Wdrożenie EDI w Stelweld

    Hicron Consulting zakończyło projekt wdrożenia rozwiązania EDI (Electronic Data Interchange) w firmie Stelweld. Dzięki szybkiej i sprawnej wymianie dokumentów biznesowych rozwiązanie pomogło firmie zoptymalizować obsługę klientów Volvo i Scania. 

    Eksperci Hicron Consulting nie tylko wdrożyli rozwiązanie EDI, ale też zamodelowali całość procesu obiegu dokumentów między firmą Stelweld a jej kontrahentami. Opracowali również koncepcję umów terminarzowych, czyli dokumentów gromadzących informacje zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz firmy, potwierdzających zamówienia kontrahentów Stelweld. Umowy terminarzowe dają podstawy do optymalnego planowania produkcji w różnych horyzontach czasowych i dostarczają informacji na potrzeby planowania zakupów i realizacji wysyłek. Podczas obsługi zamówień są zamieniane automatycznie w dokumenty dostaw, a w kolejnym etapie w faktury.

    „Otrzymaliśmy tytuł Lidera Informatyki będąc jedną z najlepiej zinformatyzowanych firm w Polsce.  Byliśmy też dwukrotnie nagrodzeni Gazelą Biznesu jako dynamicznie rozwijająca się firma. Te tytuły zobowiązują i po tych sukcesach nie zamierzamy spocząć na laurach. Przewagę konkurencyjną w dużej mierze zawdzięczamy SAP. Chcąc być prawdziwym liderem także dla naszych klientów, będziemy iść naprzód i ciągle go rozwijać, poprawiać, udoskonalać. Wdrożenie EDI to kolejny krok do celu”  – mówi Mariusz Gulka, Menedżer ds. IT i Planowania Produkcji w firmie Stelweld.

    Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu EDI, zamówienia spływające do firmy Stelweld od jej kontrahentów są realizowane znacznie szybciej. Głównie poprzez wyeliminowanie czynności ręcznego tworzenia i wprowadzania dokumentów do systemu. Teraz cały proces realizacji zamówień przebiega automatycznie. Wystarczy kilka kliknięć w systemach firm Volvo  i Scanii określających ilość, rodzaj i czas dostarczenia materiałów, by wygenerować zamówienie i przesłać je elektronicznie do działu sprzedaży Stelweld. Tam następuje szybkie potwierdzenie realizacji, zaplanowanie działań produkcyjnych, potwierdzenie terminów, zaplanowanie i realizacja wysyłek. Na koniec generowane są faktury. Wszystko bez straty czasu na tradycyjne przesłanie, odbiór i obsługę papierowych dokumentów. Pełna automatyzacja procesu powoduje również minimalizację ryzyka wystąpienia błędów pojawiających się podczas ręcznego wprowadzania dokumentów do systemu.

    „Zawsze staraliśmy się być jak najlepszym dostawcą dla naszych klientów. To, że nam się to udaje jest zasługą nie tylko naszej pracy, ale i narzędzi informatycznych które gwarantują jej wysoki standard. SAP buduje zaufanie i często przez ten pryzmat postrzegają nas nasi partnerzy i klienci. To z kolei przekłada się na zyski. Wdrożenie SAP było dla nas dużym krokiem naprzód. Ale to, dzięki czemu zarabiamy najwięcej, to te wszystkie elementy budowane wokół systemu. To właśnie pozwala nam podbijać rynek” – mówi Bogusław Stelczyk, Prezes Zarządu firmy Stelweld.

    Większość firm wdrażających rozwiązanie EDI zatrzymuje się na etapie obsługi zleceń. Stelweld poszedł o krok dalej, włączając w EDI fakturowanie i integrując rozwiązanie z działem produkcji. Dzięki temu informacja o nowym zleceniu spływa do działu produkcji błyskawicznie, już w momencie złożenia zamówienia, co znacznie ułatwia planowanie zapotrzebowań produkcyjnych.