Wertykalne rynki ERP

DO POBRANIA:

Dostawcy systemów ERP na polskim rynku   

    

Rynek dostawców systemów ERP w Polsce zmienia się tak szybko, jak rynek globalny. Utrzymuje się tendencja akwizycji i konsolidacji, w czym polscy producenci systemów ERP nie ustępują zagranicznym. Co przyniesie jutro?

Do roku 2009 polski rynek ERP będzie się rozwijać w tempie średnio 16,5% rocznie – wynika z opublikowanych w październiku 2006 r. badań IDC, międzynarodowej firmy analizującej rynek IT. Popyt na systemy ERP w Polsce napędzają w dużym stopniu branża spożywcza i budowlana, spory potencjał tkwi także w sektorze meblarskim.

Na dobre wyniki na polskim rynku ERP wpływa coraz lepsza kondycja finansowa w poszczególnych sektorach gospodarki. Łączna wartość rynku ERP według IDC w 2005 r. wyniosła 165,5 mln USD. To o ponad 30% więcej niż w latach ubiegłych, choć w ujęciu bezwzględnym wciąż daleko nam do najlepiej rozwiniętych krajów. Polski rynek ERP stanowi 2% europejskiego rynku, ale ten udział będzie w najbliższych latach szybko rosnąć. IDC prognozuje, że w 2007 roku jego wartość przekroczy 200 mln USD, a w 2009 r. 300 mln USD.

– Koniunkturę nakręca popyt na rozwiązania wertykalne, głównie dla produkcji procesowej i dyskretnej, sektora finansowego oraz dla handlu detalicznego i hurtowego – uważa Tomasz Gawron, dyrektor sprzedaży Columbus Polska. – Bardzo perspektywiczna jest też produkcja dyskretna, która w Europie Zachodniej generuje ponad 25% przychodów ze sprzedaży ERP – dodaje Manoj Nair, prezes Columbus Polska. W podobnym kierunku powinna ewoluować struktura sprzedaży w Polsce.

Według badań IDC ponad 17% przychodów ze sprzedaży systemów ERP w Polsce generowała w 2005 r. branża spożywcza i chemiczna (produkcja procesowa), niewiele mniej meblarska, motoryzacyjna i elektroniczna (tzw. produkcja dyskretna), sektor finansowy (ok. 15%) oraz handel detaliczny i hurtowy (ok. 13%).

Wertykalność rynku ERP potwierdza zainteresowanie informatorem MSI, którego drugie wydanie zaplanowane jest na sierpień 2007 r. – „Produkty i rozwiązania IT dla poszczególnych branż przemysłowych” (informacje na www.msipolska.pl). Sektor przemysłowy ciągle szuka rozwiązań najlepiej dostosowanych do jego specyfiki i potrzeb.

Rynek ERP nadal rośnie

Ze wstępnych analiz firmy badawczo-analitycznej DiS wynika, że rynek ERP rósł w 2006 r. szybciej niż w 2005 r. Jednak nie była to dynamika tak wysoka, jak prognozowali jeszcze niedawno niektórzy analitycy. Wydaje się, że do 2010 r. czeka Polskę niezakłócony rozwój rynku ERP z dość stabilną, nawet kilkunastoprocentową dynamiką roczną (USD). Dobre wskaźniki gospodarcze pozwalają wierzyć, że dynamika ta utrzyma się przez kilka następnych lat.

Według oszacowań DiS sprzedaż licencji oprogramowania ERP osiągnęła w 2005 r. w Polsce kwotę 272,5 mln zł, czyli 84,2 mln USD. Oznacza to, że wzrosła w dolarach o 26,9%, co stanowi bardzo dużą dynamikę w porównaniu z 13,4% w 2004 r. Rynek licencji ERP rośnie nadal nieco szybciej niż rynek IT ogółem. Według danych DiS rynek IT ogółem w Polsce urósł (w złotówkach) o 6,1% w 2004 r., natomiast o 7,2% w 2005 r.

Ponieważ wdrożenia licencji ERP są uzupełniane usługami informatycznymi oraz zakupami sprzętu komputerowego, dynamika sprzedaży licencji ERP rzutuje – według DiS – na ponad 5% wartości polskiego rynku IT (ogółem ponad 5 mld USD). Oddziaływanie pośrednie na ten rynek jest jednak jeszcze większe: zaczyna się od inspirowania twórców systemów zarządzania przedsiębiorstwami o bardziej ograniczonej funkcjonalności niż ERP, a kończy na rozwoju systemów uzupełniających do ERP, pisanych na zamówienie przez firmy informatyczne niezwiązane bezpośrednio z tymi systemami (np. tworzące tzw. rozwiązania mobilne czy narzędzia handlu elektronicznego).

– Producenci systemów ERP utrzymują się przede wszystkim z innowacyjności, dlatego celem każdego z nich jest rozwój szybszy niż średnia w gospodarce – uważa Andrzej Dyżewski, prezes DiS. – Trzeba zdobywać coraz więcej mniejszych klientów, a istniejącym proponować nowe rozwiązania. Mniejsi klienci mają bowiem szansę osiągać przyrost zysków spowodowanych wzrostem produktywności o wiele szybciej niż duzi.

Era konsolidacji

Świat globalnych dostawców kurczy się, coraz mniej graczy zostaje na rynku, a ci, co zostają, obejmują coraz większy kawałek tortu. W naszym zestawieniu występuje mniej więcej równa liczba systemów z USA i z Polski (patrz: wykres). Oczywiście, nie jest to pełny obraz rynku. Żeby go uzyskać, należałoby uwzględnić wszystkie systemy ERP działające w Polsce, wdrażane i zaplanowane – nasz raport pokazuje jedynie rynkową ofertę, a nie stopień jej wykorzystania.

W naszym zestawieniu znalazło się 46 systemów ERP należących do 34 producentów systemów ERP. Rekordzistą jest firma Infor Global Solutions, która ma w ofercie 9 systemów, dzięki przejęciu w 2006 r. SSA Global Solutions (3 systemy), a wcześniej Mapics, Geac i innych. Niestety, nie udało nam się dotrzeć do wszystkich producentów, niektóre informacje o ich ofercie pochodzą sprzed roku. Nie mamy np. danych dotyczących Comarchu, który w ogólnych rankingach zajmuje wysoką pozycję na rynku ERP, ale przychody z sektora przemysłowego stanowią niewielką część jego przychodów ogółem.

W raporcie pojawiły się za to nowe firmy, np. proALPHA Software AG, Jeeves Information Systems AB, IT.integro, Junisoftex, Lawson (wcześniej Intentia), CDC Software (przedtem Ross Systems, którego przedstawicielem w Polsce jest firma Oktasoft), Systemy Informatyczne SYKOM, Visma Software ASA. Znalazły się w nim również nowe produkty, np. Vantage 8.03 firmy Epicor Software Corporation, zbudowany w architekturze SOA, niektóre systemy zmieniły nazwę (Xpertis, systemy firmy Infor, Lawson M3 7.1, systemy Microsoft).

W niektórych przypadkach zostawiliśmy wdrożenia z lat wcześniejszych, żeby pokazać, że system jest wykorzystywany w sektorze produkcji. Z kolei firma WM-data Techno-Progress nie oferuje pełnego sytemu ERP, ale jej rozwiązania są bardzo cenne dla sektora produkcji, dlatego znalazły się w zestawieniu.

Dostawca systemu ERP w Polsce

Przychody z sektora produkcji w 2006 r. [w tys. zł]

Oracle Polska

108 697

QAD Polska

39 400

TETA

20 300

BPSC

17 442

Macrologic

11 530,50

Epicor|Scala Polska

9000

WM-data Techno-Progress

5526,56

Simple

4315

PC Guard

4200

REKORD Systemy Informatyczne

3250

ETOB-RES, Przedsiębiorstwo Informatyki

2500

Junisoftex

1500

Bonair

1300

HEUTHES

816

 Źródło: MSI Polska, 2007

Zestawienie powstało na podstawie informacji uzyskanych od firm. Zabrakło w nim m.in. danych SAP, IFS, Epicor, które znajdują się w czołówce dostawców systemów ERP

Era współpracy

Zmienia się sposób działania dostawców systemów ERP. Nie tylko dbają, aby ich systemy zaopatrzone były w interfejsy do współpracy z innymi systemami, np. CAD, MES, EDI. Sami także nie stronią od współpracy i to nie tylko z małymi lokalnymi dostawcami specjalizowanych rozwiązań.

Konkurujące ze sobą (stosunkowo od niedawna) na rynku ERP firmy SAP i Microsoft rozszerzają współpracę, „której celem jest umożliwienie klientom szybkiego i łatwego wdrożenia Microsoft SQL Server 2005 oraz jego optymalnego współdziałania z rozwiązaniem SAP Business Suite”. Microsoft i SAP podtrzymują zobowiązania w zakresie dostarczania uzupełniających się i współpracujących ze sobą rozwiązań klasy Enterprise.

Przez ponad 15 lat SAP i Microsoft współpracowały ze sobą w zakresie rozwoju innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią klientom lepsze i łatwiejsze definiowanie i osiąganie zarówno celów biznesowych, jak i dotyczących infrastruktury IT. Pierwszy alians SAP i Microsoft, w 1995 roku, dotyczył współpracy SQL Server z SAP R/3. Przykładów tego typu współpracy jest coraz więcej.

Zamiast bezpardonowej walki o udział w rynku – zabieganie o klienta, z ukłonem nie w stronę przeciwnika, ale partnera w walce o niego. A klient, czyli sektor przemysłowy, jest coraz bardziej wybredny. Żąda idealnego dopasowania systemu ERP, uszycia go z tkaniny, która będzie się zmieniała ze zmianą upodobań, mody, koniunktury. To on jest „nasz klient, nasz pan”. 

Jak powstał raport

 

Raport MSI został oparty na danych pochodzących z ankiet wysłanych do producentów systemów ERP obecnych na polskim rynku. Informacje o systemach ERP zamieściliśmy w tabeli, zaznaczając obecność modułów ściśle związanych z produkcją.

 

Chcieliśmy przedstawić pełną ofertę systemów ERP na rynku polskim, obejmującą zarówno systemy zagraniczne, wdrażane w Polsce przez partnerów lub przedstawicieli producenta, jak i produkty rdzennie polskie. Jeśli w tabeli brakuje danych, to znaczy, że firma nie mogła lub nie chciała ich ujawnić.

 

W przedstawionej przez nas ofercie systemów ERP na polskim rynku przeważają systemy zagraniczne (58%), których producenci mają ugruntowaną światową renomę. 42% to systemy polskie. W kilku przypadkach systemy występują podwójnie, jeśli dostępne były w Polsce, zanim ich producenci otworzyli u nas swoje oddziały, lub jeśli dostawcy systemów ERP oferują usługę dodaną, np. prekonfigurowany system lub outsourcing.


W numerze MSI z marca 2007 r., w artykule „TEC ułatwia właściwy wybór” (str. 54) przedstawiliśmy rozwiązanie, które pomaga w wyborze systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem – narzędzie TEC firmy Technology Evaluation Centers, Inc. dostępne na stronie www.decyzje-IT.pl. Dziś przedstawiamy konkretne przykłady jego zastosowania.

Wykorzystanie narzędzia TEC w Polsce

Narzędzia TEC w wersji online oraz ERGO firmy Technology Evalution Centers, Inc. (TEC) w zakresie systemów klasy ERP dla produkcji zleceniowej w pierwszej kolejności posłużyły do ustalenia wymagań funkcjonalnych wobec zintegrowanego systemu informatycznego. Dzięki gotowej liście funkcji (ok. 3500), opisujących standardowe systemy klasy ERP i przyporządkowanych do procesów biznesowych przedsiębiorstwa, zespołom projektowym udało się bardzo szybko ustalić, co system ma robić teraz i w przyszłości.

W kolejnym kroku za pomocą narzędzia udało się w kilkadziesiąt minut ustalić krótką listę systemów, a dzięki dostępnym danym o rzeczywistych możliwościach systemów informatycznych, zweryfikowanym przez niezależnych analityków TEC, oszacowano, który z systemów z krótkiej listy jest najlepszy i dlaczego. Cały proces wyboru systemu został szczegółowo udokumentowany w postaci dostępnych raportów i zestawień porównawczych, wskazujących różnice pomiędzy nimi na poziomie syntetycznym i analitycznym.

Lista wymagań funkcjonalnych TEC stała się dodatkowo przedmiotem umowy wdrożeniowej, co umożliwiło urealnienie procesu negocjacyjnego, a dalej monitorowanie i rzetelną weryfikację postępów prac wdrożeniowych. Wymienione przedsiębiorstwa podjęły decyzję o zastosowaniu w procesie wyboru systemu informatycznego metodyki Lean Thinking, czyli eliminowania wszystkich działań, nieprzynoszących wartości dodanej. Dzięki wykorzystaniu ww. metodyki i narzędzia TEC w omawianym procesie zespoły projektowe mogły się skoncentrować na rzeczach najistotniejszych. Korzystając ze sprawdzonych, rzetelnych i obiektywnych informacji, przedsiębiorstwa zaoszczędziły czas i zasoby, zyskując gwarancję właściwego wyboru systemu.

Przykłady firm, które skorzystały z narzędzi TEC przy wyborze zintegrowanego systemu informatycznego:

Zakład Produkcji Automatyki Sieciowej SA, Przygórze

Zakład powstał w 1973 r. Oferta produkcyjna ZPAS SA i ZPAS – NET sp. z o.o. przeznaczona jest głównie dla branży IT (informatyczno-telekomunikacyjnej). Wyroby zakładów najczęściej stanowią teletechniczne zabezpieczenie nowoczesnych systemów telekomunikacyjnych, informatycznych i energetycznych. Zakład produkuje m.in. szafy teleinformatyczne i energetyczne, ponad 50% produkcji sprzedaje na eksport do wielu krajów na świecie.

Inline Poland sp. z o.o., Poznań

Przedsiębiorstwo założone w 1991 roku w Poznaniu jako europejska filia firmy Inline Plastics Corp. – wiodącego producenta jednorazowych opakowań z folii OPS na rynku amerykańskim. Jako jedna z pierwszych firm w Polsce rozpoczęła produkcję opakowań z OPS w technologii termoformowania. Przedsiębiorstwo posiada filie handlowe w Czechach, Litwie i Rosji oraz zakłady produkcyjne na Ukrainie, w Rosji oraz Bułgarii.

Steico SA, Czarnków

Europejski lider w produkcji nowoczesnych i ekologicznych materiałów izolacyjnych oraz drewnianych materiałów konstrukcyjnych. Dzięki fabrykom w Czarnkowie i Czarnej Wodzie dysponuje największym w Europie zapleczem produkcyjnym płyt i mat izolacyjnych z włókna drzewnego i konopi, płyt pilśniowych twardych i lakierowanych oraz belek dwuteowych. Produkcja i rozwój włókien drzewnych zgodna z normą ISO 9001:2000 oraz liczne certyfikaty (m.in. Forest Stewardshio Council) gwarantują najwyższą jakość wyrobów.

www.decyzje-IT.pl


   

Opisy systemów ERP

(według dostawcy sytemu, w kolejności alfabetycznej)

Poprosiliśmy ankietowane firmy o krótkie opisy oferowanych przez nie systemów ERP: dla jakiego typu produkcji przeznaczone, jakie są ich największe zalety według producenta. 


7milowy

System SAP wdrażany metodą SPRINT kompleksowo wspiera zarządzanie we wszystkich kluczowych obszarach przedsiębiorstwa, takich jak: Finanse, Planowanie i Kontrola produkcji, Sprzedaż i Dystrybucja, Gospodarka Materiałowa, Kadry i Płace.

Ponadto ze względu na specyfikę produkcji seryjnej zapewnia: defi niowanie stałej struktury technologicznej produktu (tzw. marszruta technologiczna), równomierne obłożenie maszyn i wydziałów w procesie planowania produkcji, sprawne zarządzanie zmianami w planowaniu i realizacji zleceń w efekcie zmian popytu.

A przy produkcji zleceniowej: kontrolowanie terminowości dostaw i realizacji poszczególnych faz zlecenia, kalkulowanie terminów realizacji napływających zamówień, definiowanie struktury wyrobu zgodnie z wymaganiami klienta, gromadzenie ponoszonych kosztów na zleceniu produkcyjnym w czasie rzeczywistym.


Bonair

Program Microsoft Dynamics AX 4.0 (dawniej znany pod nazwą Microsoft Axapta) jest elastycznym rozwiązaniem do zarządzania podmiotem gospodarczym, które umożliwia podejmowanie optymalnych decyzji biznesowych. Praca z Microsoft Dynamics AX jest podobna do obsługi aplikacji z rodziny Microsoft, takich jak Microsoft Office lub Microsoft SQL Server. Tym samym aplikacja ma elementy wspólne z systemami i oprogramowaniem, które już są w firmie wykorzystywane. Dzięki podobnemu środowisku roboczemu użytkownicy mogą skupić się na celach biznesowych.

Program zawiera kompleksowe funkcje ułatwiające automatyzację i usprawnienie procesów finansowych, relacji z klientami, usług biznesowych, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz procesów związanych z łańcuchem dostaw. Funkcje te zapewniają integrację pracowników, procesów i technologii znajdujących się w dowolnym miejscu na świecie. Microsoft Dynamics AX umożliwia zwiększenie wydajności i efektywności, przyczyniając się do sukcesów firmy.


BPSC

Impuls 5, następca systemu Impuls BPSC, jest zintegrowanym pakietem wspomagającym zarządzanie przedsiębiorstwem klasy MRP II/ERP. Przeznaczony jest dla średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych. Jest w pełni zgodny z krajowymi przepisami i dostosowany do wymogów ustawodawstwa unijnego. Należy do najnowocześniejszych i najbardziej kompleksowych rozwiązań klasy ERP na polskim rynku.


Digitland

System Zarządzania Firmą DIGITLAND ENTERPRISE to zintegrowany system informatyczny klasy MRP/ERP, pracujący w architekturze klient–serwer lub terminalowej. Służy do strategicznego i operacyjnego zarządzania dużym przedsiębiorstwem lub grupą podmiotów skonsolidowanych. Jest systemem wielomodułowym – aktualnie składa się z ponad 90 modułów funkcjonalnych, co pozwala na precyzyjne dostosowywanie go do strategii biznesowej przedsiębiorstwa. Może objąć wszystkie sfery działalności przedsiębiorstw, jak: księgowość, rachunkowość zarządcza, dostawy, sprzedaż, obsługa magazynów, logistyka, dystrybucja, produkcja, kadry, płace, import, eksport, zarządzanie układami rozproszonymi.

Znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwach handlowych, produkcyjnych i usługowych takich branż, jak: dystrybucja (art. spożywczych, motoryzacyjnych, chemicznych, rolno–spożywczych, sanitarnych, papierniczych, stalowych, zabawek), motoryzacja, informatyka, elektronika, budownictwo. Zawiera mechanizmy umożliwiające obsługę firm o specyficznych wymaganiach, jak magazyny wysokiego składowania, hurtownie alkoholi, handel hurtowy paliwami, sieci serwisowe, dystrybutorzy broni czy salony samochodowe. Aplikacja zapewnia tworzenie rozbudowanych, defi niowanych przez użytkownika raportów i analiz. Dzięki wbudowanym mechanizmom ETL może stanowić podstawowe źródło danych operacyjnych dla narzędzi analitycznych BI oraz hurtowni danych. Oprogramowanie korzysta z wielu dostępnych środowisk systemowo-bazodanowych w zależności od potrzeb klienta. Ma rekomendację Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.


ETOB-RES, Przedsiębiorstwo Informatyki

Komadres.M jest zintegrowanym systemem klasy ERP obsługującym procesy produkcji zleceniowej. Zawiera aplikacje wspomagające zarządzanie finansami, personelem, logistyką, produkcją, obiegiem dokumentów. Zapewnia pełny dostęp do aktualnych informacji na temat wszystkich procesów biznesowych zachodzących w firmie.

W skład Komadres.M wchodzą podsystemy: Finanse i Księgowość. Majątek; Logistyka – Zaopatrzenie, Magazynowanie, Sprzedaż; Kadry i Płace; Obieg Dokumentów – Kontrola Realizacja Spraw; Produkcja: baza TPP, Planowanie, Zlecenia Produkcyjne, Kalkulacja kosztu normatywnego.


HEUTHES

ISOF – Internetowy System Obsługi Firmy składa się z wielu modułów obejmujących wszystkie standardowe obszary funkcjonowania firmy: Zamówienia, Sprzedaż, Magazyny czy Rachunkowość. Zawiera wiele najnowszych technik biznesowych stosowanych w oprogramowaniu dla przedsiębiorstw: CRM, DMS (zarządzanie dokumentami), logistykę (zarządzanie łańcuchem dostaw), sklep internetowy. Ułatwia stosowanie Balanced Scorecard i ABC/M.

Przemysł dawno zaakceptował systemy klasy ERP/MRP, ale systemy klasy CRM, zintegrowane z rozwiązaniami ERP/MRP i BI, nie są już tak powszechne. W rozwiązaniach dla przemysłu mniejszy nacisk kładzie się na zapewnienie ciągłości obsługi, kontaktów z klientami, którzy są odbiorcami oferowanych produktów. System ISOF zbudowano w ten sposób, że problemy związane z klientami wpisują się w łańcuch zadań logistycznych jego obsługi. System ISOF jest dostępny w trybie outsourcingu (ASP) lub licencji. Dzięki modułowej budowie klient wybiera z cennika i płaci tylko za te funkcje, których naprawdę potrzebuje.


Hogart

JD Edwards EnterpriseOne to rozwiązanie o gwarantowanej przez Oracle ciągłości istnienia, serwisowania i rozwoju. System pod względem funkcjonalności należy do ścisłej światowej czołówki rozwiązań wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem i legitymuje się czołową w tej klasie produktów relacją efekt/koszt.

System JD Edwards jest rozwijany od 1977 r., a obecna – piąta generacja nosi nazwę EnterpriseOne. Obiektowa technika informatyczna, na której bazuje system, została wprowadzona w 1997 (w Polsce od 1999) i obecnie łączy nowoczesność ze sprawdzoną stabilnością. Dla użytkowników technika oraz funkcjonalność JD Edwards EnterpriseOne oznaczają relatywnie niskie rzeczywiste koszty posiadania i rozwoju wdrożonego systemu, które w przypadku nietrafionej inwestycji mogą wielokrotnie przewyższyć pozornie atrakcyjne koszty licencji i wdrożenia.


Humansoft

humansoft HermesSQL to modułowy, zintegrowany system klasy ERP automatyzujący i optymalizujący procesy biznesowe we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa.

To wydajne i funkcjonalne rozwiązanie dla firm handlowych, usługowych i produkcyjnych, w tym również dla wieloodziałowych, rozproszonych terytorialnie przedsiębiorstw.

Pozwala zarządzać firmą zgodnie z najnowszymi technikami i standardami europejskimi, dostarczając kompletnego rozwiązania informatycznego w dziedzinie: finansów i księgowości, zarządzania środkami trwałymi, kadr i płac, zarządzania gospodarką magazynową, logistyki (zamówienia, zakupy, sprzedaż), zarządzania promocjami, zarządzania relacjami z klientami (CRM), budowania lojalności klientów, nowoczesnej techniki wymiany danych (EDI), planowania i szeroko pojętego raportowania (analizy OLAP), zarządzania serwisem i usługami, zarządzania produkcją, obrotu opakowaniami zwrotnymi, zarządzania siecią przedstawicieli handlowych, indywidualnych rozwiązań branżowych.


IFS Industrial and Financial Systems Poland

IFS jest jednym z wiodących światowych dostawców komponentowych systemów informatycznych wspomagających zarządzanie, opracowanych przy użyciu otwartych standardów. IFS Applications optymalizuje zarządzanie całym przedsiębiorstwem, jego majątkiem oraz obsługą techniczną. Umożliwia równoczesną obsługę wszystkich typów produkcji, poza produkcją procesową ciągłą. Obsługuje strategie produktowe w produkcji zleceniowej, powtarzalnej (just-in-time) oraz wspomaga zarządzanie produkcją odchudzoną (lean manufacturing). Zapewnia obsługę posprzedażową (Service Management) zarówno na miejscu, jak i u klienta. Dzięki komponentowej budowie jest bardzo elastyczny, co pozwala na wdrożenia go zarówno w małych, średnich, jak i dużych firmach.

Według biura badawczo-analitycznego DiS IFS w Polsce plasuje się na trzecim miejscu w rakingu udziału w rynku oprogramowania klasy ERP. IFS obsługuje ponad 140 klientów z 4 biur własnych.


Infor Global Solutions

Infor ERP COM – przedsiębiorstwa produkcyjne, MSP, produkcja dyskretna. Silne ukierunkowanie na wsparcie procesów planowania i zarządzania produkcją.

Infor ERP LN (linia Baan) – dla firm produkcyjnych i dystrybucyjnych. Produkcja jednostkowa na zlecenie, zarządzanie przedsięwzięciami konsumpcyjnymi (konstrukcje, najbogatszy na rynku pakiet obsługi serwisowej), łatwa konfiguracja produktu, łatwa implementacji poparta szerokim zakresem wdrożenia (duży stopień wykorzystania funkcji, szybkie i łatwe wdrożenie dzięki metodyce Enterprise Modeler)

Infor ERP LX (linia BPSC) – produkcja powtarzalna i wsadowa.

Infor ERP MAX+ – przeznaczony dla małych i średnich firm produkcyjnych, zorientowany na integrację procesów.

Infor ERP System 21 – produkcja procesowa, handel hurtowy, duże organizacje, także międzynarodowe. Branża spożywcza.

Infor ERP XPPS – produkcja dyskretna: Lean Production, SCM, JiT, WMS. Przemysł motoryzacyjny, elektryczny, elektroniczny, mechaniczny, tworzyw sztucznych.


IT.integro

Gardens to sposób na efektywne zarządzanie firmą dużą, małą i średnią. Elastyczność platformy zapewnia dopasowanie systemu do potrzeb użytkownika. Firma przez wiele lat wdraża systemy zarządzania i wie, że w starciu z konkurencją elementem niezbędnym jest informacja. Dostarczona szybko i czytelnie, redukuje ryzyko błędów i umożliwia obniżanie kosztów. Dlatego Gardens w podstawowej strukturze zawiera rozbudowane mechanizmy analiz i wspomagania decyzji. Zintegrowany jest z narzędziami Business Intelligence, co zapewnia na bieżąco monitorowanie stanu całej firmy zarówno z poziomu Gardens, jak i Windows XP/Vista.

System zawiera wszystkie funkcje niezbędne do zarządzania nowoczesną firmą. Integruje zarządzanie projektami, zleceniami i zadaniami ze sprzedażą, księgą handlową oraz rozliczeniami.

Microsoft uznał Gardens za najlepszą aplikację dla wchodzącego na polski rynek systemu Microsoft Windows Vista.


Jeeves Information Systems AB

Jeeves Universal zapewnia: szczegółowe planowanie całościowe produkcji i zapasów (net requirements), automatyczne replanowanie produkcji, optymalizację zapasów (metody safety stock, economical quantity order), obliczanie kosztów wytworzenia produktu online, prognozowanie sprzedaży na podstawie historii kontaktów z klientem, wsparcie szybkiego ofertowania zleceń produkcyjnych, business intelligence on demand, planowanie i kontrolę ścieżek działań (workflow), planowanie graficzne obciążenia maszyn, narzędzi i ludzi (JPS), kontrolę finansową dla managerów (JBS), trzy wizualne generatory raportów, upgrade systemu w ciągu dwóch dni, łatwą integrację z systemami zewnętrznymi, przyjazny, modyfi kowalny interfejs.


Junisoftex

Perfect-Ekspert SQL zaprojektowano w sposób uniwersalny, można go wdrożyć w dowolnym przedsiębiorstwie produkcyjnym, na dowolnym systemie SQL-owym bazy danych.

Funkcje systemu: integracja wszystkich modułów systemu; jednokrotnie wprowadzone dane dostępne we wszystkich modułach; wykorzystanie raz zarejestrowanych na dokumencie informacji przy rejestracji dokumentów powiązanych; pełny skonsolidowany obraz informacji o kontrahentach, towarach, pracownikach; modelowanie złożonych procesów biznesowych; zintegrowana baza danych stanowiąca podstawę sporządzania złożonych przekrojowych analiz; implementacja procedur związanych z obiegiem dokumentów oraz zarządzania zadaniami; ochrona danych poprzez mechanizm dostępu do aplikacji oraz konfigurację profilu użytkownika; dostosowanie wyglądu makietek edycyjnych, wykazów oraz menu do indywidualnych potrzeb użytkownika; dostosowanie nazewnictwa stosowanego w aplikacji do nazewnictwa stosowanego w firmie; rozszerzanie zakresu użytkowego aplikacji poprzez dodawanie dodatkowych wykazów i analiz na podstawie danych zarejestrowanych w systemie; możliwość defi niowania zestawień przekrojowych i sprawozdań okresowych za pomocą wewnętrznego mechanizmu budowy zestawień i formularzy sprawozdań; eksport danych do zewnętrznych aplikacji (np. MS Excel); przechowywanie informacji identyfikującej użytkowników dokonujących zmian w danych systemu; otwarta architektura aplikacji; definiowanie wzorników wydruków zarówno dla drukarek graficznych, jak i wierszowych; szyfrowanie hasła dostępu do aplikacji.


Lawson

Pakiet Lawson M3 7.1 został stworzony z myślą o firmach z branż tekstylnej, spożywczej, dystrybucyjnej, zasobochłonnej i produkcyjnej.

Najważniejsze nowości: znacznie ulepszony interfejs użytkownika (Smart Client), większa funkcjonalność w zarządzaniu łańcuchem dostaw (Supply Chain Orders), rozwój funkcji typowych dla danej branży, nowe jądro systemu, które oddziela aplikacje Lawson M3 od samej technologii i zapewnia klientom uniknięcie uciążliwych aktualizacji.

Smart Client, który stanowi integralną część pakietu Lawson M3 7.1, to łatwa w użyciu i zarządzaniu aplikacja kliencka zainstalowana na centralnym serwerze firmy. Intuicyjny interfejs użytkownika łatwo dostosować do specyficznych potrzeb danej branży, a nawet pojedynczego użytkownika. W nowym interfejsie można umieścić dokumenty, dwu- i trójwymiarową grafikę oraz filmy.

Nowe rozwiązanie Lawson Supply Chain Orders znajdzie zastosowanie w przedsiębiorstwach wielu branż. Łączy różne zlecenia w obrębie łańcucha dostaw, aby zapewnić większą przejrzystość i elastyczność. Automatyzuje wprowadzanie zmian do sieci zamówień i umożliwia użytkownikom sprawdzanie statusu połączonych łańcuchów zamówień, dając odpowiedź, czy realne są terminy dostawy.


Macrologic

Zarządzanie produkcją w rozwiązaniu Xpertis przeznaczone jest dla przedsiębiorstw średniej wielkości. Umożliwia redukcję kosztów produkcji i wydatków administracyjnych oraz prawidłowe zaplanowanie procesu produkcyjnego.

Przedsiębiorstwa produkcyjne i produkcyjno- usługowe każdej branży mogą wspierać swoją działalność poprzez: określanie potrzeb materiałowych i zasobów do realizowania zleceń produkcyjnych; planowanie terminów realizacji zleceń w zależności od charakteru produkcji i wykorzystania mocy przerobowych; kalkulowanie cen na podstawie szacowania kosztów wytworzenia produktu; kontrolowanie rentowności poszczególnych zleceń; rozliczanie produkcji w toku; zarządzanie jakością partii towarów oraz ocenę współpracy z dostawcami i podwykonawcami; planowanie dystrybucji towarów. Dzięki temu przedsiębiorstwa obniżają koszty zakupów i składowania surowców oraz dokładniej planują wykorzystanie zasobów.

Xpertis wspiera różne typy procesów produkcyjnych, zróżnicowane ze względu na rodzaj produktu. Zapewnia wsparcie produkcji: powtarzalnej, na magazyn, na zamówienie, montażu na zamówienie, projektów na zamówienie.


Microsoft

System Microsoft Dynamics AX – opis systemu przy firmie Bonair.

Microsoft Dynamics NAV (d. Microsoft Business Solutions – Navision) to zintegrowane rozwiązanie biznesowe dla małych i średnich firm. Używany w codziennej pracy przez ponad 45 000 firm z ponad 50 krajów. W ofercie dostępne są moduły wspomagające zarządzanie finansami, produkcją, dystrybucją, relacjami z klientem, serwisem, obsługujące e-biznes oraz przeprowadzanie analiz. Lokalni partnerzy posiadający tytuł Microsoft Certifi ed Business Solutions Partner dostosowują oprogramowanie do potrzeb klientów.

System Microsoft Dynamics NAV umożliwia sterowanie firmą w dowolnym kierunku i w dowolny sposób. Zapewnia szybki dostęp do precyzyjnych informacji, szybkie reagowanie na potrzeby klientów i zmiany na rynku oraz koncentrowanie się na skutecznym prowadzeniu działalności.


ODL

PolkaSQL – kompletny system obsługi gospodarki magazynowej i działalności handlowej przeznaczony dla firm handlowych, usługowych i produkcyjno –handlowych, również o rozproszonej strukturze punktów handlowych. Współpracuje z innymi aplikacjami ODL, m.in. z modułem CRM, modułem zamówień internetowych, sklepem internetowym, hurtownią danych oraz programem finansowo-księgowym, tworząc zintegrowany system.

Klienci ODL to m.in. duże hurtownie (w tym wielooddziałowe), firmy produkcyjne, zakłady usługowe. To przedsiębiorstwa z branż: spożywczej, komputerowej, meblarskiej, motoryzacyjnej, tekstylnej, chemicznej, dilerzy telefonii komórkowej.


Oktasoft

Rozwiązanie iRenesans od początku było tworzone z myślą o potrzebach firm działających w branżach produkcji procesowej (opartej na recepturze). Dlatego sprawdza się w branżach: spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej, metalowej czy papierniczej.

Cechy systemu istotne w tych branżach: zarządzanie łańcuchem logistycznym z uwzględnieniem: terminów przydatności, wielu jednostek miary i sposobów pakowania, parametrów jakościowych i cech charakterystycznych surowców i wyrobów oraz sezonowości; precyzyjne śledzenie partii wzdłuż łańcucha logistycznego, pozwalające określić m.in., z jakich surowców, od których dostawców i według jakiej technologii został wyprodukowany dany wyrób; planowanie i kontrola produkcji – możliwość uzyskania na wyjściu procesu kilku produktów i koproduktów o zmiennych parametrach, kalkulacje uzysku itp.; obsługa kontroli jakości – kontrola parametrów przyjmowanych surowców, kontrole międzyoperacyjne, tolerancje jakościowe itp.; wielowariantowość receptur i technologii uzależniona od miejsca realizacji, wielkości wsadu, dostępnych surowców itp.; zarządzanie produkcją z uwzględnieniem stężeń (np. zawartości białka, tłuszczu, cukru, aktywnego składnika itp.) surowców i produktów; obsługa prognozowania i sprzedaży z uwzględnieniem promocji, wielu jednostek i wariantów opakowań, cech jakościowych produktu (np. smak, aromat, kolor, stężenie); rejestracja i analiza rzeczywistych kosztów produkcji.


Oracle Polska

Oracle E-Business Suite zawiera moduły do obsługi każdego rodzaju produkcji: ciągłej, dyskretnej i projektowej. System Oracle Process Manufacturing (OPM) jest rozwiązaniem do zarządzania produkcją procesową, stosowanym w przedsiębiorstwach branży chemicznej, farmaceutycznej, spożywczej czy metalowej. Umożliwia planowanie i zarządzanie produkcją, przynoszące w efekcie skracanie czasu cykli produkcyjnych, podnoszenie efektywności oraz optymalizację procesów produkcyjnych pod kątem czasu i kosztów realizacji zamówień odbiorców. Aplikacja do zarządzania produkcją dyskretną Oracle Discrete Manufacturing (ODM) umożliwia wybór najodpowiedniejszej metody produkcji dla różnych środowisk produkcyjnych, takich jak CTO (configure-to-order – konfigurowanie na zamówienie), MTO (make-to-order – wytwarzanie na zamówienie), MTS (make-to-stock – wytwarzanie na skład), ATO (assemble-to-order – montaż na zamówienie), ETO (engineer-to-order – konstruowanie na zamówienie) oraz produkcja powtarzalna. Produkcja potokowa JIT zapewnia zredukowanie czasu wytworzenia produktów poprzez zaprojektowanie i równoważenie linii produkcyjnych. Produkcja projektowa dotyczy przedsiębiorstw przemysłu lotniczego i obronnego, przedsiębiorstw projektujących produkty na zamówienie oraz korzystających z metody kontrolowania produkcji Seiban.

JD Edwards EnterpriseOne (JDE) to kompletny zestaw modułowych aplikacji, które ułatwiają zarządzanie firmą. Przystosowany do wymogów poszczególnych branż, w pełni zlokalizowany, oparty na technologii internetowej, oferuje wsparcie szczególnie w rozwijających się obszarach działalności. Pakiet jest przeznaczony m.in. dla przedsiębiorstw średnich, które produkują, montują oraz sprzedają różnego rodzaju produkty – również dla tych, które operują w branżach kapitałochłonnych.

JDE wyróżnia się m.in. wbudowanymi procesami biznesowymi specyficznymi dla poszczególnych branż. Konfigurowalność pakietu JDE sprawia, że jego wdrożenie polega na parametryzacji, a nie na programowaniu. Branże przemysłowe, dla których JDE jest przeznaczony, to: przemysł spożywczy i papierniczy, produkcja dyskretna, przemysł ciężki oraz usługi komunalne, w tym energetyka.


PC Guard

Graffiti ERP jest systemem zintegrowanych modułów, co umożliwia zakup tylko tych jego elementów, które są w przedsiębiorstwie niezbędne. Modułowość ułatwia też podział wdrożenia na etapy oraz stopniowe rozszerzanie funkcjonalności systemu ze wzrostem wymagań użytkownika.

Podstawowe funkcje wspomagają obsługę produkcji typu zleceniowego lub ciągłej, logistyki i magazynów, sprzedaży, rachunkowości oraz kadr i płac. Ich możliwości uzupełniane są m.in. systemem CRM (obsługa kontaktów z klientem), systemem prowadzenia projektów.

Graffiti to także rozwiązania specjalizowane do wymagań branżowych, np. Graffiti Zakłady Mięsne dla zakładów przetwórstwa mięsnego lub Graffiti Remonty dla przedsiębiorstw remontowych, zakładów naprawczych taboru kolejowego, stoczni remontowych.

Otwarta architektura ułatwia dopasowanie systemu do różnych wymagań i zastosowań, a także współpracę i wymianę danych z oprogramowaniem innych producentów. Motor bazy danych Graffiti może pracować w dowolnej dystrybucji Linux lub Windows NT, Windows Server.


proALPHA Polska

Klientami Grupy proALPHA są przedsiębiorstwa średniej wielkości, produkcyjne i handlowe, z branż: elektrotechnika i elektronika, budowa maszyn, obróbka metali, meblarstwo oraz urządzenia medyczne. Coraz więcej projektów dotyczy przedsiębiorstw – spółek siostrzanych dużych koncernów, w których wdrożenie obejmuje często wiele oddziałów rozmieszonych na całym świecie.

proALPHA jest aktywnym, kompletnym rozwiązaniem, które w pełni odzwierciedla wszystkie procesy gospodarcze średniej wielkości przedsiębiorstwa przemysłowego. Dotyczy to nie tylko klasycznych obszarów funkcjonalnych, jak: planowanie i sterowanie produkcją, gospodarka materiałowa, zakupy, sprzedaż, finanse czy rachunek kosztów i wyników. System wyposażony jest również w funkcje wspomagające, takie jak: zarządzanie dokumentami, integracja online z CAD, PDM/EDM, zarządzanie relacjami z klientami (CRM), zarządzanie łańcuchem dostaw (SCM) lub komputerową integrację telefonowania (CTI). Dodatkowo proALPHA zawiera funkcje e-biznesu.


QAD Polska

QAD Enterprise Applications 2007 jest kompletnym narzędziem, spełniającym oczekiwania globalnych producentów, a jednocześnie pierwszą propozycją QAD o charakterze „deployment-independent” – zapewnia pełną elastyczność użytkowania. Rozwiązanie zostało oparte na modelu architektury zorientowanej na usługi (SOA). Podstawowe usprawnienia zapewniają skuteczniejsze zarządzanie łańcuchem dostaw i zamówieniami, aktywami przedsiębiorstwa oraz transportem i logistyką. Aplikacja usprawnia komunikację i pozwala osiągnąć większą produktywność z istniejących zasobów. Może być zainstalowana w modelu „na żądanie” (on demand), lokalnie (on premise) oraz niezależnie od urządzenia (on appliance). QAD 2007 jest przyjazne w użytkowaniu dzięki wprowadzeniu nowego interfejsu użytkownika QAD.NET UI opartego na środowisku Microsoft.

QAD 2007 zapewnia: wgląd we wszystkie operacje biznesowe, szybkie i efektywne działanie na globalnym i lokalnym poziomie, eliminację ryzyka finansowego z działań korporacji na lokalnym rynku.

Obszary funkcjonalne: QAD Financials, QAD Customer Management, QAD Manufacturing, QAD Supply Chain, QAD Service & Support, QAD Enterprise Asset Management, QAD Analytics, QAD Interoperability.


REKORD Systemy Informatyczne

System Rekord.ERP skierowany jest do sektora średnich przedsiębiorstw, charakteryzujących się produkcją dyskretną (jednostkową lub mało/średnioseryjną. Narzędzie to jest podstawą do podejmowania decyzji oraz oceny ich skuteczności. Złożoność i swoista suwerenność pewnych obszarów biznesowych realizowanych w przedsiębiorstwach stały się podstawą funkcjonalnego podziału sytemu na następujące grupy: produkcja, logistyka, sprzedaż i komunikacja z klientem, obsługa pracowników, finanse i księgowość, systemy internetowe oraz systemy powiadamiające. Dzięki otwartym standardom wymiany danych system łatwo zintegrować z obcym oprogramowaniem takim jak: CAD/CAM, pakiety biurowe, czytniki kodów kreskowych, kolektory danych.

Dalszy rozwój systemu skupia się wokół nowoczesnych rozwiązań wymiany wiedzy, opartych na technikach internetowych, co prowadzi do skrócenia efektywnego czasu reakcji oraz dostępu do spersonalizowanej informacji. Z uwagi na znaczny udział w cenie wdrożenia systemów klasy ERP kosztów instalacji i utrzymania infrastruktury zastosowano rozwiązania open source. Wykorzystanie systemu operacyjnego Linux oraz bazy danych Interbase/Firebird SQL nie tylko obniżyło obiektywną cenę zakupu oprogramowania, ale i zwiększyło wydajność oraz niezawodność pracy.


SAP Polska

Dostarczany w architekturze SOA system SAP ERP jest kompleksowym rozwiązaniem biznesowym obejmującym zakresem: Zarządzanie Finansowe (FI-CO), Zarządzanie Kapitałem Ludzkim (HCM), Zarządzanie Relacjami z Klientami (CRM), Zarządzanie Relacjami z Dostawcami (SRM), Zarządzanie Łańcuchem Dostaw (SCM) oraz Zarządzanie Cyklem Życia Produktów (PLM). Wszystkie komponenty funkcjonalne wyposażone są w gotowe zestawy analiz i raportów obsługiwanych przez Hurtownię Danych. Hurtownia jest dostarcza z rozwiązaniem BPP (Business Process Platform) będącym jednolitą platformą integracji procesów, informacji i pracowników. W zakresie SCM, oprócz zaopatrzenia, sprzedaży i gospodarki magazynowej, mieści się też zarządzanie produkcją.

Dzięki posiadanym właściwościom rozwiązanie SAP umożliwia zarządzanie produkcją dyskretną, potokową, procesową i projektową w zakresie planowania i harmonogramowania, ewidencji produkcji, ewidencji kosztów, logistyki wewnętrznej, utrzymania ruchu oraz współpracy z partnerami (kooperacja).


SENTE Systemy Informatyczne

Program SENTE Produkcja przeznaczony jest dla przedsiębiorstw, w których występują złożone procesy produkcyjne wymagające szczegółowego kalkulowania, planowania i kontroli. Program umożliwia ewidencję kart technologicznych, kalkulację kosztów wytworzenia produktów, a także planowanie produkcji i zapotrzebowania surowcowego oraz nadzorowanie produkcji. Znajduje zastosowanie zarówno w systemach produkcji przemysłowej, jak i w produkcji dyskretnej, małoseryjnej bądź jednostkowej.

Umożliwia kontrolę różnych systemów wytwarzania, takich jak: produkcja powtarzalna, produkcja na magazyn, produkcja na zamówienie, montaż na zamówienie lub projekty na zamówienie. Program jest częścią zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem, współpracuje z innymi aplikacjami pakietu SENTE eSystem.


Simple

SIMPLE.ERP – zintegrowany system wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem. Przeznaczony jest dla średnich i dużych firm handlowych, usługowych i produkcyjnych. Zapewnia spójną i kompleksową obsługę wszystkich sfer działalności przedsiębiorstwa: księgowości i finansów, obrotu towarowego, zarządzania personelem, produkcji, zarządzania kontaktami z klientami, zarządzania procesami i innych.

System wspiera realizację strategicznych celów każdej firmy, takich jak: zwiększenie sprzedaży, poprawa jakości obsługi klientów czy redukcja kosztów. Poprzez dostęp do wieloprzekrojowych zestawień uzyskiwanych na podstawie danych z systemu możliwe jest podejmowanie szybkich i właściwych decyzji biznesowych.

System dzięki wykorzystaniu technologii Microsoft SQL Server oraz najnowszych narzędzi programistycznych zapewnia bezpieczeństwo danych i integrację z pakietem Microsoft Office.


Softlab (obecnie w Asseco Business Solutions)

Softlab SQL – to system zintegrowany, rozwijalny i skalowalny, pozwalający na zmianę funkcji biznesowych i formy wizualnej w zależności od specyfiki i potrzeb klienta. Zapewnia szeroką parametryzację rozwiązań, zawiera zintegrowany zestaw narzędzi wspomagający tworzenie i modyfikację funkcji. Oferowany jest wraz z wdrożeniem, które dostosowuje funkcje do specyfiki działania firmy.

System umożliwia rejestrację dowolnych (również dynamicznych) receptur i technologii, zapewnia kontrolę nad partiami i składem surowcowym. Integracja modułów usprawnia kontrolę dostępności surowców podczas planowania produkcji i jej skorelowanie z planami sprzedaży i zakupów, stanem magazynowym i zamówieniami klientów. System umożliwia pracę za pomocą urządzeń mobilnych lub przez stronę WWW. Własne mechanizmy wspomagania oraz bezpieczeństwa pozwalają na wdrożenie systemu w różnych architekturach sieciowych, w sieciach rozległych działających online lub offline z okresową wymianą danych.


TETA

Oprogramowanie TETA 2000 w wersji przeznaczonej dla firm produkcyjnych składa się z siedmiu podstawowych modułów, które zapewniają obsługę: produkcji, gospodarki magazynowej, sprzedaży i zakupu, zarządzanie finansami, majątkiem trwałym, zasobami ludzkimi oraz relacjami z klientami, a także controlling i wszechstronną analizę informacji. Pakiet jest wydajny, bezpieczny, elastyczny i skalowalny. Otwarty na modyfikacje, a także integrację z zewnętrznym oprogramowaniem i urządzeniami. Każdy moduł funkcjonalny może pracować samodzielnie lub uzupełniać rozwiązania innych dostawców.

Zapewnia użytkownikom m.in.: pełne zdefiniowanie struktur konstrukcyjnych lub receptur oraz danych technologicznych; planowanie produkcji z zastosowaniem harmonogramu głównego i algorytmu MRP II; wprowadzanie i automatyczne generowanie zleceń produkcyjnych (np. z zamówień od klientów) oraz wiązanie ich z planami produkcji; obliczanie zapotrzebowania materiałowego dla zleceń, monitorowanie stanu ich realizacji i kalkulowanie kosztów; rejestrację przepływu produkcji w toku za pomocą wewnętrznej dokumentacji (raportów produkcyjnych); elektroniczną obsługę kart Kanban w zakresie planowania i rejestracji zdarzeń związanych z procesami wytwórczymi; wsparcie produkcji wielowariantowej konfigurowanej na indywidualne zamówienia klientów; obsługę systemu za pomocą przenośnych terminali radiowych zintegrowanych z czytnikami kodów kreskowych; obsługę magazynów wysokiego składowania.


TRAX

Infor ERP XA – kompleksowe, zintegrowane rozwiązanie klasy ERP dla średnich i dużych firm produkcyjnych (produkcja dyskretna) na platformę IBM iSeries. Dzięki modułowej budowie oferuje szeroki zakres funkcji do , efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem z uwzględnieniem specyfiki prowadzonego biznesu. Umożliwia łatwy i szybki dostęp do informacji bieżących oraz informacji krytycznych dotyczących działalności przedsiębiorstwa.

Od projektowania i sprzedaży przez produkcję i dostawę Infor ERP XA pomaga szybciej i efektywniej dostarczyć oczekiwany przez rynek produkt. Wspomaga również pracę serwisu poprzez obsługę usług posprzedażnych. Aplikacje finansowe umożliwiają wizualizację sytuacji, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo, dostarczają narzędzia analityczne, które pomagają osiągnąć przewagę nad konkurencją i udoskonalić jego efektywność, a to wszystko przy realizacji oczekiwań klienta.

Infor ERP Blending – kompleksowe zintegrowane rozwiązanie klasy ERP dla małych i średnich firm o procesowym charakterze produkcji.

Zawiera funkcje, które wspierają firmy w zarządzaniu produkcją procesową: zarządzanie formułami (recepturami), umożliwiające łączenie z kalkulacją i specyfikacją wymagań technicznych (np. skład rozpuszczalnika, VOC skład substancji lotnych, INCI Międzynarodowa Nomenklatura Składników Produktów Kosmetycznych); zintegrowane rozwiązanie do zarządzania materiałami niebezpiecznymi (Envicon), zawierające zbiory danych i arkusze o materiałach niebezpiecznych (MSDS), umożliwiające drukowanie dokumentacji (instrukcji bezpieczeństwa) i etykiet produktów w różnych językach; procedury zatwierdzania formuł oraz funkcji zawierającej historię logów systemu; dowolne definiowanie schematów nadawania numerów partii materiałów wchodzących i wychodzących oraz numeracji do celów analitycznych; zarządzanie opakowaniami i pojemnikami (również opakowaniami zwrotnymi) uwzględniające różnice pojemności również jako funkcja wspierająca obsługę miejsc składowania (magazyny); zintegrowany system zarządzania informacją laboratoryjną (LIMS) jako opcja dla automatycznego generowania zleceń kontrolnych, zwalnianie partii autoryzowane hasłem, generowanie certyfikatów analiz; elastyczna i skuteczna ocena dostawcy.

Infor ERP SyteLine – kompleksowe, zintegrowane rozwiązanie klasy ERP dla małych i średnich firm produkcyjnych (produkcja dyskretna) na platformę Microsoft Windows.

Wspomaga procesy biznesowe w przedsiębiorstwach począwszy od sprzedaży przez zaopatrzenie, produkcję, realizację zamówień klientów, dostawę produktów na czas po obsługę serwisową klienta. Narzędzie ułatwia rozwój firmy i osiąganie zysku poprzez wykorzystanie zaawansowanych technologii informatycznych.

Charakteryzują go łatwo modyfikowalne ekrany aplikacji, sprawne zarządzanie danymi i procesami taktycznymi, które można dostosować do indywidualnych wymagań biznesowych klienta. Zawansowana automatyzacja zapewnia ciągłe doskonalenie procesów w zmieniających się warunkach biznesowych.

Infor ERP SyteLine pomaga w prowadzeniu operacji międzynarodowych poprzez sprawne zarządzanie zadłużeniami, kursami walut, wielowalutowość i wielojęzykowość. Zapewnia firmom międzynarodowym łatwe i szybkie zarządzanie regułami opodatkowania.


Visma Software

Visma Business Design – system do zarządzania każdą firmą czy przedsiębiorstwem bez względu na branżę. Oferuje unikatowe możliwości specjalnego dostosowania do ról i procesów w firmie, w rytm zmieniających się potrzeb firmy. To kompletny, przyjazny dla użytkownika system, w którym odpowiednio przygotowane procedury i stymulujące środowisko wizualne stanowią najlepszy punkt wyjścia dla wyższej efektywności i większej wydajności.

System może być dopasowany do procedur obowiązujących w przedsiębiorstwie lub zadań związanych z pracą użytkownika końcowego. Można łatwo dodać nowe lub dopasować istniejące menu, ekran i reguły obsługi zgodnie z potrzebami i zadaniami roboczymi.

Jeden z najbardziej popularnych systemów w krajach skandynawskich, dystrybuowany również z sukcesem w takich krajach, jak: Niemcy, Anglia, Estonia, Litwa, Rosja, a od niedawna również w Polsce.


WM-data Techno-Progress

Pakiet TP-Administrator (TPA) – jeden z elementów Zintegrowanego Systemu Informatycznego (v. Windows) dla przedsiębiorstw komunalnych (System TP-Aqua – dla wod-kan, TP-Thermo – dla PEC, TP-Sanit – dla MPO, PGK). Pakiet złożony jest z modułów: Sprzedaż i rozliczanie odbiorców oraz prowadzenie windykacji należności – Billing z Biurem Obsługi Klienta (BOK) oraz Internetowe Biuro Obsługi Klienta (i-BOK); moduły ERP (Finanse i Księgowość, Rozliczanie Kosztów, Gospodarka Materiałowa i Magazynowa, Środki Trwałe, Kadry-Płace).

Podstawowe zalety: praca na wspólnej bazie danych; jednorazowe wprowadzanie danych do systemu; automatyczny przepływ informacji między modułami; bezpieczne przetwarzanie danych (wielopoziomowa autoryzacja dostępu do systemu i modyfikacji danych); jednolity i przyjazny interfejs użytkownika; integracja z pakietem systemów technicznych TP-Commander (GIS, SCADA).

System Informacji Kierownictwa (SIK) – jeden z elementów Zintegrowanego Systemu Informatycznego (v. Windows) dla przedsiębiorstw komunalnych. Wspiera kompleksową obsługę przedsiębiorstwa w oparciu o procedury rachunkowości zarządczej i elementy controllingu w zakresie monitorowania kosztów i przychodów, budżetowania oraz prowadzenia analiz ekonomicznych i finansowych. Zakres zestawień i analiz możliwych do uzyskania zależy od indywidualnych potrzeb klienta.

Pakiet TP-Commander – jeden z elementów Zintegrowanego Systemu Informatycznego (v. Windows) dla przedsiębiorstw komunalnych. W skład pakietu systemów technicznych wchodzą moduły: System Ewidencji Przestrzennej NET-Graf, Gospodarka Remontowo-Eksploatacyjna, Awarie, Rozliczenia Inwestycji i Remontów, Model Hydrauliczny Sieci Wod-Kan, Sieci Ciepłowniczej, Monitoring i Sterowanie Procesami (SCADA), Audyt Strat Wody, Transport.

Podstawowe zalety: praca na wspólnej bazie danych; automatyczny przepływ informacji między modułami; bezpieczne przetwarzanie danych (wielopoziomowa autoryzacja dostępu do systemu i modyfikacji danych); nowoczesny i przyjazny interfejs użytkownika; integracja z pakietem systemów ekonomicznych TP-Administrator.


  

Prognozy rozwoju systemów ERP w Polsce

 

Oferta systemów ERP stale się zmienia zarówno w kraju, jak i na świecie. Nieustannie postępują konsolidacje producentów, wymiany systemów, nowe wdrożenia, zmiany funkcjonalności. Dotychczasowe trzymanie się wyłącznie rynku dużych przedsiębiorstw odeszło w niepamięć. Ciągle wzrasta udział małych i średnich przedsiębiorstw w ogólnej liczbie wdrażających systemy klasy ERP. Chociaż ciężar kosztów badawczo-rozwojowych systemów ERP przez długie lata ponosiły głównie duże przedsiębiorstwa, obecnie podstawy MRP, MRP II, a nawet ERP stanowią elementy powszechnie przestrzeganego standardu w mniejszych firmach. Z jednej strony ciągle poszerza się zakres funkcjonalny – skierowany obecnie w kolejne nisze branżowe. Jedną z takich branż jest przemysł rolno-spożywczy.

 

Z kolei prognozy wskazują wzrost wspomagania zarządzania wytwarzaniem w ramach sieci przedsiębiorstw, powszechne zastosowanie Internetu czy wzmożone poszerzanie zakresu kooperacji. Pojawiło się nawet nowe określenie CAC (Computer Aided Cooperation – komputerowe wspomaganie kooperacji), które może być elementem poszerzającej się funkcjonalności systemów ERP. W przyszłości większe znaczenie będą miały wirtualne sieci małych przedsiębiorstw niż wytwarzanie w dużych jednostkach organizacyjnych – dlatego rozwój systemów ERP zapewne nastąpi w tym kierunku. Dodatkowym elementem nowych funkcji będzie postępująca konsolidacja z systemami CAD, zwłaszcza w obszarach wizualizacji przebiegu procesów czy faz związanych z przejściem nowego produktu z „cyfrowej fabryki” do etapu wdrażania do produkcji.

 

Dane o wdrożeniach systemów ERP w małych i średnich firmach potwierdzają wzrastającą rolę tego segmentu oprogramowania. Obecnie firmy średniej (w zwłaszcza małej) wielkości, jeśli sięgają po systemy ERP wspomagające zarządzanie, to o wiele częściej wybierają rodzimych producentów. Obecnie klasyczne ERP coraz częściej są wzbogacane o powiązania funkcjonalne z systemami klasy MES (Manufacturing Execution System) czy w obszarach logistycznych z SCM (Supply Chain Management).

 

Patrząc na historię wdrożeń, coraz częściej można zaobserwować etap „rewitalizacji”. Systemy wdrażane kilka lat temu obecnie przechodzą fazę modernizacji – optymalizacji wspieranych procesów lub poszerzania i rozwoju w dziedzinach do tej pory wspieranych pobieżnie, jak sfera operacyjnego sterowania produkcją.

 

 

prof. dr hab. inż. Józef Matuszek

Katedra Inżynierii Produkcji

Akademia Techniczno-Humanistyczna

w Bielsku-Białej

Wdrożenie ERP to sztuka zarządzania firmą

 

Jak wygląda czołówka rynku ERP w Polsce (dane za 2006 r.)? Kto ma szansę zostać na rynku?

 

– Myślę, że liderami na rynku ERP zostaną trzy czołowe marki, potem będzie grupa średniej klasy z dość zmiennym składem w czasie (w tym TETA, IFS, BAAN, Comarch, inne), pozostali dostawcy będą obsługiwali niszowe segmenty rynku.

 

Rankingi systemów ERP to bardzo wirtualne zestawy produktów i ich dostawców. Dane do rankingów najczęściej podają sami zainteresowani (firmy notowane w rankingach udzielają informacji o sobie w przekazywanych im ankietach) i rankingi te wyglądają tak, jak chcą osoby odpowiedzialne za PR i reklamę w tych firmach. Dlatego na swój własny użytek posługuję się bardzo subiektywnym kryterium: o kim najwięcej słychać i co. Myślę, że do czołówki dostawców tej klasy systemów w Polsce zaliczyć należy firmy: BPSC, Microsoft, SAP. Sądzę także, że sytuacja nie zmieni się w najbliższych latach. Powodem takiej prognozy jest obserwowany przeze mnie duży związek decyzji o wyborach produktów z ich rynkowym wizerunkiem. Dochodzi do tego postępująca konsolidacja rynku w skali globalnej, co dotyczy firm SAP i Microsoft. Dzieje się tak z prostego powodu: zarządzania ryzykiem.

 

Wdrożenia systemów ERP są rzadkim zjawiskiem w firmie (wdraża się tego typu systemy nie częściej niż raz na kilka lat), dlatego trudno tu mówić o doświadczeniu kupującego w wyborze systemu. Skoro nie ma doświadczenia, a decyzję należy podjąć, wybór pada często na produkt „bezpieczny” w opinii rynku. Niezależnie od tego, co sądzimy o racjonalności takich decyzji, w wielu przypadkach są one tak podejmowane.

 

Istnieją również inne przesłanki, by skuteczność takich decyzji uznać za wystarczającą. Bardzo ciekawe są wyniki badań firmy Forrester z 2004 r. (i nie tylko ona doszła do takich wyników): nie ma korelacji pomiędzy pozycją firmy w rankingu najlepszych na rynku a jej budżetem na IT. Kolejna ważna informacja to opinia, którą usłyszałem od pewnego konsultanta wdrażającego różne systemy, w tym ERP. Otóż na jednej z konferencji poświęconych systemom MRP II/ERP stwierdził on, że właściwie nie ma znaczenia, jaki system wdrażamy – ważne, jak go wdrażamy.

 

W kontekście tych danych należałoby, moim zdaniem, zastanowić się nad rankingiem wdrożeń zakończonych sukcesem, ale nie firmy wdrażającej, tylko tej, która u siebie wdrożyła system ERP. Znaczyłoby to, że hipoteza mówiąca, iż wdrożenie nowej techniki podniesie konkurencyjność, byłaby weryfikowalna, bo to jest (powinno być) głównym motorem takich projektów. Kto zostanie? Wydaje mi się, że wymienione przeze mnie trzy firmy, a zmniejszać się będzie liczba dostawców średniej klasy (spodziewam się konsolidacji w Polsce), niszowi zawsze będą.

  

Jarosław Żeliński

analityk biznesowy, systemowy

IT-Consulting.pl. 

 

Jakie są prognozy na najbliższe lata? Jakie branże przemysłowe będą najlepszymi klientami dostawców systemów ERP?

 

– Trudne pytanie, gdyż wdrożenie to sztuka zarządzania firmą – mowa o kupujących, to oni decydują, jak chcą uzyskiwać przewagę rynkową. Nikt nie udowodnił też tezy, że IT to jedyny słuszny sposób na wzrost konkurencyjności.

 

Wydaje mi się, że motorem popytu na rynku są precedensy i benchmarking prowadzony przez firmy będące w ogonach rankingów. Precedensy to nagłośnione przypadki sukcesów firm, które jako pierwsze zainwestowały w jakąś technologię lub rozwiązanie organizacyjne. Widać to po sukcesach sprzedażowych „liderów rynku ERP” oraz firm wdrażających normy jakości. Benchmarking to coś, co nazywam „owczym pędem”. Wielu decydentów nie zna lub nie rozumie źródła sukcesu swojego konkurenta, próbuje go więc naśladować. Wierzą, że robiąc to, co najlepsi, powtórzą ich sukces lub przynajmniej się do nich zbliżą. Takie rozumowanie jest błędne: nie ma żadnej recepty na stanie się liderem rynku. Nie znam przypadku, w którym np. ktoś po przeczytaniu książki o marketingu po roku lub pięciu stał się liderem.

 

W efekcie nie przewiduję nagłych zmian na rynku ERP. Ani wśród dostawców, ani odbiorców. Trend, na jaki warto zwrócić uwagę, to rosnący popyt w sektorze MSP. Wynika to z dwóch faktów: dostawcy oferują tańsze prekonfigurowane wersje swoich produktów, a firmy z sektora MSP widzą, że nie uciekną od konkurowania z dużymi firmami, a jednym z kryteriów konkurencyjności jest jakość współpracy z dostawcami i odbiorcami. Ta zaś zależy w dużym stopniu od tego, co stało się normą: od zarządzania informacją w firmie i szybkości jej przetwarzania. Nie ma znaczenia, czy firma jest duża, czy mała, np. czas wystawienia faktury nie może przekroczyć kilku minut lub… firma wypada z rynku.

 

Jak długo ma szansę przetrwać rynek klasycznych systemów ERP? Czy przedsiębiorstwa nie potrzebują teraz czegoś więcej?

 

– Pojawiają się techniki skracające proces powstawania dedykowanych systemów. SOA (Architektura Zorientowana na Usługi), MDA (Architektura [aplikacji] Sterowana Modelem), rozbudowane systemy workflow – to tylko niektóre techniki skracające czas i obniżające koszt tworzenia systemów. Coraz częściej nazwy metody projektowania, wdrażania, zarządzania noszą przedrostek Agile (ang. zwinny) w nazwie. Dawna zaleta systemu kompletnego i zintegrowanego staje jego zmorą. Konia z rzędem temu, kto oceni rentowność systemu ERP w kontekście poszczególnych procesów biznesowych. Po wdrożeniu systemu można próbować ocenić jego koszt w relacji do wyniku finansowego całej firmy, ale czy da się sprawdzić, na ile przysłużył się poszczególnym komórkom organizacyjnym?

 

Co zrobić, jeżeli posiadany kompleksowy system nadal skutecznie wspiera produkcję nowych wyrobów, ale w wyniku zmian na rynku jest nieskuteczny w procesie logistyki ich dystrybucji? Najlepiej byłoby „odpiąć” starą logistykę i kupić, być może u innego dostawcy, „lepszą”. Tego jednak nie da się zrobić w przypadku typowego zintegrowanego systemu ERP. To jeden z kluczowych powodów rosnącej popularności idei osobnych specjalizowanych komponentów, wspierających poszczególne procesy biznesowe, czyli architektury SOA. Wydaje mi się, że klasyczne systemy zintegrowane mają przed sobą najwyżej pięć lat. Po tym czasie na rynku systemów ERP nastąpi to, co stało się na rynku PC dwa lata temu: liczba sprzedanych notebooków przekroczyła liczbę sprzedanych desktopów. Prawdopodobnie w 2012 r. liczba wdrożeń systemów w architekturze SOA przekroczy liczbę wdrożeń zintegrowanych systemów ERP (może ERP II).

 

Moim zdaniem rozsądni producenci rozbiją swoje zintegrowane systemy na zdolne do samodzielnego funkcjonowania komponenty. Z postępującą standaryzacją (chodzi o komunikację między komponentami) firma poszukująca dla siebie rozwiązania będzie mogła skomponować z takich elementów dostosowany do swoich potrzeb system. Nigdy nie uciekniemy też od dedykowanych rozwiązań. Przewagę konkurencyjną buduje się na różnicach. To kolejny przyczynek do wiary, że architektura komponentowa ma przyszłość.

Przewidujemy dynamiczny wzrost w obszarze systemów ERP

 

Jakie są prognozy na najbliższe lata dotyczące wdrażania systemów ERP?

 

– Popyt na systemy ERP jest skorelowany z koniunkturą gospodarczą, poziomem nakładów inwestycyjnych i oczywiście zależy od stopnia nasycenia rynku. Dobrym wyznacznikiem może być również sytuacja na warszawskiej giełdzie, gdzie w tym i przyszłym roku planowana jest rekordowa ilość debiutów, spółki prezentują bardzo dobre wyniki finansowe, a jednocześnie planują dalszą ekspansję i rozwój.

 

Produkcja przemysłowa rośnie nieprzerwanie, koniunkturę dodatkowo nakręca perspektywa Euro 2012 i konieczność znacznej rozbudowy i unowocześnienia infrastruktury we wszystkich niemal obszarach. W Polsce i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej przewidujemy dynamiczny wzrost w obszarze systemów ERP, szczególnie usług konsultingowych związanych z wdrożeniami, utrzymaniem i rozwojem systemów informatycznych przynajmniej w perspektywie najbliższych 3 lat. Dlatego między innymi zdecydowaliśmy się na otwarcie w Bratysławie Centrum Usług Zintegrowanych i outsourcingu dla naszych klientów, gdzie do końca roku będzie do ich dyspozycji około 200 konsultantów.

 

Czy sektor produkcji będzie ciągle chłonnym rynkiem?

 

– Sektor produkcyjny będzie bardzo chłonnym rynkiem w najbliższych latach. Dotyczy to przede wszystkim firm średniej wielkości. Wpływ na ten stan rzeczy ma kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

 

  • ogólnie dobra koniunktura gospodarcza, która wpływa na wielkość inwestycji przedsiębiorstw, w tym również w obszarze rozwiązań IT,
  • rozwój poszczególnych przedsiębiorstw poprzez zwiększanie asortymentu, wzrost produkcji i sprzedaży, wzrost zatrudnienia itp. Firmy stają się coraz większe i coraz bardziej skomplikowane, zarządzanie na wyczucie i za pomocą kartki oraz ołówka przestaje mieć rację bytu,
  • obniżanie kosztów projektów wdrożeń systemów ERP,
  • zatrudnianie coraz lepszych menedżerów, którzy traktują system ERP jak niezbędne narzędzie pracy.

 

Jak długo ma szansę przetrwać rynek klasycznych systemów ERP? Czy przedsiębiorstwa produkcyjne nie potrzebują teraz czegoś więcej?

 

– Uważam, że nie ma górnej granicy przetrwania systemów ERP. Rozwiązania tego typu będą potrzebne tak długo, jak długo będzie istniał biznes i gospodarka. Oczywiście, systemy te będą ewoluowały, bo przedsiębiorstwa potrzebują coraz więcej funkcji czy coraz większej prostoty obsługi. Być może w przyszłości nie będziemy już nazywać ich systemami ERP – kiedyś określano je jako MRP.

 

Ważniejsza jest kwestia ewolucji systemów ERP. W przyszłości najważniejsza w ich przypadku będzie współpraca z innymi rozwiązaniami, czyli możliwość korzystania z funkcji pochodzących od wielu różnych dostawców i budowania na ich bazie własnej konfiguracji. Myślę, że kiedyś systemy ERP i poszczególne ich moduły będą ze sobą kompatybilne – jak klocki LEGO z różnych serii, niby inne, a jednak wszystkie do siebie pasują. 

 

Paweł Jędrusik

Regional Director Poland, Epicor|Scala

Podejmowanie decyzji coraz silniej opiera się na dostępie do informacji

 

Jak długo ma szansę przetrwać rynek klasycznych systemów ERP? Czy przedsiębiorstwa nie potrzebują teraz czegoś więcej?

 

– „Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, to nie możesz tym zarządzać”. W dzisiejszym świecie biznesu maksyma ta nabiera szczególnego znaczenia. Podejmowanie decyzji coraz silniej opiera się na dostępie do informacji. Do podejmowania trafnych decyzji potrzeba informacji o niespotykanej dotąd jakości oraz bardzo dogłębnej wiedzy.

 

Klasyczny system ERP, zwany inaczej zintegrowanym system informatycznym wspomagającym zarządzanie, będący modułowo zorganizowanym systemem informatycznym przedsiębiorstwa, obsługującym wszystkie sfery jego działalności, począwszy od księgowości finansowej i zarządczej oraz kadr i płac przez marketing, planowanie i zarządzanie sprzedażą, technicznym przygotowaniem produkcji i jej sterowaniem, zaopatrzeniem i gospodarką magazynową, gospodarką remontową i jakością, jest podstawowym źródłem informacji oraz danych o planowanych i dokonanych transakcjach gospodarczych w przedsiębiorstwie. Funkcje klasycznego systemu ERP są utożsamiane z funkcjami systemu informacyjnego przedsiębiorstwa i zarządzaniem jego podstawową jednostką, tj. informacją zarządczą. W dzisiejszym otoczeniu biznesowym trudno sobie wyobrazić, aby funkcje systemu informacyjnego zarządzania były realizowane z ołówkiem i kartką papieru.

 

Wbrew obiegowym opiniom rynek klasycznych systemów ERP nie jest nasycony i ma się dobrze. W najbliższych latach będzie się rozwijał szczególnie dynamicznie w obszarze MSP. Według naszych ostatnich badań rynkowych prawie 60% przedsiębiorstw poszukujących systemów wspomagających zarządzanie i dysponujących budżetem na oprogramowanie i wdrożenie na poziomie 300 tys. zł jest zainteresowanych zakupem klasycznego systemu ERP.

 

Trendy globalizacyjne i konsolidacyjne, konieczność akceptacji udziału w globalnym łańcuchu dostaw oraz zgodności z normami i standardami branżowymi (jak w przypadku branży motoryzacyjnej), rosnąca konkurencja oraz potrzeba zmiany efektywności funkcjonowania jeszcze przez wiele lat będą wymuszały na przedsiębiorstwach inwestowanie w klasyczne systemy ERP. Ewentualna potrzeba rozszerzenia zakresu ich funkcji będzie przede wszystkim związana ze skalą działania przedsiębiorstwa i jego pozycją na rynku oraz świadomością i kompetencjami kadry zarządzającej.

 

Jacek Gałkowski

dyrektor zarządzający

ALDEA IT Consulting

Systemy oferowane w przyszłości będą cechowały się jeszcze większą elastycznością i funkcjonalnością

 

Trudno mówić o „klasycznych systemach ERP”. Systemy te ewoluują ze zmieniającymi się potrzebami przedsiębiorstw. Zmiany wymagań, określane przez firmy korzystające z systemów, determinują funkcjonalność i rozwój systemów ERP. Na początku lat 90. oferowane były systemy MRP II (jedyny określony standard), w okresach późniejszych wywodzące się z nich systemy nazwano ERP, a obecnie mówi się o systemach ERP II.

 

Systemy oferowane teraz i te w przyszłości będą cechowały się jeszcze większą elastycznością i funkcjonalnością. Niewątpliwie zmiany, które będą zachodzić w firmach produkcyjnych i innych, znajdą swoje odzwierciedlenie w systemach wspomagających zarządzanie.

 

Zjawiskiem znamiennym w naszym kraju, zwłaszcza w ostatnich dwóch latach, jest poszukiwanie przez firmy kompleksowych rozwiązań wspomagających zarządzanie. W przeszłości firmy interesowały się głównie modułami obsługującymi obszary finansów i dystrybucji. Zmiana ta jest bardzo widoczna w większości branż, dotyczy zarówno przedsiębiorstw działających w sektorze produkcyjnym, jak i pozaprodukcyjnym. To zasadnicza zmiana, która już zachodzi, i zapewne ta tendencja utrzyma się w kolejnych latach.

 

To, czy popularność systemów ERP będzie rosła, uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Zasadniczą kwestią, na którą firmy mają bardzo ograniczony wpływ, jest koniunktura gospodarcza. W okresach prosperity, dużego wzrostu gospodarczego firmy mocno inwestują i przygotowują się na cięższe czasy, kiedy znaczenie przewagi konkurencyjnej, wynikającej z bardziej efektywnego sposobu zarządzania i nowoczesnych systemów informatycznych, jest oczywiste.

 

Zakładamy, że w kolejnych latach tendencja inwestowania w pełne systemy wspomagające zarządzanie utrzyma się i będzie zauważalna również w branżach pozaprodukcyjnych.

 

Marcin Taranek

prezes IFS Poland

Ważnym rynkowym trendem jest skrócenie czasu przepływu informacji pomiędzy klientami a dostawcami

 

Na międzynarodowym rynku dostawców ERP QAD od ponad 25 lat wyznacza kierunki zmian i rozwoju tej branży dla sektora produkcji przemysłowej. Firma skupia się na sześciu branżach produkcji przemysłowej, a jej oferta zmienia się tak dynamicznie, jak rynek klientów, z którymi współpracuje.

 

Jedną z obserwowanych tendencji na rynku ERP jest rozwój portfolio produktowego poza standardowe rozwiązania ERP. W maju br. nastąpił debiut naszego nowego pakietu produktów QAD Enterprise Applications 2007. W 8 kluczowych obszarach oferuje on ponad 50 modułów funkcjonalnych, z czego większa część wykracza poza klasyczną oferowaną na rynku funkcjonalność. QAD Applications 2007 jest kompletnym narzędziem, spełniającym oczekiwania globalnych producentów, a jednocześnie pierwszą propozycją QAD o charakterze deployment- independent – zapewniającą pełną elastyczność użytkowania.

 

Ze względu na stale rosnącą dynamikę rynku i ogrom informacji związanych z funkcjonowaniem przy podejmowaniu decyzji przedsiębiorstwa chcą mieć możliwość odfiltrowywania zagrożeń, dlatego QAD stworzyło system wczesnego ostrzegania, kontrolujący kluczowe dla przedsiębiorstwa wskaźniki, zapewniający bieżący monitoring zagrożeń i umożliwiający podejmowanie szybkich decyzji w odpowiedzi na zmieniające się uwarunkowania (np. zagrożenie realizacji wysyłek, znaczący wzrost zamówień klientów, opóźnienie w dostawie…). W naszych rozwiązaniach wykorzystujemy moduły typu dashboard, interpretujące bieżące zdarzenia rejestrowane w systemach ERP i sygnalizujące konieczność ewentualnych zmian.

 

Ważnym rynkowym trendem obserwowanym przez naszych specjalistów jest skrócenie czasu przepływu informacji pomiędzy klientami a dostawcami oraz odchodzenie od tradycyjnego formatu elektronicznej wymiany danych. Jest to możliwe dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu oraz rozwojowi aplikacji typu WebEDI (na przykład QAD Supply Visualization). Szczególnie ważne jest to w branżach o zaawansowanych procesach produkcyjnych i rozbudowanych łańcuchach dostaw komponentów, np. w branży motoryzacyjnej, w której stale dostosowuje się systemy wspomagania zarządzaniem do rozwoju branży.

 

Obserwowanym przez nas ostatnio kierunkiem rozwoju systemów ERP służących do wspomagania firm produkcyjnych jest wykorzystanie systemów nadzoru produkcji typu MES (Manufacturing Execution System) kontrolujących poszczególne maszyny bezpośrednio na halach produkcyjnych i komunikujących się z systemami ERP.

 

Wojciech Sieroń

Business Consultant, QAD Polska

Udział polskich dostawców w rynku ERP powinien się zwiększać w ciągu następnych kilku lat

 

Jak wygląda czołówka rynku ERP w Polsce (dane za 2006 r.)? Kto ma szansę zostać na rynku?

 

– Dostawcy rozwiązań dla największych przedsiębiorstw – to SAP, Oracle i IFS. Dla średniej wielkości przedsiębiorstw odpowiednią ofertę mają polscy dostawcy, głównie tacy jak: TETA, Comarch, BPSC. Z zagranicznych dostawców ciekawą ofertę ma Microsoft.

 

Krajowych producentów ERP od zachodnich odróżnia to, że z reguły nie narzucają klientowi żadnych utartych standardów, nie wymuszają dopasowywania się do sztywnych rozwiązań aplikacyjnych… no i koszty wdrożenia oraz utrzymania systemu są znacznie niższe.

 

Szczególnie dla przedsiębiorstw o profilu handlowym, posiadających skomplikowane sieci logistyczno-dystrybucyjne, oraz dla firm produkcyjnych istotne jest, aby system był dostosowany do firmy, a nie odwrotnie.

 

Korzystne wydaje się kupowanie rozwiązań dla produkcji czy handlu u lokalnych dostawców, pod warunkiem że wybrane aplikacje będą sprawnie funkcjonować w środowisku SOA.

 

Ciekawym nowym produktem w pełni działającym w architekturze SOA jest TETA Retail – narzędzie do obsługi handlu i dystrybucji detalicznej. Zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość ciągłej adaptacji do potrzeb dynamicznie rozwijającej się firmy.

 

Jakie są prognozy na najbliższe lata? Jakie branże przemysłowe będą najlepszymi klientami dostawców systemów ERP?

 

– Konsolidacja na rynku IT zarówno krajowym, jak i światowym postępuje. Również producenci oprogramowania ERP są częstymi obiektami akwizycji i konsolidacji. Sektor postrzegany jest jako atrakcyjny i rentowny.

 

Polski rynek ERP będzie się w najbliższych latach rozwijał w tempie 15–20%. Najsilniej wzrośnie zapotrzebowanie na systemy dla średnich przedsiębiorstw. Oracle i SAP z apetytem patrzą na średnie firmy, ale wejście na ten rynek wcale nie jest takie proste.

 

Myślę, że udział polskich dostawców w rynku ERP powinien się zwiększać w ciągu następnych kilku lat.

 

Jak długo ma szansę przetrwać rynek klasycznych systemów ERP? Czy przedsiębiorstwa nie potrzebują teraz czegoś więcej?

 

– Dużo firm przechodzi od bezpośredniej obsługi do obsługi zdalnej. Przedstawiciele handlowi, sprzedawcy mobilni też muszą działać szybko i elastycznie. Dlatego moim zdaniem najprężniej będzie się rozwijać e-commerce i rozwiązania mobilne.

 

Wprawdzie architektura zorientowana na usługi (SOA) już od dawna należy do najważniejszych trendów w branży IT, ale dopiero teraz rośnie popularność systemów zbudowanych w oparciu o tę architekturę. Odznacza się ona dużą modularnością i szybką możliwością dostosowania systemów IT do zmienionych warunków.

 

Grzegorz Zajączkowski

menedżer ds. marketingu ERP-view.pl

Sektor produkcji będzie inwestował w zintegrowane rozwiązania do zarządzania zasobami

 

Jakie są prognozy na najbliższe lata dotyczące wdrażania systemów ERP?

 

– Jednym z kierunków rozwoju systemów ERP w najbliższych latach będzie z pewnością specjalizacja. W naszym przekonaniu przedsiębiorstwa coraz częściej będą inwestowały w systemy przeznaczone dla branży, w jakiej działają.

 

Zaletą tego typu rozwiązań jest ich doskonałe dopasowanie do specyfiki danej branży. SAP ma w ofercie 29 rozwiązań branżowych, zaprojektowanych, by spełniać wymagania takich instytucji jak organy administracji publicznej, placówki ochrony zdrowia, firmy handlowe, banki, firmy chemiczne, wysokich technologii i inne. Nasi eksperci tak je opracowali, by zawierały funkcje odpowiadające potrzebom tych firm, a także wymogom formalnym i prawnym, jakie są przed nimi stawiane.

 

Czy sektor produkcji będzie ciągle chłonnym rynkiem?

 

– Sektor produkcji będzie w najbliższym czasie inwestował w zintegrowane rozwiązania do zarządzania zasobami, ponieważ dzięki nim można dokonać znacznych oszczędności.

 

Odpowiednio zaplanowany proces produkcji umożliwia między innymi pracę przedsiębiorstwa w systemach make-to-order i engineer-to-order, które zapewniają minimalizowanie kosztownego magazynowania surowców i gotowych produktów.

 

Jak długo ma szansę przetrwać rynek klasycznych systemów ERP? Czy przedsiębiorstwa produkcyjne nie potrzebują teraz czegoś więcej?

 

Systemy ERP światowych dostawców, takich jak SAP, cały czas ewoluują. Nie są to te same systemy, które były projektowane 10 czy 20 lat temu. Obecnie wykorzystują one najnowsze technologie, takie jak SOA czy SaaS, by najlepiej odpowiadać na dynamicznie zmieniające się potrzeby odbiorców.

 

Dlatego można stwierdzić, że przedsiębiorstwa produkcyjne potrzebują zintegrowanego, nowoczesnego systemu zarządzania zasobami. Taki system będzie wspierał ich rozwój i pozwoli w sposób jednolity zarządzać wszystkimi procesami biznesowymi.

 

Marek Sobczyński, dyrektor Sprzedaży

Produktów dla Sektora Przemysłowego

 

 


O systemach ERP

Uzupełnienie informacji z tabeli


7milowy

System: SAP

Partnerzy we wdrażaniu: www.sap.com/poland/solutions

/smb/allinone/partnerdirectory/index.epx.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Dramers SA, Herlitz sp.z o.o., Grupa Scaninter – FI-AA, TR, CO, MM-WM, PP, SD, HR; – FI-AA, TR, CO, MM-WM, PP, SD; Cehave sp.z o.o. – FI-AA, CO, MM, PP, SD


BCC (Business Consulting Center)

System: mySAP Business Suite, my SAP ERP

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Celsa Huta Ostrowiec (start produktywny II 2007) – kompleksowe wdrożenie SAP dla Zakładu Wyrobów Kutych, zaawansowane funkcje SAP zwłaszcza w obszarze produkcji i zarządzania jakością; Basell Orlen Polyolefins (start produktywny I 2007) – kompleksowe wdrożenie SAP: rachunkowość finansowa (FI), księgowość majątku trwałego (FI-AA), zarządzanie środkami pieniężnymi (TR), kontroling (CO, CO-PA, ML), gospodarka materiałowa i zaopatrzenie (MM), sprzedaż i dystrybucja (SD), zarządzanie projektami i przedsięwzięciami (PS); Hortex Holding (start produktywny I 2007) – kompleksowa migracja z Oracle e-Business Suite do mySAP ERP, obszary rachunkowości finansowej, środków trwałych, zarządzania środkami pieniężnymi, kontrolingu, a także gospodarki materiałowej i zaopatrzenia, planowania produkcji, sprzedaży i dystrybucji oraz kadr i płac; ABB Polska (start produktywny I 2007) – zarządzanie projektami i przedsięwzięciami (PS)


Bonair

System: Microsoft Dynamics AX 4.0

Partnerzy we wdrażaniu: www.microsoft.com/poland

/dynamics/partnerzy/firmy/flash/index.html. Moduły dla produkcji: MRP1, MRP2, MRP3, Planowanie główne, Handel, Logistyka, WMS, Industry Equipment Manufacturing (IEM), RFID, Kreator produktów (modeli).

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: VTS (klimatyzacje) – moduły logistyczne, handlowe, finansowe i moduł CRM; Gamet (okucia meblowe) – Finanse, Produkcja I, II i III, Zasoby, Planowanie, Zaawansowane Zarządzanie Magazynem, Sprzedaż, Zakupy, CRM oraz Analizy Biznesowe; Iglotech (klimatyzacje) – Finanse, Formularze, Bankowość Elektroniczna, Środki trwałe, Handel, Umowy handlowe, Logistyka, Planowanie Główne, Projekty Podstawowe oraz Rozszerzone, CRM – Automatyzacja Procesu Sprzedaży oraz Honoraria; Metaltech (maszyny rolnicze) – Moduł Podstawowy Baza MS SQL Server, Finanse Rozszerzone, Formularze, Bankowość elektroniczna, Środki Trwałe, Handel, Umowy handlowe, Wielooddziałowość (Intercompany), Logistyka, Zarządzanie Magazynem, Zaawansowane Zarządzanie Magazynem, Zarządzanie Produkcją, Produkcją II, Produkcją III, Planowanie Główne, Zasoby, Projekty Podstawowe, CRM – Automatyzacja Procesu Sprzedaży


BPSC

System: Impuls 5 (następca systemu Impuls BPSC)

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Zakłady Drobiarskie Koziegłowy sp. z o.o. (trwa) – FK, KP, ST, GM, MRP, Transport; Mostostal Płock SA (trwa) – FK, ST, KP, DB, GM, CRM, ZOD; Gonar sp. z o.o. (trwa) – FK, KP, ST, DB,GM, CRM, MRP


Digitland

System: System Zarządzania Firmą DIGITLAND ENTERPRISE.

Moduły dla produkcji: – Produkcja: wielkoseryjna na bazie PW=RW, rozliczenie kosztów, normy technologiczne, zleceniowa na bazie PW=RW, kompletacja w zestawy.

Przykłady wdrożeń: Komandor (2004), Fabryka Autobusów Solbus (2004), Teekanne Polska (2002) – finanse, gospodarka magazynowa, logistyka, dystrybucja, pętla MRP, kontroling, produkcja, rozliczenia dewizowe, środki trwałe, kadry i płace; Plastic Factory COBI (1997) – finanse, gospodarka magazynowa, logistyka, dystrybucja, pętla MRP, kontroling, produkcja, rozliczenia dewizowe, środki trwałe


Epicor|Scala Polska

System: iScala 2.3

Rok produkcji: pierwsza wersja w 1978 r., aktualna wersja XII 2006 r.

Partnerzy we wdrażaniu: Ap Consulting, HS&I, MSG Consulting, River, UM-DATA.

Moduły dla produkcji: iScala Manufacturing, iScala SCM, iScala Logistics, iScala Warehouse Management, iScala Quality Control, iScala Collect.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: KAN (rozpoczęcie 2006) – 100 użytkowników, pełny zakres: finanse, logistyka, produkcja, serwis, BI, płace, CRM; Nobile (rozpoczęcie 2006) – finanse, logistyka, magazyny, produkcja, łańcuch dostaw, BI; Eltrim – Zakład Produkcji Przewodów Elektrycznych (rozpoczęcie 2006) – finanse, logistyka, produkcja, BI.

Branża reprezentowana przez klientów: chemiczna (ok. 15%), elektroniczna (ok. 5%), energetyczna (1%), farmaceutyczna (ok. 15%), metalurgiczna (ok. 10%), motoryzacyjna (ok. 5%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (ok. 7%), przetwórstwa minerałów (1%), rafi neryjno-petrochemiczna (1%), spożywcza (ok. 17%), wodno-kanalizacyjna (1%), automatyka przemysłowa, transport i logistyka, hotelarstwo, telekomunikacja, dystrybucja

System: Vantage 8.03

Moduły dla produkcji: Zarządzanie Zleceniami, Projektowanie, Prognozowanie i Główny Harmonogram Produkcji, Harmonogramowanie, Zaawansowane Planowanie i Harmonogramowanie, Planowanie Potrzeb Materiałowych, Zarządzanie Zakupami, Zarządzanie Relacjami z Dostawcami, Zarządzanie Zapasami, Zaawansowane Zarządzanie Materiałowe, Wysyłka i Przyjęcia, MES, Lean Manufacturing, Zapewnienie Jakości, Zarządzanie Zamówieniami Sprzedaży, Zarządzanie Ofertami, Masowa Wysyłka i Pakowanie, Projektowanie i Zarządzanie Zmianami Konstrukcyjnymi, Vantage PLM, Konfigurator Produktu.

Współpraca z systemami: CAD (AutoCAD, AutoCAD Mechanical 2000, Autodesk Mechanical Desktop, Catia, I-DEAS, Inventor, ME10, MEDUSA, MicroStation, PRO*CAD 2D, Pro/ENGINEER, Solid Edge, SolidWorks, Unigraphics), MES, EDI (wbudowane). Przykłady wdrożeń: Energoserwis (rozpoczęcie styczeń 2007) – pełny system


ETOB-RES, Przedsiębiorstwo Informatyki

System: Komadres.M

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Fabryka Maszyn Leżajsk (1.06.2006–31.12.2006), Elektrometr Jarosław (1.11.2005–30.06.2006) – Finanse i Księgowość, Majątek, Logistyka – Zaopatrzenie, Magazynowanie, Sprzedaż, Kadry i Płace, Obieg Dokumentów, Produkcja, baza TPP, Planowanie, Zlecenia Produkcyjne, Kalkulacja kosztu normatywnego

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana (10%), energetyczna (20%), metalurgiczna (30%), motoryzacyjna (20%), wodno-kanalizacyjna (20%)


HEUTHES

System: ISOF (Internetowy System Obsługi Firmy)

Rok produkcji: premiera rynkowa w 2000 r. Wersja 8.2 wprowadzona 1.03.2007 r. Nowe wersje średnio co 3 miesiące.

Moduły dla produkcji: dodatkowe – CRM Serwisowy, DMS, Zakupy, Logistyka, Rachunkowość, Zamówienia.

Orientacyjny koszt wdrożenia (zakup licencji, wdrożenie techniczne): licencja – przykładowo na moduł Magazyn od 480 zł netto/stanowisko (baza danych i system operacyjny serwera dostępne bez opłat w trybie open source); outsourcing – przykładowa opłata abonamentowa za moduł Magazyn od 48 zł netto/stanowisko miesięcznie


Hogart

System: JD Edwards EnterpriseOne

Branża reprezentowana przez klientów: chemiczna (10%), elektroniczna (5%), energetyczna (5%), farmaceutyczna (15%), metalurgiczna (5%), motoryzacyjna (10%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (10%), przetwórstwa minerałów (5%), spożywcza (30%), inna (5%)


Humansoft

System: humansoft HermesSQL

Środowisko: dla serwera: Windows 200/2003 Server + MS SQL Server, dla stacji klienckiej: Windows 98/200/XP (zalecany Windows XP).

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: PPHU Flaxpol sp. z o.o. – zinformatyzowane obszary działalności: sprzedaż i zakupy – licencja na serwer (część handlowo- magazynowa), moduł Obsługa walut; obsługa klienta – licencja na serwer (część handlowo-magazynowa); moduł Zarządzanie kontaktami (CRM); zarządzanie siecią akwizytorów – moduł Obsługa akwizycji; gospodarka magazynowa – licencja na serwer (część handlowo-magazynowa); zaopatrzenie – Hermes Serwer (część handlowo-magazynowa); serwis gwarancyjny i pogwarancyjny – moduł Serwis i usługi; produkcja – moduł Produkcja; księgowość i finanse – licencja na serwer (część handlowo-magazynowa); moduł Księga handlowa; kadry i płace; środki trwałe.

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana (12%), elektroniczna (15%), motoryzacyjna (13%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (10%), spożywcza (30%), metalowa (20%)


IFS Industrial and Financial Systems Poland

System: IFS Applications

Firma założona w 1983 r., oddział na terenie Polski otworzyła w 1992 r.

Moduły dla produkcji: Manufacturing Standards (Standardy Produkcji), Costing (Koszty), Dynamic Order Processing (Dynamiczna obsługa zleceń), Constrained Based Scheduling (Planowanie ograniczeń – CBS), Master Scheduling (Plan główny), Capacity Requirements Planning (Planowanie Zdolności Produkcyjnych – CRP), Inventory Part Origin Tracing (Śledzenie pochodzenia poz. magazynowej), Inventory Part Usage Tracing (Śledzenie użycia poz. magazynowej) – kontrola odbywa się poprzez pełną obsługę numerów seryjnych, od dostawcy do odbiorcy w ciągu całego życia produktu, Customer Orders (Zamówienia Klientów), Inventory (Magazyn), Kanban, PDM-Confi guration (Konfiguracja produktów standardowych) – składa się z: zarządzania konfiguracjami standardowymi (PDM), konfiguracjami na zamówienie (Confi ger to Order), konfiguracjami pod projekt (Projekt Delivery), w ramach PDM obsługa zmian technologicznych w produkcji regularnej (Change Management) oraz obsługa systemu techniki zarządzania zmianami (FMEA), Quality Management, (Zarządzanie jakością), Constrained Based Scheduling (Harmonogramowanie operacyjne – CBS), Configuration Back Office, Con- fi guration Characteristic (Zaplecze konfiguracyjne, Charakterystyki konfi guracyjne), Moduł remontowy (MRO), Service Management.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Armatura Kraków – IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Remonty, rozwiązania kadrowo-płacowe, CRM; Grupa Paradyż (2007) – CRM; Com40Ltd. – IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Remonty, IFS Dokumentacja; ProfiM – IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Zasoby Ludzkie, IFS Płace, IFS CRM, IFS Harmonogramowanie Operacyjne, IFS Remonty, IFS Zarządzanie Dokumentacją, IFS Szkolenia, IFS Harmonogramowanie Zakupów, IFS Planowanie Popytu, IFS Analiza Zarządcza, IFS Witryny Internetowe oraz Kontrahentów, IFS Kontrola Jakości; MPS – IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Kadry i Płace; Wkręt-Met – IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Remonty, IFS Kadry i Płace, CRM; Kaczmarek – IFS Finanse, IFS Dystrybucja i IFS Planowanie Popytu, IFS Produkcja, IFS Koszty, IFS HR oraz IFS Obsługa Serwisu, IFS Harmonogramowanie Operacyjne (CBS), IFS Zarządzanie Dokumentacją i IFS Zarządzanie Jakością.

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana (8,1%), petrochemiczno- chemiczna (7,4%), energetyczna (17%), farmaceutyczna (0,7%), hutnicza (8,1%), motoryzacyjna (3%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (1,5%), przetwórstwa minerałów (0,7%), spożywcza (4,4%), maszyny i wyposażenie przemysłowe (13,3%), meblarska (11,9%), odzieżowa (0,7%), telekomunikacja (3%), handel hurtowy (5,2%), ubezpieczenia (0,7%), poligraficzna (3%), usługi biznesowe (3,7%), IT (2,2%), transport (0,7%), inne (4,4%)


Infor Global Solutions

System: Infor ERP COM

Moduły dla produkcji: Infor SupplyWEB.

Branża reprezentowana przez klientów: motoryzacyjna (10%), elektrotechnika (15%), tworzywa sztuczne (20%), maszynowa (45%), inne (10%)

System: Infor ERP LN (linia Baan) Pierwsza wersja systemu w 1986 r. (Baan TRITON), ostatnia w 2004 r. (ERP LN).

Partnerzy we wdrażaniu: Infor Global Solutions, S&T (www.snt.pl), BEELC sp. z o.o. (www.beelc.pl).

Moduły dla produkcji: Dane konstrukcyjne, Pozycja asortymentowa – dane produkcyjne, Zestawienia materiałowe, Technologia; Kalkulacja cen sprzedaży i kosztu własnego, Zlecenia produkcyjne – wycena; Kalkulacja kosztu własnego i cen szacowanych, Zarządzanie projektem; Zlecenia produkcyjne – planowanie; Planowanie zasobów; Zlecenia produkcyjne – realizacja, Nadzór we/wy procesu produkcyjnego; Zarządzanie zleceniami, Przewozy, Handel elektroniczny; Gospodarka magazynowa; Kontrakty sprzedaży, Kontrakty zakupu; obsługa Kontraktów sprzedaży i Kontraktów zakupu; Dane konstrukcyjne; Montaż, Konfiguracja produktu, Zarządzanie Projektem, Zarządzanie jakością, Produkcja powtarzalna, Gospodarka narzędziowa, Serwis, Gospodarka remontowa, Zarządzanie obiektami (dokumentami, zmianami).

Środowisko: HP9000_PA8000 (HP–UX), IBM_RS6000 (AIX), Intel (Windows 2000/2003), Sun_Sparc (Solaris), Intel (SUSE Linux ES), IA64 (HP-UX, Windows).

Przykłady wdrożeń: 6 projektów w trakcie w 2006 r. (w tym projekty międzynarodowe) – Alstom Power (od 1992); Rafako (od 1998); Bombardier Transportation (od 1998); Apator (od 2000); Bonar Remo (2006); Grupa Kęty (od 1999) – pełny zakres wdrożenia: zintegrowane funkcje zarządzania produkcją od projektu do realizacji i serwisowania (jeśli konieczne), planowania krótko- i długoterminowego, zakupów, sprzedaży, gospodarki magazynowej, finansów z kontrolą kosztów i budżetowaniem.

Branża reprezentowana przez klientów: chemiczna (6%), elektroniczna (21%), energetyczna (4%), metalurgiczna (4%), motoryzacyjna (8%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (10%), spożywcza (4%), inna (42%), w tym przemysł maszynowy (19%), sprzęt grzewczy, sprzęt dla wojska, kable itp.

System: Infor ERP LX (linia BPSC) W 1982 r. pojawiła się pierwsza wersja systemu, w 2006 r. – najnowsza wersja.

Partnerzy we wdrażaniu: ISA sp. z o.o. (www.isa.com.pl), SK Consulting (www.skc.pl).

Moduły dla produkcji: MDM/SFC, CST, CST/SFC, SFC/JIT, DRP/MPS/MRP, CAP, SFC/ JIT, ORD/BIL/DRP/SAL, WHM, ORD/INV/MPS/MRP/ DRP/PUR, INV, MDM.

Przykłady wdrożeń: Huta Katowice Stal-Service sp. z.o.o. (od 1997); Eaton Trucks Components S.A. (od 1998); Delphi Mechatronic Systems sp. z.o.o. (od 1999); Lentex SA (od 2000) – logistyka, produkcja; Lear Corporation Poland sp. z o.o. (od 2000); Huhtamaki Polska sp. z o.o. (od 2002).

Branża reprezentowana przez klientów: chemiczna (10%), elektroniczna (15%), farmaceutyczna (17%), metalurgiczna (7%), motoryzacyjna (11%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (7%), przetwórstwa minerałów (2%), spożywcza (12%), produkty konsumpcyjne, przemysł maszynowy, tytoniowy (19%)

System: Infor ERP MAX+

Moduły dla produkcji: Dane konstrukcyjne, Pozycja asortymentowa – dane produkcyjne, Zestawienia materiałowe, Technologia; Kalkulacja cen sprzedaży i kosztu własnego, Zlecenia produkcyjne – wycena; Kalkulacja kosztu własnego i cen szacowanych, Zarządzanie projektem; Zlecenia produkcyjne – planowanie; Planowanie zasobów; Zlecenia produkcyjne – realizacja, Nadzór we/wy procesu produkcyjnego; Zarządzanie zleceniami, Przewozy, Handel elektroniczny; Gospodarka magazynowa dla wysyłki; Kontrakty sprzedaży, Kontrakty zakupu, Gospodarka magazynowa; obsługa Kontraktów sprzedaży i Kontraktów zakupu; Dane konstrukcyjne; Montaż, Produkcja powtarzalna, Serwis.

Środowisko: Intel (Windows 2000/2003), Intel (SUSE Linux ES), Sun_Sparc (Solaris), IA64 (HP-UX, Windows).

Liczba wdrożeń w produkcji: ok. 38 (3 w 2006 r., w tym projekt międzynarodowy).

Przykłady wdrożeń: Plexiform (2000) – 100%, Jutrzenka SA (2002) – 100%, Aplisens (2004) – 100%, MIFAM (2005) – 70%, Lecce Pen (2006), Lider SKG (2006).

Branża reprezentowana przez klientów: chemiczna (6%), elektroniczna (21%), energetyczna (4%), metalurgiczna (4%), motoryzacyjna (8%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (9%), spożywcza (5%), inna (43%), w tym: przemysł maszynowy (19%), sprzęt grzewczy, sprzęt dla wojska, kable itp.

System: Infor ERP System 21

Moduły dla produkcji: Zaawansowane Zarządzanie Produkcją (MD), Kontrola Produkcji (PC), Active Reporter (AR), Produkcja Harmonogramowana (MK), Planowanie Ogólne (MP), Planowanie Potrzeb Materiałowych (MR), Planowanie Zdolności Produkcyjnych (CP), Zaawansowana Obsługa Sprzedaży (OA), Gospodarka Magazynowa (IN), Analizy Sprzedaży (SA), Konfigurator (CN), Obsługa lokalizacji magazynowych (WH), Enterprise Order Management (EO), Sterowanie Produkcją (MJ), Gospodarka Magazynowa (IN), Order Capture (OM), Doc.connect, Process.connect.

Branża reprezentowana przez klientów: chemiczna (29%), elektroniczna (6%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (35%), spożywcza (30%)

System: Infor ERP XPPS

Moduły dla produkcji: Infor SupplyWEB, dodatkowe – wielofirmowość i wielozakładowość.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Simoldes Plastikos – produkcja, logistyka, EDI, BI, WMS; Izo-Blok – produkcja, logistyka, EDI, WMS


IT.integro

System: Gardens

Moduły dla produkcji: Gardens EDEN, Shop Network Management, Project Management, Printing Management.

Współpraca z systemami: otwarty na wszystkie systemy zewnętrzne o określonej strukturze


Jeeves Information Systems AB

System: Jeeves Universal

Moduły dla produkcji: Jeeves Produkcja, Jeeves Planowanie Graficzne, Shop Floor Reporting, Jeeves Sales, Jeeves Zapasy, Jeeves WMS, Jeeves Serwis/Jeeves Reklamacje


Junisoftex sp. z o.o.

System: Perfect-Ekspert SQL

Środowisko: system baz danych – MS SQL Server 6.0, MS SQL Server 6.5, MS SQL Server 7.0, MS SQL Server 2000/2005, Oracle Enterprise Edition, MySQL.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Suwary SA – Pabianice; Format – Wronki (wdrożenie w toku).

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana (60%), chemiczna (5%), energetyczna (10%), metalurgiczna (5%), wodno-kanalizacyjna (20%)


Macrologic

System: Xpertis

Środowisko: MacroCLIENT – Linux, Windows 95/98/ NT/2000/XP/2003.

Metoda wdrożenia: szczegółowe rozpoznanie celów biznesowych, a następnie potrzeb i preferencji klienta w zakresie zakupu oraz sposobu wdrożenia systemu informatycznego. Firma wspólnie z klientem analizuje procesy przebiegające w firmie, identyfikuje przeszkody w ich sprawnym przebiegu; oblicza, ile może zyskać na ewentualnej zmianie w procesach; doradza, jak dostarczane narzędzia mogą mu w tym pomóc. Przedsiębiorca pozostaje pod jej opieką od podjęcia rozmów o biznesie aż do wspólnej mierzalnej oceny wyników współpracy. Wdrożenie rozwiązań informatycznych przeprowadzane jest zgodnie z przygotowaną w ramach normy ISO 9001:2001 metodyką wdrożenia. Proces taki wymaga co najmniej dwupoziomowej struktury organizacyjnej (zarządzanie przez Szefa Projektu) i jest konstruowany dla każdego kontraktu indywidualnie. Przebieg i konstrukcja procesu jest zgodna z opisem metod identyfikacji wymagań, analizy, projektowania i wdrożenia oprogramowania.


Microsoft

System: Microsoft Dynamics NAV (d. Microsoft Business Solutions – Navision)

Partnerzy we wdrażaniu: www.microsoft.com/poland

/dynamics/partnerzy/firmy/flash/index.html

Moduły dla produkcji: kontrola jakości produktu – dedykowana dla branż (np. farmacja, produkcja procesowa), obsługa kodów kreskowych, RFID – dedykowana dla branż.

Przykłady wdrożeń w produkcji w 2006 r.: www.microsoft.com/poland/dynamics/wdrozenia/default.mspx


ODL

System: PolkaSQL

Przykłady wdrożeń: Maxtop (produkcja spożywcza wyrobów mrożonych) – wdrożenie modułu produkcji systemu PolkaSQL obsługującego produkcję wielo- etapową. Oprogramowanie pozwala tworzyć półprodukty, które służą jako składniki kolejnych wyrobów. System obsługuje zlecenia produkcyjne oraz proste rozliczanie kosztów. Rozlicza pracowników z pobranych materiałów, z ilości wytworzonych wyrobów oraz pozwala doliczyć dodatkowe koszty do ich wartości


Oktasoft

System: iRenesans

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Felix Polska – finanse, logistyka, SCM, produkcja (planowanie, zarządzanie produkcją, kontrola i rozliczanie)


Oracle Polska

System: Oracle E-Business Suite

Partnerzy we wdrażaniu: Accenture, Deloitte, IBM/ BCS, Abi Soft, Comarch, Sygnity, DahliaMatic, Infovide- Matrix, PKP Informatyka, ABG Ster-Projekt, Chemia. com, Alatus, Prokom, Asseco Business Solution (Incenti), FITECH.

Moduły dla produkcji: Engineering (Prototypowanie) i BOM (Techniczne Przygotowanie Produkcji), Cost Management (Zarządzanie Kosztami), Manufacturing Scheduling (Harmonogramowanie Produkcji), MS/MRP, Advanced Supply Chain Planning (Zaawansowane Planowanie Łańcucha Dostaw), CRP, Produkcja w Toku, Order Management (Zarządzanie Zamówieniami), Warehouse Management System (Magazyn Wysokiego Składowania), Supply Chain Management (Zarządzanie Łańcuchem Dostaw), Flow Manufacturing (Produkcja Potokowa), Inventory Management (Zarządzanie Magazynem), Engineering (Prototypowanie), PLM (Zarządzanie Cyklem Życia Wyrobu), CAD, Process Manufacturing (Produkcja Procesowa), Project Manufacturing (Produkcja Projektowa), Mobile Supply Chain Applications (Aplikacje Mobilne – obsługa kodów kreskowych), Transportation Planning (Planowanie Transportu), Global Order Promising (Globalna Dostępność do Zaoferowania)

System: JD Edwards EnterpriseOne

Moduły dla produkcji: Zaawansowane planowanie i harmonogramowanie (APS), w tym: Harmonogramowanie Produkcji Procesowej, Harmonogramowanie Produkcji Dyskretnej, Prognozowanie Popytu i Consensus Popytu, Planowanie Zapotrzebowania, Planowanie Produkcji i Dystrybucji, Planowanie Sprzedaży i Operacji, Obsługa produkcji procesowej, Obsługa produkcji „szczupłej” (lean), Obsługa dystrybucji i składowania z wykorzystaniem znaczników radiowych; Produkcja – inne moduły: Zarządzanie jakością, Produkcja oparta na przepływie popytu, Konfigurator produktów (Base Confi gurator), Zarządzanie mieszaniem (Blend Management), Kontrola i jakość partii


PC Guard

System: Graffiti ERP

System stworzony w 2000 r., rozwijany.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Techpak sp. z o.o., JAFAR SA, GG Profits sp. z o.o., Investment Trading sp. z o.o.


proALPHA Polska

System: proALPHA

Partnerzy we wdrażaniu: proALPHA Polska sp. z o.o. oraz sieć partnerów.

Przykłady wdrożeń: Artech Polska sp. z o.o. (1.01.2005) – zakupy, sprzedaż, produkcja, gospodarka materiałowa, finanse i księgowość, środki trwałe, workflow, Analyzer, Intercompany; Reichle & De-Massari (1.01.2007) – zakupy, sprzedaż, produkcja, gospodarka materiałowa, finanse i księgowość, środki trwałe, rachunek kosztów, workflow; Helukabel (1.01.2007) – zakupy, sprzedaż, produkcja, gospodarka materiałowa, finanse i księgowość, środki trwałe, rachunek kosztów, workflow.

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana (20%), elektroniczna (40%), energetyczna (10%), metalurgiczna (20%), motoryzacyjna (10%)


QAD Polska

System: QAD Enterprise Applications 2007 Rok produkcji – 2007, system MFG/PRO rozwijany od ponad 20 lat.

Moduły dla produkcji: QAD Financials, QAD Customer Management, QAD Manufacturing, QAD Supply Chain, QAD Service & Support, QAD Enterprise Asset Management, QAD Analytics, QAD Interoperability. Ponad 70 modułów funkcjonalnych. QAD Financials: QAD General Ledger, QAD Accounts Payable, QAD Accounts Receivable, QAD Cost Management, QAD Fixed Assets, QAD Enhanced Controls, QAD Sales and Use Tax, QAD Global Tax Management, QAD GS1 Integration (QSYNC-CP), Enterprise Validation, QAD Multiple Currency, QAD Cash Management, QAD General Ledger Report, QAD GL Consolidation, QAD European Accounting, Localizations etc. QAD Customer Management: QAD Advanced Forecasting, QAD Configured Products, QAD Sales Quotations, QAD Sales Orders, QAD Sales Analysis, QAD Shipping, QAD Marketing Automation, QAD Sales Force Automation, QAD Advanced Pricing Management, QAD Customer Self–Service, QAD Demand Management, QAD Distributed Order Management, QAD Consignment Inventory, QAD Collaborative Portal, QAD Configurator,etc.; QAD Manufacturing: QAD Master Scheduling, QAD Material Requirements Planning, QAD Capacity Requirements Planning, QAD Work Orders, QAD Repetitive, QAD Inventory Control, QAD Physical Inventory, QAD Quality Management, QAD Shop Floor Control, QAD Manufacturing Execution Workbench, QAD Product Structures, QAD Routings/Work Centers, QAD Formula/Process, QAD Product Change Control, QAD Compliance, QAD Lean Manufacturing, QAD Just-In-Time Sequencing, QAD Production Scheduler, QAD PRO/PLUS etc.; QAD Supply Chain: QAD Purchasing, QAD Global Requisition System, QAD Product Line Planning, QAD Resource Planning, QAD Supply Chain Planning, QAD Enterprise Operations Planning, QAD Distribution Requirements Planning, QAD Linked-Site Costing, QAD Transportation Management, QAD Warehousing, QAD Supply Visualization, QAD EDI eCommerce, QAD Trade Management, QAD Logistics Accounting, QAD Release Management etc.; QAD Service & Suport: QAD Service and Support Management, QAD Mobile Field Service, QAD Project Realization Management; QAD Enterprise Asset Management: Capital Project Management, Plant Maintenance, MRO Inventory, MRO Purchasing; QAD Analytics: QAD Business Intelligence, QAD Reporting, QAD Decision Support; QAD Interoperability: QAD Global Enterprise Foundation, QAD Enhanced Security, QAD Process Editor, QAD Data Synchronization, QAD QLinQ, QAD QXtend, QAD Tools & Embedded DB, QAD .NET User Interface etc.

Liczba wdrożeń w produkcji: ok. 130 aktywnych w Polsce, 5500 na świecie.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Pett & Pett Donako – wdrożenie kompleksowe, w tym zaopatrzenie, produkcja, sprzedaż, finanse i księgowość, serwis, zaawansowane planowanie i harmonogramowanie; Termet – kompleksowe, w tym zaopatrzenie, produkcja, sprzedaż, finanse i księgowość, serwis; Koelner – roll-out rozwiązania na kolejne zakłady; Drutem – zaawansowane zarządzanie magazynem wysokiego składowania; Profarm – migracja do nowej wersji i walidacja; Cussons – migracja do nowej wersji.

Branża reprezentowana przez klientów: elektroniczna (6%), farmaceutyczna (5%), motoryzacyjna i śr. transportu (27%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (1%), spożywcza (20%), dobra konsumpcyjne (w tym: meblarska, chemia gospodarcza, opakowania (18%), maszyny i urządzenia przemysłowe (23%)


REKORD Systemy Informatyczne

System: Rekord.ERP

Partnerzy we wdrażaniu: dystrybutorzy: ATS Systemy Informatyczne sp. z o.o. (Szczecin), Info-Projekt sp. z o.o. (Rzeszów), PARTNER (Gdańsk); przedstawiciele: Converse sp. z o.o. (Zielona Góra), DDN – Usługi Informatyczne (Pisarzowice), IT.Informatyka (Inowrocław), ZUI Syskom (Konin).

Moduły dla produkcji: Techniczne Przygotowanie Produkcji, Rozliczenie Produkcji, Sterowanie Produkcją, Rozdzielca Produkcji, Planowanie Produkcji, eDostawca, Zamówienia Własne, Rejestracja Produkcji, Zamówienia Obce, Faktura, eCRM, eSprzedaż, ePrzedstawiciel, Gospodarka Magazynowa, just in time – eDostawca, System Kontroli Jakości, Rejestracja Produkcji (w tym halowa).

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Żywiecka Fabryka Sprzętu Szpitalnego Famed SA – Produkcja, Logistyka, Sprzedaż, Finanse, Zasoby Ludzkie, Systemy Analityczne; SZBD: FireBird; platforma systemowa: serwer: Linux, stacje robocze: Windows. Podczas wdrożenia zaimplementowano struktury fantomowe, które pozwalają elastycznie objąć działaniem ogromną ilość konfiguracji wyrobów oraz zapewniają wczesne zasilenie pętli MRP potrzebami o długich terminach dostawy; Metchem sp. z o.o. – Produkcja, Logistyka, Sprzedaż, Finanse, Zasoby Ludzkie, Systemy Analityczne; SZBD: FireBird; platforma systemowa: serwer: Linux, stacje robocze: Windows. Przygotowanie systemu ERP do integracji z parkiem maszynowym, co pozwoli na implementację warstwy (MES) bezpośrednio w strukturę ERP.

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana (10%), motoryzacyjna (15%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (10%), przetwórstwa minerałów (55%), spożywcza (5%), inne (5%)


SAP Polska

System: SAP ERP

Moduły dla produkcji: przygotowanie produkcji – PP-BD (element ECC), wyznaczanie kosztów produkcji – CO-PC (element ECC), tworzenie budżetu dla każdego procesu produkcyjnego – CO-OM (CO-OM-CCA, CO-OM-OPA), planowanie – PP-MRP (element ECC), prognozowanie zdolności produkcyjnych – PP-CRP (element ECC), SAP SCM (rozwiązanie w ramach Business Suite), kontrola produkcji – PP-SFC (element ECC), sprzedaż i dystrybucja – SD (element ECC), obsługa magazynu – MM-IM (element ECC), SAP EWM (rozwiązanie w ramach Business Suite), lean manufacturing – PP-KANBAN (element ECC), zarządzanie zmianami produktów – LO-ECH (Logistics – General LO, element ECC), kontrola jakości – QM, optymalizacja produkcji – SAP APO PP/DS. (komponent SAP SCM), obsługa kodów kreskowych, RFID – SAP EWM (Radio Frequency Framework), SAP Netweaver.

Współpraca z systemami: oparte na uniwersalnej platformie integracyjnej BPP rozwiązanie SAP może współpracować z dowolnym systemem zewnętrznym praktycznie we wszystkich obszarach. Zapewnia integrowanie danych oraz procesów obsługiwanych przez inne systemy, tworząc środowisko do kompleksowego budowania procesów w skali całej firmy i zarządzania nimi poprzez workflow. Warstwa portalowa pozwala na ujednolicenie środowiska pracy użytkowników, a hurtownia danych oferuje raportowanie i wsparcie decyzyjne w oparciu o dane i informacje pochodzące z dowolnych źródeł (zewnętrznych i wewnętrznych).

Cykl wdrożenia: zależy od kilku czynników, takich jak: zakres wdrożenia, stopień przygotowania organizacji do absorpcji rozwiązania, determinacja kierownictwa, zaangażowane siły i środki. Rekordowe wdrożenia o średnim stopniu komplikacji były zamykane w czasie nieco dłuższym niż pół roku. Realny okres to od 9 do12 miesięcy.

Metoda wdrożenia: własnej metodyka wdrożenia ASAP gwarantuje niskie ryzyko, rozsądne koszty przy wysokiej jakości wdrożenia i pewności realizacji założonych celów.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Górnośląska Spółka Gazownictwa – SAP Business Suite (zarządzanie finansami, ewidencja księgowa, raportowanie, zarządzanie środkami trwałymi), planowane są kolejne etapy wdrożenia; Hortex – SAP ERP (zarządzanie finansami, rachunkowość, kontroling, zarządzanie środkami trwałymi, należnościami, gospodarka materiałowa, zaopatrzenie, sprzedaż i logistyka, kadry i płace); Zakłady Chemiczne Unia – SAP Business One (zaopatrzenie, sprzedaż, planowanie i zarządzanie produkcją); Kompania Piwowarska – SAP ERP (sprzedaż, dystrybucja, zaopatrzenie, finanse i kontroling oraz analizy biznesowe).

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana (3%), chemiczna (3%), elektroniczna (6%), energetyczna (1%), farmaceutyczna (1%), metalurgiczna (3%), motoryzacyjna (3%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (1%), przetwórstwa minerałów (1%), rafineryjno-petrochemiczna (1%), spożywcza (7%), wodno-kanalizacyjna (1%), produkcja dyskretna (11%)


SENTE Systemy Informatyczne

System: SENTE eSystem

Środowisko: platforma PC (Intel, AMD), system operacyjny: klienci – Windows, PocketPC, serwer baz danych – Linux, Windows 2003 Server

Przykłady wdrożeń: Fabryka Mebli AiB sp. z o.o. (czerwiec 2006) – SENTE Produkcja. SENTE SiD, SENTE Personel, SENTE Finanse i Księgowość; ZTiF Złoty Stok (listopad 2005) – SENTE Produkcja, SENTE SiD, SENTE CRM, SENTE Finanse i Księgowość, SENTE Personel; Cross sp. z o.o. (wrzesień 2006) – SENTE Sprzedaż i Dystrybucja, SENTE Produkcja


Simple

System: SIMPLE.ERP

Partnerzy we wdrażaniu: Simple sp. z o.o., Mikrostat sp. z o.o., Softeam sp. z o.o., Konsultant Komputer sp. z o.o., Amatec Polska sp. z o.o., Faber sp. z o.o., Radosław Dżochowski Soft Consulting sp. z o.o.

Środowisko: serwer: komputer zgodny z PC, procesor minimum Pentium III 1 GHz, pamięć operacyjna minimum 512 MB RAM + 64MB RAM * ilość stacji roboczych, minimalna wolna przestrzeń dyskowa 20 GB, urządzenie podtrzymujące zasilanie, urządzenie do wykonywania kopii zapasowych baz danych (np. streamer); stacja robocza: komputer zgodny z PC, procesor minimum Celeron 400 MHz, pamięć operacyjna minimum 256 MB RAM, minimalna wolna przestrzeń dyskowa 2 GB; system operacyjny: serwera: Windows NT 4.0/2000/ XP/2003 z najnowszymi aktualizacjami; stacji roboczej: Windows NT 4.0/2000/XP z najnowszymi aktualizacjami.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Fabryka Narzędzi Fanar SA – Finanse i Księgowość, Majątek Trwały, Obrót Towarowy, Proces Produkcji; TU-POL Tuchenhagen sp. z o.o. – Finanse i Księgowość, Personel, Majątek Trwały, Obrót Towarowy, Proces Produkcji; Dantherm Filtration sp. z o.o. – Finanse i Księgowość, Obrót Towarowy, Proces Produkcji.

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana, chemiczna, farmaceutyczna, papiernicza, drzewna, włókiennicza, spożywcza, remonty, prace inżynieryjne


Softlab

(obecnie w Asseco Business Solutions)

System: Softlab SQL

Moduły dla produkcji (dodatkowe): zarządzanie procesami produkcji za pomocą urządzeń mobilnych, konektor – możliwość współpracy ze specjalizowanymi urządzeniami i oprogramowaniem.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Galwanotechnika I – wszystkie moduły + rozwiązanie mobilne; Prefabet – Logistyka i Sprzedaż, Produkcja, Finanse i Księgowość, Kadry i Płace, Środki Trwałe; Trzuskawica – wszystkie moduły; Blachy Pruszyński – Logistyka i Sprzedaż, Produkcja, Finanse i Księgowość, Kadry i Płace, Środki Trwałe


Systemy Informatyczne SYKOM

System: SyKOF

Przykłady wdrożeń: Posnet S.A., A. BLIKLE sp. z o.o., Invac Intervac sp. z o.o., Transsystem SA – FK, Logistyka, Produkcja, KiP; LEK-AM sp. z o.o.

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana, elektroniczna, farmaceutyczna, spożywcza, przetwórstwo tworzyw sztucznych


TETA

System: TETA 2000

Współpraca z systemami firm: Psion-Teklogix – twórca przenośnych terminali radiowych zapewniających radiową łączność z systemami logistycznymi TETY; Huzar Software – producent oprogramowania do obsługi celnej; PMI Software – dostawca oprogramowania Pemac 5 klasy CMMS wspomagającego gospodarkę remontową i utrzymanie ruchu; 4TECH – krajowy producent rozwiązania plan9000 klasy CMMS; KM Consulting – twórca systemu Itera, który wspiera zarządzanie sieciami przedstawicieli handlowych korzystających z urządzeń mobilnych.

Metoda wdrożenia TETY została wyróżniona Medalem Europejskim dla Usług w konkursie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej i BCC.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej sp. z o.o. – Finanse, Majątek Trwały, Logistyka, Produkcja, Personel; Adamed Pharma – Finanse, Majątek Trwały, Logistyka, Produkcja, Personel.

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana (4%), chemiczna (8%), elektroniczna (15%), energetyczna (3%), farmaceutyczna (7%), metalurgiczna (10%), motoryzacyjna (9%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (3%), rafineryjno-petrochemiczna (3%), spożywcza (8%)


TRAX

System: Infor ERP XA

Rok produkcji systemu – 1978 r. Aktualna wersja Infor ERP XA v.7.7 wprowadzona w 2006 r. Polska wersja w 1993 r.

Moduły dla produkcji (dodatkowe): Field Service Management, Product Lifecycle Management, Configurator, Data Collection, Business Intelligence.

Przykłady wdrożeń: EKK WAGON sp. z o.o., Fabryka Ostrów Wlkp. (2005) – obecne wdrożenie obejmuje: Sprzedaż, Zakupy, Magazyny, Produkcja – Definiowanie i Konstrukcja Wyrobów, Planowanie Zdolności Produkcyjnych, Planowanie Potrzeb Materiałowych, Kontrola Produkcji w Toku; Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat SA (2002) – obecne wdrożenie obejmuje: Sprzedaż, Magazyny, Konstrukcja Wyrobów; Maflow Polska sp. z o.o. (1996) – obecne wdrożenie obejmuje: Sprzedaż, Zakupy, Magazyny, Produkcja – Definiowanie i Konstrukcja Wyrobów, Planowanie Zdolności Produkcyjnych, Planowanie Potrzeb Materiałowych, Kontrola Produkcji w Toku, Gospodarka Remontowa; Legrand Fael sp. z o.o. (1999) – obecne wdrożenie obejmuje: Finanse, Magazyny, Konstrukcja Wyrobów, Zakupy, Sprzedaż, Produkcja – MRP II.

Branża reprezentowana przez klientów: elektroniczna, metalurgiczna, motoryzacyjna, papiernicza, drzewna, włókiennicza, elektromaszynowa, maszynowa, meblarska

System: Infor ERP Blending

Rok produkcji systemu – 1992, aktualnie obsługiwana wersja Infor ERP Blending 5.9 wprowadzona w 2007 roku.

Przykłady wdrożeń: Remmers Bautsoffetechnik Gmbh, Niemcy, Spirig AG, Egerkingen, Szwajcaria, einzA Lackfabrik Gmbh, Hamburg, Niemcy, Luena Miramid Gmbh, Niemcy.

Branża reprezentowana przez klientów: chemiczna, farmaceutyczna, przetwórstwa minerałów, rafineryjno-petrochemiczna, spożywcza, biotechnologiczna, kosmetyczna

System: Infor ERP SyteLine

Rok produkcji systemu – 1983, aktualnie obsługiwana wersja Infor ERP SyteLine v. 7.04 wprowadzona w 2004 r., polska wersja Infor ERP SyteLine w 2005 r.

Moduły dla produkcji (dodatkowe): modelowanie procesów biznesowych – BPM, kontrola jakości – Quality Control System (QCS), obsługa posprzedażowa – Field Service Plus (FSP), gospodarka remontowa – Field Service Plant Maintenance (FSPM), wspieranie procesów decyzyjnych – Workflow, zaawansowany konfigurator produktu – Configurator, uproszczone raportowanie produkcji i obsługa kodów kreskowych – Data Collection, zaawansowane analizy wielowymiarowy typu Business Intelligence – SyteLine BI.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Zakład Kuźnia Matrycowa sp. z o.o. (2005–2006) – Obsługa Sprzedaży, Obsługa Zakupów, Gospodarka Magazynowa, Zarządzanie Produkcją, Zaawansowane Planowanie Produkcji (APS), Kadry, Płace, Księgowość Finansowa; Kuźnia Ostrów Wielkopolski sp. z o.o. (2005–2006) – Obsługa Sprzedaży, Obsługa Zakupów, Gospodarka Magazynowa, Zarządzanie Produkcją, Zaawansowane Planowanie Produkcji (APS), Kadry, Płace, Księgowość Finansowa; Mikrostyk sp. z o.o. (2006–2007) – Obsługa Klienta, Zarządzanie Produktem, Zarządzanie Projektami dla nowotworzonych wyrobów, Zaawansowane Planowanie Produkcją (APS), Zarządzanie Zakupami, Zarządzanie Produkcją, Zarządzanie Magazynami, Zarządzanie Finansami, Majątek Trwały, Kadry i Płace; Hispano-Suiza Polska sp. z o.o. (2007, w toku).

Branża reprezentowana przez klientów: elektroniczna, farmaceutyczna, metalurgiczna, motoryzacyjna, papiernicza, drzewna, włókiennicza, elektromaszynowa, maszynowa, meblarska


Unifactor

System: UniFirma

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana, elektroniczna, metalurgiczna, papiernicza, drzewna, włókiennicza, spożywcza


Visma Software

System: Visma Business Design

Partnerzy we wdrażaniu: Visma Software sp. z o.o., Visma Software AS Dania. Współpraca z systemami: EDI wbudowane jako standard; za pomocą BIG (Business Interface Gateway) może współpracować w zasadzie z każdym innym systemem i aplikacją.

Branża reprezentowana przez klientów: budowlana (5%), chemiczna (2%), elektroniczna (6%), energetyczna (4%), farmaceutyczna (3%), metalurgiczna (10%), motoryzacyjna (6%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (6%), przetwórstwa minerałów (5%), rafi neryjno-petrochemiczna (1%), spożywcza (9%), wodno-kanalizacyjna (3%), firmy handlowo-produkcyjne (40%)


WM-data Techno-Progress

System: TP-Administrator, SIK, TP-Commander Zintegrowany pakiet systemów ekonomicznych TP-Administrator (v. Windows) dedykowany dla przedsiębiorstw komunalnych (wod-kan, pec, mpo, pgk); System Informacji Kierownictwa (SIK) do wykonywania różnorodnych analiz ekonomiczno-finansowych; Zintegrowany pakiet systemów technicznych TP-Commander (v. Windows) dedykowany dla przedsiębiorstw komunalnych (wod-kan, pec, mpo, pgk).

Moduły dla produkcji: System Rozliczania Kosztów (moduł pakietu TP-Administrator), System Informacji Kierownictwa SIK, System Kontroli Realizacji Inwestycji i Remontów, System Gospodarka Remontowo-Eksploatacyjnej (moduły pakietu TP-Commander); System Sprzedaży (moduł pakietu TP-Administrator); System Gospodarka Magazynowa (moduł pakietu TP-Administrator).

Współpraca z systemami: pakiet TP-Administrator – współpraca z pakietem TP-Commander GIS (Zarządzanie Infrastrukturą Techniczną w oparciu o mapy cyfrowe) i SCADA (System Monitoringu i Sterowania); System Informacji Kierownictwa (SIK) – współpraca z pakietem TP-Administrator i TP-Commander; pakiet TP-Commander – współpraca z pakietem TP-Administrator.

Przykłady wdrożeń w 2006 r.: Białogard – Regionalne Wodociągi i Kanalizacja sp. z o.o. – Pakiet TP-Administrator; Będzin – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. – Pakiet TP-Administrator, SIK i pakiet TP-Commander; Biała Podlaska – Bialskie Wodociągi i Kanalizacja Wod-Kan sp. z o.o. (w trakcie) – Pakiet TP-Administrator, SIK; Drawsko Pomorskie – Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. – Pakiet TP-Administrator; Dzierżoniów – Wodociągi i Kanalizacja sp. z o.o. (w trakcie) – Pakiet TP-Administrator, SIK i pakiet TP-Commander; Katowice – Rejonowe Przedsiebiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (w trakcie) – Pakiet TP-Administrator, SIK i pakiet TP-Commander; Kostrzyn nad Odrą – Miejskie Zakłady Komunalne sp. z o.o. (w trakcie) – Pakiet TP-Administrator, SIK; Leżajsk – Miejski Zakład Komunalny sp. z o.o. – Pakiet TP-Administrator, SIK; Nowogard – Przedsiębiorstwo Usług Wodnych i Sanitarnych sp. z o.o. (w trakcie) – Pakiet TP-Administrator, SIK i TP-Commander; Racibórz – Zakład Wodociągów i Kanalizacji – Pakiet TP-Administrator; Skarżysko-Kamienna – Energetyka Cieplna Miasta Skarżysko-Kamienna sp. z o.o. (grupa MVV) – Pakiet TP-Administrator, SIK.

Branża reprezentowana przez klientów: energetyczna (12), wodno-kanalizacyjna i komunalna (MPO, PGK) – 190 wdrożeń