Starsi i mądrzejsi: profesjonalne szkolenia z certyfikatem

O korzyściach, jakie osoby dojrzałe zawodowo odnoszą dzięki uczestnictwu w profesjonalnych programach szkoleń zawodowych – Kirstin Donoghue, menedżer ds. programu certyfikacji i szkoleń Autodesk, KnowledgePoint

Starzenie się społeczeństwa w Europie stanowi poważny problem. Czasami mówi się o tym zjawisku jako o demograficznej bombie zegarowej. Niektórzy uważają nawet, że jest ono bardziej niebezpieczne od kryzysu gospodarczego, z jakim zmaga się obecnie Europa.

Problemy demograficzne w poszczególnych krajach Europy powodują, że kolejne państwa, w tym także Polska, dążą do wydłużenia aktywności zawodowej i wieku emerytalnego. Dłuższa praca oznacza z kolei potrzebę ciągłego doszkalania się i podnoszenia swoich kwalifikacji.

Osoby z długim stażem, mimo wielu przepracowanych lat, muszą brać pod uwagę konieczność inwestowania w swój dalszy rozwój, aby pozostać konkurencyjnymi na wymagającym rynku pracy. Zwłaszcza że na rynku pracy jest bardzo dużo ludzi młodych, chętnych do nauki i zorientowanych na karierę. Wskaźnik bezrobocia wśród nich przekracza obecnie w Europie poziom 20%. Także większość uczestników ubiegłorocznych szkoleń CAD (58%) miało mniej niż 29 lat. Tylko 36% z nich należało do przedziału wiekowego 30–50 lat.

Szkolenia na wagę złota

Osoby, które ukończyły 30 lat mogą uważać, że etap edukacji mają już za sobą. Dźwigając ciężar licznych obowiązków, mogą być nawet zadowoleni z poziomu swojej wiedzy i kompetencji. Ale rozwój technologiczny przebiega dzisiaj szybciej niż kiedykolwiek wcześniej i często okazuje się, że nawet ci, którzy ukończyli studia niecałe 10 lat temu, korzystają z przestarzałych rozwiązań. Dotyczy to w szczególności zawodów związanych z tworzeniem i projektowaniem, takich jak architekci, konstruktorzy, inżynierowie czy projektanci przemysłowi. Nieustanny rozwój technik informatycznych i narzędzi wspomagających projektowanie spowodował rewolucję w sposobie definiowania założeń, analizowania i realizacji procesów czy w tworzeniu i testowaniu prototypów. Wymusił potrzebę zdecydowanego skrócenia czasu powstawania produktu – począwszy od etapu projektu przez jego testy, a skończywszy na wprowadzeniu go na rynek.

Profesjonaliści mający powyżej 30 lat są często u szczytu swojej kariery zawodowej, przez to nie widzą potrzeby dalszego doszkalania się. Tymczasem mają przed sobą jeszcze wiele lat pracy, a rynek potrzebuje ludzi z doświadczeniem i potwierdzonymi umiejętnościami. Dzięki szkoleniom aktualizującym ich wiedzę o najnowszych zdobyczach technologicznych oraz metodach pracy będą mogli pozostać na rynku pracy jako zmotywowani i wartościowi pracownicy. Z kolei dla pracodawców nadal będą stanowić ważną, długoterminową inwestycję, zapewniającą wykorzystanie najlepszych praktyk popartych doświadczeniem i autorytetem.

Certyfikat ma znaczenie

Współczesny rynek pracy w wielu przypadkach wymusza potrzebę udziału w profesjonalnych, ustandaryzowanych szkoleniach prowadzonych według uniwersalnego, globalnego standardu. Wymagają tego pracodawcy, którzy nie muszą mieć odpowiedniej wiedzy technicznej, a dzięki temu mogą ocenić, czy dany kandydat nadaje się do wykonywania konkretnych zadań. Klienci zlecający wykonanie poszczególnych prac, np. w ramach przetargów, również potrzebują sztywnych kryteriów, które ułatwią im zweryfikowanie, czy dany wykonawca ma odpowiedni zakres kompetencji i czy będzie w stanie wykonać zlecenie, o które się ubiega.

Szkolenia zawodowe, kończące się uzyskaniem certyfikatu poświadczającego zdobycie konkretnych umiejętności projektowych, nieustannie zyskują na znaczeniu. Certyfikaty takie stanowią uniwersalny standard zapewniający jednolitość posiadanej wiedzy oraz gwarancję przydatności konkretnych umiejętności. Na przykład inżynier z Indii ma te same kwalifikacje, co jego kolega w Polsce, Francji czy Wielkiej Brytanii. Posiadanie odpowiedniego certyfikatu staje się więc bardzo pożądane. Certyfikaty stanowią również swoiste narzędzie diagnostyczne, dając kandydatom informację zwrotną o tych obszarach, które wciąż wymagających doskonalenia.

Z ankiety przeprowadzonej przez KnowledgePoint pod koniec ubiegłego roku wśród osób zawodowo korzystających z oprogramowania CAD wynika, że ponad 70% z nich jest zdania, iż certyfikaty IT będą niezbędnym elementem wspierającym uzyskanie zatrudnienia oraz jego utrzymanie. Ponad połowa badanych (62%) nigdy nie zdawała żadnych egzaminów ze znajomości oprogramowania, zaś 60% było zdania, że tego typu certyfikaty będą miały duże znaczenie dla przebiegu ich kariery.

Popularność szkoleń oraz programów certyfikacji rośnie z roku na rok. Spodziewamy się, że liczba dojrzałych pracowników korzystających z tego typu programów również będzie się zwiększać wraz z docenianiem przez nich korzyści płynących z takich rozwiązań. Czy istnieje bowiem lepszy sposób na to, by udowodnić, że o ile doświadczenie jest ogromnym atutem, to w połączeniu z aktualną i bieżącą wiedzą zapewnia same korzyści zarówno pracownikom, jak i ich pracodawcom.

KnowledgePoint jest dostawcą specjalistycznych usług IT dotyczących szkoleń i nauczania, w tym dla Autodesk Learning, oraz dystrybutorem programu „Professional Certification” w Europie.