Szeroka oferta IT dla budownictwa

Narzędzia IT potrzebne są w budownictwie nie tylko na etapie wznoszenia obiektu, ale i w każdej chwili przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu budowy. Informatyka wspomaga etap projektowania, kosztorysowania, nadzorowania, normowania, zarządzania procesami, finansami, kadrami itd. Najbardziej widoczne są oczywiście systemy wspomagające projektowanie – wszelkie aplikacje typu CAD pomagające architektom szybko i efektywnie stworzyć projekt uwzględniający obliczenia inżynierskie, normy budowlane oraz gamę znormalizowanych produktów dostępnych na rynku. Równie ważne są systemy wspomagające proces inwestycyjny – zarówno od strony zarządzania projektami budowlanymi, jak i przepływów finansowych. Są to więc systemy ERP, które w branży budowlanej funkcjonują podobnie jak w przedsiębiorstwach innego typu.

– W firmach budowlanych informatyka jest potrzebna w kilku strategicznych miejscach – mówi Andrzej Amarowicz, dyrektor Działu Wsparcia Sprzedaży Aplikacji w Polsce i Krajach Bałtyckich w Oracle Polska. – Jako że każda inwestycja budowlana jest dużym i złożonym projektem, najważniejszy jest dobry system zarządzania projektami zintegrowany z zarządzaniem finansami, kadrami, gospodarką zapasami i utrzymaniem maszyn. Polskie firmy budowlane często tworzą harmonogramy za pomocą programów, które co prawda zawierają w nazwie słowo „Projekt”, ale ze zintegrowanym prowadzeniem projektów niewiele mają wspólnego, gdyż – przykładowo – dane źródłowe o materiałach, dostępności maszyn i ludzi wprowadzane są do nich ręcznie, a kosztorysy i tak trzeba robić w arkuszu kalkulacyjnym.

– Ta sytuacja oczywiście zmienia się z każdym miesiącem – kontynuuje Andrzej Amarowicz. – Z obserwacji Oracle widać, że w branży ostatnio bardzo wzrosła świadomość znaczenia IT. Potrzeby są dość dobrze identyfikowane, bo szlaki zostały przetarte przez zachodnich konkurentów. Duże firmy budowlane coraz częściej pytają o rozwiązania zintegrowane, a także aplikacje do zdalnej współpracy w zakresie projektowania, kosztorysowania i negocjacji. Na otwartym europejskim rynku dogadywanie się kooperantów, wysyłanie sobie projektów itp. coraz częściej następuje przez Internet z użyciem rozwiązań Oracle klasy ECM – takich jak chociażby Imaging and Process Management.  

Wdrożenie jakiegokolwiek systemu informatycznego przynosi firmie podwójną korzyść. Znacznie usprawnia pracę, a ponadto wymusza przejrzysty i efektywny obieg informacji. Zanim dane zostaną wprowadzone do systemu, musi być przeprowadzona analiza pod kątem ich rodzaju i trybu wprowadzania. Często na tym etapie widać błędy w organizacji obiegu informacji polegające na braku pewnych danych lub ich nadmiarze. Zdarzają się także sytuacje, kiedy informacja jest uzyskiwana w nieodpowiednim czasie lub dostęp do niej jest w jakiś sposób ograniczony.

Nad pełnym obiegiem informacji w firmie budowlanej czuwają systemy typu ERP.

– Pierwszą zauważalną w firmie budowlanej zmianą po wdrożeniu zintegrowanego systemu IT będzie współdzielenie informacji przez pracowników wszystkich działów oraz możliwość bieżącego dostępu do aktualnych danych – stwierdza Maciej Kowalik, Territory Manager firmy Epicor Software. – Zaawansowany system zarządzania projektami zapewnia ponadto planowanie, bieżące monitorowanie i rozliczanie budżetu kosztowo-rzeczowego. Możliwość precyzyjnego zaplanowania zapotrzebowania na materiały i usługi, kontrola dostaw i całej logistyki będzie odczuwalna niemal natychmiast po rozpoczęciu pracy z systemem, tak samo jak raportowanie postępu prac. Podsumowując, najważniejsze korzyści, jakie dają systemy wspomagające zarządzanie w budownictwie, to: lepsza organizacja zasobów, poprawa cash flow oraz szybsze reagowanie na zmiany.

Oczywiście wszelkie usprawnienia uzyskane dzięki informatyce mają czemuś służyć. Jest to przede wszystkim zmniejszenie kosztów inwestycji oraz czasu ich trwania i to już od momentu pierwszych prac projektowych. Według Krzysztofa Wąsika, inżyniera Działu Handlowego Robobat, skrócenie procesu realizacji inwestycji budowlanych było prognozowane od wielu lat. Możliwe jest więc prowadzenie inwestycji budowlanych szybciej i taniej.

A ponieważ budownictwo jest jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki (a nierzadko jej motorem), każde osiągnięcie na tym polu wpływa korzystnie na wszystkich uczestnikach tej gry – od inwestora przez firmy projektowe i budowlane, na developerach i użytkownikach kończąc, przyczyniając się jednocześnie do ograniczenia wzrostu cen i większej dostępności zarówno powierzchni biurowych, jak i mieszkań. 

Jarosław Staroń

menedżer ds. kontraktów w branży budowlanej BPSC

 

– Polskie przedsiębiorstwa budowlane od wielu lat przechodzą gruntowną restrukturyzację. Konkurencja na rynkach unijnych wymusiła na nich obniżenie kosztów oraz poprawę jakości świadczonych usług. Odpowiednie oprogramowanie zapewnia nie tylko zawieranie większej ilości kontraktów, ale także osiąganie wyższych zysków z prowadzonych projektów. Ponieważ każdy projekt budowlany jest procesem bardzo złożonym, narzędzia informatyczne dla branży budowlanej muszą zawierać zaawansowane funkcje wspierające realizację kontraktów o różnej skali.

 

 

Andrzej Amarowicz

dyrektor Działu Wsparcia Sprzedaży Aplikacji w Polsce i Krajach Bałtyckich, Oracle Polska

 

– Firmy IT – obok przedsiębiorstw takich jak producenci maszyn czy dostawcy betonu – są dzisiaj chyba najważniejszymi dostawcami dla branży budowlanej. Większość polskich firm budowlanych nie ma odpowiedniego wsparcia informatycznego, w efekcie czego traci część okazji biznesowych, generuje niepotrzebne koszty i odnosi sukces mniejszy, niż byłoby to możliwe, gdyby dysponowała narzędziami IT. W efekcie firmy zachodnie, które – mając wyższe stawki – teoretycznie powinny przegrywać z polskimi budowlańcami w Polsce, wygrywają przetargi dzięki lepszemu zorganizowaniu, które zawdzięczają właśnie dobremu systemowi IT.

 

 

Albert Cieślikiewicz

odpowiedzialny za rozwój KitchenDraw w Polsce, 3F Vision

 

– Oprogramowanie do projektowania wnętrz w Polsce będzie cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Ze względu na rosnące koszty pracy projekty wykonywane odręcznie stają się zbyt drogie, a przygotowanie kilku wariantów aranżacji jednego wnętrza jest prawie niemożliwe. Z drugiej strony ciągły rozwój techniki komputerowej umożliwia realizowanie coraz bardziej skomplikowanych projektów. Oczywiście, jak w każdej branży, istnieją produkty konkurencyjne. Nie trzeba jednak inwestować poważnych kwot, aby móc przedstawić klientowi końcowemu profesjonalny projekt.

 

 

Maciej Kowalik

Territory Manager, Epicor Software

 

– Firmy z branży budowlanej potrzebują systemów wspomagających zarządzanie z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na konieczność funkcjonowania w warunkach ograniczonych zasobów – braku dostępności specjalistów z branży, wydłużający się czas dostaw materiałów. Kolejny powód jest związany z płynnością finansową. Konstrukcje kontraktów budowlanych zazwyczaj umożliwiają wystawianie faktur po zamknięciu kolejnego etapu prac budowlanych. Istnieje zatem konieczność bieżącego śledzenia postępu prac, a w szczególności szybkiego weryfikowania potencjalnych wąskich gardeł, które w efekcie mogą powodować opóźnienie terminu otrzymania protokołu odbiorczego. Konsekwencją tego może być opóźnienie spływu gotówki, a nawet jej uszczuplenie przez zastosowanie kary umownej.

 

 

Maciej Modzelewski

Chandney Software

 

– Klienci z branży budowlanej coraz częściej szukają kompleksowych rozwiązań informatycznych wspomagających ich pracę, począwszy od etapu projektu, kosztorysu, planowania prac po nadzorowanie wykonania i rozliczania inwestycji. Z jednej strony systemy informatyczne powinny być jak najprostsze w obsłudze, a z drugiej strony na tyle rozbudowane i parametryzowane, aby zaspokoić potrzeby firm różnych specjalności i wielkości w ramach branży budowlanej. Klienci oczekują aktualnych baz cenowych, katalogów normatywnych stosowanych w budownictwie oraz możliwości wymiany danych pomiędzy kontrahentami posiadającymi różne systemy.

 

 

Marek Wdowicz

dyrektor sprzedaży, SAP Polska

 

– Dla branży budowlanej kwestią kluczową jest jak najlepsze połączenie funkcjonowania firmy pod względem finansowym, kontrolingowym czy kadrowym z meritum jej działalności, czyli realizacją projektów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że procesy biznesowe, związane z tymi dwoma obszarami działalności, zachodzą w odległych geograficznie lokalizacjach, przy częstych i znaczących zmianach kadrowych. Odpowiednia realizacja projektów wymaga także koordynacji wykorzystania ciężkiego sprzętu tak, by mógł generować jak największe zyski. Dlatego tak bardzo istotne jest, by rozwiązanie informatyczne dla firm budowlanych było maksymalnie zintegrowane i całościowe. Bez długoletniego doświadczenia we współpracy z przedstawicielami tego sektora stworzenie takiego systemu jest właściwie niemożliwe.

 

 

Grzegorz Liszczyk

dyrektor sprzedaży, BRZ Polska

 

– Koszty są dla branży budowlanej najważniejszym elementem strategii rozwoju. Zresztą nie tylko dla branży budowlanej – koszty są ważne dla każdego przedsiębiorstwa działającego w gospodarce rynkowej. Ale przedsiębiorstwa działające w innych branżach mają krótkofalową możliwość dostosowania do zmieniających się realiów rynkowych: nowych cen surowców, usług, przepisów, kursów walut etc., np. przez podniesienie ceny produktu. Rynek może to zaakceptować lub nie, ale decyzja należy do wielu podmiotów odbierających dany produkt lub usługę. Przy dużych kontraktach budowlanych, trwających częstoć kilka lat – od złożenia oferty do zakończenia budowy – nie jest to możliwe. Dlatego w branży budowlanej tak ważne są narzędzia IT.

  

 

Maciej Sikorski

zastępca dyrektora ds. wdrożeń, Orgbud-Serwis

 

– W ostatnim roku na rynku budowlanym zauważalny był znaczny wzrost kosztów wykonawstwa. Ten fakt powinni obecnie uwzględnić inwestorzy, określając wartość zamówienia, i wykonawcy, opracowując oferty. Informacje wyjściowe powinny pochodzić ze źródeł jak najbardziej aktualnych i być adekwatne do rejonu wykonywanych robót. Błędnie sporządzona wycena może się stać dla wykonawcy przyczyną finansowych kłopotów, a dla inwestora problemem w zrealizowaniu inwestycji. Niestabilna sytuacja cenowa w budownictwie zmusza inwestorów oraz wykonawców do stałej obserwacji rynku i monitoringu cen. Żeby jednak system IT przyniósł pozytywne efekty, musi być kompleksowy.


Zestawienie wybranych systemów dla branży budowlanej w Polsce

(w nawiasie podany dostawca systemu) 

Allplan (INTERsoft)

Zintegrowane narzędzie spełniające wymagania całej branży budowlanej. Pełna wymiana danych z innymi programami CAD zapewnia swobodną współpracę ze specjalistami z innych branż. Dodatkowo, dzięki przydatnej funkcji tworzenia list i zestawień, program wspomaga kosztorysowanie inwestycji. Każdy użytkownik może rozszerzyć pakiet o dodatkowe, niezbędne do pracy moduły. 

ArCADia-IntelliCAD 2008 (INTERsoft)

Funkcjonalny, wielodokumentowy edytor graficzny wspomagający projektowanie 2D i 3D przeznaczony dla branży budowlanej. Ma opcje ułatwiające tworzenie dokumentacji budowlanej (rysowanie ścian, wstawianie drzwi, okien, wykazy stolarki). Przypomina program AutoCad, korzysta z formatu zapisu danych DWG. Dostępny w trzech odmianach: Premium, Professional, Professional+. Można go wzbogacić o funkcję importu plików w formacie MBA, co umożliwia czytanie szczegółowych rzutów i przekrojów z programu ArCon. 

ArCon-Wizualna Architektura (INTERsoft)

Narzędzie CAD do tworzenia projektów architektonicznych składających się ze wstępnej dokumentacji technicznej (rzutów, przekrojów i elewacji) oraz fotorealistycznej wizualizacji. Funkcjonalnym uzupełnieniem programu ArCon są biblioteki: Katalog Mebli Polskich, City, Ogród 3D, ArCon Wnętrza, Schenker 3D oraz Biblioteka & Makro – ArCon Kuchnia. 

AutoCAD Architecture 2008 (Autodesk)

AutoCAD specjalnie ulepszony dla architektów. Najpopularniejszy w branży format plików DWG zapewnia koordynację współpracy konstruktorów ze specjalistycznymi projektantami. Intuicyjne funkcje pobudzają do bardziej twórczej pracy. Wbudowana funkcja renderingu umożliwia tworzenie realistycznych prezentacji dla klientów. 

Beton (Butorg)

Program wspomagający projektowanie mieszanek betonowych. Jego najnowszą wersję dostosowano do wymogów PN EN-206-1 Beton. Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność. Przy wymaganych parametrach wytrzymałości i ekspozycji betonu program pozwala uwzględnić zastosowanie domieszek i dodatków mineralnych. Projektowany metodą graficznej animacji stos okruchowy może być zbudowany maksymalnie z ośmiu kruszyw składowych. Dzięki temu zaprojektowana mieszanka ma optymalne parametry reologiczne i jest ekonomiczna.

Wdrożenia w Polsce: Politechnika Opolska, Górażdże Cement, Fadom, Budopol, Leier, Kombud, Panewnik, Abet, Przemysłówka

BRZ (BRZ Polska)

System ERP do zarządzania projektem budowlanym. Składa się z modułów, które można dowolnie łączyć: Bazy danych (klienci, dostawcy, podwykonawcy, sprzęt, materiały), Kalkulacja, Zarządzanie podwykonawcami, Harmonogram prac, Obmiar, Księgowość, Naliczanie wynagrodzeń, Przeglądarka budów, Zarządzanie gwarancjami i poręczeniami bankowymi, Gospodarka materiałowo- sprzętowa, Zarządzanie konsorcjum budowlanym.

System może być jednostanowiskowy lub sieciowy, także z dostępem zdalnym, z dowolną konfiguracją uprawnień wszystkich użytkowników.

Wdrożenia w Polsce: Hydrobudowa Wrocław 

Ceninwest (INTERsoft)

Zapewnia kompleksowe i zgodne z obowiązującymi przepisami oszacowanie wartości inwestycji obejmującej m.in. zakup działki, prace projektowe i przygotowawcze, budowę obiektów podstawowych, instalacji i wyposażania. Narzędzie przydatne dla inwestorów, biur projektowych i biur kosztorysowych w celu ustalenia wartości inwestycji oraz tworzenia kosztorysów i wycen metodą uproszczoną. Przydatne również dla wykonawców do wyceny kosztów inwestycji w sporządzanych ofertach przetargowych oraz do wyceny kosztów robót z wykorzystaniem stworzonej bazy cenowej. 

DesignCAD 3D Max 18 PL

(IMSI Design/LLC USA, wersja polska: CAD-Projekt)

Program 2D/3D do komputerowego wspomagania projektowania w budownictwie: rzuty, przekroje, plany zagospodarowania, instalacje, detale konstrukcyjne. Współpraca z innymi aplikacjami CAD (DWG, DXF, IGES, WMF, HPGL). 

DesignCAD Express 18 PL

(IMSI Design/LLC USA, wersja polska: CAD-Projekt)

Program 2D do komputerowego wspomagania projektowania w budownictwie: rzuty, przekroje, plany zagospodarowania, instalacje, detale konstrukcyjne. Współpraca z innymi aplikacjami CAD (DWG, DXF, IGES, WMF, HPGL). 

Deweloper System (MTM Digital)

Kompleksowe, wydajne narzędzie wspomagające sprzedaż mieszkań oraz usprawniające kontakty z klientami i przepływ informacji w firmie, począwszy od przygotowania oferty handlowej, stworzenia jednolitej bazy klientów, sprawnej komunikacji z bazą przez monitorowanie i kontrolę bieżącej sprzedaży, zarządzanie rezerwacjami, umowami aż po sporządzanie raportów i prognozowanie przychodów.

Wdrożenia w Polsce: EDBUD, P.I.B. EBEJOT, Mermaid Properties, Agroman, Terra Casa, Galeria Park, RED – Real Estate Development 

DROGA (Usługi Informatyczne i Projektowe, Bogdan Rozwenc)

Automatyzacja wszystkich prac projektowych związanych z geometrią dróg, od trasy w planie przez dane o istniejącym terenie (zarówno w postaci numerycznego modelu terenu, jak i poprzeczek), rozbudowanych przekrojach normalnych, krawędziach dowiązanych do punktów przekrojów normalnych, aż do obliczeń przebudowy, kształtowania korpusu drogi z obliczeniami objętości robót ziemnych, powierzchni plantowania, nawierzchni, podłoża itd. Rysunki generowane w systemie obejmują profile podłużne i poprzeczne, plany sytuacyjne, plany warstwicowe zarówno istniejącego terenu, jak i projektowanego modelu. Możliwe wygenerowanie przestrzennego modelu zaprojektowanej drogi.

Wdrożenia w Polsce: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego, Drogowiec, Drogmar, Drogprojekt, Lafrentz Polska 

DuoCad (INTERsoft)

Intuicyjne, funkcjonalne narzędzie do sporządzania płaskich dokumentacji technicznych w formacie DWG. Program oparty jest na platformie IntelliCAD-a (IntelliCAD Std). Współpraca z programem ArCon+ znacznie przyspiesza i ułatwia pracę każdemu architektowi. 

EDBUD (MTM Digital)

Pakiet stworzony z myślą o kompleksowej obsłudze przedsiębiorstwa. Wspomaga zarządzanie firmą, rozliczanie prac, kosztorysowanie, sporządzanie dokumentacji budowy, harmonogramowanie itp. Dzięki kompatybilności z aplikacjami MS Office oraz programami do harmonogramowania i zarządzania przedsięwzięciami narzędzie jest elastyczne, wspomaga proces planowania, realizacji i wykonania projektu czy inwestycji.

Wdrożenia w Polsce: Energoprojekt Gliwice, Pebek, Torpol, SM Wola, SM Grudziądz, Mittal Steel Poland, Ministerstwo Skarbu Państwa 

FloorPlan 3D 11.1 PL

(IMSI Design/LLC USA, wersja polska: CAD-Projekt)

Program do projektowania i wizualizacji domu, wnętrza i zagospodarowania terenu. Gotowe okna, drzwi, ściany, schody, dach, a także meble i wyposażenie AGD. Rendering i wirtualny spacer 3D, biblioteka materiałów i oświetlenie LightWorks, ponad 1900 parametrycznych symboli 3D, automatycznie generowana dokumentacja 2D, zestawienie materiałowe, obliczona powierzchnia pomieszczeń. Współpraca z TurboCAD Professional v. 11–14. 

FOBOS WKI (MTM Digital)

Program do obliczania wartości kosztorysowej inwestycji oraz tworzenia kosztorysów i wycen metodą uproszczoną, przeznaczony dla inwestorów zarówno zarządzających środkami publicznymi, jak i korzystających z funduszy pozabudżetowych. Program umożliwia obliczanie stopnia zużycia obiektów, opcja ta jest szczególnie przydatna dla rzeczoznawców majątkowych.

Wdrożenia w Polsce: MARCPOL, Wilanów Investments, Biprowod, Biprozat, AM Nieruchomości, Nieruchomości FURMAN, Fawapol 

GEO5 (MMgeo)

Zbiór specjalistycznych, zintegrowanych programów obliczeniowych służących do wszechstronnej analizy zagadnień geotechnicznych. Są to: MES, Tunel, Stateczność zbocza, Pal, Fundament bezpośredni, Grunty zbrojone, Przyczółek, Ściana-projekt, Ściana-analiza, Gabion, Ściana oporowa, Ściana kątowa, Gwoździe, Belka, Płyta, Teren, Kubatury, Parcie, Osiadanie, Wyrobisko i inne.

Wdrożenia w Polsce: Aspekt, Bartprojekt, Biuro Projektowe Portal AB, Biuro Projektów i Doradztwa Technicznego Projekt 

IFS Applications (IFS)

IFS Applications dla sektora konstrukcyjno-budowlanego wspiera zarządzanie cyklem życia kontraktu oraz integruje kluczowe obszary: finanse i księgowość projektową, zaopatrzenie, planowanie projektu, składanie ofert i szacowanie, projektowanie konstrukcyjne, kosztorysowanie, zarządzanie kontraktami, zarządzanie kadrami i organizacją przedsiębiorstwa, zarządzanie placem budowy i produkcją. System można wdrażać etapami i rozbudowywać w miarę rosnących potrzeb firmy, co pozwala na każdym etapie uzyskać najwyższy możliwy zwrot z inwestycji.

Wdrożenia w Polsce: Bolix, Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty Łódź 

Impuls 5 (BPSC)

System klasy ERP, kompleksowe rozwiązanie wspomagające zarządzanie projektami budowlanymi, gwarantujące m.in.: wzrost bezpieczeństwa kontraktów (realizowane projekty mieszczą się w ustalonych ramach czasowych i budżetowych), przejrzystość wszystkich działań oraz możliwość szybkiego podejmowania czynności korygujących (tym samym minimalizację negatywnego wpływu ewentualnych zakłóceń), lepszą współpracę z podwykonawcami, kompleksowy monitoring wielu dostawców w ramach jednego projektu oraz efektywniejszą komunikację z pracownikami, pomimo dużego rozproszenia inwestycji.

Wdrożenia w Polsce: Dryvit Systems USA (Europe), Mostostal Warszawa, Seeger Dach, Prefabet Kluczbork, Stalexport Transroute Autostrada 

Interaktywne Tablice Inżynierskie (INTERsoft)

Podręczne kompendium wiedzy (kalkulator dla inżynierów) zawierające narzędzia niezbędne w pracy inżyniera, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb branży budowlanej. W skład tablic wchodzą zarówno niewielkie aplikacje, odpowiadające zbiorom tabel w różnych źródłach książkowych, najnowszych normach itp., jak proste programy liczące z różnych dziedzin wiedzy inżynierskiej. Docelowo tablice zawierać będą setki modułów z różnych branż i zakresów. 

INWEST wersja 2.0 (Orgbud-Serwis)

Program służy do ustalania planowanych kosztów robót budowlanych i prac projektowych, a zarazem do szybkiego sporządzania kosztorysów inwestorskich, ofertowych i powykonawczych oraz wycen szacunkowych z zakresu wszelkich robót budowlano-montażowych, instalacyjnych, elektrycznych oraz innych. Kalkulacja prowadzona jest metodą uproszczoną przy korzystaniu z dostępnych cenników robót, asortymentów, elementów lub obiektów, z zachowaniem możliwości samodzielnego przeliczania cen każdej pozycji na bazie składowych kosztów bezpośrednich RMS oraz przy wprowadzonych przez użytkownika narzutach i stawkach. 

KitchenDraw (3F Vision)

Program wspomaga projektowanie wnętrz. Służy do realizacji: planów (rzutów), wizualizacji (fotorenderingu) w perspektywie, z dowolnego miejsca w pomieszczeniu, generowania kosztorysu, a przy współpracy z innymi programami (np. MS Office) – kompletnej dokumentacji. Może współpracować (wymieniać dane) z systemem informatycznym przedsiębiorstwa. Funkcjonalność może być rozszerzana przez dołączanie bibliotek z obiektami 3D. Program ma własny edytor bibliotek, dzięki czemu możliwy jest import plików z popularnych formatów .dxf i .3ds. Cechą unikalną programu jest sposób sprzedaży licencji – podobnie jak w telefonach pre-paid: na godziny. Użytkownik płaci jedynie za aktywnie wykorzystany czas pracy z programem. 

KOBRA wersja 9.0 (Orgbud-Serwis)

System kosztorysowania szczegółowego i uproszczonego. Umożliwia pracę z wieloma różnymi bazami cen, łatwą przecenę kosztorysu i czynników RMS, ma niespotykany, kompleksowy moduł sprawdzania poprawności opracowanego kosztorysu, zapewnia użytkownikowi swobodę kształtowania wydruków w ramach założonych w systemie parametrów i eksport wydruków do Worda oraz Excela, umożliwia import rysunków i grafiki, eksport oraz import kosztorysów zapisanych w formacie ATH, zapewnia możliwość eksportu danych do programu Planista. 

Konstruktor (INTERsoft)

Modułowy system inżynierski. Składa się z niezależnych modułów, które można kompletować w zależności od potrzeb. Obecnie dostępne są moduły: Statyka, Konstrukcje żelbetowe, Konstrukcje stalowe, Konstrukcje drewniane, Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe, Geotechnika. 

LT–Extender 2000 Plus v 1.9 (TCDS)

Program niemieckiej firmy TM-CAD Engineering poszerzający możliwości AutoCAD-a LT przez przywrócenie narzędzi znanych z pełnej wersji programu AutoCAD – ponad 90 poleceń, przydatne zmienne systemowe, środowisko LISP i ARX, praca na rastrach.

Zalety korzystania z LT-Extendera:

  • przywrócono wszystkie najważniejsze komendy dostępne w AutoCAD, lecz usunięte z wersji LT,
  • można wczytywać aplikacje ARX/LISP, można również uruchomić wiele aplikacji stworzonych wyłącznie dla pełnego AutoCAD-a (m.in. Accurender, CADRaster),
  • automatyczne ładowanie wybranych aplikacji ARX/LISP,
  • LayerTools – efektywne i wydajne środowisko do zarządzania warstwami,
  • rysunki tworzone w pełnej wersji AutoCAD-a można bez problemu otwierać w środowisku LT. 

MicroFe (INTERsoft)

Program służy do generowania modelu obliczeniowego. Można dokonać graficznej prezentacji modelu obliczeniowego i wyników obliczeń na monitorze, wydrukach z drukarki i plotera. W algorytmach obliczeniowych zastosowano metodę elementów skończonych, która z dobrą dokładnością przybliża zarówno wielkości przekrojowe naprężenia, jak i odkształcenia. Poprzez otwarte formaty plików danych i wyników MicroFe może współpracować z innymi programami. 

NetMan (INTERsoft)

Program do kompleksowej obsługi biura projektów, pojedynczych projektantów oraz grup niezależnych uczestników procesu projektowego współpracujących ze sobą na etapie tworzenia opracowania. Umożliwia przechowywanie wszelkich informacji związanych z procesem projektowym. Podstawowym elementem programu jest zaawansowana baza danych tworzona automatycznie podczas zapisywania projektu. Istnieje możliwość łatwego i szybkiego udostępniania elementów projektu, a nawet całości, wybranym partnerom. 

Planista (Programowanie Maszyn Cyfrowych Piotr Chyliński)

Główne zadanie programu to sporządzanie harmonogramów budowlanych, planowanie i kontrola realizacji przedsięwzięć, zarządzanie zasobami ludzkimi i rzeczowymi, harmonogram dostaw materiałów oraz ewidencja i kontrola zużycia materiałów i pozostałych kosztów przedsięwzięcia. Wszystkie wersje programu Planista potrafią wczytać do swoich struktur dane z kosztorysów wykonanych za pomocą każdego ze znanych w Polsce programów do kosztorysowania. 

PlaTo (INTERsoft)

Program do kompleksowego projektowania wszelkich układów płytowych. Powstał w wyniku zapotrzebowania konstruktorów na profesjonalny program do obliczeń konstrukcji zapewniający łatwe wprowadzanie danych i obsługę. PlaTo można wykorzystać do projektowania najprostszych elementów, np. płyt balkonowych, oraz najbardziej skomplikowanych, np. mostowych pomostów jezdnych. 

R3D3 (INTERsoft)

Program do analizy statycznej dowolnie obciążonych trójwymiarowych układów prętowych, o dowolnej geometrii i dowolnych warunkach podparcia układu. Aplikacja zawiera pełną analizę statyczną z automatyczną kombinatoryką grup obciążeń i budową obwiedni sił wewnętrznych i reakcji oraz naprężeń. 

Rekord.ERP (REKORD Systemy Informatyczne)

System zapewnia wsparcie procesu budowy od momentu przygotowania projektu przez budżetowanie, planowanie, analizowanie i kontrolowanie aż po rozliczenie z inwestorem. Zapewnia wygenerowanie potrzeb materiałowych (kart limitowych) przypisanych do poszczególnych budów (projektów) lub ich etapów cząstkowych. Dane te stanowią podstawę bilansowania zapotrzebowania materiałowego i optymalizacji zarządzania zakupami. Rekord.ERP zawiera moduł pozwalający na zarządzanie dokumentacją powiązaną z danym projektem. System ostrzegania o zdarzeniach – ALERT – przesyła informacje w formie e-maila lub SMS-a w momencie wystąpienia sytuacji, o której użytkownik chce być poinformowany (np. przekroczenie budżetu, nieterminowa realizacja, zmiany w dokumentacji itp.). 

Revit Architecture 2008 (Autodesk)

System do tworzenia projektów budowlanych z dokumentacją skonstruowany specjalnie do modelowania informacji o budynku (BIM). Zapewnia koordynację, spójność i kompletność wszystkich projektów i dokumentacji. Dzięki niemu architekci i konstruktorzy mogą podchodzić do budynków jako całości, a nie zbioru oddzielnych planów pięter, przekrojów czy elewacji. 

Revit Structure 2008 (Autodesk)

Platforma modelowania informacji o budynku (BIM) dla sektora projektowania konstrukcji. Dwustronne połączenie z oprogramowaniem do analizy strukturalnej umożliwia precyzyjną aktualizację modelu, podczas gdy technika zarządzania zmianami parametrów zapewnia wprowadzenie aktualizacji we wszystkich dokumentach. 

ROBOT Office (Robobat)

Pakiet programów automatyzujących i ułatwiających proces projektowania: od projektu architektonicznego lub innego modelu przez dokumentację ofertową, obliczenia i analizy normowe, rozwiązanie zagadnień obejmujących detale i rozwiązania technologiczne, rysunki wykonawcze, aż po dokumentację kosztorysową. Najnowsza aktualizacja pakietu umożliwia instalację programów RCAD na platformie AutoCAD 2008. Wszystkie programy oferowane przez Robobat mogą działać niezależnie lub pracować na wspólnej platformie ROBOT Office. 

RoofCon/TrussCon Projekt (Mitek Industries Polska)

Program obliczeniowy, który zapewnia wygenerowanie kształtu i rozwiązań konstrukcyjnych dachu, zaprojektowanie i dokonanie analizy wytrzymałościowej odpowiednich elementów konstrukcyjnych (wiązarów, belek), stworzenie dokumentacji techniczno-obliczeniowej oraz bardzo dokładnej dokumentacji warsztatowej, całkowitą i dokładną wycenę kosztów wytworzenia konstrukcji. Na podstawie rysunków architektonicznych można wprowadzić geometrię ścian i dachu oraz stworzyć dokładny, zwymiarowany rzut budynku z połaciami dachowymi.

Wdrożenia w Polsce: Agrobud, Blach-Dek, Budmax, Canada System, Complex, Dachy PKD, Daster, Drewprojekt, Eraga

SAP dla Przedsiębiorstw Projektowych, Budowlanych i Inżynieryjnych (SAP)

W ramach systemu dostępne są funkcje kluczowe dla funkcjonowania przedsiębiorstw budowlanych: zarządzanie projektami i produktami w całym cyklu ich życia, zarządzanie łańcuchem dostaw, zarządzanie relacjami z klientami, analizy Business Intelligence, kontrola kosztów oraz uczestnictwo w rynkach elektronicznych.

Wdrożenia w Polsce: Braas Polska, Budimex, Cementownia Nowiny, Decora, Elcon Elbud, Elektromontaż Poznań, Elin EBG Elektrotechnika 

TurboCAD DeLuxe 14 PL

(IMSI Design/LLC USA, wersja polska: CAD-Projekt)

Program do komputerowego wspomagania projektowania 2D zintegrowany z modelowaniem bryłowym i renderingiem 3D, z oświetleniem i własnościami materiałowymi LightWorks 7.5. Sparametryzowane okna i drzwi (2 typy), współpraca z innymi aplikacjami w formatach: DWG (do wersji 2008), 3DS, DGN, DXF, PLT, DCD, DWF, FCW (import), GIF (eksport), PDF (eksport), SKP – Google Sketchup (Import). 

TurboCAD Pro 14 PL

(IMSI Design/LLC USA, wersja polska: CAD-Projekt)

Program do komputerowego wspomagania projektowania 2D zintegrowany z modelowaniem bryłowym i renderingiem 3D opartym na ACIS v16, z oświetleniem i własnościami materiałowymi LightWorks 7.5. Sparametryzowane ściany, dach, schody, okna i drzwi, współpraca z innymi aplikacjami w formatach: DWG (do wersji 2008), 3DS, DGN, DXF, EPS, IGS, MTX, PDF (eksport), PLT, PNG, SAT, SHX, STEP, STL, STP, VRML, DWF, SVG, GIF (eksport), DCD, SKP – Google Sketchup (Import). Menedżer więzów. Dodatek: pakiet architektoniczny. 

Uprawnienia elektryczne na CD (Wydawnictwo Verlag Dashofer)

Główną funkcją programu jest dostarczanie narzędzi ułatwiających przygotowanie do egzaminu uprawniającego do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Podstawowym narzędziem jest moduł Test próbny, czyli zestawy pytań kontrolnych zapewniających sprawdzenie wiedzy przed egzaminem. Dodatkowe moduły programu: Regulacje prawne, Regulamin i tryb nadawania uprawnień, Wiedza techniczna. 

Visual Manager Project (Econproject)

System umożliwia sprawne i szybkie rozliczanie złożonych projektów inwestycyjnych z zakresu budownictwa liniowego. Zapewnia bieżące porównywanie realizacji projektu z kosztorysami. Obsługuje całą sferę działalności przedsiębiorstwa wykonawczego: zabezpieczenie finansowe z rozliczeniem kwot zatrzymanych, logistykę, sprzedaż z fakturowaniem uwzględniającym różne źródła finansowania, stan rozliczenia zaliczek kontraktowych, produkcję sprzedaną (roboty w toku oraz materiały niewbudowane), magazyny, kadry i płace (zwłaszcza w odniesieniu do pracowników sezonowych), pracę sprzętu i transportu oraz moduł analityczny do rozliczania podwykonawstwa, a także rozrachunki z uwzględnieniem etapów projektu. Analizy i budżetowanie wspiera specjalne narzędzie dla użytkownika (FLEX).

Wdrożenia w Polsce: Torpol 

WINBUD (Chandney Software)

W skład systemu wchodzą programy:

  • WINBUD Kosztorys Prof i Start do kosztorysowania robót budowlanych,
  • WINBUD Inwestycja przeznaczony dla inwestorów i wykonawców, wspomagający bieżącą kontrolę kosztów prowadzonych inwestycji z podziałem na obiekty i okresy wykonawcze,
  • WINBUD Rysunek do tworzenia dokumentacji technicznej, sporządzania planów i szkiców,
  • WINBUD GMB Harmonogram wspomagający kontrolę zapotrzebowania, dostaw i zużycia materiałów (składników) potrzebnych na budowie.

Wdrożenia w Polsce: HDI Asekuracja, Zakład Energetyczny Płock, Energia- Pro Koncern Energetyczny, Miasto Stołeczne Warszawa 

Xpertis (Macrologic)

System wspiera:

  • zarządzanie strukturą budów,
  • planowanie i organizowanie budów (harmonogramy i kosztorysy),
  • nadzorowanie terminów realizacji projektów z automatycznym powiadamianiem o przebiegu prac,
  • nadzorowanie uczestnictwa w przetargach zewnętrznych oraz własnych,
  • śledzenie procesu negocjowania zawierania i realizacji umów,
  • ewidencjonowanie dokumentów odbiorowych i rozliczeniowych przedsięwzięć budowlanych i inwestycyjnych,
  • nadzorowanie realizacji rzeczowo-finansowej zadań i obiektów na podstawie prowadzonych kontraktów oraz dostępnych źródeł finansowania.

System zapewnia obieg dokumentacji generowanej w przedsiębiorstwie oraz kontrolowanie płatności w rozbiciu na poszczególne budowy, obiekty i zasoby. Zadania operacyjne przedsiębiorstwa można zintegrować z obszarem kontrolingu i rachunkowości zarządczej.

Wdrożenia w Polsce: Wrobis, Hirny BD, MONT BUD, Stacon TIS, Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie

Autor: Tomasz Kurzacz, MSI Polska