Katalog: Dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora przemysłowego 2012

Pobierz Katalog w pliku PDF >>>

Szybkość działania kluczowym elementem strategii przedsiębiorstw produkcyjnych

Według prognoz specjalistów do najistotniejszych trendów w 2012 r. należeć będą m.in. wirtualizacja, sieci społecznościowe, cloud computing, zintegrowana infrastruktura oraz aplikacje mobilne.

„Polskie firmy nie obawiają się negatywnego wpływu światowego kryzysu gospodarczego na inwestycje w zakresie IT” – pisaliśmy we wstępie do katalogu z 2009 r., przytaczając badania przeprowadzone przez firmę Sybase Polska pod koniec 2008 r. 66% respondentów wierzyło wtedy, że kryzys nie powinien wpłynąć na planowane inwestycje. Firmy zamierzały inwestować w sprzęt IT i narzędzia programistyczne (16% ankietowanych), rozwiązania mobilne i Business Intelligence (12%). Analitycy IDC przewidywali koniec kryzysu na rynku komputerowym między 2010 a 2012 r.

Życie zweryfikowało te prognozy. Światowy kryzys nie ominął także Polski, ale na tle innych krajów unii nasz kraj wypada nie najgorzej. Paradoksalnie fakt naszego opóźnienia w stosunku do Zachodu obraca się na naszą korzyść. Możemy lepiej przygotować się do nowej sytuacji oraz wyciągnąć wnioski z doświadczeń krajów, które wcześniej odczuły skutki kryzysu.

Strategie innowacyjności

W obliczu zwalniającej gospodarki dla przedsiębiorstw produkcyjnych najważniejsza jest innowacja – to wniosek z opublikowanych w lutym 2012 r. wyników badań IDC Manufacturing Insights (In Pursuit of Operational Excellence: Accelerating Business Change Through Next Generation ERP).

Mimo że ograniczanie kosztów wciąż pozostaje ważnym aspektem, ustępuje miejsca innym inicjatywom. Przedsiębiorstwa produkcyjne starają się podnieść swoją konkurencyjność i zwiększyć wzrost, inwestując w innowacje produktowe i usługi wartości dodanej.

Badanie sponsorowane przez firmę Infor zostało przeprowadzone w październiku 2011 r. wśród 278 przedsiębiorstw produkcyjnych z branż motoryzacyjnej, nowoczesnych technologii i elektroniki oraz lotniczej z USA, Francji, Niemiec, Włoch, Brazylii, Australii, Chin, Indii, Japonii, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Rosji. Większość przedsiębiorstw produkcyjnych równoważy strategie wzrostu z cięciem kosztów. Nacisk na zrównoważony wzrost przeważa w krajach regionu APAC, Rosji, na Bliskim Wschodzie i w państwach obu Ameryk, ale w Europie Zachodniej firmy bardziej skupiają się na kontroli kosztów, co może być odzwierciedleniem pogłębiającego się kryzysu w strefie euro.

– Obecne trudności ekonomiczne pociągnęły za sobą wolniejszy rozwój biznesu, stawiając nowe wyzwania przed przedsiębiorstwami wytwórczymi, które chcą konkurować w skali globalnej – powiedział Pierfrancesco Manenti, prezez IDC Manufacturing Insights na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. – Podczas gdy aktywne zarządzanie kosztami wciąż jest niezwykle istotne, firmy są w stanie faktycznie wyróżnić się jedynie poprzez innowacje w zakresie oferowanych produktów i usług. Sprawniejsze, bardziej nowoczesne procesy i systemy IT stanowią znaczne źródło oszczędności oraz pomagają firmom wyróżnić się na tle konkurencji i być bardziej elastycznymi. Dzięki temu przedsiębiorcom łatwiej podejmować świadome decyzje oraz tworzyć stabilną bazę, na której można budować nastawione na klientów innowacje.

W kontekście wzrostu najważniejszy jest produkt. Innowacja (63%) i usługi wartości dodanej odnoszące się do produktów (58%) były częściej wskazywane niż ekspansja na wschodzące rynki (42%). Przy czym innowacje produktowe ważniejsze są w branży motoryzacyjnej (78%) oraz nowoczesnych technologii i elektroniki (75%).

Według autorów raportu strategie ograniczania kosztów w każdej dziedzinie zostały przeniesione z fabryki do łańcucha dostawców. Optymalizacja produkcji jest priorytetem pod względem kosztów tylko dla 11% przedsiębiorstw, co wskazuje na wyczerpanie możliwości dalszych oszczędności. Jednocześnie zmniejszanie liczby dostawców (77%) oraz skracanie łańcucha dostaw (55%) zostały ocenione jako najważniejsze.

Jakie kryteria wyznaczają innowacje? Respondenci wskazali szybsze procesy biznesowe (85%), dostęp do informacji w czasie rzeczywistym (60%) oraz usprawnioną współpracę (60%) jako kluczowe wskaźniki innowacji. Jednak 60% wytwórców uważa, że ich systemy IT nie są w stanie obsłużyć szybkiego, bazującego na pełnym dostępie do aktualnej informacji procesu podejmowania decyzji, niezbędnego do wprowadzania innowacji. Natomiast 35% przedsiębiorstw uważa, że to rozwiązania mobilne i sieci społecznościowe są kluczowymi elementami, potrzebnymi do przekształcenia ich stylu pracy.

W perspektywie najbliższych trzech lat szybkość będzie kluczowym elementem strategii przedsiębiorstw produkcyjnych. Szybsze reagowanie na potrzeby zmian ze strony biznesu, szczególnie w branży lotniczej (71%) oraz nowoczesnych technologii i elektroniki (78%), a także upraszczanie procesów, aby uzyskać jak najlepszy wynik operacyjny (72%) – to priorytety firm wytwórczych. Bardziej szczegółowy wgląd w dany aspekt czy proces (58%) i usprawniona współpraca (42%) również są wymieniane wśród średnioterminowych i krótkoterminowych potrzeb z zakresu ERP.

Kierunek: chmura

6 grudnia 2011 r. w Brukseli, w budynku Parlamentu Europejskiego odbyła się konferencja „Cloud computing: siła napędowa przyszłego wzrostu i tworzenia miejsc pracy w Europie Środkowej i Wschodniej” dotycząca wpływu rozwiązań cloud computing na rozwój gospodarczy Europy Środkowo-Wschodniej, skierowana do przedstawicieli państw oraz przedsiębiorców.

Podczas konferencji dyskutowano o ekonomicznych i społecznych wyzwaniach czekających Europę i o roli nowych technologii w ich rozwiązywaniu. Debata doskonale wpisała się w pracę Komisji Europejskiej nad Strategią Przetwarzania Danych w Chmurze, która powinna zostać ogłoszona na wiosnę 2012. Zaletą przetwarzania „w chmurze” jest dostępność, niezawodność, bezpieczeństwo, skalowalność i wydajność. Cloud computing jest naturalną odpowiedzią świata IT na aktualne globalne wyzwania.

Wirtualizacja i chmura w MSP

Tymczasem według ostatnich badań Acronis Global Disaster Recovery Index małe i średnie firmy na całym świecie planują w 2012 r. wdrożenie wirtualizacji serwerów w tempie szybszym niż duże przedsiębiorstwa. Wcześniejszy entuzjazm dla infrastruktury chmurowej nie znalazł jednak odbicia w rzeczywistości.

Ponad 6000 menedżerów IT z małych i średnich przedsiębiorstw z 18 krajów, którzy wzięli udział w badaniu Acronis, przewiduje, że do końca 2012 r. 29% serwerów w ich firmach zostanie zwirtualizowanych, a tempo wzrostu wyniesie 21%. Jest to tempo o 50% wyższe niż pokazują wyniki ostatniego raportu firmy Gartner, zgodnie z którymi przewidywane zastosowanie wirtualizacji serwerów przez przedsiębiorstwa w tym samym okresie wzrośnie o 14%.

Większość badanych fi rm (83%) zapytana o zastosowanie „chmury”, twierdzi, że posiada jakąś formę infrastruktury IT opartej na cloud (wzrost o 13%). Jako specyficzna kategoria „chmura” stanowi obecnie znaczące 19% całej infrastruktury IT. W rzeczywistości tylko 19% fi rm korzysta dzisiaj z „chmury”, mimo że 87% przewidywało wzrost jej wykorzystania w 2011 r. Małe i średnie firmy podają kilka powodów mniejszego niż oczekiwano zastosowania cloud, w tym m.in. obawy o odzyskanie danych w przypadku awarii, zagrożenia bezpieczeństwa oraz brak zaufania do dostawców „chmury”.

Tylko jedna czwarta badanych (26%) przewiduje, że w tym roku ponad 50% ich infrastruktury IT będzie oparta na „chmurze”. Małe i średnie firmy uważają, że przyjście do „chmury” będzie napędzane przez trzy czynniki: niższe koszty operacyjne infrastruktury IT, dodatkową lub elastyczną powierzchnię przechowywania, a także ulepszoną zgodność.

MSP – siła napędowa polskiej gospodarki

Małe i średnie firmy odgrywają zasadniczą rolę w funkcjonowaniu gospodarki wolnorynkowej. Również w Polsce stanowią one fundament gospodarki, z blisko 50% udziałem w PKB. Rozwój MSP w realny sposób przyczynia się więc do wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy oraz poprawy kondycji gospodarczej.

Wyniki badania przeprowadzonego przez VansonBourne na zlecenie Microsoft pokazują, że polscy przedsiębiorcy, mając świadomość swojej ogromnej roli w kształtowaniu gospodarki, z optymizmem patrzą w przyszłość, wierzą, że nowe technologie są niezbędne dla ich rozwoju i jednocześnie, że rozwiązania IT w modelu usług będą stawały się coraz powszechniejsze.

Badanie zostało przeprowadzone przez VansonBourne w listopadzie 2011 r. wśród małych i średnich przedsiębiorstw z Czech, Grecji, Węgier, Polski, Rumunii, Rosji i Ukrainy. Wzięło w nim udział 700 właścicieli fi rm lub decydentów (po 100 z każdego z wymienionych krajów).

Małe i średnie przedsiębiorstwa to wiodący sektor gospodarki nie tylko Polski, ale też całej UE. Obejmuje największą grupę przedsiębiorców, wytwarzając ok. 60% całego unijnego PKB. W badaniu VansonBourne aż 68% przedstawicieli polskiego sektora MSP uważa, że nowe technologie są kluczowym czynnikiem, który pomoże im wydźwignąć się z obecnego impasu ekonomicznego. Ponad połowa (54%) twierdzi wręcz, że inwestycja w zakresie technologii komputerowych będzie czynnikiem decydującym o tym, czy ich działalność rozwinie się lub zwyczajnie przetrwa.

Aż 68% polskich respondentów (więcej niż średnia dla całego regionu wynosząca 64%) twierdzi, że wykorzystanie technologii komputerowych będzie czynnikiem decydującym w kwestii powodzenia firm z sektora MSP. Jednym z warunków niezbędnych do podniesienia poziomu wykorzystania nowoczesnych rozwiązań IT w firmach MSP jest zwiększenie ich dostępności. Nowe możliwości w tym zakresie stwarza model cloud computingu, w którym zaawansowane i nowoczesne rozwiązania oferowane są w formie usług online.

Już 22% badanych firm w Polsce zadeklarowało używanie rozwiązań typu cloud computing w swoich przedsiębiorstwach, choć nadal 47% jeszcze z tego modelu nie korzysta. Spośród nich przeszło połowa planuje jednak wdrożenie rozwiązań w modelu cloud w najbliższych 12-18 miesiącach.

Na tle krajów, które brały udział w badaniu, polscy przedsiębiorcy, którzy korzystają z rozwiązań w chmurze, dostrzegają wyraźne korzyści dla ich biznesu. 58% ocenia rozwiązania IT w modelu cloud jako te, które pozwalają obniżać koszty, 55% jako bardziej elastyczne, a 50% twierdzi, że zapewniają większą produktywność ich firm. 59% przedsiębiorstw MSP wskazało, że cloud computing będzie coraz ważniejszy w tym segmencie firm, a 43% twierdzi, że IT w modelu chmury będzie miało kluczowe znaczenie dla firm z ambicją do rozwoju.

Informatyzacja w sektorze produkcji

Przeprowadzone w II połowie 2011 r. przez Xevin-Consulting badanie „Informatyzacja procesów zarządzania w polskich przedsiębiorstwach – Trendy i opinie” miało na celu ujawnienie trendów dotyczących informatyzacji procesów zarządzania i produkcji w sektorze średnich i większych przedsiębiorstw w Polsce. W tym celu przebadano prawie 200 menedżerów reprezentujących działy zarządzania, finansów i IT w 150 przedsiębiorstwach.

Informatyzacja przedsiębiorstwa jest postrzegana jako gwarant rozwoju biznesu i ważny czynnik wzrostu konkurencyjności – to wniosek z badania. Około 62% badanych menedżerów stwierdziło, że widzi potrzebę inwestowania w informatyzację wszystkich obszarów, 38% nie widzi takiej potrzeby w najbliższym czasie.

Oczekiwania przedsiębiorców związane z wdrożeniem systemów informatycznych dotyczą: 1. zwiększenia zysków przy jednoczesnej optymalizacji kosztów zatrudnienia, 2. oprawy efektywności zarządzania kapitałem, 3. zwiększenia sprzedaży, 4. poprawy wydajności produkcji i logistyki, 5. poprawy organizacji pracy, 6. poprawy wydajności związanej z poprawą obiegu informacji, 7. wsparcia procesów zarządzania poprzez przyspieszenie analizy danych z różnych obszarów.

Zgodnie z wynikami badania najlepiej zinformatyzowanym obszarem gospodarki są finanse, a wymagającym największych inwestycji i wskazywanym jako konieczny do informatyzowania w pierwszej kolejności pozostaje sektor produkcji. Prawie 80% badanych przedsiębiorców zadeklarowało, że przeznacza na informatyzację do 10% ogólnych wydatków firmy, tylko 8% deklaruje, że wydatki te sięgają 20% w skali roku. Według ankietowanych szefów działów IT w większości firm w ciągu 24 miesięcy informatyzowane miały być obszary: produkcja, magazyn, logistyka i sprzedaż oraz komunikacja z klientami.

Z kolei według najnowszej analizy Forrester Research (Raport Forrester „The Top 10 Technology Trends EA Should Watch: 2012 To 2014”) najszybciej rozwijającym się narzędziem wśród nowoczesnych technologii w ciągu najbliższych 3 lat będzie Business Intelligence. Ponad połowa pytanych określiła BI jako narzędzie, które może wygenerować jeszcze większą niż dotychczas wartość dodaną dla biznesu.

Od kuchni

Przygotowując kolejny katalog „Dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora przemysłowego”, zastanawialiśmy się, jakie kategorie systemów IT powinny w nim sie znaleźć. Dziś, przy tak błyskawicznym rozwoju technik komputerowych coraz trudniej ustalić granicę między różnymi systemami i usługami IT. Coraz trudniej też jednoznacznie przypisać dostawcę do określonej kategorii.

W katalogu ze względu na różną powierzchnię zajmowaną przez informacje o firmach w niektórych przypadkach nie udało nam się zachować – szczególnie w działach Systemy ERP/MRP II oraz MES, SCADA, HMI – kolejności alfabetycznej. Dlatego na str. 38 zamieściliśmy alfabetyczny indeks firm, w którym podane są wszystkie strony, na których pojawiają się informacje o nich. W przypadku, gdy firmy występują w różnych kategoriach, ponieważ ich oferta obejmuje różne typy działalności i różne systemy komputerowe, zamieściliśmy odnośniki do działów, w których informacje są najpełniejsze.

Czy światowy kryzys rzeczywiście zagrozi rozwojowi polskiej branży IT? Czy przedsiębiorstwa sektora przemysłowego wybiorą drogę przeczekania? Wierzymy, że będą inwestować w IT, wybierając rozwiązania, które dadzą gwarancję szybkiej poprawy kondycji i szybkiego zwrotu poniesionych wydatków.

– Watro wykorzystać kryzys na prace przedwdrożeniowe – radzi Edward Jędrzejowski, Solutions Engineer, Epicor Software Poland. – Wybór dostawcy i znalezienie właściwego oprogramowania, przygotowanie środowiska to działania niemal bezkosztowe, choć bardzo czasochłonne. Dlatego tym bardziej efektywnym wyjściem jest rozpoczęcie ich zdecydowanie wcześniej.

Polski rynek IT ma bogatą ofertę. Jest w czym wybierać, trzeba tylko dogłębnie poznać swoje potrzeby i… możliwości. Zamiast przeczekiwać recesję, lepiej z nią aktywnie walczyć, w czym może pomóc odpowiedni system IT.

Pobierz Katalog w pliku PDF >>>

Autor: Elżbieta Jaworska