Techniki lean w nowoczesnej produkcji i łańcuchu dostaw

Techniki lean są kluczem do sukcesu. Ich konsekwentne wdrażanie prowadzi do ograniczenia kosztów i czasu produkcji oraz błyskawicznego reagowania na sygnały popytu ze strony rynku. Zapewniają wysoką jakość produktu, dostawy na czas, racjonalne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa, redukcję zapasów magazynowych. Dlatego z roku na rok rośnie zainteresowanie technikami lean wśród kadry zarządzającej zakładami produkcyjnymi.

25 września 2013 r. w warszawskim hotelu Golden Tulip odbyła się kolejna edycja bezpłatnego seminarium poświęconego tematyce „odchudzania procesów biznesowych” – „Techniki lean w nowoczesnej produkcji i łańcuchu dostaw”, nad którą patronat prasowy objęły redakcje magazynów MSI Polska oraz Inżynieria i utrzymanie ruchu zakładów przemysłowych.

Lean manufacturing (elastyczna, „odchudzona produkcja”) to określenie systemu zarządzania produkcją, a właściwie filozofia działania. Jej efektem jest płynny proces przepływu wartości produktu – od surowców po produkt końcowy, zgodnie z zasadą: „rób tylko to, za co zapłaci klient” w jak najkrótszym czasie i przy jak najmniejszym nakładzie pracy. Lean jest synonimem ciągłego doskonalenia. To idea definiowana według National Institute of Standards and Technology jako „systematyczny sposób identyfikacji i likwidacji marnotrawstwa na drodze nieustannego doskonalenia produkcji i tworzenia ciągłego przepływu wyrobów w tempie dyktowanym przez popyt klientów – w pogoni za perfekcją”.

W seminarium udział wzięło blisko 80 słuchaczy zainteresowanych sposobami ograniczania marnotrawstwa w ich zakładach pracy, m.in. dyrektorzy ds. IT, logistyki, produkcji, kierownicy ds. kontroli jakości, UR, inżynierowie metod produkcji, inżynierowie procesu, specjaliści ds. lean manufacturing, planowania, logistyki. Uczestnicy reprezentowali m.in. przemysł budowlany, chemiczny i tworzyw sztucznych, elektrotechniczny i elektroniczny, farmaceutyczny, kosmetyczny, metalowy, motoryzacyjny, poligraficzny, spożywczy, branżę energetyki, rolnictwo, transport i logistykę, usługi dla przemysłu (m.in. motoryzacyjnego), branżę wodno-kanalizacyjną.

Andrzej Biziuk z LeanQ Team przeprowadzał składający się z 5 pytań test nt. tablic wskaźników

 Pierwszą prelekcję „Wizualne zarządzanie wynikami, czyli jak zarządzać poprzez wskaźniki na wszystkich poziomach firmy” wygłosił Andrzej Biziuk z firmy LeanQ Team. Podczas interaktywnej prezentacji prelegent podkreślał, że tablice zarządzania wizualnego powinny ułatwiać przekazywanie informacji podczas spotkań produkcyjnych. Informacji rzetelnych, pochodzących z gemba (z jap. gemba – miejsce, w którym coś się dzieje, utożsamiane z poziomem operacyjnym/produkcją). Według prelegenta filozofia lean polega na inwestowaniu przede wszystkim w ludzi.

Duże zainteresowanie wzbudziły rozwiązania będące bohaterami kolejnej prelekcji – „Lean Manufacturing. Automatyczne regały na produkcji i w działach utrzymania ruchu” – systemy magazynowe wyposażone w półki i element ruchomy działający według zasady „towar do człowieka”. Krzysztof Szymanek i Andrzej Anielski z firmy ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne zaprezentowali dwa modele regałów sterowanych komputerowo – jeden (Rotomat) działa na zasadzie automatycznie obracających się półek, a drugi (Lean Lift), wyposażony w element windowy dostarcza półki do okna dostępowego, wprost do rąk operatora. Automatyczny regał magazynowy może pomóc zaoszczędzić do 80% powierzchni, zmniejszając jednocześnie błędy pobierania i znacznie redukując czas kompletacji towaru. Może być też wykorzystywany jako podręczna narzędziownia.

Kolejne przykłady automatyzacji przedsiębiorstw produkcyjnych zaprezentował Szymon Gumółka z firmy Balluff w prelekcji „Nowoczesne systemy automatyki wspierające procesy Lean”. Pokazywał m.in., jak można przyspieszyć realizację zadań Działu UR, wykorzystując inteligentne czujniki (elektroniczne i mechaniczne, obrotowe i liniowe przetworniki położenia, systemy identyfikacji RFID, systemy połączeń oraz moduły I/O) oraz rozwiązania wizyjne zapewniające poprawę jakości, a przez to wzrost satysfakcji klienta.

Następnie Bogusław Krasuski z fimy Omron Electronics omówił „Praktyczne wdrożenie koncepcji Lean and Keen” – jak techniki lean usprawniły funkcjonowanie jego firmy, m.in. uproszczono przepływ danych poprzez ich wstępną selekcję w systemie IT. Keen to pasja, coś, na czym się koncentrują… Własne koncepcje przekładają na korzyści dla klientów (oferta 361o, czyli 360 o + 1 o).

Kolejny prelegent – Andrzej Kulik w prezentacji „Lean Maintenence (UR) – warunkiem wstępnym pomyślnego Lean Producenta” opierał się m.in. na przykładzie wdrożenia w zakładzie zlokalizowanym w Afryce, gdzie pracował przez wiele lat.

Ostatnią prelekcję „Theory of Constraints a Lean Management” wygłosił Tomasz Król z Instytutu Doskonalenia Produkcji, prezentując obszary, w których Teoria Ograniczeń może się uzupełniać z rozwiązaniami opartymi na technikach lean. Wspólną częścią obu metod jest optymalizacja linii produkcyjnej poprzez eliminację wąskich gardeł, przy czym Teoria Ograniczeń (TOC) skupia się na wyszukiwaniu najsłabszego ogniwa, bo tylko wtedy usprawnienia mają sens. Prelegent prezentował m.in. różnice w podejściu lean i TOC.

Panel dyskusyjny. Od lewej: Tomasz Król (Instytut Doskonalenia Produkcji), Szymon Gumółka (Balluff), Andrzej Biziuk (LeanQ Team), Krzysztof Szymanek (ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne), Michał Adamowski (Streamsoft), Bogusław Krasuski (Omron Electronics)

Swoistym podsumowaniem seminarium był panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy zastanawiali się nad wykorzystaniem metod lean w obliczu pogarszającej się koniunktury. Jakie czynniki ograniczają ich wdrażanie? Jakie są motorem? Relację z panelu przedstawimy w listopadowym numerze magazynu Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych, w rubryce IT dla przemysłu. Na zakończenie wręczono wszystkim imienne certyfikaty uczestnictwa.

Spotkanie tradycyjnie odbywało się w ciepłej, kameralnej atmosferze. Służyło do poszerzania wiedzy, rozwiązywania palących problemów, nawiązywania kontaktów biznesowych. Rosnąca liczba uczestników jest dowodem na potrzebę organizowania takich spotkań. W przerwach kontynuowane były dyskusje dotyczące rozwiązań prezentowanych podczas poszczególnych prelekcji. Słuchacze zainteresowani byli wszystkimi rozwiązaniami przedstawianymi podczas seminarium. A jak uczestnicy oceniają seminarium?

– Biorę udział w seminarium, ponieważ pragnę zapoznać się z rozwiązaniami dla logistyki, nowoczesnymi technikami wchodzącymi na rynek, które można by zastosować w naszej firmie, żeby m.in. zmniejszyć powierzchnię magazynową. Ciekawe są przykłady wdrożeń w realnych firmach, jakie się tu pojawiły – to opinia Jakuba Kocjana z firmy HUF Polska.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w seminarium ze względu na przekrój uczestników. Są to zawsze osoby, którym dedykowana jest nasza tematyka, co często skutkuje odpowiednimi kontaktami biznesowymi. Zadowoleni jesteśmy także z organizacji, bo zawsze krótko i na temat, konkretnie. Bardzo ciekawa, zróżnicowana tematyka – tak ocenia seminarium Krzysztof Szymanek (ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne).

Kolejne seminarium pod patronatem redakcji MSI Polska, tym razem dotyczące rozwiązań IT dla nowoczesnej produkcji, odbędzie się 14 listopada 2013 r. w Krakowie. Organizator serdecznie zaprasza do rejestracji online na to wydarzenie. Informacje na stronie www.seminaria.trademedia.us.

Autor: Elżbieta Jaworska