Wdrożenie systemu IFS Applications w Armaturze Kraków
Armatura Kraków SA jest obecnie największym dostawcą baterii łazienkowych w Polsce. Na elementy odlewane baterii udziela stuletniej gwarancji, co jest absolutnym rekordem.
Już dwa lata temu Armatura Kraków SA wzbogaciła swoją ofertę o ponad 50 nowych modeli baterii. Jej udział w polskim rynku baterii sanitarnych wynosi obecnie ponad 37%, a eksport stanowi ok. 20% ogólnej sprzedaży firmy. Głównymi rynkami eksportowymi są: Rosja, Ukraina i Białoruś, a także kraje nadbałtyckie i Kazachstan. Armatura Kraków SA eksportuje również swoje produkty do krajów Europy Zachodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki Południowej i Australii. Obecnie spółka produkuje średnio około 100 tysięcy baterii miesięcznie, jest największym wytwórcą w kraju. Firma posiada certyfikat jakości ISO 9001, obecnie stara się o ISO 14000.
Andrzej Romek
kierownik działu informatyki
Armatury Kraków SA
Wybór nowego systemu
Do osiągnięcia tak dobrej kondycji, poza jakością wyrobów, w wielkim stopniu przyczyniła się zmiana systemu zarządzania firmą. Armatura Kraków SA korzystała wcześniej z aplikacji biznesowej innego dostawcy. Gdy podjęto decyzję o przejściu do nowszej wersji, okazało się, że koszt aktualizacji porównywalny jest z wdrożeniem systemu od podstaw. Dlatego firma podjęła decyzję o zmianie oprogramowania wspierającego procesy produkcyjne.
O wyborze nowego systemu miała zadecydować przede wszystkim jego szeroka funkcjonalność i wysoka jakość, a także korzystna cena. Zgodnie z założeniami powinien mieć intuicyjny, graficzny interfejs użytkownika.
Procedura przetargowa trwała ok. 10 miesięcy, a na liście dostawców, po selekcji, znalazły się firmy IFS i BPSC. Wybrano IFS Applications ze względu na duże doświadczenie i referencje firmy IFS Poland w sektorze przemysłowym. Nowy system umożliwia znaczną poprawę organizacji pracy, zarządzania produkcją oraz finansami.
Zmiana systemu informatycznego nie jest prosta. Przede wszystkim należy zmienić przyzwyczajenia osób korzystających z poprzedniego systemu i wykazać korzyści płynące z zastosowania nowego. To udało się bardzo szybko zrealizować. Rok temu nastąpił rozruch nowego wdrożenia, osiągnięto pełną zgodność pomiędzy starym a nowym systemem, przeprowadzono start IFS Applications oraz zoptymalizowano parametry techniczne bazy danych i systemu, zapewniono wsparcie funkcjonowania systemu bezpośrednio po starcie.
W Armaturze Kraków SA wdrożono kilkanaście modułów systemu IFS Applications, ale trwają prace nad wdrożeniem następnych, a – jak mówią zarządzający fabryką – jednym z pierwszych modułów będzie EDI, w naszym kraju stosunkowo rzadko stosowany.
Za wdrożenie systemu IFS w Armaturze Kraków SA odpowiada kierownik działu informatyki, Andrzej Romek. Ze strony zarządu fabryki prace zespołu wdrożeniowego nadzorował dyrektor finansowy spółki, Janusz Bielawski. W skład utworzonego z pracowników Armatury Kraków SA 25-osobowego zespołu wdrożeniowego weszli pracownicy różnych działów. Wybierano osoby dobrze zaznajomione z tematem zarządzania firmą wspieranego narzędziami informatyki. Na równi z wiedzą fachową stawiano umiejętność pracy zespołowej. Miało to gwarantować szybką integrację i dobrą współpracę grupy. Członkowie zespołu wdrożeniowego jako pierwsi przeszli szkolenia z IFS Applications, które poprowadzili konsultanci z IFS Poland.
Współpraca układała się bardzo dobrze, większość problemów udawało się szybko rozwiązać. Aby dotrzymać założonych terminów, często pracowano po godzinach, a także w soboty. Zarząd Armatury Kraków SA, wiedząc z czym muszą się borykać członkowie zespołu, starał się na bieżąco śledzić postępy wdrożenia, a w razie potrzeby nie wahał się w podejmowaniu trudnych decyzji.
Armatura Kraków przeniosła się do nowych hal produkcyjnych, co znacznie poprawiło nie tylko warunki pracy, ale i jakość produkcji. W znacznym stopniu do tych zmian przyczynił się nowy system informatyczny. Według prezesa Armatury Kraków SA, Konrada Hernika, nowe inwestycje szacowane są na ponad 45 mln zł. Sukces wdrożenia nowego systemu informatycznego zbiegł się z dużym popytem na produkowane przez firmę baterie wodociągowe.
Przede wszystkim chcieliśmy być bardziej niezależni od producenta systemu IT. Nowy system miał charakteryzować się większą elastycznością, zależało nam także na możliwości samodzielnego kreowania różnego typu zestawień i raportów. Wprowadzenie tego systemu przyniosło wiele korzyści, takich jak:
Najwięcej obaw dotyczyło produkcji, gdyż danych technologicznych nie przenosi się z jednego systemu do drugiego tak łatwo jak inne. Dokonaliśmy tego ręcznie, podejmując bardzo odważną decyzję. Postanowiliśmy też, że na tym etapie, niejako przy okazji, usprawniona zostanie technologia produkcji, zwłaszcza tam, gdzie występowały różne problemy. W poprzednim systemie nie było to możliwe, eksport rozliczany był osobno, poza systemem głównym, trwało to nawet do 3 tygodni, a dziś realizowane jest w 5 dni. Dzięki sprawnemu zarządzaniu zmniejszono stany zapasów magazynowych, obniżono koszty produkcji. Korespondencja z klientami odbywa się elektronicznie, czyli nieporównywalnie szybciej i taniej. |
Autor: Marek Młynarski, MSI Polska