to również sprawniejsza obsługa klienta i efektywna realizacja sprzedaży.

Z kolei w branżach obejmujących usługi serwisowe mobilne raportowanie, jak również ustalanie bądź optymalizacja harmonogramów umożliwiają przedsiębiorstwom optymalizację sposobu świadczenia usług w czasie rzeczywistym.

Mobilność oznacza lepsze zarządzanie procesami decyzyjnymi również w branżach kapitałochłonnych. Dzięki interaktywnym wizualizacjom zamiast drukowanych instrukcji, a także dzięki łatwemu w odbiorze zobrazowaniu wydajności kluczowych elementów infrastruktury sprzętowej mobilność otwiera zupełnie nowe podejście do biznesu.

Tomasz Dzideczek, starszy inżynier wsparcia sprzedaży, Motorola Solutions: Urządzenia mobilne typu wearable – przeznaczone do noszenia na ciele

Wśród ciekawych rozwiązań mobilnych dla sektora produkcyjnego z pewnością można wymienić urządzenia typu wearable – przeznaczone do noszenia na ciele. Dzięki nim pracownicy zakładów produkcyjnych mogą wykonywać czynności związane z wprowadzaniem i zarządzaniem danymi oraz komunikacją bez konieczności używania rąk. Wykorzystanie takich rozwiązań oznacza znaczącą poprawę wydajności pracy personelu oraz oszczędność czasu i redukcję pomyłek, ponieważ zadania mogą być wykonywania przez pracowników o wiele szybciej i dokładniej. Przykładem jest komputer mobilny Motorola HC1, przeznaczony do noszenia na głowie.

Należy przy tym pamiętać, że kluczowym wymogiem względem urządzeń mobilnych w przypadku sektora produkcyjnego pozostaje odporność na trudne warunki eksploatacji: wysoką i niską temperaturę, wilgoć, zapylenie czy wstrząsy. HC1 ma klasę szczelności IP65, co oznacza, że jest w pełni pyłoszczelny i zabezpieczony przed zawilgoceniem spowodowanym strumieniami wody ze wszystkich kierunków.

Ryszard Krawczyński, główny konsultant ds. sprzedaży aplikacji do zarządzania produkcją, Oracle Polska: Jedno urządzenie mobilne może zastąpić kilka PC

Zapotrzebowanie na dokładne dane w czasie rzeczywistym i potrzeba zwiększenia szybkości inwentaryzacji w łańcuchu dostaw doprowadziły do szybkiego przyjęcia mobilnych technik komputerowych w produkcji, magazynowaniu, dystrybucji, logistyce, transporcie oraz serwisie wykonywanym w terenie. Komputery przenośne włączone do sieci przez radio, w połączeniu z technikami automatycznej identyfikacji (np. kodowanie kreskowe) zapewniają wykonanie czynności (np. wybieranie jednostki, zliczanie lokalizacji itp.) ujednolicone z jej zapisem w systemie informacyjnym.

Podejście oparte na takim założeniu eliminuje źródła błędów, ogranicza zwłokę, zwiększa wydajność i w bardzo dużym stopniu ogranicza złożoność całego procesu biznesowego. Użytkownicy mogą zakończyć dystrybucję, produkcję i transakcje ilościowe z każdego punktu wewnątrz i na zewnątrz zakładu. Urządzenia przenośne mogą zostać przydzielone użytkownikom, ograniczając zależność od nieporęcznych PC, a jedno takie urządzenie może zastąpić kilka komputerów stacjonarnych.

Olgierd Madej, dyrektor sprzedaży na region Europy Wschodniej, Polycom: Komunikacja wideo na… liniach produkcyjnych

Powiedzenie „czas to pieniądz” nigdzie nie brzmi tak prawdziwie jak przy liniach produkcyjnych. Każdy bowiem przestój powoduje nie tylko ogromne straty finansowe, ale i lawinowy chaos w innych obszarach, np. w działach logistyki. Straty, jakie ponosi firma w wyniku opóźnień na linii produkcyjnej często mogą być liczone w milionach.

By temu zapobiec, producenci powszechnie wprowadzają do swoich zakładów komunikację wideo za pomocą urządzeń mobilnych. Dzięki temu gdy na linii pojawi się problem, np. wadliwy podzespół, pracownik z tabletu może natychmiast połączyć się za pomocą wideo z inżynierem, pokazać problem w jakości HD i wstępnie go zdiagnozować lub od razu rozwiązać. I to bez znaczenia, czy inżynier przebywa na drugim końcu hali, w innej fabryce czy po drugiej stronie globu. Często do takiej komunikacji wewnątrz fabryk wykorzystywane są również specjalne wózki wideo, będące przewoźnymi punktami wyposażonymi w ekran i kamerę, dzięki którym pracownicy przy linii produkcyjnej mogą prowadzić połączenia wideokonferencyjne np. z zespołami do kontroli jakości.

Z rozwiązań do komunikacji wideo Polycom korzysta obecnie m.in. pięciu największych na świecie producentów samochodów, trzy główne koncerny lotnicze oraz wielu innych globalnych producentów. Z polskich firm warto wspomnieć grupę LOTOS czy zakłady mięsne JBB.

Adam Goljan, specjalista ds. technologii mobilnych, SAP: Trendy na rynku rozwiązań mobilnych dla przemysłu

Rozwiązania mobilne pomagają przedsiębiorstwom przemysłowym sprostać specyficznym wyzwaniom związanym z utrzymaniem kluczowych zasobów. Zwykle oddalonych od centrali, rozproszonych geograficznie i wystawionych na ekstremalne działanie zewnętrznych czynników. Specjaliści odpowiedzialni za serwisowanie i obsługę tego typu zasobów muszą być jednocześnie przygotowani do pracy w trudnych warunkach, np. pod ziemią w kopalni, przy taśmie produkcyjnej w fabryce lub na wysokości, obsługując linie wysokiego napięcia. Jakość i wydajność ich pracy determinuje szybki dostęp do informacji i możliwość wydania równie szybko dalszych dyspozycji.

Bez wsparcia ze strony rozwiązań mobilnych jest to trudne. Świadomość tego ma coraz więcej menedżerów. Odzwierciedleniem są badania przeprowadzone niedawno przez Oxford Economics m.in. w sektorze przemysłowym, w których 60% polskich firm przyznało, że nowe technologie zapewniają stabilny oraz długotrwały rozwój. Duża w tym zasługa rozwiązań mobilnych, które umożliwiają szybką poprawę wydajności (m.in. przez usprawnienie kontroli jakości) oraz poprawę obsługi klienta. A to wszystko przy niskich nakładach inwestycyjnych.

Uzyskanie tego typu korzyści wymaga jednak nie tylko zainstalowania i dostosowania aplikacji do parametrów technicznych i systemów operacyjnych urządzenia mobilnego, ale też integracji z systemami transakcyjnymi i analitycznymi w sposób, który umożliwi szybkie, przejrzyste i intuicyjne zarządzanie danymi. Dotyczy to aplikacji zarówno gotowych (np. SAP Fiori, SAP Service czy Inventory Manager), jak i budowanych przez deweloperów od podstaw w dowolnym języku (w oparciu o Platformę Mobilną SAP). I w jednym i drugim przypadku korzyści są wymierne, pracownicy mogą bowiem zarządzać dowolnymi procesami biznesowymi bez względu na czas i miejsce.

Paweł Czepiel, VIX Automation: Wgląd w dane procesowe z możliwością sterowania – z dowolnego miejsca

Rozwiązania mobilne Proficy dostępne są na polskim rynku od 4 lat. Przez ten czas zostały wdrożone w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych jako uzupełnienie popularnego oprogramowania SCADA iFIX, umożliwiając użytkownikom wygodny i bezpieczny wgląd w dane procesowe z możliwością sterowania – z dowolnego miejsca. Obserwując zakres tych wdrożeń, mogę stwierdzić, że wśród cech oprogramowania najbardziej cenionych przez użytkowników w pierwszej kolejności należy wymienić: łatwość instalacji, elastyczne licencjonowanie, dedykowane aplikacje dla popularnych urządzeń typu tablet lub smartfon (bezpłatna aplikacja Proficy SCADA) oraz rozbudowane opcje bezpieczeństwa dla zdalnego dostępu (m.in. wykorzystanie protokołu SSL).

Producent oprogramowania Proficy, firma GE Intelligent Platforms w ostatnich miesiącach wprowadziła wiele nowych funkcji dla rozwiązań mobilnych i jestem przekonany, że opatentowana technologia GEO-Intelligence, zastosowana w aplikacji Proficy Mobile, zostanie doceniona przez użytkowników. Dzięki niej odpowiednie informacje są przekazywane do odpowiednich osób, w odpowiednim miejscu i czasie.

Autor: Elżbieta Jaworska, MSI Polska