Jaki pracownik jest dzisiaj bardziej ceniony? Rzutki, potrafiący podejmować ryzyko w celu osiągnięcia wprawdzie dopiero za jakiś czas, ale za to długofalowych profitów? Czy niepoddający się modzie, broniący status quo, sumienny, ale bez polotu?
I jedno, i drugie jest sztuką. A pracodawcy powinni cenić oba charaktery, a najlepiej, gdyby stanowisko pełnione przez człowieka było dostosowane do jego predyspozycji. Nie znaczy to, że nie wolno „mierzyć sił na zamiary”, pod warunkiem jednak, że zna się własne możliwości i… ograniczenia.
Jaki pracownik jest bardziej potrzebny w naszym stechnicyzowanym świecie? „Nowinki techniczne coraz bardziej nas osaczają. Powoli nie zauważamy, jak trudno bez nich żyć”. Dlatego w numerze lipcowym wracamy do tematu gadżetów, rozumianych jako nowinki sprzętowo-programowe, nie tylko modne, ale i coraz bardziej niezbędne. Jak pisze nasz autor, „przedstawione w artykule urządzenia to rozwiązania, bez których znajomości pracujący, aktywny uczestnik życia w globalnym świecie spychany jest na margines tzw. wykluczenia informacyjnego, by nie powiedzieć – wykluczenia społecznego”.
Żeby zaakceptować te nowinki, trzeba mieć otwarty umysł i ciekawość świata, pragnienie poznania. I nie bać się eksperymentować, pod warunkiem że… najpierw przeczyta się instrukcję użycia. I nie bać się ryzyka.
Umiejętności Polaków i poziom naszego kształcenia są cenione na Zachodzie. Microsoft ogłosił 8 lipca w paryskim muzeum Luwr wyniki szóstej edycji konkursu technologicznego dla studentów Imagine Cup 2008. Tegoroczna rywalizacja odbywała się pod hasłem „technologii, które pomagają chronić środowisko”. Zwycięzcy w kolejnych etapach konkursu oraz rozgrywce finałowej pokonali ponad 200 tys. uczestników z przeszło 100 krajów.
Dwie drużyny z Polski, obie reprezentujące Politechnikę Poznańską, stanęły na podium: Aero@PUT z Politechniki Poznańskiej zajęła 3. miejsce w kategorii Projektowanie Systemów Wbudowanych, Together z Politechniki Poznańskiej – 3 miejsce w specjalnej kategorii Projektowanie Oprogramowania – Nagroda za Interoperacyjność. Zespół Aero@PUT z Politechniki Poznańskiej zaprezentował wysoko oceniony przez jury projekt bezzałogowego helikoptera, który umożliwia efektywne badanie warunków atmosferycznych oraz poziomu zanieczyszczenia środowiska w wybranych miejscach na Ziemi.
Z takim młodym pokoleniem niestraszne nam zawirowania w światowej gospodarce, jeśli tylko… potrafimy wykorzystać jego potencjał.
Tematykę lipcowego MSI Polska zdominował sprzęt. W dziale Spojrzenie od frontu tradycyjnie przedstawiamy nowinki sprzętowe, w dziale Rynek – elementy systemów wizyjnych. Dział Praktyczne rozwiązania zapełniły gadżety.
A niejako podsumowaniem numeru jest katalog „Dostawcy sprzętu i infrastruktury IT dla sektora przemysłowego”, nowa inicjatywa redakcji MSI Polska. Przedstawiona w nim oferta może wydawać się niezbyt szeroka, jest bowiem zawężona do sektora przemysłowego. Jak drukarki to heavy duty, komputery – przemysłowe, kamery – montowane na halach. Prezentujemy sprzęt przystosowany do pracy w ekstremalnych warunkach, wabiący wymyślnymi kształtami, z wnętrzem stworzonym w zaawansowanej technologii. Niestraszny mu kurz, hałas ani… mało wprawni operatorzy.
Mamy nadzieję, że z każdym kolejnym wydaniem katalog będzie zwiększał objętość, w miarę jak coraz więcej dostawców rozwiązań IT znajdzie klientów w sektorze przemysłowym. Czego im i naszym czytelnikom, i samym sobie serdecznie życzymy.
Elżbieta Jaworska
redaktor naczelna MSI Polska