T-Systems – zwycięzca w przetargu RWE

T-Systems, spółka teleinformatyczna należąca do globalnej grupy Deutsche Telekom, wygrała międzynarodowy przetarg Grupy RWE. W ramach pięcioletniego kontraktu T-Systems dostarczy usługi i systemy desktopowe, a także techniczne wsparcie IT zarówno w placówkach firmy, jak i zdalnie. Od lutego 2014 r. T-Systems będzie obsługiwać ok. 40 000 komputerów RWE w całej Europie. Dzięki wdrożeniu dostawca energii zredukuje koszty operacyjne w tym obszarze o 30%. Na polskim rynku Grupa RWE (d. Stoen) obsługiwana jest przez lokalny oddział T-Systems.

– Chcemy zmodernizować i ujednolicić nasze rozwiązania IT. Dzięki temu zredukujemy koszty i zyskamy większą elastyczność, która jest kluczowa wobec naszych planów rozwoju w przyszłości. Jesteśmy przekonani, że współpracując z T-Systems, korzystamy z usług doświadczonego partnera – tłumaczy Michael Neff, Chief Information Officer (CIO) w Grupie RWE.

– Sektor energetyczny jest dla T-Systems jednym z kluczowych rynków – mówi Maciej Plebański, prezes zarządu T-Systems Polska. – Usługi IT dla tej branży, szczególnie w Polsce, mają ogromny potencjał rozwoju. W obliczu zmian, jakie – zgodnie z prawem unijnym – czekają polską energetykę, spodziewamy się istotnego wzrostu zapotrzebowania na zaawansowane rozwiązania teleinformatyczne w perspektywie kilku najbliższych lat. Współpraca z RWE – jednym z liderów branży energetycznej w Europie – jest zatem kamieniem milowym w naszej strategii – dodaje Maciej Plebański z T-Systems Polska.

Zgodnie z prawem unijnym do 2020 r. Polska musi wdrożyć narzędzia optymalizujące zużycie energii, czyli inteligentne sieci i liczniki, tzw. system smart grid. Wdrożenie ma obejmować 80% z ok. 16,8 mln odbiorców energii w Polsce. Szacuje się, że zmiany te będą kosztowały ok. 7,6 mld zł. Ich wdrożenie ma przynieść aż 10% oszczędności energii pierwotnej, zredukować koszty operacyjne działalności dystrybutorów i sprzedawców energii oraz – dzięki zwiększeniu świadomości społeczeństwa – doprowadzić do 30% oszczędności energii u użytkowników końcowych.