GENERAL ELECTRIC ZMIENIA STRUKTURĘ ORGANIZACYJNĄ
Począwszy od stycznia General Electric zaczyna coraz bardziej wyglądać jak inkubator najnowszych technologii. Ogłaszając na Wall Street reorganizację, ten konglomerat o łącznej wartości 316 miliardów USD stwierdził, że zasili swoje siedem szybko rozwijających się oddziałów dodatkowymi funduszami na prace badawczo-rozwojowe oraz ewentualne wykupienie innych firm.
Powstanie działu technologii dla infrastruktury – GE Infrastructure – to jeden z najnowszych skutków reorganizacji.
– Jesteśmy zdecydowanymi beneficjantami tych zmian – wyjaśnia Kevin Roach, wiceprezes nowej struktury GE Infrastructure – GE Fanuc Automation. GE Infrastructure łączy to, co GE nazywa „najszybciej rozwijającymi się platformami biznesowymi w stajni GE”: produkty do chemicznego oczyszczania wody, produkty z dziedziny bezpieczeństwa, począwszy od bezpieczeństwa firmy do wykrywania materiałów wybuchowych i narkotyków, technologię czujników do monitorowania, ochrony i sterowania oraz automatyzację fabryk, np. GE Fanuc Automation.
– Oferowane przez nas systemy rozwiązują – mówi Roach – cztery z najpilniejszych problemów przemysłu: czystą wodę, bezpieczne fabryki, automatyzację zakładów oraz wykrywanie fizycznych zmian w środowisku pracy. Jednakże nie powiedział ani słowa na temat przyszłych funduszy przeznaczonych na prace badawczorozwojowe. Poza rozwojem organizacyjnym nie może spekulować na temat potencjalnych zakupów przedsiębiorstw. Jednakże wiadomo, iż jeszcze w niedalekiej przeszłości GE Fanuc miała dość pokaźny apetyt na wchłanianie innych firm. W ubiegłym roku nabyła Intellution, firmę specjalizującą się w sterowaniu nadzorczym, oraz dostawcę oprogramowania kategorii historian – firmę Mountain Systems. Firmowe rozwiązanie Mountain Systems – Proficy, może wkrótce znaleźć się na liście produktów oferowanych przez GE Fanuc.
Roach postrzega połączenie GE Infrastructure jako taktyczną możliwość sprzedawania rozwiązań w efekcie synergii. Zgrupowanie szybko rozwijających się najnowszych technologii powinno wygenerować w tym roku wartość sprzedaży rzędu 3,5 miliarda USD, jak twierdzi GE. MSI szacuje, że ponad 200 milionów USD pochodzić będzie z połączenia dokonanego przez GE Fanuc, a obejmującego oprogramowanie do automatyzacji fabryk GE oraz japońskie sterowniki Fanuc.
Tab. GE składa się z wielu jednostek podstawowych, z których każda posiada swoją własną sieć zakładów.
William A. Woodburn, główny dyrektor zarządzający GE Infrastructure, ma doświadczenie we wdrażaniu Six Sigma w dziale firmy zajmującym się materiałami ściernymi, a biorąc pod uwagę czas, jaki spędził w GE Capital oraz GE Capital Equipment Management, można się spodziewać, że obowiązującą mantrą będzie zdyscyplinowanie przepływu gotówki, a nawet „gotówkowy rygor”.