Społeczność 3DEXPERIENCE Lab OPEN COVID-19 wykorzystuje symulację przepływu powietrza, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w jednym z francuskich szpitali

Symulacja przepływu powietrza została wykorzystana w ramach projektu mającego na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa w Szpitalu Świętego Franciszka w Marange-Silvange w północno-wschodniej Francji. Region ten jest drugim w kraju pod względem liczby zachorowań na COVID-19. Wspomniany projekt jest realizowany przez społeczność Dassault Systèmes 3DEXPERIENCE Lab OPEN COVID-19. Za pośrednictwem platformy 3DEXPERIENCE wykorzystuje ona zbiorową inteligencję, w celu rozwiązywania krytycznych problemów podczas pandemii COVID-19.

Szpital Świętego Franciszka musiał przekształcić jedno z pięter w strefę do izolowania pacjentów chorych na COVID-19, w związku z czym kluczowe było zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa wewnątrz budynku. Model 3D bazujący na planie 2D piętra umożliwił dostosowanie rozmieszczenia ścian działowych i układu pomieszczeń do nowych wymagań. Zespół naukowców i analityków z Dassault Systèmes wykorzystał aplikacje SIMULIA do przeprowadzenia symulacji poszczególnych pól przepływu powietrza w budynku, co pozwoliło zwrócić uwagę dyrekcji szpitala na znaczenie korytarzy w kontekście rozprzestrzeniania się wirusa oraz konieczność optymalizacji układu piętra.

Badacze uwzględnili zachowania pacjentów, rozprzestrzenianie się cząstek podczas kaszlu oraz wydajność systemu wentylacji i klimatyzacji, w tym nieszczelności w oknach i drzwiach. Przeanalizowano szereg różnych opcji, symulując m.in. scenariusz ograniczonej wentylacji oraz otwieranie okien w celu lepszego zrozumienia wpływu świeżego powietrza na ogólny przepływ powietrza wewnątrz oraz stężenie cząsteczek wirusa. W ramach projektu platforma 3DEXPERIENCE służyła inżynierom do zapewniania wsparcia i szkolenia oraz personelowi medycznemu do dzielenia się obserwacjami. Technicy szpitalni weryfikują poszczególne symulacje przy użyciu czujników pochodzących od lokalnych producentów.

Aplikacje SIMULIA, które są popularne w branży lotniczej i motoryzacyjnej, odegrały już kluczową rolę w społeczności 3DEXPERIENCE Lab OPEN COVID-19 w zakresie wspierania produkcji środków ochrony osobistej. Więcej informacji na temat projektów powstających z inicjatyw 3DEXPERIENCE Lab: https://go.3ds.com/opencovid19


Dassault Systèmes