Szybko rozwijająca się grupa GE zasługuje na szczególną uwagę

GENERAL ELECTRIC ZMIENIA STRUKTURĘ ORGANIZACYJNĄ

Począwszy od stycznia General Electric zaczyna coraz bardziej wyglądać jak inkubator najnowszych technologii. Ogłaszając na Wall Street reorganizację, ten konglomerat o łącznej wartości 316 miliardów USD stwierdził, że zasili swoje siedem szybko rozwijających się oddziałów dodatkowymi funduszami na prace badawczo-rozwojowe oraz ewentualne wykupienie innych firm.

Powstanie działu technologii dla infrastruktury – GE Infrastructure – to jeden z najnowszych skutków reorganizacji.

– Jesteśmy zdecydowanymi beneficjantami tych zmian – wyjaśnia Kevin Roach, wiceprezes nowej struktury GE Infrastructure – GE Fanuc Automation. GE Infrastructure łączy to, co GE nazywa „najszybciej rozwijającymi się platformami biznesowymi w stajni GE”: produkty do chemicznego oczyszczania wody, produkty z dziedziny bezpieczeństwa, począwszy od bezpieczeństwa firmy do wykrywania materiałów wybuchowych i narkotyków, technologię czujników do monitorowania, ochrony i sterowania oraz automatyzację fabryk, np. GE Fanuc Automation.

– Oferowane przez nas systemy rozwiązują – mówi Roach – cztery z najpilniejszych problemów przemysłu: czystą wodę, bezpieczne fabryki, automatyzację zakładów oraz wykrywanie fizycznych zmian w środowisku pracy. Jednakże nie powiedział ani słowa na temat przyszłych funduszy przeznaczonych na prace badawczorozwojowe. Poza rozwojem organizacyjnym nie może spekulować na temat potencjalnych zakupów przedsiębiorstw. Jednakże wiadomo, iż jeszcze w niedalekiej przeszłości GE Fanuc miała dość pokaźny apetyt na wchłanianie innych firm. W ubiegłym roku nabyła Intellution, firmę specjalizującą się w sterowaniu nadzorczym, oraz dostawcę oprogramowania kategorii historian – firmę Mountain Systems. Firmowe rozwiązanie Mountain Systems – Proficy, może wkrótce znaleźć się na liście produktów oferowanych przez GE Fanuc.

Roach postrzega połączenie GE Infrastructure jako taktyczną możliwość sprzedawania rozwiązań w efekcie synergii. Zgrupowanie szybko rozwijających się najnowszych technologii powinno wygenerować w tym roku wartość sprzedaży rzędu 3,5 miliarda USD, jak twierdzi GE. MSI szacuje, że ponad 200 milionów USD pochodzić będzie z połączenia dokonanego przez GE Fanuc, a obejmującego oprogramowanie do automatyzacji fabryk GE oraz japońskie sterowniki Fanuc.

Tab. GE składa się z wielu jednostek podstawowych, z których każda posiada swoją własną sieć zakładów.

William A. Woodburn, główny dyrektor zarządzający GE Infrastructure, ma doświadczenie we wdrażaniu Six Sigma w dziale firmy zajmującym się materiałami ściernymi, a biorąc pod uwagę czas, jaki spędził w GE Capital oraz GE Capital Equipment Management, można się spodziewać, że obowiązującą mantrą będzie zdyscyplinowanie przepływu gotówki, a nawet „gotówkowy rygor”.