Podczas targów Hannover Messe 2017 Siemens zaprezentuje, w jaki sposób dowolnej wielkości firmy przemysłowe mogą skorzystać na rewolucji cyfrowej. Motywem przewodnim stoiska, zajmującego 3 500 metrów kwadratowych powierzchni w Hali 9, będzie stale rozwijana oferta produktów zapewniających realizację koncepcji pełnej (end-to-end) digitalizacji przedsiębiorstwa, znanej jako „Digital Enterprise”. Szereg praktycznych przykładów pozwoli odwiedzającym zapoznać się z aplikacjami i innowacjami potwierdzającymi przewagi konkurencyjne, jakie można uzyskać w wyniku połączenia świata realnego z wirtualnym. Są to: większa elastyczność, wydajność (efektywność) i jakość, jak również krótszy czas wprowadzania nowych produktów na rynek. Prezentowane na wystawie przykłady obejmują szeroka gamę rozwiązań, poczynając od inteligentnych systemów zarządzania energią, poprzez dostosowane do indywidualnych wymagań klienta systemy do produkcji żywności i leków, aż po wytwarzanie przyrostowe (ang. additive manufacturing) na skalę przemysłową _ wszystko oparte na innowacjach w zakresie automatyzacji i technologii napędów. Ponadto, Siemens rozwija otwarty, oparty na chmurze obliczeniowej system operacyjny IoT o nazwie MindSphere.
Szybko zmieniające się wymagania konsumentów powodują wzrost presji na producentów, aby w krótkim czasie wytwarzać produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, przy jednoczesnym zapewnieniu stale optymalizowanego poziomu jakości. Kluczem do zaspokojenia wszystkich tych wymagań jest digitalizacja, która pozwala producentom symulować, testować i optymalizować produkty, procesy i zakłady produkcyjne w całkowicie wirtualnym środowisku w oparciu o tzw. „cyfrową bliźniaczą kopię” („digital twin”). W ten sposób zarówno w przemyśle wytwórczym, jak i przetwórczym nie tylko można znacznie przyspieszyć wprowadzanie innowacji i zwiększyć wydajność, ale także definiować własne nowe modele biznesowe. Producenci maszyn i wyposażenia zakładów produkcyjnych również mogą korzystać z takich rozwiązań i oferować je własnym klientom. Podczas targów Hannover Messe Siemens posłuży się przykładem procesu produkcji mleka, aby zademonstrować, w jaki sposób producenci żywności i napojów mogą wykorzystywać rozwiązania w zakresie digitalizacji całej linii produkcyjnej, poczynając od przetwarzania mleka, po napełnianie, pakowanie i etykietowanie, zapewniając elastyczne reagowanie na zmieniające się wymagania rynku, na przykład wzrost zainteresowania większą różnorodnością smaków.
Aby zapewnić wsparcie firmom dokonującym cyfrowej transformacji swoich przedsiębiorstw Siemens rozszerza ofertę Digital Enterprise w czterech podstawowych obszarach: oprogramowanie dla przemysłu i automatyzacja, komunikacja w przemyśle, bezpieczeństwo w przemyśle oraz usługi dla przemysłu.
Zintegrowana oferta Digital Enterprise
„Tylko firmy, które zdecydują się na digitalizację procesów w sposób kompleksowy pozostaną konkurencyjne” – wyjaśnia Jan Mrosik, Prezes Siemens Digital Factory Division.
Zintegrowanie rozwiązań Product Lifecycle Management (PLM), Manufacturing Operations Management (MOM) i Totally Integrated Automation (TIA) na współużytkowanej platformie pracy grupowej Teamcenter umożliwia bezkonfliktowy przepływ danych pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha wartości: poczynając od projektowania produktów poprzez planowanie produkcji, procesy inżynieryjne i produkcyjne, aż po serwis – a także w odwrotnym kierunku.
„Zapewniamy naszym klientom z przemysłu wytwórczego wsparcie oferując pakiet Digital Enterprise Suite, nasz unikatowy, zintegrowany zbiór rozwiązań obejmujący systemy oparte na oprogramowaniu i komponenty automatyki. Koordynujemy wejście w świat cyfrowy opierając się ściśle na wymaganiach każdej firmy i wspólnie tworzymy rozwiązanie, które dokładnie spełnia te wymagania.”, dodaje.
Producenci przemysłowi mogą znacząco zwiększyć wydajność i dostępność swoich zakładów produkcyjnych przy minimalnym nakładzie pracy: po podłączeniu do systemu MindSphere można szybko i efektywnie przeprowadzić analizę dużej ilości danych i zidentyfikować słabe punkty. Dzięki nowym interfejsom, aplikacjom i współpracy z takimi firmami jak BluVision, jak również wykorzystaniu infrastruktury chmury obliczeniowej i usług Amazon Web Services, Siemens rozwija ekosystem wokół systemu operacyjnego MindSphere. Odwiedzający stoisko firmy Siemens będą mieli okazję zapoznać się z tymi rozwiązaniami w strefie „MindSphere Lounge”. Nowo uruchomiony interfejs północny (northbound) API pozwala na szybszą integrację Siemens MindApps, jak również aplikacji oferowanych przez partnerów. Na stoisku firmy Siemens, obok innowacyjnych nowych funkcji istniejących aplikacji Fleet Manager i Visual Analyzer, prezentowany będzie imponujący zestaw nowych aplikacji. Obecnie opracowywany jest interfejs południowy (southbound) API umożliwiający stosowanie dodatkowych protokołów ułatwiających podłączanie do MindCloud rozwiązań oferowanych przez inne firmy.
Wśród wielu prezentowanych innowacji przeznaczonych dla przemysłu wytwórczego o charakterze dyskretnym znajduje się rozszerzona wersja środowiska projektowego (engineering framework) TIA Portal V14, wyróżniającego się na tle innych systemów wyjątkową otwartością. Nowością są również komputery przemysłowe PC w wersjach box i panel o podstawowej funkcjonalności zapewniające producentom standardowych maszyn, dystrybutorom i integratorom systemów możliwość wdrażania aplikacji automatyki po przystępnej cenie. Szczególnie dobrze nadają się do zastosowania jako panele HMI (Human Machine Interface) w stanowiskach montażowych, w magazynach i logistyce, do gromadzenia danych, a także tworzenia sieci produkcyjnych i prostego przetwarzania obrazów.
Siemens będzie również prezentował nowy system napędowy obejmujący Sinamics S210 i Simotics S-1FK2, uproszczający procesy inżynieryjne dla producentów maszyn. Innym istotnym motywem tegorocznych targów jest Additive Manufacturing (wytwarzanie przyrostowe). Prezentacja „Additive Manufacturing” na stoisku firmy Siemens pokaże, w jaki sposób pełny zestaw rozwiązań w zakresie oprogramowania i automatyki umożliwia wdrożenie wytwarzania przyrostowego na skalę przemysłową.
Rozwiązania sektorowe przeznaczone dla przemysłu przetwórczego
Dla firm z sektora przemysłu przetwórczego, zamierzających wprowadzać cyfryzację, kluczowe znaczenie ma możliwość objęcia tym procesem istniejących zakładów produkcyjnych (brownfield plants) oraz zastanych systemów i komponentów.
„Niezwykle istotne są otwarte standardy, efektywne sieci komunikacyjne oraz zintegrowane technologie automatyzacji i napędów konieczne do wykorzystania możliwości digitalizacji w starszych systemach” – wyjaśnia Jürgen Brandes, Prezes Process Industries and Drives Division.
„Kluczowe znaczenie ma również możliwość efektywnego tworzenia i aktualizowania ‘cyfrowej bliźniaczej kopii’ zakładu produkcyjnego lub jego podsystemów. W tym przypadku opieramy się na współpracy z partnerami, np. Bentley Systems, co umożliwia naszym klientom zintegrowanie realistycznych modeli 3D z naszym systemem inżynieryjnym Comos – nawet w odniesieniu do istniejących zakładów produkcyjnych. Pozwala to zakładom przemysłowym znacznie przyśpieszyć wydajność, efektywność i niezawodność wytwarzania dzięki zastosowaniu symulacji i możliwości wirtualnego uruchamiania procesów produkcyjnych.”
Jedną z najważniejszych innowacji prezentowanych podczas targów Hannover Messe jest wersja 9 systemu sterowania Simatic PCS 7, która współpracuje z narzędziem inżynieryjnym Comos za pomocą współużytkowanej platformy danych. Oferując dwie nowe linie WE/WY i umożliwiając zapewnienie pełnej (end-to-end) digitalizacji wersja ta obejmuje także poziom lokalny i jest zgodna ze standardem Industrial Ethernet Profinet. Uzupełnieniem powyższych korzyści jest doświadczenie firmy Siemens w zakresie projektowania przemysłowych sieci komunikacyjnych w ramach koncepcji Digital Enterprise. Rozwiązania te są projektowane, planowane i wdrażane dla konkretnego sektora przemysłu i określonego zastosowania zapewniając pełną (end-to-end) wymianę informacji, zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej – poczynając od poziomu lokalnego poprzez warstwę automatyki i sterowania, aż do systemu MindSphere lub korporacyjnego systemu informatycznego.
Inne innowacje, które zostaną zaprezentowane na stoisku firmy Siemens obejmują przepływomierz Sitrans FS230 z uchwytem zaciskowym, wyposażony w nową generację technologii ultradźwiękowego pomiaru przepływów, jak również nowe zasilacze: Sitop PSU8600 i bezprzerwowy Sitop UPS1600, które obecnie są zgodne ze standardem otwartej komunikacji OPC UA. Prezentując Smart Motors Concept Siemens będzie także przedstawiał nową generację technologii napędów wyposażonych w funkcjonalność komunikacyjną. Takie informacje jak temperatura, czy dane na temat wibracji, uzyskiwane za pośrednictwem zintegrowanych czujników, mogą zostać szybko i łatwo odczytane oraz przeanalizowane w środowisku chmury obliczeniowej, takim jak MindSphere, pozwalając użytkownikom na zwiększenie wydajności i podniesienie stopnia dostępności zakładu produkcyjnego, a także optymalizację czynności utrzymaniowych i serwisowych. Simotics HV C to nowa seria silników wysokonapięciowych o zwartej konstrukcji, wyposażonych w innowacyjny system chłodzenia poprawiający zarówno gęstość mocy, jak i niezawodność. Na wystawie prezentowany będzie również przekształtnik Sinamics Perfect Harmony GH180 nowej generacji, o 20 procent węższy niż porównywalne przekształtniki dzięki nowej konstrukcji płytki drukowanej.
Wymagania poszczególnych klientów i gałęzi przemysłu zawsze stanowią punkt wyjścia dla dalszych prac rozwojowych nad ofertą produktową. Przykład takich działań zaprezentowano na wystawie dotyczącej przemysłu farmaceutycznego ilustrującej, w jaki sposób producenci działający w tym sektorze mogą w sposób zrównoważony optymalizować proces produkcji i uzyskiwać większą elastyczność – nawet na poziomie partii produkowanego wyrobu obejmującej jedną sztukę – przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności ze złożonym regulacjami w zakresie jakości i bezpieczeństwa.
Zintegrowane rozwiązania w zakresie cyfrowych systemów rozdziału energii elektrycznej
Systemy elektroenergetyczne zmieniają gruntownie świat i w efekcie dostosowują się również do wymagań w zakresie rozwiązań służących do rozdziału energii elektrycznej w zakładach przemysłowych. Do czynników mających wpływ na taką sytuację zalicza się zmiany wymagań dotyczących obciążeń, wzrastającą liczbę obciążeń elektrycznych oraz rozpowszechnienie sieci i automatyzacji w przemyśle, budynkach i infrastrukturze. Należy jeszcze dodać zaostrzone normy oraz większe wymagania w zakresie zarządzania energią w firmach. W rezultacie planowanie i eksploatacja systemów rozdziału energii elektrycznej staje się coraz bardziej złożonym zadaniem, a wymagania techniczne stawiane poszczególnym systemom i produktom są coraz większe – w szczególności w zakresie ich elastyczności oraz możliwości komunikacji i integracji. Dla przedsiębiorstw przemysłowych kluczowy czynnik stanowi bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i dostępność poszczególnych elementów na warunkach gwarantujących ekonomię przedsięwzięcia.
W ramach oferty rozwiązań Totally Integrated Power Siemens zaprezentuje zintegrowane systemy i urządzenia służące do rozdziału energii elektrycznej w zautomatyzowanych środowiskach produkcyjnych z uwzględnieniem wpływu na każdy etap procesu budowy wartości dodanej: zautomatyzowany proces inżynieryjny, odporny na awarie system zasilania, integracja w zgodzie z holistycznymi koncepcjami efektywności energetycznej, automatyka przemysłowa, oraz połączenie z platformami chmury obliczeniowej.
„Nasze zintegrowane rozwiązania w zakresie cyfrowych systemów rozdziału energii elektrycznej pozwalają klientom w pełni skoncentrować się na swojej podstawowej działalności biznesowej” – mówi Beatrix Natter, Prezes Transformers Business Unit of Siemens Energy Management. „Umożliwiamy naszym klientom rozwijanie własnego systemu zarządzania energią i dzięki temu czerpanie korzyści z możliwości dostępnych na rynku energii.”
Podczas wystawy korzyści te zostaną zilustrowane przez firmę Siemens na przykładzie konkretnego zastosowania: przy wykorzystaniu maszyny produkcyjnej firma przedstawi projekt inżynierski szafy sterowniczej opracowany w oparciu o „cyfrową kopię bliźniaczą”. Projekt wyposazono w komponenty w pełni zintegrowane na platformie TIA Portal – zarówno w zakresie zautomatyzowanego sterowania procesem produkcyjnym, jak również w obszarze wczytywania danych na temat zużycia energii elektrycznej i parametrów urządzeń produkcyjnych oraz połączenia z systemem MindSphere.
Ponadto, na stoisku firmy Siemens w Hanowerze, zaprezentowany zostanie inny przykład cyfrowego systemu rozdziału energii elektrycznej: niskonapięciowa rozdzielnia Sivacon S8. Wyposażone w system komunikacji rozdzielnia i sterowniki silników mogą być obsługiwane i monitorowane za pomocą oprogramowania, a przekazywane przez nie dane udostępniane wyższej warstwie automatyki i systemom zarządzania energią lub pracującym w chmurze systemom analitycznym.
Oprócz głównego stoiska w Hali 9 Siemens będzie również prezentował w Hali 6, w ścisłej współpracy ze swoimi partnerami, swoją ofertę oprogramowania PLM. W Hali 24 zaprezentowana zostanie wystawa przedstawiająca rzeczywiste przykłady zastosowań rozwiązań u klientów reprezentujących szeroki zakres sektorów przemysłu, wykorzystujących przekładnie i sprzęgła z rodziny produktów Flender. Ponadto, zaprezentowany zostanie najnowszy produkt z serii sztywnych, w całości wykonanych ze stali sprzęgieł lamelowych: nowe sprzęgło N-ARPEX o udoskonalonych parametrach.
Podczas targów Hannover Messe 2017 Siemens zaprezentuje w jaki sposób firmy przemysłowe dowolnej wielkości mogą skorzystać na rewolucji cyfrowej. Motywem przewodnim stoiska, zajmującego 3 500 metrów kwadratowych powierzchni w Hali 9 będzie stale rozwijana oferta produktów umożliwiających realizację koncepcji pełnej (end-to-end) digitalizacji przedsiębiorstwa, znanej jako „Digital Enterprise”.
Źródło i zdjęcie: Siemens