Uniwersyteckie Centrum Kompetencyjne na PW

IBM Polska i Politechnika Warszawska podpisały umowę o utworzeniu Uniwersyteckiego Centrum Kompetencyjnego na Politechnice Warszawskiej (University Competence Center – UCC). Ten wyspecjalizowany ośrodek będzie wspierać dydaktykę i rozwój najnowszych technik programistycznych, w szczególności w obszarze bezpieczeństwa, zarządzania sieciami, cloud computingu, oprogramowania do pracy grupowej, analityki i baz danych.

W ramach porozumienia PW uruchomi nowy program zajęć dla ponad 4000 studentów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Ponadto zaoferuje studentom udział w Programie Kwalifikacyjnym IBM (IBM Qualification Program), umożliwiając im uzyskanie pre-certyfikatów w technologiach IBM po ukończeniu zajęć.

Na mocy podpisanej umowy IBM i PW będą rozszerzać współpracę na polu edukacji studentów i pracowników naukowych, jak również praktycznego zastosowania produktów IBM na zajęciach. IBM ponadto umożliwi pracownikom PW bezpłatny udział w treningach i sesjach certyfikujących. Uniwersyteckie Centrum Kompetencyjne będzie się specjalizować w systemach operacyjnych, rozwiązaniach Tivoli, Lotus Notes Domino, Rational i systemach Information Management (np. bazach danych DB2 oraz systemie Cognos BI).

– Podpisanie umowy z IBM w celu założenia Uniwersyteckiego Centrum Kompetencyjnego na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej wpisuje się w strategię rozwoju naszego wydziału. Obecnie jesteśmy zadowoleni ze współpracy z innymi dużymi i mniejszymi firmami. Planujemy także rozwijanie tego typu działań na mocy porozumień z kolejnymi przedsiębiorstwami oraz korporacjami krajowymi i zagranicznymi – zwłaszcza, że gmach wydziału będzie w ciągu najbliższych lat rozbudowywany i znajdzie się w nim miejsce dla nowych partnerów – powiedział prof. dr hab. inż Jan Szmidt, dziekan Wydziału EiTI PW.

– IBM od siedemnastu lat rejestruje najwięcej patentów rocznie. W zeszłym roku zarejestrowaliśmy blisko 5 tys. wynalazków. Są to nowe technologie, innowacyjne rozwiązania, które potem znajdują szybko zastosowanie w życiu codziennym. Współpracując z uczelniami wyższymi, rozwijamy wiedzę studentów o tych rozwiązaniach, ale też doskonalimy nasze produkty. Cieszymy się, mogąc współpracować przy edukacji polskich studentów, których kwalifikacje są bardzo wysoko oceniane na świecie – powiedziała Anna Sieńko, dyrektor generalna IBM Polska.

IBM Polska aktywnie wspiera edukację i rozwój nowych technologii. Jednym z najdynamiczniej rozwijających się programów IBM jest Inicjatywa Akademicka, która promuje wybitnie uzdolnionych studentów i absolwentów uczelni technicznych. Obecnie w wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy IBM a ośrodkami akademickimi w ramach Inicjatywy Akademickiej uczestniczy ponad 150 uczelni z całego świata, w tym 31 z Polski.

Politechnika Warszawska jest wiodącą uczelnią techniczną w Polsce i jedną z największych w Europie Środkowej, zatrudniając 2000 pracowników naukowych i kształcąc ponad 30 000 studentów, większość w trybie studiów dziennych.

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych prowadzi badania w następujących obszarach: informatyka, automatyka i robotyka, inżynieria biomedyczna, mikroelektronika i optoelektronika, systemy pomiarowe, multimedia, radioelektronika i telekomunikacja. (ej)