Z góry – Kevin Parker

Media poświęciły sporo uwagi rozmowom prowadzonym przez firmy Microsoft i SAP, dotyczącym możliwości podjęcia wspólnego działania. Zostało to podane do publicznej wiadomości równocześnie z informacjami o procesie prowadzonym przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, mającym na celu zablokowanie przejęcia przez Oracle za kwotę 7,7 mld USD firmy PeopleSoft. Przy tej okazji ktoś powiedział, że SAP jest już „prawie sławny”. To samo można by powiedzieć o całym rynku biznesowych aplikacji dla przedsiębiorstw.

Lista MSI Top 100 obejmuje dostawców kategorii ISV będących motorem innowacji

Począwszy od antytrustowych zmagań firmy Microsoft z ostatnich kilku lat przemysł informatyczny nauczył się, że ceną świeżo zdobytej sławy bywa zwiększone zaangażowanie w politykę. Oznacza to zwiększone wydatki na kampanie, lobbing urzędników rządowych i prawników oraz konieczność publicznego wypowiadania się w kwestiach takich, jak globalizacja czy outsourcing (zlecanie prac).

W wydaniu MSI Top 100 2004 prezentujemy ranking wiodących dostawców aplikacji biznesowych oraz oprogramowania do systemów produkcyjnych. Wybór firm jest oparty na ankiecie przeprowadzonej wśród dostawców oraz dodatkowych badaniach przeprowadzonych przez MSI USA. Rankingi zostały oparte na przychodach osiągniętych przez firmy w roku kalendarzowym 2003, z wyjątkiem pewnych, wyszczególnionych przypadków. Wyjątki dotyczą dostawców, którzy zrealizowali znaczną sprzedaż sprzętu lub oprogramowania – np. technik baz danych – poza zakresem ujętym na liście.

Ponieważ w przypadku największych sprzedawców, takich jak IBM, Hewlett-Packard, Sun Microsystems, Microsoft, SAS, niemożliwe jest określenie udziału w osiąganych przychodach kategorii konkretnych produktów, np. aplikacji oraz technik integracyjnych, w liście Top 100 nie wspominamy o tym jakże znacznym udziale. Zamiast tego skupiamy się na niezależnych dostawcach oprogramowania (independent software vendors – ISV) w jak najszerszym ujęciu, obejmując tych, którzy są motorem innowacji w oprogramowaniu. MSI USA w wydaniu październikowym (a w ślad za nim MSI Polska w listopadzie) opublikuje przegląd największych globalnych dostawców IT. Dział Microsoft Business Solutions, oraz jego udział w sektorze aplikacji dla przedsiębiorstw, został oczywiście uwzględniony na liście Top 100.

Na szczycie listy Top 100 uplasowali się globalni gracze ERP, ale pojawił się na niej również bogaty zestaw rozwiązań do zarządzania produktami, obsługi łańcucha zaopatrzenia, automatyzacji oraz rozwiązań nastawionych na klienta. Ponieważ skrócone opisy nie zawsze są wystarczające, podobnie jak własne materiały marketingowe dostawców, na stronie 16 zamieściliśmy wprowadzenie do rankingu obejmujące dodatkowe informacje – Top 10 – dziesięciu najlepszych w głównych kategoriach.

Największą zmianą wprowadzoną do listy MSI Top 100 w roku 2004 w porównaniu z latami poprzednimi jest włączenie dostawców inteligencji biznesowej, zarządzania zawartością, integracji aplikacji przedsiębiorstwa oraz zarządzania procesami firmy. Szczegółowe omówienie wpływu tych aplikacji na działalność przedsiębiorstw znaleźć można w artykule temat z okładki Sida Hilla.

Można by powiedzieć, że doroczne wydanie listy MSI Top 100 jest „nastawione na rynek”. Mamy nadzieję, że będzie to dla naszych Czytelników przydatny przegląd dynamiki zdarzeń zachodzących w przemyśle, które znacznie przyczyniają się do wzrostu wydajności produkcji oraz skuteczności łańcucha zaopatrzenia. To właśnie ciągła gra polegająca na stosowaniu systemów IT do realizacji ekonomicznych, zlecanych na zewnątrz oraz cząstkowych łańcuchów dostaw i wykorzystaniu innego oblicza IT do wsparcia ewoluującego krajobrazu firmy sprawia, że zajmowanie się tą gałęzią przemysłu jest wprost fenomenalnie zajmujące.

Autor: Kevin Parker, dyrektor redakcji MSI USA